NATHAN NEVER ve BRENDON HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

Başlatan köstebek, 26 Nisan, 2015, 02:12:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

köstebek

Alıntı yapılan: xmenac - 26 Nisan, 2015, 16:07:45
Fiyat inince satışların aniden katlanarak artacağı kadar dinamik bir piyasa değil maalesef çizgi roman piyasası. Bu anlamda baskı sayısının yükseltilmesi maddi açıdan önemli bir risk olabilir. Fakat bir önceki mesajımda dediğim gibi satış noktalarına yapılan iskonto ile okuyucuya satış yapılsa, mevcut baskı adediyle satışların artma ihtimali olduğunu düşünüyorum. Hatta bu noktada risk almamak için ön sipariş yöntemiyle önce satış yapılıp sonrasında baskı yapılabilir belki.

Yani eğer sınırlı baskı yapılacaksa, en azından çizgiromanevlerine değil de doğrudan okuyucuya yönelik yapılsa daha iyi gibi. Ya da bir orantı kurup 200'ü doğrudan okuyucuya, 100 tanesi çizgiromanevine gibi bir sistem de denenebilir belki.

Çizgiroman dükkânlarına yapılacak indirim zaten küçücük bir boyutta: % 15. Onlar da kendilerinden satın alan sadık NN okurlarını kapıdan çevirmemek için çok daha düşük sayıda alacaklardır. Aslında ÇR dükkânlarının büyük bölümü zaten çizgiromanları indirimli satıyor. Büyük oranda %40 veya 50'ye alıp %25 veya 30 indirimle satıyorlar; sonuçta onlar için çok büyük bir mali kayıp olmayacak. Kitap başına 5 lira kazanacaklar. Yok eğer her zamanki çizgi roman dükkânımdan değil, illa senden istiyorum derlerse (İstanbul okuru için diyorum) bu konu zaman içinde tartışılabilir ve bir çözüm yolu bulunabilir. Kaldı ki pekçok çizgiroman dükkânı ile okurları (müşterileri) arasında çok daha organik bağlar, dostluk bağları var. Sohbetler ediliyor, çaylar içiliyor. Bu yüzden de 5 lira için NN ve Brandon okurlarının alıştıkları dükkânlardan vazgeçeceklerini sanmıyorum.
İstanbul dışı okurlar için de sözkonusu bu indirimin zaten kargo parası vs gibi unsurların yerini tutacağını düşünüyorum.

Ki dağıtım büyük oranda senin dediğin gibi olacak. 200 adetini biz Çizgi Düşler olarak bir şekilde okurlara ulaştırırız diye düşünüyoruz. Diğerleri de ÇR dükkânlarının kendi okurları için ayıracağı miktar olacaktır.

köstebek

Alıntı yapılan: Ralph - 26 Nisan, 2015, 15:58:25

Bu da biraz haksızlık gibi... Nathan Never hiç almadım, Brendon da hiç Benim önceliğim olmadı ama bunu okumaya hakkım yok mu yani? Ya da bugün bütün Nn ve Brendonları toplasam internetten veya başka bir şekilde, seri benim için yarım mı kalacak?

Açıkçası kararınızı anlayabiliyorum ama bu yazınızdan bunu çıkardım.

Onun dışında muhakkak konuşmuşsunudur ama bu yol yerine fiyatı iyice düşürüp baskıyı arttırma yolu riskli de olsa satışları arttırabilirdi. En azından birkaç ay denenebilirdi bu.

Yine de en iyisini siz bilirsiniz tabi... Umarım destek olabilirim.
Evet, bu açıdan bakıldığında haksızlık gibi görünüyor. Ama bunu bir de bizim gibi NN okurları açısından düşün...

Herkes alsın herkes okusun diye, 5 veya 6 ayda bir NN okumak istemiyoruz. Kaldı ki zaten herkes okuyor diye bir şey de yok. Okur sayısı belli, artmıyor. Bizim kararımız ise NN ve Brandon için artmazsa artmasın yönünde oldu. Eğer aynı baskı sayısında devam etseydik, depolarda yerlerde sürünen, kenara köşeye yığılmış bir sürü çizgiroman olacaktı. Sonra da bizim patronlar okur kimliğinden sıyrılıp (ki zaman içinde depoda satmayan kitaplara belirli bir süre bakıldığında, bu ne amk diyerek okur kimliğinden sıyrılıp hemen patron bakış açısına geçiliyor) "satmıyorsa satmıyor daha ne kadar zorlayacağız ki" şeklinde küresel sermayedar havasına bürünüvereceklerdi. Şimdi etrafta yeni NN birikintileri görmeyecekler, ne kadar büyük kârları (!) kaçırdıkları için üzülmeyecek ve içleri rahat edecek.
Sonuçta kendimiz için basacak, sadece maliyetleri karşılayacak ve kitapları hemen ortalıktan yok edeceğiz. Başka kimse görmeyecek, çok fazla insan okuyamayacak (sanki okuyorlarmış gibi).
Üstelik zaman içinde bir türlü tükenmeyen kitapların başına geldiği gibi sürekli kampanyalarla ucuza satılıp ortalıkta sürünmeyecekler. O kitabı zamanında para verip alan adamlar da "lan ben ne salakmışım, bak bir yıl sonra ortalığa döküldü işte" kendine sinirlenmeyecek, kendini kullanılmış hissetmeyecek.

Not: Ralph,
NN ve Brendon gerçekten çok güzel seriler. Eski sayılarının büyük bölümünü zaten zamanla ortalıktan toplayabilirsin. Bu yüzden önceliğinin bir kısmını NN ve Brendon'ın yeni basılacak sayılarına ver. Kesinlikle pişman olmazsın. 

haziran00

Alıntı yapılan: Ralph - 26 Nisan, 2015, 15:58:25

Bu da biraz haksızlık gibi... Nathan Never hiç almadım, Brendon da hiç Benim önceliğim olmadı ama bunu okumaya hakkım yok mu yani? Ya da bugün bütün Nn ve Brendonları toplasam internetten veya başka bir şekilde, seri benim için yarım mı kalacak?

Açıkçası kararınızı anlayabiliyorum ama bu yazınızdan bunu çıkardım.

Onun dışında muhakkak konuşmuşsunudur ama bu yol yerine fiyatı iyice düşürüp baskıyı arttırma yolu riskli de olsa satışları arttırabilirdi. En azından birkaç ay denenebilirdi bu.

Yine de en iyisini siz bilirsiniz tabi... Umarım destek olabilirim.

Sevgili Ralph bu durum bir kaç aydır süren bir durum değil dile kolay düzenli aralıklarla 18 cilt çıkmış bir kitapdan bahsediliyor, inan arkadaşlarım ellerinden geleni yaptılar ama baskıyı arttırmak maliyet arttırmaktan başka hiçbir işe yaramadığı gibi depolarda kitap şişkinliğini arttırıp ayrıca da masrafa neden oluyor. Burada inanki amaç para kazanmak değil kitabın kendisini döndürmesi, zaten kar amacı güdülseydi yayını çoktan bırakılırdı, onun dışında eski sayılara çok kolaylıkla ulaşabilirsin çizgili köstebek abide bu konuda sana yardımcı olacaktır. :)

Ahmet Oktay

Köstebek abi benim şöyle bir sorum olacak; her seferinde tek kitap tek kitap değil de 2-3 sayı bir arada kargoya verme imkanınız olur mu şu durumda ?
Nathan Never'ları toplamak istiyorum ama her seferinde tek kitap için de kargo ödeyemem.

köstebek

Alıntı yapılan: Ahmet Oktay - 26 Nisan, 2015, 19:08:48
Köstebek abi benim şöyle bir sorum olacak; her seferinde tek kitap tek kitap değil de 2-3 sayı bir arada kargoya verme imkanınız olur mu şu durumda ?
Nathan Never'ları toplamak istiyorum ama her seferinde tek kitap için de kargo ödeyemem.

Olur, olur, sen canını sıkma

Ahmet Oktay

O zaman Nathan için beni de listeye yazabilirsin abi :)

Ralph

@çizgiliköstebek, haziran00

Gerçekten anlayabiliyorum. Nathan Never ile hiç ilgilenmedim ta ki burada biraz araştırana kadar, sonra çok ilgimi çekti. Brendon da benim için kurgu bakımından inanılmaz bir başyapıt(2. ciltten sonra hayran kalmıştım) ancak araya askerlik girince toplu toplu aceleyle sürekli bir şeyler aldım, güncel yayınlardan biraz uzak kaldım Elimde birkaç eksik seri var ve Brendon ile Nathan Never'ı kaçırmayı gerçekten istemiyorum. Amaç kar olsa dediğiniz gibi zaten kaldırıldı direkt, çoğu yayınevi de böyle yapardı. en çabanızı gerçekten takdir ediyorum. Bu arada Bursa Çizman'a gelirse en azından destek olmak için bile Brendon ya da Nn alabilirim, olmadı sizi rahatsız ederim köstek bey. Bir eski ciltleri bir yeni ciltleri derken günceline yetişebilirim.

Çabalarınızı takdir ediyorum, umarım(zor gözükse de) işler yoluna girer.

Brendon'ın kapakları baya kötü ve okuyucuya pek fikir vermiyor konu babında. Ben ilk 3 cildini altın madalyon itkisiyle almıştım ama Nathan Never'ın kapakları da harika ve konusu da gayet ilgi çekiciyken neden bir şans verilmemiş çözemedim.

hennessy

İmkanım el verdikçe ikisini de alacağım.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

antiochia

Dışarıya gönderilmeyecek mi? D&R'lere falan...(İstanbul,Ankara ve İzmir dışındakiler için)

Ralph

Alıntı yapılan: antiochia - 26 Nisan, 2015, 21:33:56
Dışarıya gönderilmeyecek mi? D&R'lere falan...(İstanbul,Ankara ve İzmir dışındakiler için)

Maalesef gönderilmeyecekmiş. Konu da o zaten. Ama Çizgi Düşler'e ulaşıp, kargolatabilme imkanımız varmış anladığım kadarıyla.

antiochia

İstanbul dışındaki okuyucu mesela toplu alımlarda indirim yaplıyor mu? Çünkü kargo dahil pahalıya gelir :)

Kerimoğlu

Nathan ve Brendon'ı birlikte alana kargo bedava kampanyasını başlatıyorum... Madem o kadar azız, bir ayrıcalığımız olsun di mi?  :)  ;)

Ralph

Çizgi Düşler kendi internet sitesine de koyabilir -misal veriyorum- 30 tane Brendon ve NN. Oradan da sipariş edilebilir. Bakalım, bir hal yolu bulunur.

Mister NO

Ben de bu iki seriye şartlar ne olursa olsun devam edeceğim.  8)

Mrtekin

Bu olay Mayıs'la mı başlayacak?

Bari ön sipariş alın da, ya da bir liste falan mı yapacaksınız, Kadıköy bize uzak...
They drew first blood...