NATHAN NEVER ve BRENDON HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU

Başlatan köstebek, 26 Nisan, 2015, 02:12:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ralph

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Nisan, 2015, 17:57:38
Pekiyi 8 ya da 9 liralık bir Nathan Never, destek olmana sebep olabilir mi sevgili ralph?

Üstad şimdi şöyle anlatayım;

Nathan Never'ın mazisi baya önceye dayandığı için benim gözümü korkutuyor. Atıyorum Brendon gibi günceline çabuk yetişebileceğim bir durumda olsaydı 8-9 tl'lik Nathan Never'lara en azından bir şans verebilirdim.

Şu an Yürüyen Ölüler'de eksiklerim de var haliyle bu kadar gerisinde kaldığım Nathan Never'a 30 tl vermek pek "yemiyor."

Ama 8-9 tl olsaydı  düzenli okuyucusu olmasam da en azından bir okuyayım diye 1-2 sayısını eklerdim 2-3 ayda bir.

köstebek

Pizagor Beyciğim,

İnatçı kişiliğinizin, tuttuğunu koparan yapınızın hayranıyım; lakin dediğim gibi elimizde bir miktar NN var, sözleşmesi yapılmış. Bunları değiştiremeyiz. Bir süre 3'lü gideceğiz. Sonra bu kadar istiyorsanız, duruma tekrar bir bakarız.

pizagor

Ya da genele şunu sorsam:

30 liradan ayda 15 kitap çıkartan çizgi düşler'in yayınlarını hangi yüzdeyle satın alıyorsunuz? Eğer bu durum 10 liradan 20 kitap olsaydı ne olurdu?

Dipnot olarak ekleyeyim: Hiç yayınlanmamasındansa geriden gelmesini tercih ederim.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

pizagor

Alıntı yapılan: çizgiliköstebek - 28 Nisan, 2015, 18:04:54
Pizagor Beyciğim,

İnatçı kişiliğinizin, tuttuğunu koparan yapınızın hayranıyım; lakin dediğim gibi elimizde bir miktar NN var, sözleşmesi yapılmış. Bunları değiştiremeyiz. Bir süre 3'lü gideceğiz. Sonra bu kadar istiyorsanız, duruma tekrar bir bakarız.

Eyvallah köstebek ağabey...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Ralph

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Nisan, 2015, 18:07:17

30 liradan ayda 15 kitap çıkartan çizgi düşler'in yayınlarını hangi yüzdeyle satın alıyorsunuz? Eğer bu durum 10 liradan 20 kitap olsaydı ne olurdu?

Dipnot olarak ekleyeyim: Hiç yayınlanmamasındansa geriden gelmesini tercih ederim.

Ben de sizinle hemfikirim. İtalya'daki orijinal seriyi 1 yıl geriden takip etmeyi yeğlerim kaldırılmasındansa elbet. 30 liradan 15 kitap yerine, 10 liradan 20 kitap olsaydı şahsım adına ben daha çok yayın alırdım bu da çok açık.

Ancak Çizgi Düşler de bunu görüyordur muhakkak. Vardır bir bildikleri deyip geçiyorum :)

xmenac

Çizgili Köstebek Bey anlaşma şartları nedeniyle mevcut sistemin değiştirilmesinin zor olduğunu belirtmiş zaten ama yine de konu hakkında konuşmanın ilerisi için yararlı olabileceğini düşünüyorum.

Sayın Pizagor, Nathan Never satmıyorsa ve satışları artırılmak isteniyorsa 9 TL gibi bir fiyatla pek bir ilerleme gerçekleştirilemez gibi geliyor bana. Tek sayılık Zagor ve Mister No zaten 9.50 etiket fiyatlarına sahip kitaplar. Nathan Never'ın içerdiği konu bakımından, bu eserlere nazaran farklı bir okur kitlesine de hitap ettiğini düşünüyorum ama maksat yeni okuyucu kazandırmaksa, popüler olan muadil fumettilere göre bir fiyat belirlenmeli. Bu doğrultuda etiket fiyatı 7.50 TL olmalı en fazla. Bu sayede iskontolu alımlarla 5 TL gibi bir fiyata yeni okuyucuların bu kitapla tanışması mümkün olabilir. Benzer eserler arasında bildiğim kadarıyla bu etiket fiyatına sahip olan Cassidy vardı fakat çizgiromanevlerindeki iskonto durumu nasıldı bilmiyorum. Belki direkt etiket fiyatıyla satılmıştır.

Ekonomik anlamda olabilirliği var mıdır bu fiyatın bilemiyorum. En iyi yayınevi bilir bu hususu. Fakat kitapevlerine %50 iskonto ile verildiğini düşünürsek zaten yayınevinin eline 5 TL gibi bir fiyat geçiyordur 10 TL etiketli bir kitapta.

Animvader

Alıntı yapılan: pizagor - 28 Nisan, 2015, 18:07:17

Heralde Çizgi Düşler diğer yayınevlerinin içinde en özgün olanı.Diğer yayınevleri belli bir ekole yoğunlaşmışken, çizgi düşler hem comics, hem fumetti, hem frankofon basıyor.Haliyle 3 ayrı küme olarak düşünürsek, az da olsa kesişim kümeleri olsa da, tex-zagor sever diyebileceklerimiz ayda 4-5 tane çıkan bu yayınları alıyor, comicsciler de marvel+vertigo yayınlarını takip ediyor, her iki alıcılar da yanlarına 1-2 diğer, eskiden beri takip etmek zorunda olmadığı fumettileri ekliyor (mesela ben shangai devil, hikayeler gibi serileri hep sepete ekledim).

Sonuçta çizgi düşler ekol farklılıklarıyla hep bir şeyler satmayı başarıyor ve her okuyucu o 10 kitaptan kendine hitap edenleri alıyor.

pearl jam

Bence çizgi düşler en gerçekçi çözümü bulmuş : 200-300 kişilik bir Nathan Never kardeşliği  :D Proje tutarsa çizgi düşler değil bu 200-300 kişi  aralarında para toplayıp basmış gibi olacak.

Bugüne kadar elli kere yayımlanıp satmamış bir seri bundan sonra ne yaparsan yap satmaz. Yeni okuyucu herhangi bir fumettiyle gelmeyecek bu piyasaya,mevcut okuyucu da tercih etmemiş senelerdir.

grreenman

Nathan Never 1996 yılından bu yana çıktığından beri 2 kez uzun aralıklarla kesintiye uğradı, aman bu sefer üçüncü kesinti olmasın!

Çizgi Düşler'in kararını destekliyorum. ben Nathan Never'in tüm kitaplarını ve Brendon'u gözü kapalı alırım. Alır almaz ilk bitirdiğim kahramanlardır kendileri, dostluklarını bir daha kaybetmeyi istemem.

Abonelik ile ilgili bazı öneriler vardı, böyle bir yol mümkünse her ikisi için de seve seve abone olurum.

ercoktay

Elimde hem Nathan Never'in hem de Brandon'un Türkiye'de yayınlanmış bütün çizgi romanları var. Bunların büyük çoğunu da daha okuyamadım. Bu nedenle artık hemen okuyacağım serilere öncelik verip alıp geri kalanları indirim dönemlerinde toplama yoluna gittim. Şu anki idefix indirimi gibi :) Brendon ve Nathan Never da tabi ki bu zaman zaman ertelemeden nasibini aldı. Ama bundan sonra demek ki direk en erken bunları alacağız :) Yayınlanması için en mantıklı gözüken yol bu gibi duruyor. Tek sıkıntı basım adedi gibi duruyor. Ortalama satışları bilmiyorum ama 300 az gibi duruyor. Belki hedeflenenin en azından bir 50 adet fazlasını basmak daha iyi olabilir.

antiochia

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 28 Nisan, 2015, 23:48:22
Bence çizgi düşler en gerçekçi çözümü bulmuş : 200-300 kişilik bir Nathan Never kardeşliği  :D Proje tutarsa çizgi düşler değil bu 200-300 kişi  aralarında para toplayıp basmış gibi olacak.

Bugüne kadar elli kere yayımlanıp satmamış bir seri bundan sonra ne yaparsan yap satmaz. Yeni okuyucu herhangi bir fumettiyle gelmeyecek bu piyasaya,mevcut okuyucu da tercih etmemiş senelerdir.

Dünya'da da comicsler ve mangalar istila etmiş...
Ama bir türlü comicslere ısınamadım..

hanac

Alıntı yapılan: ercoktay - 29 Nisan, 2015, 10:30:25
Tek sıkıntı basım adedi gibi duruyor. Ortalama satışları bilmiyorum ama 300 az gibi duruyor. Belki hedeflenenin en azından bir 50 adet fazlasını basmak daha iyi olabilir.

350 adet basılıyor.  :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,9256.0.html

xmenac

Bu arada eskiden matbaaların 1000 adetten az basmadığından bahsedilirdi. Zaman içinde 500'e şimdi de 350'ye nasıl indi bu sayı. 1000 baskı maliyeti üzerinden mi 500 basmayı kabul ediyorlar acaba.

haziran00

Alıntı yapılan: xmenac - 29 Nisan, 2015, 12:55:05
Bu arada eskiden matbaaların 1000 adetten az basmadığından bahsedilirdi. Zaman içinde 500'e şimdi de 350'ye nasıl indi bu sayı. 1000 baskı maliyeti üzerinden mi 500 basmayı kabul ediyorlar acaba.

Maatbaya isterseniz 100 de bastırırsınız maatbanın umurunda olmaz bu durum sadece bir kitabı 5000 basmakla 500 basması arasında bastırana maliyet farkı vardır.

OZAN BALIM