Marvel Soru-Cevap Köşesi

Başlatan dean, 20 Haziran, 2015, 22:50:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Merhaba arkadaşlar, ne sevindiricidir ki son zamanlarda bir çok çizgi roman şirketi gibi Marvel yayınlarının sayısında da çok ciddi bir artış var. Gelecek planlarını düşünürsek bu katlanarak devam edecek. Lakin burada bazı sıkıntılar doğuyor. Bunlardan en büyüğü aslında Türkiye'de yayınlanan çizgi romanların bile genel Marvel'ı kavramada oldukça yetersiz kalması. Evet, Türkiye'de şu anda çok çizgi roman basılıyor. Ama Marvel Universe ve Multiverse o kadar korkunç boyuttaki, artık bazı hikayelerden bile keyif almak için şuan ki bilgiden daha fazlası gerekiyor. Bu da benim aklıma Hickman dönemi Avengers'ı yüzünden geldi. Ben o hikayenin hastasıyım. Çok seviyorum. Ülkemizde çıkacağı içinde çok heyecanlanmıştım. Ama sayı çıktıktan sonra özellikle takip ettim. İnternet üzerinde, yada yüzyüze hep incelemeye çalıştım hardcore Marvelcılar dışında kimsede beklediğim heyecanla karşılanmadı. Buna da üzüldüm açıkçası. Aklıma acaba daha fazla Marvel bilgisiyle bu tip maceralardan daha keyif alınabilir mi tarzı düşünceler geçti ve bunun içinde böyle bir başlık açmak istedim.

Bu başlıkta amaç aklımıza takılan soruları sormak ve bunlara genel bir sohbet ortamında cevaplar bulmak. Yani başlığı benim açtığıma bakmayın herkes herkesin sorularını cevaplasın. Bilgiler biriksin. Sonra cevapların ana fikrini 4-5 cümle halinde ilk iletiye yazalım. Böylece forumumuzda Marvel için sık sorulan sorular(sss) oluşsun. Bu kısım güzel olursa Dc için felanda açabiliriz.

Ras Al Ghul

Scarlet Witch ve quicksilver'ın hikayesi Axis de gene değişmiş galiba.Değişti mi?Değiştiyse artık hikayeleri nasıl?

dean

Alıntı yapılan: Ras Al Ghul - 20 Haziran, 2015, 23:40:37
Scarlet Witch ve quicksilver'ın hikayesi Axis de gene değişmiş galiba.Değişti mi?Değiştiyse artık hikayeleri nasıl?

İkilinin Axis serisinde Magneto'nun çocukları olmadığı ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda mutant'da değillerdir. Uncanny Avengers serisinde yeni originleri açıklanır. Pietro ve Wanda aslen Django ve Marya Maximoff çiftinin çocuklarıdır. Bebekken ünlü Marvel villainlerindan The High Evolutionary tarafından kaçırılmışlardır. Deneyler sonucu şimdiki güçlerini kazanmışlardır.

Ras Al Ghul

Teşekkürler,anlaşılan MCU'nun çizgi romanları etkilediği bir başka olay :)

dean

Alıntı yapılan: Ras Al Ghul - 21 Haziran, 2015, 12:24:43
Teşekkürler,anlaşılan MCU'nun çizgi romanları etkilediği bir başka olay :)

Aynen. Hangisi daha popülerse diğerlerini de etkilemesi normal. Ama Quicksilver ve Scarlet Witch olayından rahatsızım. Çünkü benim için önemli olan değişikliğin işlevsel olması. Mesela Tony'nin filmlerden sonra daha espritüel bir karakter olması daha anlaşılabilir ve daha işlevsel duruyor. Ama Quciksilver ve Scarlet Witch'e bakıyorum. Magneto'nun çocukları olarak daha işlevseller aslında. Inhumans felan çıksalar yine daha anlaşılır olacaktı. Çünkü MCU, ciddi ciddi Inhumans'a giriyor. Age of Ultron'un sonunda Quicksilver'ın durumunuda düşünürsek. Bence gereksiz bir değişim oldu.

alan ford

Daredevil'i eğiten Stick'in bağlı olduğu organizasyon hangisidir. Diziden ve okuduğum az sayıda maceradan anladığım kadarıyla bir yere bağlı çalışıyor. Electra ve Daredevil bir nevî seçilmiş kişiler mi?
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 22 Haziran, 2015, 14:11:56
Daredevil'i eğiten Stick'in bağlı olduğu organizasyon hangisidir. Diziden ve okuduğum az sayıda maceradan anladığım kadarıyla bir yere bağlı çalışıyor. Electra ve Daredevil bir nevî seçilmiş kişiler mi?

Çizgi romanlarda Stick, Chaste isimli üst düzey savaşçıların olduğu bir örgütün lideri. Matt Murdock ve Stick'in karşılaşması daha çok rastlantısal. Elektranın durumuda şöyle; Üniversite yıllarında Matt ve Elektra sevgili. Matt, ona bir ara Stick'ten bahsediyor. Elektranın babası öldürülüncede Elektra Matt'ten ve okuldan ayrılıp Stick'i bulmaya doğuya gidiyor. Eski bir Chaste üyesinden eğitim alıyor. Daha sonrada Stick onu kabul ediyor. Yani o yüzden pek seçilmiş kişiler diyemeyebiliriz.

alan ford

Frank Miller 'in yazdığı Korkusuz albümünde sanki ikisini sürekli izliyorlar gibiydi. Bu albüm genel evrenin dışında mı kabul ediliyor o zaman  ???

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 22 Haziran, 2015, 14:47:06
  Frank Miller 'in yazdığı Korkusuz albümünde sanki ikisini sürekli izliyorlar gibiydi. Bu albüm genel evrenin dışında mı kabul ediliyor o zaman  ???

O albümü soft reboot olarak düşünmek lazım bence. Karakteri daha modern bir hale getirirken yeniden yorumlanması. Iron Man'de yapmıştı onu Iron Man Extremis hikayesi zamanı bütün origin hikayesi Afganistan'a kaymıştı.

alan ford

O zaman Marvel evreniyle ilgili kafamı kurcalayan bir şeyi daha sorayım. Şimdi neredyse bütün kahramanlar New York'da ve bütün süper kötüler de. Bu kadar kalabalık bir ortamda bu herkesin kötüsü kendine olayını nasıl götürüyor bunca zamandır Marvel.  DC 'de her horoz kendi çöplüğünde ötüyor ne güzel.

dean

Alıntı yapılan: alan ford - 22 Haziran, 2015, 15:20:54
  O zaman Marvel evreniyle ilgili kafamı kurcalayan bir şeyi daha sorayım. Şimdi neredyse bütün kahramanlar New York'da ve bütün süper kötüler de. Bu kadar kalabalık bir ortamda bu herkesin kötüsü kendine olayını nasıl götürüyor bunca zamandır Marvel.  DC 'de her horoz kendi çöplüğünde ötüyor ne güzel.

Valla o olay bence çoğu kişi için kafalarda bir soru işareti :) İnsan elbet düşünüyor Thor sevabına 15 dakika Hell's Kitchen'da takılsa Daredevil, Luke Cage gibi kahramanlar emekli olur resmen. Marvel'da diğer karakterlerle yardımlaşma Dc karakterlerine daha fazla o şekilde de idare ediyorlar. Yani mistik bir sıkıntısı olan hemen Doctor Strange'e gider. Bilimsel problemi olan Reed Richards'la görüşür. Crossover hikayeler çoktur Marvel'da. Bi'de belli bir noktadan sonra insan kanıksıyor herhalde. Uzun zamandır böyle bir konuyu düşünmemiştim mesela.

Dc'den örnek verirsek Superman istese yarım saatte Gotham'ı temizler diye düşünebiliriz. Ama Gotham'ın durumu farklıdır. Orada suçlular ölse de suç ölmez. Batman bir nevi suçluya değil. Gotham'daki suç olgusuna savaş açar. Belki böyle Marvel karakterleri içinde düşünebiliriz. Kingpin'i Sentry gelip 3 saniyede öldürsede Hell's Kitchen belki yeni Kingpin'ini yaratacaktır. Daredevil'ı da Batman gibi düşünebiliriz. Daredevil'da Hell's Kitchen'ın ruhu için savaşıyordur aslında. Avengers belki orayı 10 dakikada temizler ama ruhunu temizleyemez.

Aklıma böyle şeyler geldi :) evren çok büyüyünce, çok fazla karakter olunca bu tip durumlar oluyor elbette. Mesela bende yardımlaşma kısmından çok. Karakterlerin aynı anda bir çok yerde olmasına takılıyorum. Örnek verirsek Wolverine, X-Men'de maceralar yaşarken aynı anda Avengers'ta galaktik savaşlara giriyor. Yada Captain America, Avengers, New Avengers, Uncanny Avengers ile trilyon olaya katılırken kendi solo macerasında paralel evrene gidiyor. Ama dediğim gibi bir süre sonra insan kanıksıyor durumu.

rumar80

Daredevil kalabalıktan sıkıldığı için San Fransisco'ya gitti.
  Bir de baktı Tony de orada.

hanac

Yeni seriler açıklanıp duruyor.

Shang Chi ne yapıyor, bir yerlerde görevlendirildi mi ?  :)

dean

Alıntı yapılan: hanac - 30 Haziran, 2015, 23:28:02
Yeni seriler açıklanıp duruyor.

Shang Chi ne yapıyor, bir yerlerde görevlendirildi mi ?  :)

Yok daha Shang-Chi'den bir haber yok. Bütün kaynaklarımla takipteyim. Bakalım haber çıkacak mı ?

berkuralcan

Shang-Chi Secret Wars'a bağlanan serilerden Master of Kung-Fu'da arz-ı endam ediyor şu sıralarda, serinin devamında rolü artarsa belki oradan bir şey çıkabilir.