Marvel Cinematic Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 14:57:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

12 Film içindeki listemi yapayım. Aşağı sıradaki filmler onları sevmediğimden değil. Yukarıda yer kalmadığından oradalar :(

1- Captain America: The Winter Soldier;

Bence şu ana kadarki en iyi MCU filmi. Başarısı sadece bir çizgi roman uyarlaması değil. Bir film olarak da çok iyi olmasından geliyor. Ama bunu yaparken çizgi roman estetiğinden de vazgeçmiyor. Diğer filmlere göre en iyi yönetmenliğinde Winter Soldier'da olduğunu söyleyebiliriz. Derli toplu senaryosu, ilgi çekici hikayesi ve genel MCU içindeki konumu Winter Soldier'ı gözümde birinci yapıyor.

2- Avengers: Age of Ultron;

İlk filmden daha kalabalık olan kadroyu gözümde ilk filmden bile daha iyi idare etmesi sebebiyle ikinci sıramda. Görsellik ve aksiyon zaten her comics severin rüyalarını süsleyecek seviyede. Ultron karakteri ile şahsi bazı hesaplarımın olması da filmi bu sıraya taşıyor. Yeni eklenen karakterler müthiş. Atmosfer ilk filmin üzerinde. Soluksuz bir comics fırtınası.

3- Guardians of the Galaxy;

80'li yıllar bilim kurgu filmlerini hatırlatan yapısı, soluksuz bir uzay operası olması, harika karakterleri ve 80'li yılların klişeleri ile zekice oynaması filmi üçüncü sırama taşıdı. Aynı zamanda diğer filmlerden çok uzak gibi durmasına rağmen MCU'ya göbekten bağlı olması da ayrı bir güzellik. Karakterler enfes. Senaryo çok iyi. Atmosfer harika.

4- Iron Man;

Herşeyi başlatan film. Eli yüzü düzgün senaryo. Daha önceki süper kahraman filmlerinden daha farklı bir yapı ve gerçek Marvel çizgi roman mizahı. Jon Favreau'nun abartı olmayan sade işçiliği. Robert Downey Jr. gerçeği.

5- The Avengers;

Her çizgi roman severin çocukluk düşlerini gerçekleştiren film. Sinema tarihinde bile daha önce görülmemiş bir işi başaran ve bütün stüdyoları shared-universe'e iten film. Marvel'ı gerçekten Dünya çapında artık yenilmeyecek bir markaya çeviren film.

6- Captain America: The First Avenger;

Başarılı bir dönem ve origin filmi olması, MCU'nun kökenlerine inmesi, hala aktif olarak MCU'da varlığını sürdüren Peggy Carter gibi bir karakteri yaratması ve bizi Infinity Stones'la tanıştırması First Avenger'ı vazgeçilmez bir MCU filmi yapıyor.

7- Thor;

Kökeni Dünya olmayan ilk MCU filmi olmasına rağmen bağların oldukça organik olarak atılması artı özellik. Kenneth Branagh'ın ikinci filmden çok daha üstün olan yönetimi ve Asgard tasviri yine olumlu tarafları filmin. Loki gibi MCU'nun en zayıf olduğu konu olan Villain'lar dan kendisini ayıran bir karakteri yaratmış olması da filmi en önemli MCU filmlerinden biri olmasını sağlıyor.

8- Ant-Man;

Bakmayı karıncacığın 8. olduğuna. Yukarıda yer kalmadığı için burada. Gittikçe büyüyen MCU'ün içinde resmen bir nefes alma yeri Ant-Man. Uzaylı istilarından, düşen şehirlerden çok uzak bir baba-kız ve masum soygun hikayesi. MCU'nun en sağlam işlerinden.

9- The Incredible Hulk;

MCU'nun en hakkı yenen filmi. Ang Lee'nin ilginç denemesi sonrası gözümde Hulk'ı çizgi romandakine en fazla yaklaştıran tasvir. MCU'nun belki de mizahtan en uzak filmi. Hulk'ın gücünün ve vahşiliğini Avengers filmlerinden daha iyi anlatılması. Olumsuzluğu hep gişesinin düşüklüğü aslında sağlam film.

10- Iron Man 2;

Bence Marvel'ın kötü üçlüsüne girdiğimiz film. Iron Man'in ilk filminin olduğu herşeyi ikiye üçe katlamaya çalışması sonucu, denediği herşeyi ilk filmden iki yada üç kat daha kötü yapması sebebiyle son 3'te.

11- Thor: The Dark World;

Aslında fena film değil ama filmin üslubu herkesi bu filmden itti. Thor konseptinin kaldırabileceğinden fazla gelen mizah filmi şişirdi. Alan Taylor'ın sinema tecrübesizliği kendisini hissettirdi. Tam bir aksiyon fırtınası olsa da yer yer gereksiz mizah fırtınayı erken söndürdü.

12- Iron Man 3;

MCU'nun kara lekesi. Başta Tony Stark'a odaklanmak gibi kağıt üzerinde güzel duran bütün fikirleri berbat etmesi, Shane Black'in süper kahraman filmi çekmenin nasıl bir şey olduğunu anlayamamış olması bu filmi sonunculuğa taşıdı. Hele bir Mandarin olayı var. Affedilmez bir günah MCU için.

Nightrain

Iron Man (2008)
The Avengers (2012)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)

Diyorum.

Thor 1 ve 2 kötü filmler. İlk film neysede, 2 filmi götüren kişi Loki'ydi. Mjollnir'ini kullanmaktan aciz bir Thor vardı.
ilk Captain America filmi zaten Cüneyt Arkın filmleri gibi. Red Skull gibi bir villan'i düzgün kullanamamışlardı.
Iron Man 3'te sıkıntıdan patlamıştım. Mandarin'i harcamalarını kabul etmiyorum.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

rumar80

Alıntı yapılan: Nightrain - 21 Temmuz, 2015, 09:27:42
Iron Man (2008)
The Avengers (2012)
Captain America: The Winter Soldier (2014)
Guardians of the Galaxy (2014)
Avengers: Age of Ultron (2015)

Benim de bu vallahi

Nightrain

Antman'i izleyemediğim için bir şey demiyorum. Haftasonu gideceğim, belki onu da yukardaki beşliye nazarlık olarak ekleyebilirim. :D

Mrtekin

Ilk Avengers filmi büyük bir rüyayı başarı ile gerçekleştirdi. Yıldızlı on.

Robert Downey Jr' sevdiğimden, aslında bence sırf bu adamın kutlanması gerekir ilk filmdeki performansı Marvel'i nerelere getirdi, ben, tüm, Iron Man üçlemesini sevdim.

Ve kesinlikle, GoG, tek kelime ile
mükemmeldi.

Av-Ultron'u ilk film kadar sevemedim, belki de kitabı okuyup gitmem büyük bir etken oldu.

Diğerlerini de (ant-man hariç) seyrettim ama ben de çok büyük duygular uyandırmadılar.

Dean, Marvel, street level Defenders'ın (jj,dd,ıf) mini dizilerini yaparak mı evreni genişletecek? Eğer öyle ise, keşke, Punisher'ın da, Max tadında bir mini-dizisini yapsalar?

Punisher, Lionsgate'den alındı, dd 2. Sezonuna tanıtıldı ama nasıl yatırım yapılacak, merak ediyorum.

They drew first blood...

alan ford

Hulk ve Ant man'i seyretmedim. Ant Man hadi tamam da Hulk'u neden seyretmedim hiç bilmiyorum. Üç film seçtim. Avengers , Kış Askeri ve Galaksinin Koruyucuları. Ang Lee'nin Hulk'u olsa kafadan bir numaraya koyardım ama o sinamatik evrenden sayılmıyor sanırım.
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

rumar80

Tümünü seyreden biri olarak Ant Man bence beklentilerin üstünde başarılı. Zaten bir Winter soldier beklemeyeceksin.
  İlk beşte olamaz ama Thor'lardan daha iyi diyebilirim.

dean

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Temmuz, 2015, 09:43:13
Dean, Marvel, street level Defenders'ın (jj,dd,ıf) mini dizilerini yaparak mı evreni genişletecek? Eğer öyle ise, keşke, Punisher'ın da, Max tadında bir mini-dizisini yapsalar?

Punisher, Lionsgate'den alındı, dd 2. Sezonuna tanıtıldı ama nasıl yatırım yapılacak, merak ediyorum.

Solo dizilerin hepsi Daredevil gibi diğer sezonlara açık. Defenders için 8 bölüm mini dizi dendi. Ama dizi başarılı olursa büyük ihtimalle o da devam eder.(Belki yıllık olmaz ama Sherlock gibi 2-3 yılda bir gelebililr.) Punisher ikinci sezonda sevilen bir karakter haline gelirse(ki gelecektir) bence kendi dizisine kavuşması zor bir ihtimal değil. Ama burada da Netflix'in Marvel takvimi iyice sıkışabilir. 5 dizi geliştiriliyorken bir tane daha eklerler mi bilemiyorum. Konuştuğumuz karakter Punisher olduğu içinde kendi dizisinin olmasını çok isterim.

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 21 Temmuz, 2015, 10:19:15
Ang Lee'nin Hulk'u olsa kafadan bir numaraya koyardım ama o sinamatik evrenden sayılmıyor sanırım.

Evet 2003 yapımı Hulk sinematik evrenden sayılmıyor.

emre ozdamarlar

Ilk Avengers, Ilk Iron Man ve Winter Soldier. Gerisini at cöpe.

xmenac

Ben de sıralama yaparken 5. filmi bulmakta epey zorlandım. Benim listem de şu şekilde:
1- Captain America: The Winter Soldier
2- The Avengers
3- Iron Man
4- Ant-Man
5- Captain America: The First Avenger

Listeye baktığımda Iron Man 2 ve 3 ile Thor serisinden çok da beklediğimi bulamadığımı düşündüm. Guardians of the Galaxy genel anlamda çok beğenildi fakat ben o kadar beğenemedim. The Incredible Hulk aslında sinematik evrenin öne çıkan filmlerinden, 2008'de değil de 2011 veya 2012'de yayınlanmış olsaydı daha çok ses getirirdi muhtemelen. İlk 5'in dışında kalanları da şu şekilde sıralayayım:

6- Guardians of the Galaxy
7- Avengers: Age of Ultron
8- The Incredible Hulk
9- Thor: The Dark World
10- Iron Man 3
11- Thor
12- Iron Man 2

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 21 Temmuz, 2015, 11:20:21
Ilk Avengers, Ilk Iron Man ve Winter Soldier. Gerisini at cöpe.

Ben bu listeye Guardians'ı da eklerim. Onun dışında gerçekten diğerleri vasat filmler. Hatta iron man 2-3 ve thor oldukça kötüler.

Nightrain

Thor'lar bildiğin tırt ya. Avengers serisindeki Thor'lar muhteşem ama. Özellikle 2.filmde mest olmuştum. Whedon hakkını vermiş ama solo filmlerinde verememişler.

yunusmeyra

Iron Man (2008)
The Incredible Hulk (2008)
Thor (2011)
The Avengers (2012)
Ant-Man (2015)

iron man ve mcu'nu çok öncesinde  superman,batman,örümcek adam ve x-men'ler ile çocukluk hayalimiz gerçekleşmiş "super hero"ları perdede görmenin zevkini tatmıştık..açıkçası süper kahraman senaryolarının ve filmlerinin beklenti eşiklerini çok sık geçemediğide bilinen bir gerçekti..yukarıdaki listeyi oyladığımda içime sinen 2 filmden bahsedebilirim aslında:öncelikle  benim için hayalime en yakın "hulk"u yakalayan film:The Incredible Hulk (2008) (ve evet mcu öncesi hulk'da apayrı bir yerdedir..)

ikincisi birarada ve perdede görmeyi en çok istediğim çizgi kahramanları bize hediye eden film: The Avengers (2012)
ki bu film için "hulk" için oluşturduğum hiç bir ön beklentim olmadan oy kullandım..hani "iyi bir macera"ydı denir ya aynen öyle  :)

mcu'nun ilk filmi olması gibi bir klasman dışında ,mcu'da kullanılacak düzgün bir grameri yarattığını düşündüğüm için ve tabi ki robert downey jr. itkisi ile ;Iron Man (2008)

Ant-Man (2015):açıkçası listemde izlemediğim ama içeriği ile farklı bir alan açan film olduğu tüm yazanlarca teslim edilmiş bir film olduğu için yazıyorum..yani "seyrettim ve beğendim" değil de "seyretmedim ve ilk şansı vereceğim" film klasmanında  :D
thor,ahh thor!
açıkçası liste dolsun diye yazdım..hayal kırıklığımda kayda geçsin istedim  :'(

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

emre ozdamarlar

Thor 2'nin senaristi karsima ciksa cok kötu kalbini kirarim.