Conan Serileri Hakkında Bir Soru

Başlatan Tuco Ramirez, 20 Nisan, 2015, 19:07:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Tuco Ramirez

Conan The Barbarian ve Savage Sword of Conan Serileri arasında renkli ve siyah-beyaz olmaları haricindeki farklar nelerdir? Conan'ın  Farklı dönemlerini mi anlatmaktadır, Ayrı ayrı  mı okunmalı yoksa eş zamanlı mı okunmalıdır. Fil Kulesi macerası her 2 seride de mevcut. Bu 2 alternatif Conan evreni olduğu anlamına mı gelmektedir vs.
Bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

kalidor

SSOC ve CTB'ye farklı evrenler değildir.  Conan'da zilyon tane evren saçmalığı yoktur.  CTB, Conan'ın Kimmerya'dan ayrılışından başlayarak iyi kötü bir kronoloji takip eder.  SSOC ise Conan'ın hayatındaki değişik dönem maceralarını anlatır, bir sıra takip etmez. SSOC magazin formatında yayınlanarak o zamanlar uygulanan ABD'deki Comic Code'a uymak zorunda kalmamıştır.  Klasik dönem bir Conan macerası okurken bir bakarsınız sırada Kral Conan macerası vardır. Her iki seride Fil Kulesi gibi ortak maceralar da vardır. CTB'de Fil Kulesi çizeri  Barry Smith iken SSOC'da çizer John Buscema'dır. 

Dark Horse ise sıfırlayıp hali hazırda otoritelerce kabul edilen 3 kronolojiden biri olan Dale Rippke'nin 2003'de ortaya attığı "The Darkstorm Conan Chronology" i ele alıp bunun üzerinden kronolojik olarak seriye devam etmektedir.
Crom! Ölüleri Say...

Tuco Ramirez

Cevap için teşekkürler...
Peki bazı olayları anlamak için her iki seriyi de okumak gerekir mi? Yani atıyorum CTB 35. sayının devamı SSOC 63. sayıda gibi bir durum var mı?
Bir de 235 sayılık SSOC'nin tamamı tüm kronolojiyi kapsıyor mu. Atıyorum 235 sayıyı oluş sırasına göre dizildiğinde bir bütünlük oluşturuyor mu?

pizagor

Alıntı yapılan: kalidor - 20 Nisan, 2015, 22:44:35
SSOC ve CTB'ye farklı evrenler değildir.  Conan'da zilyon tane evren saçmalığı yoktur.

Aslında süregelen Marvel evreni için güzel bir alternatif olan 'What if' serisi Conan'ı da geündemine alıp bugüne (ya da daha doğrusu yakın geçmişe) getirdiğinde onun için farazi bir alternatif evren yaratmış da olur. Ama bu durumdan Conanperverlerin hoşnut olduğunu hiç sanmıyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

kalidor

Alıntı yapılan: Tuco Ramirez - 20 Nisan, 2015, 23:11:55
Cevap için teşekkürler...
Peki bazı olayları anlamak için her iki seriyi de okumak gerekir mi? Yani atıyorum CTB 35. sayının devamı SSOC 63. sayıda gibi bir durum var mı?
Bir de 235 sayılık SSOC'nin tamamı tüm kronolojiyi kapsıyor mu. Atıyorum 235 sayıyı oluş sırasına göre dizildiğinde bir bütünlük oluşturuyor mu?

CTB ilk başlayan seri. SSOC 3-4 sene sonra başlıyor. CTB 275. sayıda bitince SSOC'de devam etse de zaten bu seride 235. sayıda noktalanıyor. SSOC serisinde dediğim gibi ara maceralar var. Çünkü bir bakmışınız Conan Vilayet Denizinde korsanlarıyla Turan ticaret gemilerini yağmalıyor, sonraki maceraya bir bakmışınız Nemedya'da paralı askerlik yapıyor. Zaman ve yer mefhumu SSOC'de yok.  CTB düz ilerliyor ama illa kronolojik Conan okumak istiyorsanız Dark Horse Conan serilerini takip etmeniz gerekir.

Conan -- 50 fasikül
Conan the Cimmerian -- 25 fasikül
Conan: Road of Kings --12 fasikül
Conan the Barbarian -- 25 fasikül (Belitli seri)
Conan the Avenger -- Devam ediyor

Arada bir sürü mini seri de yayınlandı. Dark Horse Kral Conan maceralarını da mini seriler halinde yayınlıyor. Bunların bazıları eski maceraların yeniden adaptasyonu iken bazıları ise yeni yazılmış Kral Conan maceraları.
Crom! Ölüleri Say...

yalcinerol345

Kral Conan yeni maceralarını Türkçe okumak isterdim.

kalidor

Crom! Ölüleri Say...