Marvel Soru-Cevap Köşesi

Başlatan dean, 20 Haziran, 2015, 22:50:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pepsiadam

Aslında o belirli aralıklarla güncelleme işi çok zor olmasa gerek. Yeniden baskıya girdiğinde "güncellenmiş versiyon" ibaresiyle çıkartılabilir sanki..

Örneğin Marvelin karakter ansiklopedisi olan şu arkadaş belirli periyotlarda güncellenerek yeniden basım yapılıyor. Adının altında da "Updated and Expanded" etiketi var.

İçini açtığımızda eskinin dönem ödevi yardımcısı ansiklopedileri gibi olduğunu görüyoruz.

Fakat bu Marvel Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey kitabı biraz çocuksu kalıyor bunun yanında. İçeriğinden şöyle bir iki görsel paylaşayım:

Bazı sayfalar da daha çarpıcı olması adına dikey düzenlenmiş;

Dr.ArAmAS

İngilizce versiyonu çok bilgi,az resim...
Bizdeki ise çok resim,az bilgi...
İlginç...marvel'in türk çizgi roman okuyucusunun IQ'su ile şüpheleri mi var veya yayınevinin??😳

hasanmahmut

Alıntı yapılan: Dr.ArAmAS - 19 Temmuz, 2017, 16:44:11
İngilizce versiyonu çok bilgi,az resim...
Bizdeki ise çok resim,az bilgi...
İlginç...marvel'in türk çizgi roman okuyucusunun IQ'su ile şüpheleri mi var veya yayınevinin??😳

Aynı kitap değil ama...

köstebek

IQ sorunu meselesi yok. Aslında ortada olan şey türk yayıncılarının seçimleri. Marvel'da kendini tanıtan farklı kitaplar var. Bilgili okurlar için yazılı, yeni başlayanlar, gençler, çoluk çocuk için bol resimli az yazılı versiyonlar. Sorun bizde söz konusu kitabı basan yayınevinin çizgi romanı çoluk çocuk okuyor diye düşünüp gidip adamların en basitleştirilmiş versiyonunu alması. Ya da bizim yayımcının TÜrkiye pazarının çoluk çocuk kısmına hitap etmeyi seçmesi. Ya da belki bambaşka bir nedeni vardır. Bilinmez ki...

Dr.ArAmAS

Alıntı yapılan: köstebek - 19 Temmuz, 2017, 17:09:01
IQ sorunu meselesi yok. Aslında ortada olan şey türk yayıncılarının seçimleri. Marvel'da kendini tanıtan farklı kitaplar var. Bilgili okurlar için yazılı, yeni başlayanlar, gençler, çoluk çocuk için bol resimli az yazılı versiyonlar. Sorun bizde söz konusu kitabı basan yayınevinin çizgi romanı çoluk çocuk okuyor diye düşünüp gidip adamların en basitleştirilmiş versiyonunu alması. Ya da bizim yayımcının TÜrkiye pazarının çoluk çocuk kısmına hitap etmeyi seçmesi. Ya da belki bambaşka bir nedeni vardır. Bilinmez ki...
O zaman yayınevinde sorun var..merak ediyorum son yıllarda çıkan marvel çizgiromanlarını hangi çocuk okuyabilir ya da anlayabilir??biz yetişkinler okumakta,takipte zorlanıyoruz!!

memospinoz

Alıntı yapılan: köstebek - 19 Temmuz, 2017, 17:09:01

Sebebi sizin de değindiğiniz gibi yayıncı kuruluşun (Beta Kids) çocuk kitapları yayıncılığı yapması ve bu yüzden böyle bir kitapta karar kılmışlar. Diğer türlü ansiklopedik tarzda bir yayın onlar için uygun olmazdı. Bu yayın daha yüzeysel ve bol görseliyle çocukları cezbediyor. ( Gerçi bir tane de ben almıştım. :D )

Keşke "encyclopedia" veya "character guide" gibi şeyler Türkçede de olsa ama şu an için çok zor görünüyor. Ben İngilizcelerini almıştım mesela Dc ve Marvel için olanların.

doppels

Merhaba çizgi-roman okumaya yeni başlayacağım Marvel için güncel bir okuma listesi önerebilir misiniz?

dean

Alıntı yapılan: doppels - 24 Mart, 2019, 19:01:18
Merhaba çizgi-roman okumaya yeni başlayacağım Marvel için güncel bir okuma listesi önerebilir misiniz?

Merhaba. Hoş geldiniz. Okuma sırası gerektiren çizgi romanlar aşağıdaki gibi.

Bu listeler dışındaki Thor, Spider-Man, Captain America, The Punisher, Spider-Gwen, Venom, Vision, Moon Knight, Iron Man, Daredevil, Black Panther, Doctor Strange, Captain Marvel ve bunlar gibi bir çok çizgi romana da ilk sayılarından gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

doppels

Alıntı yapılan: dean - 24 Mart, 2019, 19:48:16
Merhaba. Hoş geldiniz. Okuma sırası gerektiren çizgi romanlar aşağıdaki gibi.

Bu listeler dışındaki Thor, Spider-Man, Captain America, The Punisher, Spider-Gwen, Venom, Vision, Moon Knight, Iron Man, Daredevil, Black Panther, Doctor Strange, Captain Marvel ve bunlar gibi bir çok çizgi romana da ilk sayılarından gönül rahatlığıyla başlayabilirsiniz.

Yanıtın için teşekkür, peki avengers için şöyle bir rota izlesem doğru olur mu?

Avengers Dağıldı
Gizli Savaş
The New Avengers #1,2,3
House Of M
The New Avengers #4
Iron Man Extremis,Planet Hulk, Amazing Spider-Man : İç savaş Yaklaşıyor, (İsteğe Bağlı)
Captain America Kış Askeri
Captain America Kızıl Tehdit
İç Savaş
New Avengers : İç Savaş
Captain America : İç savaş ve Iron Man İç savaş
Captain America'nın Ölümü
The New Avengers #6
World War Hulk
Mighty Avengers #1
The New Avengers #7
Mighty Avengers #2
Gizli İstila
Captain America'nın Ölümü Cilt 2 / Rüyaların Yükü
New Avengers : Gizli İstila #8
Mighty Avengers : Gizli İstila #3
New Avengers : Gizli İstila 2 #9
Mighty Avengers : Gizli İstila 2 #4
Captain America'nın Ölümü Cilt 3 / Amerika'yı Satın Alan Adam
Dark Avengers #1
New Avengers #10,11
Dark Avengers #2
Avengers X-Men Utopia #1,2
Kuşatma
New Avengers : Kuşatma
Dark Avengers : Kuşatma
Mighty Avengers : Kuşatma
Korkunun Kendisi
Yenilmez Demir Adam Cilt #9,10,11
Avengers vs. X-Men #1,2

dean

Evet. Güzel sıra. Bu da olur.

Nightrain

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Bloodslince

Sevgili Marvel severler, size bir sorum var. Cidden bu karmaşa ile nasıl başa çıkıyorsunuz? Okuma sıraları tam bir felaket. Ciltler içinden bölüm bölüm okumak gereken yerler var. Bu resmen deli işi, bununla nasıl başa çıkıyorsunuz, yılmıyor musuz?

Konunun detayından yani sıralardan haberi olmayan bir çok insan, kapaktaki karaktere göre alıyor ve okuyor. Haberi yok ki, okuduğu çizgiromanı okumadan önce 141851 tane daha çizgiroman var.  ;D

Samimiyetle soruyorum, nasıl başa çıkıyor, takip ediyor, alıyor ve okuyorsunuz?  8)
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

İdrava

Bence secret wars'a kadar sorun yok. Ondan sonra patron çıldırıyor. Yada daha öncede söylediğim gibi ben gerizekalıyım anlamıyorum. Zaten bana göre secret warsdan sonra ses getirecek bir şey çıkmadı. Hele de avengers zaman daralıyordan başlayan bir evrenler çarpışması varki inanılmaz bir hikayedir.

Bloodslince

Alıntı yapılan: İdrava - 28 Ekim, 2019, 21:04:14
Bence secret wars'a kadar sorun yok. Ondan sonra patron çıldırıyor. Yada daha öncede söylediğim gibi ben gerizekalıyım anlamıyorum. Zaten bana göre secret warsdan sonra ses getirecek bir şey çıkmadı. Hele de avengers zaman daralıyordan başlayan bir evrenler çarpışması varki inanılmaz bir hikayedir.

Mesela bir öneri yapsan, karışıklık yok, dert yok tasa yok dediğin ne var? Ortada o kadar çok şey var ki, önerini merak ediyorum şu an. Neye el atsam, öyle bir okuma sırası çıkıyor ki hemen vazgeçiyorum.
"Gotham'ın beyaz şövalyesini aldım ve bizim seviyemize indirdim. 
Çok zor olmadı.
Bildiğin gibi delilik yerçekimi gibidir.
Sadece hafifçe itmek gerekir."
[shadow=red,left]Joker[/shadow]

İdrava

Buradan resim ekleyemiyorumki. Gerekli şeylerin sarı renkli bir sıralaması var biliyormusun?