KİTAPLIĞINIZDAKİ AZ ESKİ, ÇOK ESKİ, KÜFLENMİŞ ÇİZGİ ROMANLAR.

Başlatan s.b, 07 Mayıs, 2015, 00:06:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Şimdilik en eski olanlar, 1959 yılı Kaan dergisinin 2. sayısı ve 1965 yılı Karaoğlan dergisinin 77. sayı numuneleri...Bu Kaan'ın 2. sayısı itibariyle Suat Yalaz'ın, ustası Abdullah Ziya Kozanoğlu ile Karaoğlan öncesi yaptığı ve Karaoğlan için kendisine referans olan Cengiz Han'ın Hazineleri isimli serüvenin ikinci kısmı yer alıyor...Bu 200 küsür sayfalık çizgi roman, Kaan dergilerinde de 7 fasiküle tekabül etmişti diye hatırlıyorum...Kaan, aynı zamanda büyük Türk romanları yazarı Abdullah Ziya Kozanoğlu'nun cumhuriyet öncesi kaleme aldığı ilk kitabı ve gençli eseri Kızıl Tuğ romanındaki ana karakter Otsukarcı'nın, romanın sonunda doğduğunu öğrendiğimiz oğlu oluyor ve aslında tarihi ve seriyal yerli çizgi roman ekolü de bu eser ile başlamış oluyor...Meraklısına not düşeyim dedim...

Diğer eskilerim de 70'li ve 80'li yıllardan...

Yerli eskilerden bulabildiklerim ilk anda bunlar oldu...Daha başkaları da var...Bir de yabancı eskileim var ki bunlar kadar eskidir onlar da...Üşenmediğim bir gün onları da paylaşırım buradan... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

Eline, koluna, diline, gözüne sağlık kardeşim. Aman üşendim deme ve devam et. Hatta ilk saylar elinde varsa 'ilk macera' bölümümüze de bekleriz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

hanac

Alıntı yapılan: s.b - 16 Eylül, 2015, 15:11:45
Eline, koluna, diline, gözüne sağlık kardeşim. Aman üşendim deme ve devam et. Hatta ilk saylar elinde varsa 'ilk macera' bölümümüze de bekleriz.

Yani buraya  :)

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,9673.0.html

ferzan

Bu kez yabancılardan birkaç tane buldum...

DC'den 1976 yılına ait bir Sgt. Rock fasikülü, hemen yanında Valiant Comics etiketli H.A.R.D. Corps  #10, 1992 olsa gerek...Onun yanında da 1998 tarihli Captain Amerika, Sentinel of Liberty'nin ilk sayısı...

Fransızların bir dönemki aylık karma çizgi roman dergisi '' A Suivre '' nin ( Devam Edecek, Sürecek, Arkası Var gibi bir anlama tekabül ediyor, periyodik çizgi romanlara has bir tabirin Fransızcası ) 145 ve 153. sayıları...1990 senesinin...

90'ların ilk yarısından bir adet '' Cimoc '' dergisi...168. sayıymış...İspanyolların '' A Suivre ''si...Bilin bakalım Cimoc, neyin tersten yazılışı... :P

Yavaş yavaş buldukça paylaşmaya devam ederim...Daha Tay dönemi, Ceylan dönemi fumettilerim, bir ya da iki numune Karakoç serisi Teks'im ve bir yığın eski Gırgır, Limon ve Pişmiş Kelle'm de var ama onları bulmak uzun iş...Yine de kapanışı iki adet yerli seriyle yapalım...

1993 senesinden 2 sayı Joker dergisi ( haftalık olarak 12 ya da 18 sayı civarı birşey çıkmıştı sanırım )...

Ve 1999 tarihli 3 adet Akrep İn Gölgesi...Bu seri, Ergün Gündüz ve saz arkadaşlarının yerli bir comics ve underground tadı yakalamak, bunu da daha artistik ve trend bir şekilde yapmak adına başlattıkları bir projeydi...Bildiğim kadarıyla 4 üretici vardı...Ergün Gündüz, Soner Tuna, Engin Deniz Erbaş ve Yalçın Didman...Her isim, Akrep İn Gölgesi ana başlığı altında kendi limitli seriyal hikayelerini hazırladılar...Ergün Gündüz, o dönem Radikal Gazetesi'nde de tefrika ettirdiği Taksi Öyküleri serisini yaptı, Engin Deniz Erbaş fantastik bir seri yaptı, Soner Tuna ''Garip Öyküler'' serisini yaptı ve Yalçın Didman da bilim kurgu kısmını üzerine aldı...2000'lerin ikinci yarısında Rodeo etiketiyle çıkan Eksi 80 Derece - Ayılı Adam konsepti, Yalçın Didman imzasıyla ilk bu seriden çıkmadır...Bu serilerin her biri birkaç sayı sürmüş ve bazı hikayeler yarım kalmıştır...Eksi 80 - Ayılı Adam bile yarım kalıp sonradan tamamlanacaktır...Aşağıdaki fotoda Akrep İn Gölgesi serisinden Soner Tuna'nın payına düşen, her biri farklı hikaye ve tam macera olan 3 adet comics tarzı fasikül görüyoruz...Şahsi kanaatimce bu serideki en değerli işler de Soner Tuna'ya aittir...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

Aslan Şükür ustanın tablo gibi kapak resimleri ile süslenmiş Judas serisi.
Tay Yayınları tarafından yayınlanmış 16 sayılık tam takım.

Evet, yok mu başka eski serilerden paylaşacak arkadaşlarımız. Haydi açın şu sandıkları.

Mrtekin

Birden çocukluğuma çok hızlı bir dönüş yaptım, bir sürü hatıra şimşek gibi geldi kapaklara bakarken. Teşekkür ederim size, Sami Bey.

"Batı'da Kan Var" albümünün kapağı, zannedersem çok ünlü; çok silinmez o bizim jenerasyonun hatıralarından. Çok baskı yaptığından da olabilir, bilemiyorum.
They drew first blood...

s.b

ALFA YAYINLARI 5 CİLTLİK JAMES BOND

seastar1000

İtalya donusu bir arkadasim Milano havaalanindan bana hediye almis.Tex ciltleri.Naylonu yirttim  bir bakdim 1974 baskisi Tex ler birisi Ok Kosusu
İtalyan 40 yildir saklamis bu konuya uysun diye
Resim yok kusura bakmayin

s.b

ALFA YAYINLARI 4 SAYILIK TOP GUN. AYRICA 4 SAYININ TOPLANDIĞI DOBİŞKO SÜPER CİLT.

Mrtekin

Hay Maşallah, Sami Bey, ne hazine var sizde. :)

Aynen, o dobişko cildi de hatırladım. Vay be, çok güzel günlerdi.
They drew first blood...

s.b

Ahhhh ahhh ne günlerdi. Çoluk yok çocuk yok. Ye iç, gez toz, canın ne isterse onu yap. Dert yok tasa yok. Ulan ne diye yaşlandık arkadaş. 

-brendon-

Bakkaldan para ustu ile cizgiroman alınan dönemdi  :) çok güzel günlerdi

s.b

YAYIN HAYATI ÇOK KISA SÜREN SÜPER JOE. 7 SAYI VE 2 CİLT.

s.b

s.b