Cemal Nadir - Hayatı, Karikatürleri, Hatıraları

Başlatan Levent Suberk, 10 Haziran, 2015, 00:24:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Levent Suberk

Cemal Nadir Güler'in onuncu ölüm yıldönümü nedeniyle 1957 senesinde piyasaya çıkan bu kitap, başka yazarlar ve çizerler hakkında da kitaplar derleyen Hilmi Yücebaş tarafından yayına hazırlanmış. İstanbul'da Dizerkonca Matbaasında basılan bu kitap 112 sayfa.

Kuşkusuz Türk karikatür tarihinin en önemli ismi olan Cemal Nadir'in, Bursalı gazeteci Rıza Ruşen Yücer'e yazdığı mektuplardan:

" Bahar burada da göründü Rıza. (O vakit Talimhanede Ayçe apartmanında oturuyordu). Karşımızdaki bostan yer yer kar yağmış gibi. Öyle sanıyorum ki bu semtte Sürp Agob'un ruhuna dua eden benden başka kimse yoktur. Zira bostana her bakışta çocukluk hatıralarımı bol bol dolduran baharlar ı hatırlıyorum ..."

"... Seni epey zamandır mektupsuz bıraktığım için adeta mahcup oldum. ... Ne yapalım kardeşim, öyle bir işin içine girmiş bulunuyorum ki (o zaman Arkadaş dergisini çıkarıyordu) atsan atılmıyor, asıl fecaate bak ki satsan satılmıyor!"

yunusmeyra

küçük ancak değerli notlar ve özetlerle uzun süredir "tozlandırdığımız" başlıkları canlandırdığınız ve bu güzel katkılarınız için teşekkürler Levent Bey..ayrıca e-dergimizdeki yazı ve karikatürlerinizin devamını bekleriz  :)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

kalidor

Alıntı yapılan: Levent Suberk - 10 Haziran, 2015, 00:24:08

" Bahar burada da göründü Rıza. (O vakit Talimhanede Ayçe apartmanında oturuyordu). Karşımızdaki bostan yer yer kar yağmış gibi. Öyle sanıyorum ki bu semtte Sürp Agob'un ruhuna dua eden benden başka kimse yoktur. Zira bostana her bakışta çocukluk hatıralarımı bol bol dolduran baharlar ı hatırlıyorum ..."

Herkesin özlemi çocukluk yıllarına. Ne güzel günlermiş ki ansızın farkettiğimiz bir koku, ses veya görüntü bizi hemen çocukluğumuza götürüyor. İnsan ömrünün en uzun en bereketli ve çoğu zaman da en tasasız günleri ne de olsa...
Crom! Ölüleri Say...