Manaus Yolcusu

Başlatan NIC, 11 Nisan, 2015, 17:19:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

NIC

Sevgili kardeşim Hüseyin (nemo) an itibariyle İstanbulda bulunuyor.Ayağının tozuyla bizlere gezdiği gördüğü yerleri anlatır üstüne fotoda paylaşırsa sevabı büyük yazılacaktır  ;D

Nemo

Behzatim,  herkesin hayallerini gerceklestirmesi dilegiyle..

Hepimizin sevdigi Jerry'nin yasadigi yerleri gormek cok heyecanliydi. Lizbon'dan Manaus'a direk ucus var. TAP havayollari ile. Yolculuk 9 saat suruyor. Ucak Manaus'a dogru alcalmaya baslarken her taraf yemyesil. MN1 (ya da MN2:) ucagindaki turistler gibi etrafi seyrederek alana indim. Ingilizce bilen hic yok sayilir. Havanin cok sicak oldugunu da eklemeliyim. Adana Mersin sicaginin ve neminin 2 kati desem yeridir. Manaus havalimaninda gozlerim Mister No'nun ucagini aradi durdu. Alandan cikinca 306 nolu otobus sizi sehir merkezine goturuyor. Amazonas Tiyatrosu'nda beni indirmelerini rica ediyorum Google translate'i kullanarak. Havalimanindan cikinca pencereden disariyi izlemeye koyuldum. Havaalanindan sonrasi bir muddet palmiye agaclari ile devam ediyor. Sonrasinda ise Amazonas Arena stadi karsima cikiyor. Kalacagim oteli bulduktan sonra,  Amazonas Tiyatrosu'nu gormek icin merkeze daliyorum. Eduardo Riberio bulvari sehrin ana caddesi. Insanlar cok fazla bizlere benziyor. Yol boyunca gozlerim gazete bayilerinde Mister No ariyor ama her yer Teks dolu:) Aklima Nic ve Atilla abi gelerek yoluma devam ediyorum. Karsimda tum ihtisami ile tiyatro beliriyor. Bkz: Mister No sayi 99 Operadaki Hayalet.

Tiyatronun icine girdim. Giriste magnet ve baska hediyelik esya satan bir teyze var. Tipki Mister No'da ki gibi tiyatronun ici. Isiklandirmalar guzeldi. Verilecek konser hazirliklari suruyordu. Tiyatronun cevre duzenlemesi guzeldi. Cok fazla olmasa da kucuk kafeler ve bir park.

Gezi yazilarinda Brezilya'nin cok tehlikeli bir yer oldugunu yazmislardi. Hirsizlik, adam oldurme vs. O yazilarin etkisi ile ilk basta biraz tereddut etsem de, sonrasinda sehrin sokaklarina alisiyorum. Amazon Explorer isimli sirkete gidip ertesi gun yapilacak nehir turuna adimi yazdiriyorum. Turun ismi: Meeting of waters.

Ertesi gun, sevimli tur rehberimiz Ali Omar ile Manaus limanina gidiyoruz. Turda 8-9 kisiyiz. Hepsi Brezilya'nin baska sehirlerinden Manaus'u gezmek icin gelmis. Tek turist de ben olunca, hepsinin ilgisi bana kayiyor. Ne isi var bunun burda derken, sagolsun Alehandra ve sevgilisi Junior yardimima yetisiyor., Ingilizce bildikleri icin tur boyunca surekli sohbet ediyoruz. Onlara Mister No'dan ve Turkiye'den bahsediyorum. Su aralar, Brezilyalilar Kapadokya'da bir pembe dizi cekiyorlarmis. Dolayisi ile cok populeriz. Turk Hava Yollari'nin Sao Paulo seferleri sebebi ile gecen sene 500.000 Brezilyali turist ulkemize gelmis. (Arjantin'de de Binbir Gece meshurmus. Onur, onur deyip durdular. Not: 1001 Gecé'yi hic izlemedim:)
Ali Omar, yuzde yuz Brezilyali oldugunu, isminin Brezilya'da ki Lubnanlilardan dolayi yaygin oldugunu soyledi. Beni himayesine alan bu yasli ama sevimli adam, yolculuk boyunca beni yanindan ayirmadi. Limana varinca, Pantanal'a Yolculuk Macerasindaki gibi iki katli bir tekneye atladik.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Teknenin ust katina cikip yerime koyulunca, Ali omar basladi anlatmaya. Rio Negro nehrinin uzerine kurulu kopru 3 sene once yapilmis.

Nehir boyunca dizilmis favelalari goruyoruz. Otoban olmadigi icin her seylerini nehir yolu ile karsilayan Manaus'lular nehir uzerine teknelere benzin istasyonlari kurmuslar.
Nehirden Manaus goruntusu:

Hatta nehir uzerinde seyyar Caixa isimli bir banka bile var. Nehrin iclerinde bankanin olmadigi yerlere gidiyormus. Istikamet Rio Negro ile Kumlu nehrin bulustugu nokta. Bu iki nehir bulusup Amazon nehrini olusturuyor. Yaklasik 20 km. boyunca iki nehrin suyu birbirine karismadan akiyormus.

Iki nehrin birlestigi ama birbirine karismadigi noktayi gordukten sonra Caralan yerlilerinin nehir uzerindeki evlerini ziyaret ediyoruz. Nehir uzerine kurulmus okuldaki cocuklara el sallayip, teknelerden motorlu kanolara binecegimiz yere ulasiyoruz.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Kanolarda ikiserli sekilde yerlerimize kuruluyoruz. Ali Omar amca beni yine yanina aliyor. Sevdi bu adam beni:)

Kanolarla nehrin sulari ve agaclar altinda ilerliyoruz. Mister No'da gordugum yerlerin arasinda dolastigimi hatirlayinca tuylerim diken diken oluyor.  Cizgiroman sever olunca hayal dunyamiz da genis oluyor. Abartmiyorum gozlerim doldu orman icinde ilerlerken. Nehirde bir sure yol aldiktan sonra, birkac ailenin yasadigi kucuk bir kabileyi ziyaret ediyoruz. Tabi turistler icin satilan hediyelik esyalar da mevcut.

Kucuk cocuklara yanimda olan cikolatadan verip, kendime de bir ok ve yay aldiktan sonra, koyden ayriliyoruz. Sonrasinda yemek molasi icin kanolara bindigimiz yere geri geliyoruz. Bir gun yolunuz duserse mutlaka kizartilmis muz yeyin.

Nehir uzerindeki Nilufer'ler ise bir harika. Koku nehir dibinde olan, 10-15 dala ayrilan ve sadece bir tane cicek acan bu bitkileri fotografladiktan sonra motorlari susturuyoruz. Ormanin sessizliginde kus ve degisik hayvan seslerini dinliyoruz.

Yemegin ardindan, tahta kopruler arasinda ormanin iclerine dogru ilerliyoruz. Yaklasik 10 dakika boyunca termit yuvalari, timsah, her tarafimizi isiran sivrisinekler arasinda ilerleyip, yeniden iki katli teknemize biniyoruz. Manaus'a  donerken meshur amazon yagmuru ile karsilasiyorum. Burada gercekten yagmur yagiyor! Usuyorum ama umurumda degil. Hayallerimi gerceklestirmenin verdigi mutlulukla dilimde bir sarki:
Hayat ne kadar guzel hos, haydi durma sevdigine kos:)

Manaus'tan sevgilerle :)

Özel Alfa Ajanı

ferzan

Bir Mister No hayranı ve koleksiyoneri olarak her fotoda ve her satırda benim de tüylerim diken diken oldu, gitmiş kadar oldum...Hele ki Operadaki Hayalet ve Pantanal'a Yolculuk isimli maceralardan örnekler verince kafamda doğrudan canlandı herşey...Pantanal macerası ilk okuduğum Mister No, Operadaki Hayalet de 2. okuduğum Mister No macerası idi ilk ve ortaokul dönemimde...Bu maceralar üzerinden kaç kez geçtim hatırlamıyorum ama bu kısa ve güzel tanıtımla kendi adıma oldukça mutlu oldum, bir parça da imrendim...Ne mutlu size...Eğer vaktiniz olursa ya da sakıncası olmazsa daha sonrası için fazladan birkaç foto ve iki-üç cümle daha paylaşmak isterseniz, zevkle beklemede olacağım... :)

Bu vesileyle muhteşem arka plan çizimleri ve kusursuz araştırmaları ile adeta bir belgeselci titizliğiyle bu atmosferi başarıyla siyah beyaz sayfalara taşıyan emektar Mister No sanatçılarını, senaristlerini ve en başta karakterin babası rahmetli Sergio Bonelli'yi bir kez daha yad etmiş olduk...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kalidor

Bundan bir yazı dizisi çıkar. Çok güzel olmuş, eline sağlık Behzat. Devamını da paylaş lütfen.
Crom! Ölüleri Say...

yunusmeyra

harika dostum  :)
gezdiklerinizi,yedikleriniz ve içtiklerinizde dahil anlatın  ;) :)
mesela "kaşasa" satan eski bir bar..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

Süper bir yazı olmuş.

Devam devam devam  :)

ercoktay

Ya şu forum da neden beğendim seçeneği filan yok :)

Süper bir yazı olmuş.

Heyecanla okudum.

alan ford

Çok güzel bir yazı , devamını da bekliyoruz :)
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

NIC

Alıntı yapılan: kalidor - 14 Nisan, 2015, 08:10:33
Bundan bir yazı dizisi çıkar. Çok güzel olmuş, eline sağlık Behzat. Devamını da paylaş lütfen.

Fatih keşke oralara gidip yazan ben olsaydım ama eser sahibi Hüseyin...Devamını merakla bekliyoruz

Mrtekin

Hüseyin Bey e ben de çok teşekkür ederim.

İnsan böyle kanlı canlı görünce bir tuhaf oluyo, Mister No her an karelerden birinden fırlayacakmış gibi hissediyo.

Bi de Manaus hep aynı Manaus, hiç değişmemiş.
They drew first blood...

Nemo

Valla arkadaslar ben de hala inanamiyorum bunu yaptigima  :)
Tuttugum gezi yazilarimdan derleyip yazdim aslinda. Bir seyler daha eklemem gerekirse;
Manaus gercekten de hala Mister No'da ki gibi. Amazonas Tiyatrosu'nun icinden bir kac kare daha:
Cekimler telefondan. Fotograf makinemdekileri de aktarirsam eklerim foruma da.

Tiyatronun disinda guzel bir park, bir kac heykel vardi. daha cok ogrenciler dolu tiyatronun etrafinda.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Kasaca icmek icin Paolo Adalfo'nun barini aradim hatta Amazonas Oteli'ni aradim ama artik hayallerimizde oralar :)

Nehir uzerinde, teknelere benzin satan bir diger tekne:

Yine nehirden Manaus goruntuleri:

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Manaus limani'nin girisindeki binanin malzemeleri ise yine Paris'ten getirilmis. Her bir tuglasina kadar:

Nehirde, motorlu kanolarimizla ilerlerken:

Ali Omar, Nilufer bitkilerinin alt kismini bizlere gostermek istedi:

Özel Alfa Ajanı