Fantastic Beasts and Where to Find Them

Başlatan dean, 02 Haziran, 2015, 13:03:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Harry Potter filmine spin-off geliyor arkadaşlar. Film, Harry Potter'ın 70 yıl öncesinde geçecek. Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nun ders kitaplarından Fantastik Canavarlar Nelerdir ve Nerelerde Bulunur kitabının kurgusal yazarı Newt Scamander'ı anlatacak. Üçleme olarak planlanan Fantastic Beasts and Where to Find Them, bu sefer Avrupa'dan uzaklaşıyor. Film New York'da geçecek. Serinin başrolünde ise bugün resmi olarak açıklanan Eddie Redmayne olacak. Filmin yazarı Harry Potter kitaplarınında yazarı J.K. Rowling. Filmin yönetmeni ise adını anmak istemediğim o adam. Kim olduğu için IMDb linkine tıklayabilirsiniz. Filmin vizyon tarihi 18 Kasım 2016.

http://www.imdb.com/title/tt3183660/?ref_=nv_sr_5

Chuck

Kitaptaki canavarlarda yaşadığı maceraları teker teker anlatacaklar sanırım. Ya da yeni bir ana düşman ortaya çıkarırlar at-adamlara ırkçı davranan birileri vs. Aksi taktirde sadece canavarları tanıtan önsöz hariç 40 sayfalık bir kitaptan nasıl 3 film çıkar bilmiyorum.
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

dean

Alıntı yapılan: Neco - 02 Haziran, 2015, 16:48:44
40 sayfalık bir kitaptan nasıl 3 film çıkar bilmiyorum.

Zaten yazarı Newt Scamander'ın başından geçen maceraları anlatacak üçleme. Spesifik olarak Fantastic Beasts and Where to Find Them'in uyarlaması değil. New York'ta büyücüler ve cadılardan oluşan gizli bir topluluk ile maceralarını anlatacakmış.

rumar80

Kısaca Harry Potter üstünden para kazanmak.
Bana çok çekici gelmedi.

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 02 Haziran, 2015, 17:21:12
Kısaca Harry Potter üstünden para kazanmak.
Bana çok çekici gelmedi.

Maalesef bende projeye hiç olumlu yaklaşmıyorum. "Harry Potter spin-off" kavramı olarak bundan çok çok daha iyi ve ilgi çekici konu bulma şansları vardı. Bu film yerine Hogwarts'ın kuruluşunu Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin karakterleri etrafında izlemeyi, The Marauders'ın okul zamanını izlemeyi ya Voldemort'un yükselişini izlemeyi çok daha fazla isterdim. Tek olumlu yanı J.K. Rowling'ın yazacak olması demek istiyorum ama yönetmeni görünce ayrı bir keyfim kaçıyor her seferinde.

Nightrain

Alıntı yapılan: dean - 02 Haziran, 2015, 17:44:03
  Maalesef bende projeye hiç olumlu yaklaşmıyorum. "Harry Potter spin-off" kavramı olarak bundan çok çok daha iyi ve ilgi çekici konu bulma şansları vardı. Bu film yerine Hogwarts'ın kuruluşunu Godric Gryffindor, Helga Hufflepuff, Rowena Ravenclaw ve Salazar Slytherin karakterleri etrafında izlemeyi, The Marauders'ın okul zamanını izlemeyi ya Voldemort'un yükselişini izlemeyi çok daha fazla isterdim. Tek olumlu yanı J.K. Rowling'ın yazacak olması demek istiyorum ama yönetmeni görünce ayrı bir keyfim kaçıyor her seferinde.

Kurucularla ilgili dizi/filmi kaç senedir istiyorum bir bilsen. HBO dizisiniş çekse keşke. Özellike Salazar'ı ekran görmeyi çok istiyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 02 Haziran, 2015, 18:51:58
Kurucularla ilgili dizi/filmi kaç senedir istiyorum bir bilsen. HBO dizisiniş çekse keşke. Özellike Salazar'ı ekran görmeyi çok istiyorum.

Kurucularla ilgili bi'şey illaki yapılması lazım. Kitap, dizi yada film. Ama yapılması şart. Şöyle Chamber of Secrets inşası görsek. Gryffindor ve Slytherin mücadelesi görsek. Ah ah !

dean

dean

dean

Fragman ile ilgili bi'şey yazmamıştım ilk yayınlandığında. Aslında fragman ile ilgili bi'şey şimdi de yazmayacağım. Çünkü bu film duyurulduğundan beri bu film beni bir gram heyecanlandırmadı. Fragmanı izliyorum ekrana boş boş bakıyorum. Gram heyecan yok. Üstelik ben bir Harry Potter hastasıyım. Harry Potter hayatımın bir bölümüne resmen damga vurmuştur. Yedi kitabı kaç tur baştan okudum sayamadım. Filmleri izlediğimin sayısı yok. Kaç yaz elimde ağaç dallarından yaptığım asalarla gezdim. Ama bu film. Yok.

Öncelikle Harry Potter'ın yan ürün problemi var. Star Wars, Lord of the Rings vb. hikayelerin inanılmaz bir genişletilmiş evreni var. Ama bu Harry Potter'da yok. Yeni yeni bir kıpırdanma var. Buna da Wizarding World diyeceklermiş. Fantastic Beasts and Where to Find Them'de bu kapsamda olan bir film(seri). Zaten bir de ilgin. kadro seçimiyle dikkatleri toplayan Harry Potter and the Cursed Child isimli tiyatro oyunu gelecek.

Şimdi benim filmle ilgili problemime gelelim. Bu film, geçtiği mekan, geçtiği zaman, karakterleri ve olacak olan olaylar benim umrumda değil. "Owww yeni Harry Potter hehehe" diye anlamsız bir duygusallık yapacak değilim. Her gerçek Harry Potter fanının söylemesi gereken şeyi soruyorum; Harry Potter'da anlatılacak hiç önemli hikaye kalmadı da Harry'nin bir ders kitabının yazarının 100 sene evvel başka bir kıtada yaşadığı macerayı, hem de üçleme olarak anlatıyorsun ?

Bu film resmen kaçak dövüşmektir. Rowling'in ve Warner'ın kolaya kaçmasıdır. Rowling zaten her zaman kolaya kaçmıştır. Özellikle son iki kitap için konuşuyorum. Her sorunu en kolay şekilde çözmüş, hikayeye olması gereken derinliği son iki kitapda katamamıştır. Son iki kitapda ki en fantastik olay olan Severus Snape faktörü ise Allah'dan çok önceden kurgulanmış bir olaydı da bir orası tatmin etti.

Fantastic Beasts and Where to Find Them'den Harry Potter'ın yedi kitabından o kadar uzak bir noktada ki önlerinde boş bir tuval var. İstedikleri gibi çizecekler. Bir çok insanın bu olaydan temelde hoşlandığını ve farklı şeyler görmek istediğini de biliyorum. Ama düşünüyorum Harry Potter kitaplarındaki olayları ve Harry Potter'ın ders kitabının yazarının üçleme filminden çok daha iyi fikirler geliyor aklıma. Mesela;

- Hogwarts'ın kuruluşunu, Sırlar Odasının yapılışını, kurucuların yöntem farklılıkları ve dört farklı sınıfın kurulması, Salazar Slytherin'in diğer kurucularla ilişkisi, okuldan ayrıldıktan sonra ne yaptığı gibi konuları anlatan bir film, bence ders kitabı yazarının üçleme filminden daha ilginç.

- Dumbledore'un geçliği, karışık aile ilişkisi, kara büyücülükle ilişkisi ve elbette ki Gellert Grindelwald ile olan hafif duygusal ilişkisi, onunla birlikle ölüm yadigarlarını arayışı ve en sonunda sevdiği adama karşı savaşı ve en sonunda bildiğimiz Dumbledore'a dönüşümünü anlatan bir film, bence ders kitabı yazarının üçleme filminden daha ilginç.

- Ya Harry Potter kitaplarının en büyük aşkını da konu alacak bir The Marauders filmi. James Potter, Sirius Black, Remus Lupin, ve Peter Pettigrew'un geçliği, Order of the Phoenix'in kuruluşu, Snape'in Lily'ye duyduğu platonik aşk, Lord Voldemort'a karşı direniş, Pettigrew ihaneti ve Sirius Black olayı. Bence ders kitabı yazarının üçleme filminden daha ilginç.

- Peki ya Voldemort'un gençliği, muggle nefreti, ilk kurbanlar, Horcrux'ların yaratılışı, bakanlık ile iletişimi, ilk örgütlenmesi, güçlenmesi. Bence ders kitabı yazarının üçleme filminden daha ilginç.

- Yahu hiç kimse mi merak etmiyor The Death Chamber'daki Lanet olası Veil'in arkasında ne olduğunu da biz ders kitabının yazarını izliyoruz ya. Hem de yeteneksizler yeteneksizi bir yönetmenin elinden.

Not; Ekşi yazımdan alıntı.

dean

dean

dean

dean

Öncelikle bir Potterhead olduğumu belirterek başlamak istiyorum. Harry Potter hiç bir zaman benim için herhangi bir kitap ve ya herhangi bir film olmadı. Yalnız bu demek değil ki önüme sunulan her şeyi beğeneyim. Nasıl ki Harry Potter and the Cursed Child problemli bir hikayeyse Fantastic Beasts and Where to Find Them'de problemli bir hikaye.

Filmin ciddi bir odaklanma sorunu var. İki örnekle açıklamak istiyorum. Filmin açılışında korkunç bir Avrupa portresi çiziliyor. Gellert Grindelwald'un ne kadar tehlikeli olduğu anlatılıyor ve belli aralıklarla tease ederek bize tehlike hissettirilmeye çalışılıyor. Lakin bütün bunlar olurken izleyici olarak biz Newt Scamander karakterinin filmin yarısı boyu köstebekten bozma bir hayvanın (yersen fantastic beast) peşinden koşmasını izliyoruz. Ya da serinin devamında da önemli rol oynayacak Clarence karakter ve obscurus kavramının altını dolduracaklarına Kowalski isimli karakterin şebekliklerini izliyoruz. Ben şişman adam komedisi izlemek istesem giderim Seth Rogen, Danny McBride ya da Jonah Hill izlerim. Bu filmi şişman adam komedisine çevirmek nedir. Evrenin dokuzuncu filminde halen havada uçan bardağa şaşıran karakter yaratmak ne kadar zavallı bir yaratım sürecidir.

Filmde odak sorunu olduğu gibi ton sorunuda var. Bir sahnede bir saat boyu köstebek peşinde koşan adam, gergedandan bozma sözde "FANTASTIC BEAST"'e kıç sallıyor. Diğer sahnede kemerle çocuk döven insanlar gösteriliyor. Yahu sen komedi filmi misin ? Yoksa psikolojik ağırlığı olan, hikaye anlatma derdi olan bir film misin ? İçerisinde Graves ve Clarence'ın olduğu sahnelerle Scamander ve Kowalski'nin olduğu sahnelerin aynı filmde yer almasına inanmak gerçekten çok zor.

Harry Potter hikayesini ciddi bir çoğunluğu okulda geçmesine rağmen mekânsal çeşitlik açısından oldukça zengindi. Bu filmin tek bir mekanda geçme gibi bir sorunu kağıt üzerinde olmamasına rağmen tek bir mahalleye hapis olması ne demektir. Sözde bize yeni bir kültür tanıtacaklar. Muggle'a No-Maj demekten başka ne kültür tanıttılar. Allah'tan Kowalski'nin sersemliklerinden fırsat bulduklarında biraz Salem cadı mahkemelerinden bahsettiler. Yalnız Ilvermorny'i bize göstermemiş olmalarını affedemiyorum. Hogwart dışında bir okulu görme şansımız vardı. Tek bir sahne bile göstermediler. Pekala  Clarence, Ilvermorny'de bir öğrenci olarak kurgulanabilirdi. Ama tabi Scamander'ın köstebek peşinde koşması daha önemli.

Grindelwald'a gelelim. Grindelwald'un seride çıkacağını öğrendiğiminde son derece yükselmiştim. Ama filmdeki halini görünce büyük bir hayal kırıklığına uğradım. Benim bildiğim Grindelwald, Voldemort'tan sonraki en büyük karanlık büyücü olması gerekiyor. Scramander gibi bir adam tarafından paket edilmemesi gerekiyor. Grindelwald'un ortaya çıkışı ile birlikte Graves karakterini de inanılmaz derecede harcamış oldular. Adamın bütün karakterizasyonu saniyede püf dedi gitti. Ki artık bu numarayı kaç kere yapacaklar bilmiyorum. Quirrell aslında Voldemort'u taşıyormuş. Mad-Eye aslında crouch'muş. Delphi aslında Voldemort'un kızıymış. Graves'de Grindelwald'muş. Çok yaratıcı tebrik ediyorum. Helal olsun.

Potansiyel itibari çok müthiş olabilecek bir hikaye salak ile avanak ikilisini özleten karakterleri ve odağını kaybetmiş senaryosuyla maalesef beklentilerimin çok altında kaldı. Böyle bir film izlemiş olduğum için üzgünüm.