DC Extended Universe

Başlatan dean, 17 Haziran, 2015, 15:01:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Marvel Cinematic Universe için olan kısım burası içinde geçerli. Dc'nin filmleri ile ilgili genel yazıları burada yazabiliriz. Dc'nin karakterlerinin telif hakkı sorunu olmadığı için bu bölümde sıkıntı daha az.

Filmler

- Man of Steel (2013)
- Batman v Superman: Dawn of Justice (2016)
- Suicide Squad (2016)
- Wonder Woman (2017)
- Justice League (2017)
- Aquaman (2018)
- Shazam! (2019)
- Birds of Prey: And the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn (2022)
- Wonder Woman 1984 (2020)
- The Suicide Squad (2021)

Gelecek Filmler

- Black Adam (21 Ekim 2022)
- Shazam! Fury of the Gods (16 Aralık 2022)
- Aquaman and the Lost Kingdom (17 Mart 2023)
- The Flash (23 Haziran 2023)
- Batgirl
- Blue Beetle

kalidor

İlk Green Lantern filmi ve Flash dizisi DCU'ya ait değil mi?
Crom! Ölüleri Say...

dean

Alıntı yapılan: kalidor - 17 Haziran, 2015, 16:07:23
İlk Green Lantern filmi ve Flash dizisi DCU'ya ait değil mi?

Değil. İlk Green Lantern filmi tamamen stand-alone film. Flash dizisi ise Arrow ve Dc's Legends of Tomorrow dizileri ile birlikte The CW dizi evrenine ait. Dizide Flash'ı Grant Gustin oynamakta. Filmlerde ise Ezra Miller oynayacak.

Nightrain

Dizileri DCCU'ya katmıyorlar. Filmlerden umudum yok. Her zaman Marvel'in bir adım gerisinde kalacaklar gibi.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

lampard

Karakterler arası bağ ve denge iyi kurulursa iyi bi seri olacağını düşünüyorum ben, umutsuz değilim. Nitekim marvel'ın yaptığı da buydu, 1-2 tanesi hariç öyle iyi filmler çekmediler. Ayrıca, belki katılmayanlar olur ama, bence  DC karakterleri ve külliyatıyla marvel'dan çok daha önde ve avantajlı.

Sakızlı Ohannes Paşa

Ben ona katılamam işte. En sevdiğim süper kahraman batmandir ama marvel genel olarak karakterleriyle ezer bence dc'yi. Ha filmlerde zaten bu karakterlerin çok azı yani en popüler olanları göründüğü için sinemada dc marvel'ın yaptığını yapabilir.

dean

Alıntı yapılan: lampard - 17 Haziran, 2015, 18:30:09
Ayrıca, belki katılmayanlar olur ama, bence  DC karakterleri ve külliyatıyla marvel'dan çok daha önde ve avantajlı.

Ben katılmıyorum. Nedenlerini de Marvel sevgimden gelen duygusal nedenlerle değilde daha objektif şekilde anlatmaya çalışayım. Zaten bu sebepler yüzünden Marvel'ı daha çok seviyorum.

1- Çizgi romanlarına baktığımız zaman Marvel'ın event konseptini daha iyi işlediğini, Dc'nin ise karakter hikayelerini daha iyi işlediğini görebiliriz. Zaten Dc'nin en büyük eserlerini karakter odaklı grafik romanlarla vermesi tesadüf olamaz.(The Killing Joke vb.) Keza paralel evren ile daha serbest bir şekilde tekil maceralar yazması da tesadüf değil.(The Dark Knight Returns, Red Son vb.) Marvel ise tamamen büyük olay peşinde. Daha sansasyonel hikayelerin peşinde. Her zaman bütün karakterler iç içe. Bu da Cinematic evren konseptinde ister istemez Marvel'ı avantajlı hale getiriyor. Çünkü zaten ana materyallerde de bu karakterler hep yanyana. Hep böyle hikayelerde yazıldığı için kullanabilecekleri konseptler hazır.

2- Dc karakterlerinin fazla mükemmel tasvir edilmesi. Baktığımız zaman en önemli karakterlere Batman dışında hepsinin Tanrısal güçlerinin olması, fiziksel güçlerinin çok yüksek, duygusal açıdanda neredeyse sorunsuz olmaları. Bu sinema karakteri olarak ele alındığı zaman empati kurma ihtimalini ortadan kaldırması. Keza bu durumu onlarda farkında Man of Steel'de Superman'i duygusal açıdan çok daha kırılgan yapmaları ya da Batman v Superman'de Superman'e Tanrısal bir yaklaşım sağlayıp, seyirciyle empati kurma işini Batman'e bırakacak olmaları tesadüf değil. Adamlarda bunun farkında. Ama işin Marvel kısmına bakarsak karakterler bazıları dışında son derece sıradan insanlar. Çok büyük gücü olsa bile duygusal açıdan güçsüzler(Hulk) bu olayda sinema açısından bakıldığında seyircinin karakterlerle daha kolay empati kurmasını sağlıyor.

3- Dc'nin Batman ve Superman'i her Marvel'cının da kabul etmesi gerektiği gibi çok ikonik, bu kabul. Batman ve Superman'in popülaritesi asla geçecek şeyler değil. Zaten çizgi romanı da aşan bir popülerite bu. Superman'in son yıllarda düzgün bir macerası olmasa bile Superman dediğin zaman çoğu kişide akan sular durur. Ama diğer karakterlerin popülerite durumu işleri tamamen değiştiriyor. Son on yıldaki Green Lantern çıkışı dışında Dc karakterleri hiçbir zaman esas patlamayı bir türlü yapamadı. Zaten, başka karakterler yerine 10 tane Batman ailesi çizgi romanı, 5 tane Green Lantern çizgi romanı yada 3-4 tane Superman çizgi romanı olması da tesadüf değil. Daha popüler olanlara baktığımız zamanda Aquaman, Wonder Woman ve The Flash'ı görüyoruz. Son zamanlarda diziyle Green Arrow, devamı ise kayıp. Marvel'da böyle değil. Şu anda ortalama çizgi roman okuyan adamı çevir. 50 tane Marvel karakteri sayar. Marvel filmleri kullanarak popüler olmayan karakterleri bile inanılmaz popüler hale getirmeyi başardı. Ama bunun altında her zaman solo kaliteli ilk filmler yattı. (Guardians of the Galayx, Iron Man) Maalesef ki Dc işe direktman crossover filmlerle giriyor. Ben The Flash ve Aquaman'in Batman v Superman'deki rollerini biliyorum. Spoiler olmasın diye söylemiyorum. Ama şunu söyleyebilirim bu karakterler bu şekilde gösterilmesinden çok daha iyisini hak ediyor. Wonder Woman gibi bir karakter, Batman v Superman'de yancı olarak çıkmayı hak etmiyor. İlk önce kendi filmini hak ediyor. Mesela Thor ilk kez Captain America filminde çıksa, yada Iron man'in ilk çıkışı aynı Flash'ın Batman v Superman'de çıkacağı gibi bir yada iki saniyelik olsa bu derece popüler olabilirler miydi ? Hayır.

4- Marvel'ın hikaye çeşitliliğinin çok çok daha fazla olması. Dc'yi ele alalım. Bütün büyük hikayeler hep aynı karakterlere bağlanıyor. Çok büyük bir olay varsa ya Darkseid yada Anti-Monitör villain. Dc'de filmleri yönlendirebileceğimiz bir ana hikaye bile düşündüğümüz zaman çizgi romanlardan çıkaramıyoruz. Yani Blackest Night yada Crisis'ler olabilir. Ama Dc filmleri bunu bir süreç olarak bile ele alamayacak çünkü hemen Justice League'e ulaşmaya çalışıyorlar. Marvel'da ise süreç olarak işleyecek çok daha nokta atışı hikayeler var. Keza Thanos ve Infinity Gauntlet mükemmel şekilde işleniyor. Thanos kaç yıldır filmleri meşgul ediyor. Ama Dc Justice League ile hiç hazırlık yapmadan bakalım hangi en önemli villain'ı yeteri kadar işlemeden karşımıza çıkaracak.

5- Çizgi romandaki karakter çeşitliliği olarak bakarsak işe. Marvel'ın daha fazla ve daha çok yönlü karakterlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik marvel'ın çok daha fazla karakterine ağırlık verdiğini de söyleyebiliriz. Kim kazanır başlığında da Batman için söylediğim gibi. Dc başka karakter yokluğundan yıllarca öyle bir Batman'e abandı ki Batman amacını aşmış hale geldi. Marvel, Doctor Strange'ine de, Black Pantherinede, Luke Cage'ine de yıllarca ağırlık vermesini bildi. Hep bir popülaritede tuttu. Bugün Jessica Jones diye dizi geliyor diye heyecanlanıyorsak bu Marvel'ın  ikincil yada üçüncül karakterlerini de hep bi' seviyede tutmasını bildiğinden kaynaklanıyor.

6- Marvel Cinematic Universe filmlerinin kendi içlerinde farklılık gösterebilmeleri ve kendi konseptlerine sahip olması. Her seri kendine janr seçmesi ve ona göre gitmesi. Captain America: politik gerilim, Guardians of the Galaxy: Space Opera, Ant-Man: soygun, Iron Man: teknoloji, Doctor Strange: Korku. üstelik bu filmlerin arkasında ki kadronunda hep farklı insanlar olması. Dc'de öyle değil. Warner Bros. CEO'sunun kesin emri var filmlerimizde espri olmayacak. Her zaman karanlık olacak diye. Üstelik bütün filmlerin ve karakterlerin arkasında illaki Zack Snyder yada David S. Goyer var. Arkadaş var iyi hoşta bütün filmler ve karakterler tornadan çıkmış gibi birbirine benzeme tehlikesi içinde. Hepsi karanlık ve soğuk. Aquaman'in hali ortada. Marvel ise her karakterin özün uygun hareket etmesini biliyor.

7- Marvel filmlerinin ve dizilerinin kamera arkası ekibinin çizgi roman kökenli ve çizgi romana saygılı insanlar olması. Fanların fikirlerini önemsemesi. Mesela Kevin Feige'in belli aralıklarla fanlarla internet üzerinden görüşür. Zack Snyder ise Batman v Superman için "Materyali ben bilirim fanlar ne bilir" gibi bir çıkış yapmış adamdır.

Neyse şimdilik bu kadar. Çok yazdım zaten.

kalidor

Arşivlik bir değerlendirme olmuş Dean, elien sağlık.  Bunun biraz daha geniş versiyonu e-dergide iyi durur   ;)
Crom! Ölüleri Say...

rumar80

Alıntı yapılan: kalidor - 18 Haziran, 2015, 09:31:47
Arşivlik bir değerlendirme olmuş Dean, elien sağlık.  Bunun biraz daha geniş versiyonu e-dergide iyi durur   ;)

üE-dergiyi okuyan var mı ki? Hiç yorum görmedim.

xmenac

Marvel'ın daha fazla kahraman çeşitliliğine sahip olduğunu düşünüyorum. Sadece X-Men kadrosundan, üç ismin kendilerine özel filmleri olacak ve hepsi merakla bekleniyor. Daha önce haberlerde geçen Spider-Man spin-off'ları bile ne kadar büyük ilgiyle karşılanmıştı. Tabii burada en önemli problem, gerek Spider-Man gerekse X-Men serilerinin başka yapımcılarda olmasıydı. Buna rağmen eldeki karakterlerle inanılmaz başarılı bir iş yaptılar. Bu iki ana seri olmadan diğer karakterleri kendi başlarına sinemaya taşımaları zor bir işti doğrusu.

Kahramanları kıyasladığımızda ben birkaç sene öncesine kadar Justice League ile Avengers'ın kıyaslanmaması gerektiğini düşünürdüm. Avengers seneler içinde çok geniş bir kadro oldu ama orijin olarak baktığımızda Marvel'ın en önemli isimlerinden bazılarının yer aldığı bir takımdı. Justice League'e baktığımızda ise DC'de çok popüler olan isimlerin tamamı orada. Bu anlamda Marvel'ın daha fazla çeşitliliğe sahip olduğunu, DC'nin ise elindeki birkaç isimle daha popüler olduğunu düşünüyorum. Justice League içinde değerlendirme yaparsak muhtemelen Superman ve Batman popülaritesiyle kıyaslayabileceğimiz bir Marvel karakteri bulamayız ama ekibin diğer üyelerinden Green Lantern ve Flash dışında Wonder Woman, Aquaman ve Cyborg o kadar da popüler isimler değil.

Muhtemelen böyle bir sorunun aşılması için de Suicide Squad gibi filmlere ağırlık verilecektir. Şahsen bu seride en çok beklentim olan filmlerden biri fakat orada bile Batman var. ;D Şahsi kanaatime göre; Wonder Woman, Cyborg, Shazam ve Aquaman filmlerinin başarısı sinematik evrenin de başarısını belirler bir anlamda. Zira Justice League filmleri her halükarda büyük ilgi toplayacaktır.

Ras Al Ghul

Söylenenlere ek olarak Dc'de Marvel yaptıkları yapabilecek potansiyel olduğunu düşünüyorum ama sorun Dc'nin Marvel'ın girdiği riske girmeyecek olmasında.Marvel her Janr dan filmler yapabilir ve bunu deniyor.Dc ise her yere bir popüler karakter oh kurtardık diye bakıyor.Suicide Squadda da Batman'in olması bunu kanıtlar nitelikte.Hiç espri olmayacak olayı başka saçma bir olay.Tamam hiç kimse kıyamet geldiğinde eğlenmez ama farklı karakterlerin olması çeşitlilik katar.Hep aynı motivasyondaki karakterler ise filmi sıkıcılaştırır.

Nightrain

DC'nin en büyük sorunu, her filmi karanlık ve köşeli yapma isteği.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

dean

Alıntı yapılan: Nightrain - 09 Temmuz, 2015, 17:19:56
DC'nin en büyük sorunu, her filmi karanlık ve köşeli yapma isteği.

Katılıyorum ve Marvel'a oranla daha plansız olmalarını da eklemek istiyorum. Marvel'ın ise en büyük sorununun kötü adamlarını başarılı kullanamaması olduğunu düşünüyorum. Bkz. Mandarin, Red Skull, Ronan vb. Bu adamlar çok kolay harcandı çok.

Sakızlı Ohannes Paşa

Alıntı yapılan: dean - 09 Temmuz, 2015, 17:25:57
  Katılıyorum ve Marvel'a oranla daha plansız olmalarını da eklemek istiyorum. Marvel'ın ise en büyük sorununun kötü adamlarını başarılı kullanamaması olduğunu düşünüyorum. Bkz. Mandarin, Red Skull, Ronan vb. Bu adamlar çok kolay harcandı çok.

Mandarin fiyaskosunu hiç söyleme valla. Düşündükçe ağlamaklı oluyorum.

dean

Şu an Dc, Comic-Con'da resmen şov yapıyor. Suicide Squad fragmanı da çok yakında. Ben ilk Joker'i gördüm  :)