Hellboy : Geceyarısı Sirki - JBC

Başlatan Jedmau, 17 Eylül, 2014, 16:12:02

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

drgavsever

Sadece Hellboy mu yoksa batmanlerde haftasonu baskıya girecek mi?

Jedmau

Harun Ça

Geceyarısı Sirki, Hellboy'un çocukluğuna yaptığımız duygusal, korku ve aksiyon dolu kısa bir macera. JBC, Hellboy yayınlamaya bu grafik romanı seçerek güzel bir başlangıç yapmış. Daha önce sadece Guillermo Del Toro filmlerini seyretmişler ya da hiç Hellboy okumamışlar için bile okuması kolay ve zevkli olacaktır. Tabii hikayede Hellboy evrenini bilenler için önemli isimlerle karşılaşıyoruz ve daha önce az değinilmiş Hellboy'un çocukluğuna dair kesitler okumak gerçekten merak uyandırıcı.

Her çocuk gibi meraklı olan küçük Hellboy, Paranormal Araştırma ve Savuma Bürosu'ndan kaçıp dış dünyayı tanımaya çıkar ve artık birazda büyüdüğünü ispatlama peşindedir. Karşılaştığı Sirk afişiyle yolunu buraya çevirir. Gördüğü manzara karşısında adeta büyülenen küçük Hellboy büyük bir merak ve hayranlıkla sirki gezip, gizlice gösteriyi izlemeye başlar. Bu ilginç, büyülü gösteriye dalmışken birden kendi adının seslenilmesiyle ürken Hellboy arkasındaki cadırda duran bir yabancıyla tanışır, onu içeri davet eden yabancıyla sohbete koyulurlar ve ilginç olaylar gelişmeye başlar.

Mignola hikayesini çocukluğa dair duygusal dokunuşlar ve kendi mitolojik korku öğeleriyle bezemiş. Hellboy aralarında uzun bir süre geçirmiş olmasına rağmen Büro içinde hala Hellboy'u bir tehdit olarak gören ajanlar vardır. Trevor ise Hellboy'u sadece korumuyor çocuğu gibi görüyordur. Bu baba-oğul ilişkisi hikayenin duygusal tarafını oluşturuyor. Geleceğin korkusuz ve gözüpek B.P.R.D. dedektifi olacak Hellboy'un çocukken yaşadığı bu macerada nasıl tedirgin ve korkmuş olabileceğini de görüyoruz.

Hellboy'u Mignola'nın kalemi ve çizgisiyle sevmişimdir. Kendisininde söylediği gibi pek iyi bir çizer olmadığı için basit ve karikatürize çizer. Bu da hikayelerinde daha karanlık ve gotik bir atmosfer yaratır. Kitabın çizeri Duncan Fegredo ise detaylı ve adeta tablo gibi illustrasyonlarıyla kendine hayran bırakıyor ve bir korku hikayesinde olması gereken karanlık atmosferi fazlasıyla hissettiriyor. Aynı zaman da Dave Stewart bu çizgileri renklendirmesiyle görselliği bir üst kademeye çıkarmış.

Sonuç olarak mükemmel bir ekibin elinden çıkan mükemmel bir grafik roman. Hangi çocuk sirke gitmek istemez ki.

hanac

Bu güzel tanıtım için teşekkürler Mic-Har.

Öykünün 56 sayfa olduğunu da hatırlatalım.

Jedmau

Bu güzel tanıtım için teşekkür ederim Harun.

Jedmau

Bu arada belirtmek isterim , yer yer aynı sayfada bile panellerde farklı çizim tarzları var. Ben en çok o yönünü beğenmiştim .

tommikser

Bende Hellboy'un her zaman farklı bir yeri vardır.Bunun nedeni zamanında yayınlanan Hellboy'ları eşim daha sevgili iken bana doğum günümde almış olmasıdır.Bu yüzden yazarken ne kadar tarafsız olurum bilemem ama okurken hala çok zevk aldığımı tekrar hatırlamış oldum.

Değişik bir karakter bu Hellboy.Nasıl desem ayarsız,içten,doğal ne derseniz hamuru su kaldırıyor.Mesala sigara içemem hatta neredeyse sinir olurum.Yalnız bir kaç karakterde acayip güzel görünüyor.Bundan biri de bizim kızıl.İşte diyorum ya tam anlamıyla ŞEYTAN TÜYÜ var.Kızabileceklerinize bile kızamıyorsunuz.
Jbc'de bence tam kendine göre,kendi gibi bir karakter bulmuş.Ne vardı söyle adam gibi kahraman yayınlasanız.Konuşmaları,hal ve hareketleri gençlerin o dimağlarına yeni ufuklar verseydi.Ama dediğim gibi doğasına aykırı bazı şeyler kimilerinin.Jbc neyse  Hellboy'da o.İkisinin de ne yapacağı bilinemiyor,ikisi de Patavatsızlaşabiliyor,ikisi de umarsız veya kaygısız olabiliyor.Bir bakıyorsunuz bunu da yayınlıyoruz diyorlar.Bakıyorsunuz Hellboy'a bir akşam evden ansızın kaçıveriyor.İkisi de söz dinlemiyor ikisi de anı ayşıyor ikisi de mutlu olmak için çabalıyor.Bu kadar lafazanlığa ne gerek var derseniz içimden geldi der pervasızca cevap veririm.Bu sefer Jbc kendi gibi birini bulmuş.İkisininde yolları uzun süre beraber olsun.

Gece yarısı sirkine gelince;tam bir saygı duruşu.Carlo Collodi tam 136 sene önce yazmış Pinokyo'yu.Tam bir asırdır bütün kuşakları ve onların çocukluğunu etkilemeyi başarmış muazzam bir eser.Eee vakti zamanında ihtiyar Mignola'da çocuk olduğuna göre etkilenmemesi mümkün olabilir mi?

Mignola büyük ustaya tam anlamıyla saygı duruşunda bulunmuş.Pinokya ve Gepatto ne ise Hellboy ve Profösörde aynı.İkisi de öksüz ikisi de yabancı ikisi de toplum tarafından kabul edilmek isteniyor.Bunun için yolculuğa çıkan Pinokyo'nun bir bölümde yolu Sirke düşüyordu.Var mı içinizde hatırlayan?Yok diyorsanız çocukluğunuz uzakta kalmış demektir.Benden demesi tekrar açın o sayfaları tekrar çocukluğunuza dönün.

İşte o sirkin olduğu bölüm büyük bir incelik ve estetikle Hellboy evrenine uyarlanmış.Yalnız bir çocuğun insanlar tarafında kabul edilmek için yollara düştüğü ve iç dünyasındaki boşluk anlatılmış.Bence üstat  işi çok iyi kurtarmış.Daha fazlasını anlatmaya da ne hacet? Yakın zamanda çıkmıyor mu zaten.Aman ben almayayım çocuk muyum Pinokyo gibi bi'şey okuyayım derseniz.Cevabım gene pervasıca olacak.Hadi canım sende o zaman ne işin varda bu yazıyı okudun.Madem çocuklarla takılmıyosun o zaman naş naş...

Okuyacak olanlara da selam olsun.Bu pervazsız ve umursamaz tavrı içinde Jbc'ye teşekkürler...

Jedmau

Güzel Sözlerin için teşekkürler :)

Chuck

Hellboy'u ilk okuyuşum olduğu için biraz fazla hevesli başladım. Hikaye olarak beklediğimi bulamadım. Ama bunun sebebi 1. çok kısa olması 2. küçüklüğünde geçmesi birde olayların perde arkasını bilmemem olabilir diye düşünüyorum yani sıkıntı yok :D Çünkü çizimlerine hayran kaldım. 3 kere okudum üst üste ve hala bakıyorum bazı sahnelere yani çok beğendim bu yönden. . Her ne kadar idefix benim kapağı biraz yamultsada sert kapak olarak kaliteli bir iş çıkmış ortaya Ertan abiyi tebrik etmek lazım. :) Önümüzdeki sene daha çok Hellboy okumayı isterim :D
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Jedmau

Sakızlı Ohannes Paşa

Birçok kişi yazmış ama ben de tekrarlayayım: o ne çizimdir, o ne renklendirmedir be abicim. adamlar sanat eseri çıkarmış ortaya. gerçekten görselliğine hayran kaldım. tam koleksiyonluk bir çizgi roman. hikaye ilgi çekici. ancak çok kısa olduğu için tam olarak değerlendirmek zor. gözlerim bayram etti ama çok kısa olduğu için yarım kaldı adeta. 2015'te de güzel hellboy hikayeleri bekliyoruz jbc yayıncılıktan  :)

HacıGeraltEmmi

Kısa öykülerin tadı bir başka güzel oluyor bence. İthaki'nin yayınladıkları ciltlerde de en çok kısa öyküleri sevmiştim.
Yeri gelmişken JBC yayıncılık Hellboy ve Batman Noel ciltleri için ayrı bir teşekkürü hakediyor. Diğer yayınları da çok kaliteli ve özenli hazırlanmış, ama bu iki cilt gerçekten 4+4lük.

Jedmau

Güzel Sözleriniz için teşekkür ederim :)

emre ozdamarlar

Bu eseri yeni okuyabildim ve asik oldum diyebilirim. Hikaye naif, tatli bir hikaye. Cizimler bu konuya gidebilecek en iyi cizimler.
Okumayan kalmasin bu cizgi romani. 10 uzerinden 9, o 1 puani da kisa oldugu icin kiriyorum, doyamadim.