One Piece 2. Cilt – Palyaço Buggy'e Karşı İnceleme

Başlatan pikofarad, 12 Haziran, 2015, 16:33:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pikofarad

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Bu ciltte nefis eğlenceli aksiyon sahneleri var. Absürtlük hat safhada. Çok eğlendim. 1. cilt inceleme yazımı bitirirken Buggy fena biri demiştim ya, işte One Piece'in bu 2. cildinde aksi, sinsi Korsan Palyaço Buggy ve tayfasını tanıyacağız. Ayrıca Nami ile 1. ciltte karşılaşmıştık 2. ciltte daha bir tanımaya başlıyoruz Nami'yi. Ancak yine de bana göre Nami ile ilgili daha alınacak çok yol var. İlginç bir karakter.

Hemen bu cildin detaylarına geçiyorum. Şimdiden söyleyeyim. Hayati İpuçlarından ( Spoiler) mümkün mertebe kaçınacağım. Zira okuma zevkini baltalamak istemem.

One Piece 2. cildimizin adı Palyaço Buggy'e Karşı. Bu cilt One Piece'in 9 - 17. sayılarının bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu ciltte fazlasıyla Palyaço Buggy abimizle haşır neşir oluyoruz. E tabi bizimkiler Buggy abinin Grand Line haritasını çalarsa tüm bu haşır neşir olma olayı kaçınılmaz oluyor. :)

Cildin başında Nami'nin korsanlardan hazine çalan bir hırsız olduğunu öğreniyoruz ve Nami'de Buggy'den çaldığı Grand Line'a ait yani One Piece hazinesinin saklı olduğu ve tüm korsanların bulunduğu bölgeye ait harita mevcut. Hal böyle olunca Luffy ve Nami, Buggy'nin menziline birazdan girecekler. :) Hemen burada bir parantez açıyorum. Luffy'nin karşılaştığı ve nakamasına katmak için uğraştığı ilk iki karakter Zoro ve Nami. İkisi de bir şekilde korsanları sevmiyor. Mesela Zoro'nun lakabı Korsan Avcısı. Nami'ninki ise Korsan Uzmanı Hırsız. :) Bu şekilde tezatlar var ki okuması daha da bir ilgi çekici ve eğlenceli oluyor. Parantezi burada kapatıp, Buggy'e geçiyorum.

Palyaço Buggy, kocaman palyaço gibi bir burnu olan zalim, sinsi, tehlikeli bir korsan lideri. Burnu hakkında pek yorum yapılmasını sevmeyen Buggy, cildin hemen başında bir tayfasına yaptıklarıyla bu durumun ne kadar tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini bize gösteriyor. Hemen belirteyim Buggy topçulukta ün salmış bir korsan. Tayfasını topa koymaktan çekinmeyen bir abimiz. Gerçek anlamda topa koymaktan bahsediyorum. :)

Bundan sonraki kısımları çok hızlı geçeceğim çünkü dediğim gibi detaylara girersem ipuçları artar. Nami pek gizemli bir ablamız. Bizim Luffy'i bir oyuna getirip Buggy'le karış karşıya gelmesine sebep oluyor ve aslında Nami bu yaptığı oyunla, oyun içinde oyun yapıyor. Ne demek istediğimi okuyunca anlayacaksınız. Bu bölümden sonra Luffy'nin başı Buggy ile fena halde belaya giriyor ve eğlence dolu aksiyon sahneleri başlıyor. Açıkçası buradan sonrası katıksız aksiyon ve eğlence içeriyor. :) Zoro'nun gelişi, Luffy'i düştüğü beladan kurtarmaya çalışması ve Zoro'nun Buggy ile yaptığı düello bir harika. "Buggy Özel Güllesi" mesela acaip bir şey. Açıkçası onun karşısında durmak istemezdim. :) Bu arada şunu hemen belirteyim. Buggy tıpkı Luffy gibi şeytan meyvesi yemiş birisi ve özel güçleri var. Gücünün ne olduğunu okumayanlar için söylemeyeceğim ama bu meyvenin adının "Barabara no mi" olduğunu yazmamda sanırım bir sakınca olmaz. :)

Zoro'nun insanüstü çabalarıyla ve gücünün son damlasına kadar mücadelesiyle bir şekilde başları beladan kurtulacak gibi gözükse de Buggy ve tayfası Luffy, Zoro ve Nami'nin peşlerini bırakmıyorlar. Zoro, Buggy'nin sağ kolu "Vahşi Hayvan Terbiyecisi Moğji" ve "Birinci Zabit Akrobat Kabaji" ile enfes mücadelelere giriyor. Tabi arada olan pek çok olayı atladım artık okuması sizden. Ancak söylemeden geçemeyeceğim bir şey var ki o da "Birinci Zabit Akrobat Kabaji" ile Zoro'nun yaptığı kapışma, resmen ağzımın sularını akıttı. Müthiş bir aksiyon. :) Kabaji çok acaip bir eleman. Adı üstünde akrobat olduğu için adına ne deniyor bilmiyorum ama tek tekerlekli ve pedallı bir bisikletin üzerinde dövüşüyor ve uyguladığı savaş teknikleri bir hayli ilginç. :) "Kamikaze Yüz Topaç Tiyatrosu", "Havai Fişek Festivali" bu tekniklerden sadece ikisi. :) Sanırım isimleri bile bizi nasıl bir aksiyonun beklediğini gösteriyor. :)

Son Söz:

Yazımı burada bitirmek istiyorum. Uzun lafın kısası bu cildin sonu da merak uyandırıcı. Buggy, Luffy'nin de tanıdığı birilerinden bahsediyor ve bizim merakımızı uyandırarak, bizi 3. cilde davet ediyor. Buggy ile işimiz henüz bitmedi sanırım. :)

Sevdim. Bu cildi de sevdim. Birinci ciltten daha bol aksiyon ve eğlence mevcut. İlginç karakterler de cabası. Gerçekten ileride neler olacak merakla ve heyecanla okumak istiyorum.

Bu ciltte Karşılaşılan Karakterler:

Korsan Uzmanı Hırsız Nami ( Kurnaz, tehlikeli, şirin hırsız ablamız )

Buggy Korsan Donanmasının Lideri Palyaço Buggy ( Şeytan meyvesi yemiş çok tehlikeli korsan lideri, sinsi. )

Vahşi Hayvan Terbiyecisi Moğji ( Garip saçlı kaptan yardımcısı )

Liman Kasabası Şefi Boodle ( Komik ve korkak (!) liman şefi )

Birinci Zabit Akrobat Kabaji ( Favori karakterim. Dövüş stilini akrobasiyle birleştirmiş, yetenekli abi. Karşısında Zoro olması şanssızlığıydı. )