DC vs. Marvel (Çizgi Roman)

Başlatan Nemo, 22 Mayıs, 2019, 18:05:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

kharon

Alıntı yapılan: dean - 23 Mayıs, 2019, 15:12:02
  Maceralarının daha kaliteli olduğundan daha önce bahsettim. Zaten Argüman bunun üzerineydi. Ana karakterler dışında çizgi roman severlerin okuması gereken Moon Knight, Black Panther, Inhumans, Vision, Captain Marvel, Ghost Rider, Hawkeye, Doctor Strange, Punisher, Silver Surfer, Guardians of the Galaxy, Nova, Captain Britain, Iron Fist ve hatta The Eternals'ın bile kemik run'ı var. Seviye olarak bunların karşısındaki DC karakterlerinin yok. Marvel'ın destan destan yazılmış kozmik maceraları var. Bunların çoğunda A-List karakter yok bile. Bu Marvel'ın ne kadar zengin olduğunu gösteriyor işte. Karakterlere verilen özeni gösteriyor. Jack Kirby DC'ye geçti de kozmik evreni biraz hareketlendirdi. En kötü ihtimalle bile Cyclops vs. bir şans veriyor Marvel.

Bu harika listeye hep hakki yenen Hercules i de eklemek isterim. Mitolojiden Thor'un golgesinde kaldigi icin hep atanamamis muamelesi goruyor ama cok eglenceli hikayeleri var.   :)

hanac

Alıntı yapılan: dean - 23 Mayıs, 2019, 15:12:02
Ana karakterler dışında çizgi roman severlerin okuması gereken Moon Knight, Black Panther, Inhumans, Vision, Captain Marvel, Ghost Rider, Hawkeye, Doctor Strange, Punisher, Silver Surfer, Guardians of the Galaxy, Nova, Captain Britain, Iron Fist ve hatta The Eternals'ın bile kemik run'ı var.

Shang-Chi C sınıfı mı oluyor ? Ya da daha aşağıda mı ?

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 23 Mayıs, 2019, 16:35:47
Ben de buraya bir şerh koymak durumundayım :) "Sinema evreni" yaratmaksa mesele , doğru Marvel kocaman bir evren yarattı. Mesele "iyi" film çekmekse, bence The Dark Knight'ın azıcık dahi yanına yaklaşabilecek bir MCU filmi yok.

Film olarak ele alırsak yine mesela Aquaman, Wonder Woman filmleri MCU'daki filmlerin çoğu ile aynı kalitede filmler. Suicide Squad ve BvS çok kötü mesela ama MCU'da neredeyse o kötülükte filmler var bence.

Benim anlamadığım nokta insanların bu "evren" işine inanılmaz takılmış olması, sinema ne zamandan beridir "evren yaratma" mecrası oldu, bunu cidden anlayamıyorum. Benim bakış açım "iyi film" izlemek, böyle olduğu müddetçe evren yaratmışlar,after credits de gönderme varmış falan bi önem arzetmiyor. Yanlış anlaşılmasın bu durumu seveni eleştirmiyorum, sadece filmleri değerlendirirken hata yapılıyor diyorum.
MCU sinemalarda gösterilen bir "dizi" gibi aslında ama maalesef bence bu durum onun üstün olduğunun kanıtı değil. DC evren yaratmayı başaramadı, kesinlikle doğru. Ama bu MCU filmlerinin çok kaliteli başyapıtlar falan olduğunun kanıtı değil.

Sinematik evren konsepti daha önce denendi ama MCU'ya kadar başarılı olmadı. Marvel bunu örnek gösterilecek derecede başarı ile yaptı ve bu konunda övülmesi kadar doğal bir şey yok.

Çizgi romanlara baktığımızda yarım asırı geçti evren konsepti devam ediyor ve bunu sinemada da bir örneğini olması elbette herkesi heyecanlandırıyor. Bu da son derece doğal.

Neden evren sorusuna şöyle cevap vereceğim. İnsanlar sevdikleri kitaplar olsun, filmler olsun, diziler olsun, bunların hepsiyle belli bir miktar zaman geçirmek ister. Üzerinde konuşmak, diğer insanlarla tartışmak isterler. Bir nevi o evrende yaşamak isterler. Özellikle geek ve nerd olarak nitelenen kesim. Bu bağlamda evren yaratımı ve uzun süreli anlatılar özellikle günümüz süper iletişim dünyasında ön plana çıkıyor. Ama zamanında sesli filme geçerken de sesli film mi olur diyenler olmuştu. Bi'şey olmaz. Evrenlere de alışır herkes.

Daha önce Black Panther başlığında da dediğim gibi kimse MCU filmlerine Apocalypse Now ya da One Flew Over the Cuckoo's Nest gibi başyapıt muamelesi yapmıyor. Kendi anlatı tarzları içerisinde başarılı oldukları söyleniyor.

The Dark Knight'ın başarısı konusunda ise her zaman şu ön plana çıkıyor. Karakter ne kadar insansa o kadar empati kurma şansı yüksek ve ayakları yere basan hikayeler anlatabiliyorsun. Batman bu tip hikayeler anlatılabilecek bir karakter. Nolan'ın bütün süper güçleri ortadan kaldırdığını unutmamak lazım. MCU'nun süper güçlerden en fazla arınmış filmi olan Captain America: The Winter Soldier'ın bir çoğuna göre en iyi MCU filmi olması tesadüf değil.

kharon

Alıntı yapılan: ZGeralt - 23 Mayıs, 2019, 16:35:47
Ben de buraya bir şerh koymak durumundayım :) "Sinema evreni" yaratmaksa mesele , doğru Marvel kocaman bir evren yarattı. Mesele "iyi" film çekmekse, bence The Dark Knight'ın azıcık dahi yanına yaklaşabilecek bir MCU filmi yok.

Film olarak ele alırsak yine mesela Aquaman, Wonder Woman filmleri MCU'daki filmlerin çoğu ile aynı kalitede filmler. Suicide Squad ve BvS çok kötü mesela ama MCU'da neredeyse o kötülükte filmler var bence.

Benim anlamadığım nokta insanların bu "evren" işine inanılmaz takılmış olması, sinema ne zamandan beridir "evren yaratma" mecrası oldu, bunu cidden anlayamıyorum. Benim bakış açım "iyi film" izlemek, böyle olduğu müddetçe evren yaratmışlar,after credits de gönderme varmış falan bi önem arzetmiyor. Yanlış anlaşılmasın bu durumu seveni eleştirmiyorum, sadece filmleri değerlendirirken hata yapılıyor diyorum.
MCU sinemalarda gösterilen bir "dizi" gibi aslında ama maalesef bence bu durum onun üstün olduğunun kanıtı değil. DC evren yaratmayı başaramadı, kesinlikle doğru. Ama bu MCU filmlerinin çok kaliteli başyapıtlar falan olduğunun kanıtı değil.

Bunu ancak kendi adima yanitlayabilim; baska insanlari bilmem ama kucuklugumden beri cizgi roman okurken en keyif aldigim anlar crossoverlar olmustur. Sayfalarda okudugum birbirleriyle ilintili hikayeleri, crossoverlari tv veya sinema ekraninda gormek benim icin buyuk bir hayaldi o yuzden.  Iron-man Vs Cap , Thor Vs Iron Man & Cap , ya da Thor vs Hulk gibi karsilasmalar; yahut onlarca karakterin oldugu buyuk savas sahneleri... bunlar pekcok fan icin muhtesem isler ama sadece bunlar degil tum bu sahnelere adim adim yavas yavas giden onlarca filme yayilmis bir hikaye.

Bunun hic kolay olmadigini DC'nin eline yuzune bulastirmasindan gorduk zaten

Filmlere tek tek baktigimizda evet oturup Aquaman'i izlerim, hos film ama yukarida anlattigimin kurgunun Orumcekle Punisher'in cekismelerini, yahut Orumcek'le Daredevilin arkadasligini okuyarak buyuyen birisi icin bambaska bir keyifi var.

dean

Alıntı yapılan: hanac - 23 Mayıs, 2019, 17:02:43
Shang-Chi C sınıfı mı oluyor ? Ya da daha aşağıda mı ?

Normal şartlarda sınıf olayının bir kuralı yok. Ama Shang-Chi ya da The Eternals gibi karakterler diğer karakterlerin çok altında kalıyor. Doctor Strange ya da Nova'ya C-List dersek muhtemelen Shang-Chi ve The Eternals gibi karakterler D-List olur. Yine de böyle bir ayrım resmi bi'şey değil. Varsayımsal.

ZGeralt

Alıntı YapNeden evren sorusuna şöyle cevap vereceğim. İnsanlar sevdikleri kitaplar olsun, filmler olsun, diziler olsun, bunların hepsiyle belli bir miktar zaman geçirmek ister. Üzerinde konuşmak, diğer insanlarla tartışmak isterler. Bir nevi o evrende yaşamak isterler. Özellikle geek ve nerd olarak nitelenen kesim. Bu bağlamda evren yaratımı ve uzun süreli anlatılar özellikle günümüz süper iletişim dünyasında ön plana çıkıyor.
Alıntı Yap
Filmlere tek tek baktigimizda evet oturup Aquaman'i izlerim, hos film ama yukarida anlattigimin kurgunun Orumcekle Punisher'in cekismelerini, yahut Orumcek'le Daredevilin arkadasligini okuyarak buyuyen birisi icin bambaska bir keyifi var.

Kesinlikle "neden seviyorsunuz" tartışması değil amacım, saçma bulurum zaten. Keyif alıyorsanız ötesi yok zaten.
Evren yaratma işini de küçümsemiyorum, sadece bu "iyi bir sinema filmi" izlemek için koşul değil benim için. Başarılı mı evet, daha popüler oldu ve daha çok para kazandı.
Eleştirim, DC sırf evren kuramadı diye aşağı yukarı aynı kalitede filmleri tu kaka ilan etmek. Benim iddiam da ikisi arasında ortalamaya vurunca belirgin bir fark yok "kalite" olarak. Aksine çekilmiş en iyisini DC çekti diyorum. En kötüsünü de onlar çekti gerçi :)

Son 10 yılda talep bu yöndeydi, şimdi bu nesil büyüdü. İlk Ironman çıktığında 20 yaşında olan adam artık 31 yaşında. Benim gözlemim yeni jenerasyonun uzun anlatılara meraklı olduğu yönünde değil, aksine 20 dk'lık Youtube videolarını bile "uzun" buluyorlar. Filmlerin "çok yavaş aktığını" söyleyenlere dahi rastladım. Gelecek belki de daha kısa prodüksiyonlara, interaktif filmlere ,VR filmlerine evrilecek. Hangisi para kazandıracaksa artık, modaya çok da güvenmemek lazım :)

dean

Alıntı yapılan: ZGeralt - 23 Mayıs, 2019, 18:07:57
Eleştirim, DC sırf evren kuramadı diye aşağı yukarı aynı kalitede filmleri tu kaka ilan etmek.

İyi de adamlar bunu için yola çıktı. Kimse gelip Nolan'ın filmlerini ya da yeni gelecek Joker'i evren değil diye eleştirmiyor ki. Adamlar çıktı bangır bangır duyurularını yaptılar. Evren kuruyoruz dediler. Hatta başta Zack Snyder ve David Ayer olmak üzere bir çok isim küfür ve aşağılamalar içerisinde Marvel'dan daha iyi olacağız diye bağrındı. Bunun üzerine evren kurma işi kötü gidince doğal olarak eleştirildi. Hatta aksine fanlar bu kadar acele edilmesin dedi her seferinde. Önce sololar gelsin, karakterler ve hikaye pişsin istendi. Adamlar araya tek film koyarak Justice League çekmeye kalktı. Marvel eşi görülmemiş bir hikaye anlatıcılığı yaparken DC halen Batman cast etme aşamasında. Seyirci tu kaka demiyor. Warner Bros. tu kaka iş çıkarıyor.

Mrtekin

DC dedim.

Öteden beri, "süper güçleri" ile değil "zekası, "aklı" ve "özgüveni" ile hayattaki kaosun üzerine giden kahramanlar daha çok ilgimi
çekmiştir. Bunu ben en fazla DC "Batman" ve "Vertigo" özelinde bulabiliyorum. Özellikle, Vertigo Suç Serisi, en çok hoşuma giden serilerden.

Bu Marvel'i de sevmediğim anlamına da gelmez. Aksine "Iron Man", "Punisher", "FF", "Wolverine" gibi sevdiğim kahramanlara sahip. Ama "süper kahraman hikayeleri" bana bir yerden sonra artık çok da
cazip gelmemeye başladı. "Reel hayat" hikayeleri daha çok ilgimi
çekiyor benim.

They drew first blood...

Nemo

Özel Alfa Ajanı

hennessy

DC mi iyi Marvel mi bu bence anlamsız bir soru gibi duruyor.

İkisi de iyi yanları olduğu gibi kötü hikayeleri olan ve yıllardır bu piyasanın içinde ayakta duran firmalardır.

Nasıl benim için Batman vazgeçilmez ise, Örümcek Adam da vazgeçilmezdir. O daha iyi dediğim an öbür taraftaki yazar veya çizere ihanet etmiş gibi hissederim.

İyi olan her şeyi okurum. Bu bir takım tutma tutkusu ile baktığım bir şey değildir.

Ne kadar Superman'ı sevmesem de iyi bir hikayesini okumaktan keyif alırım.  Ne kadar Iron Man den nefret etsem de güzel bir serisini yakaladım mı okurum.

İkisi de bazen saçmalıyor. Ama ikisi de bazen harika işlere imza atıyor....
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Nemo

Anlamsız demeseydik iyiydi:) maksat muhabbet ya hu  :)
Özel Alfa Ajanı

hennessy

Alıntı yapılan: Nemo - 26 Mayıs, 2019, 22:46:35
Anlamsız demeseydik iyiydi:) maksat muhabbet ya hu  :)

Bu benim fikrim kardeşim...
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

alan ford

Oy veremiyorum. Versem DC olacaktı. Marvel'in çok sevdiğim serileri olsa da bunu okumak için bunu da okumalısınız tarzında şeyler, özellikle çok sık olduğunda, beni çok sıkıyor. Bu işlere tamamen ticari olarak bakmaya başlıyorum.  Diğer yandan ikisini de çok iyi bildiğimi söyleyemem. Avengers, X men tarzı kimin eli kimin cebinde belli olmayan takımlar da benim zeka seviyemin üstünde. Kim kimle evliydi, kim kimin sevgilisi, not defteriyle dolaşmak lazım. Tek istisna Marvel'a avdet eden Conan olabilir belki. Bi de 4 kitaplık Hawkeye serisinin hastasıyım. Marvel'da bütün kahramanların New York'ta toplanmasını da ayrıca çok saçma buluyorum. O Kingpin'in kafasına çekici ekleştiremiyor mu Thor ya da Hulk. Niye adamla sadece Daredevil ve Peter uğraşıyor.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir