KİTAPLIĞINIZDAKİ AZ ESKİ, ÇOK ESKİ, KÜFLENMİŞ ÇİZGİ ROMANLAR.

Başlatan s.b, 07 Mayıs, 2015, 00:06:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

haysat

Bob Kroket'i takım olarak bulmak çok zor.
Ama Aksoy Yayınlarından çıkan tek sayılık albüm halen bulunabiliyor.
Babasının akibetini merak ederek en azından mezarinı göreyim diye yola çıkan genç Bob Kroket'in başından gecenleri anlatan güzel bir hikaye.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

s.b

CEYLAN YAYINLARI KİT TAYLOR TAM TAKIM. 35 SAYILIK 50 TL LİK SERİ. SENE 1981-1982

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

s.b

ferzan

Bu hafta tamamladıklarımla beraber elimde olan eski Karaoğlan cilt ve fasikülerimi paylaşmak istedim...

1982-1984 dönemi haftalık yayınlanan Güneş 158'lik Renkli Fasikül Seri'nin ilk 107 sayısını tamamladım...Haftalık yayın, ilk yılını geride bıraktıktan sonra fasiküller, tam maceralı ciltler halinde çıkmış 11.cilde kadar...Ben de uzun emek ve araştırmalar sonucu bazısını ucuza bulabildiğim (ama bazısını, genelini değil) 9 tam macera cilt ve 20-30 civarı tam maceralı fasikül takımlarıyla serinin üçte ikisini tamamlamış oldum...Aşağıdaki fotodan anlaşılacağı üzere 1, 2, 3, 4 ve 5. maceralar cilt, 6. macera fasikül takımı, 7, 8 ve 9. maceralar yine cilt, 10. macera fasikül takımı ve 11, 12 ve 13. maceralar ise ''Cilt 11'' adı altında kitap halinde...Hemen sağ üstte tek başına duran, 1960'ların başında çizilen ilk Karaoğlan serüveni ve ilk haftalık fasikül serisindeki 4 sayıyı kapsayan tam maceralı cilt ''Asya Kaplanı''...Onun altında dörtlü grup halinde duran ve foto üstten çekildiği için tam anlaşılmayan, 1965 'teki ikinci dönem haftalık serinin 84-99 arası fasikülleri yer alıyor...Bu takımda Lal'in de basmış olduğu 4 adet tam macera bulunuyor...Lal versiyonları elimde olmasına rağmen sırf büyük boy, eski ve kaligrafisi ile sayfa düzenine dokunulmamış olmasından ötürü tereddüt etmeden aldım ve Lal versiyonu yerine bu edisyondaki özgün formatıyla okuyacağım yeniden...

1999-2006 arası Takvim gazetelerinden kesilip biriktirilmiş ve ortaokul sonları -lise başları dönemimde bazılarını kapak ve sırt eklemesi yaparak defterlere yapıştırmak suretiyle albüm haline getirip bir parça içine ettiğim şahsi seri...Allah'tan lisenin son zamanları deftere yapıştırmayı bırakıp sadece tomar halinde kenarda tutmuştum son yayınlananları...Kiminde epey eksik sayfa var takip edemediğim, kiminde çok az eksik var, kimindeyse hiç eksik yok...İlk fotoda defterlere yapıştırılıp albüm olanlar var, ikinci fotoda şahsi albümlerin üst üste görünümü var...Kalınlıklarına bakıp hesap edin 7 yıllık biriktirme emeğini, her gün bir sayfadan... 8)

Bu iki fotoda da 1980'lerin sonundaki Tay dönemi süper albümleri yer alıyor...Güneş renkli seride yayınlanan tüm maceralar burada küçük boy ve siyah beyaz olarak yayınlandı...96 sayfalık 20 fasikül halinde çıkan seri, resimde gördüğünüz üzere süper albüm adı altında ikişer sayı birleştirilmiş toplam 10 ciltlik varyasyona da sahip...

Karaoğlan'ın ve Suat Yalaz üretimlerinin bende apayrı bir yeri var...Sırası gelince eteğimdekileri döker, uzun uzun yazarım...Yalnız öyle bir tutkudur ki benimkisi, bazı maceraların hem Lal, hem Leman, hem Tay, hem de Güneş dönemi basımları olmakla birlikte aynı maceraların bazılarının da Takvim gazetesi tefrika edisyonu da mevcut...Bu tutkunun şöyle bir getirisi var bana; bazı maceraların ne ölçüde revize edildiği, hangisinin ilk versiyon olduğu, hangisinin Fransa yayını öncesi rötuşlanmış olup olmadığı ortaya çıkarak Karaoğlan'ın mutfağıyla ilgili önemli detaylar elde etmemi sağlıyor...Sadece Karaoğlan değil, Yalaz'ın başka pek çok eserinden bazılarını da birkaç varyasyon olarak tutuyorum elimde...Yakın tarih belgesellerinden ''Atatürk'e Suikastler'' eserinin hem Yalaz Prodüksiyon'dan çıkan karton kapaklı baskısı, hem SY Resimli Yayınlar'dan çıkan karton kapaklı baskısı, hem de Aksoy Yayıncılık'tan çıkan sert kapaklı baskısını bulundurmakla birlikte 1990'ların başında Sabah Gazetesi'ndeki ilk günlük tefrikasından 10-12 yıl kadar sonra 2000'lerin ilk yarısında Yeni Çağ Gazetesi'nde yayınlanan ikinci günlük tefrika versiyonunu da biriktirmiş, muhafaza ediyorum...

Şahsına saygı duyduğum, yer yer de sadık bir okuru ve takipçisi olarak kızıp eleştirdiğim, ama eserlerini her daim çok sevdiğim, bugün 85 yaşlarında olan Suat Yalaz ustaya da selam eder, nice sağlıklı yaşlar dilerim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

s.b

ferzan

1982 Güneş Gazetesi, Suat Yalaz'ın ''Son Peygamber HZ. Muhammed'' tefrikaları...Tam bir gazete sayfasının yarısını kaplamış yayınlandığı dönem...Eksik de olsa yarısından çoğu mevcut...Daha sonra ''Güneş Kültür Dizisi'' adı altında Yalaz'ın basılan 4 kitabından biri de bu tefrikaların derlemesiydi...Bu başlıktaki ilk paylaşımlarımda var o albümler de...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yine Güneş Gazetesi, 1984 senesi son Karaoğlan serüveni (bu gazetedeki son serüven) ''Buzlu Çöller Tilkisi 2. Bölüm'' çok az eksikle günlük tefrika serisi halinde mevcut...1960'larda çizdiği bu serüveni 80'lerin ortasında yeniden ele alıp sıfırdan yazıp çizecek, 4 bölümlük bir saga yapacaktı...Devamındaki 2 bölüm takip eden sene Yeni Asır'da yayınlandı ama 5. ve son bölüm anons edilmesine rağmen hiç başlamadı...Aynı dönem Yalaz'ın Sabah Gazetesi'ne transfer olmasından ve yeni öykülerle ya da yeni yorum re-make'lerle bu gazetedeki çalışmalarını devam ettirmesinden ötürü...Yeni Asır Karaoğlan serüvenini rahmetli Haluk Yücesoy'un araştırmacılığına borçluyuz...Benim dahi haberim yoktu çünkü...Fotoda 1984 Güneş Gazetesi son Karaoğlan macerası günlük tefrikalarını ve anons sayfasını görüyoruz...Bu maceranın saga olarak tasarlanmış yeni versiyonu da kitap olarak basılmadı, gazetelerde kaldı (Yarısı Güneş'te, diğer yarısı Yeni Asır'da)...

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Yine 1980'ler, Tercüman Gazetesi'nden Süleyman Gök imzalı Ramazan tefrikaları...

Daha yakın bir tarih, 2000'lerin başları...Takvim Gazetesi James Bond bantları...James Bond senelerce yayınlandı ama ben sadece bir ya da bir-buçuk senelik bir kısmını eksiksiz olarak biriktirmiştim...Bu resimdeki jelatinli tomarda 4 adet tam macera olması lazım...Her macera bant olarak ortalama 4 ay falan sürüyordu...

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

s.b

s.b

s.b

s.b

s.b

s.b