E-Dergi Okurlarına Bir Soru

Başlatan pizagor, 09 Temmuz, 2015, 08:10:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

E-dergi için ilk defa bir yazı hazırlarken aklıma takılan bir hususu da bu dergilerdeki yazıları okuyanlara danışmak istiyorum.

Çizgiroman üzerine uzun bir yazıyı/incelemeyi azami 3-4 sayfalık bölümler halinde mi okumayı tercih edersiniz yoksa (farzedelim 10-12 sayfayı) bütünselliği bozulmadan birarada mı?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alan ford

10- 12 sayfa bütün halinde okumayı tercih ederim. Hele bizimki gibi yayın periyodu uzun ve belirsiz ise kesin tek parça  ;) :D
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

kalidor

Parçalı bulutlu olsun baymasın, heyecan olsun. Hem daha sonra tefrikalar birleştirilerek e-dergi eki olarak ayriyeten yayinlanabilir. Forumun yayin skoru artar 8)
Crom! Ölüleri Say...

ferzan

Tek seferde yayınlansın dedim ama bunu bölünmesi abes kaçacak dosya türü inceleme yazılarını, analizlerini kastederek dedim...Macera özetleri ya da başka türde, bölünüp bölünmemeyle birşey kaybetmeyecek türde yazılar için elbet parçalı tefrika edilmesi daha uygun olur...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

İlhan Yılmaz

Türk basınında bu tür seri yazılara, tefrika röportajlara, dosya konularına rastlıyoruz. Açıkçası yadırgamıyorum ve destekliyorum. Uzunca bir yazının tefrika edilmiş halinin okunma olasılığı, tek seferde sunulan bıkkınlık verici uzun bir yazının okunma olasılığından daha yüksek.

Nemo

10-12 sayfalik yazilar, ''devami gelecek sayida'' seklinde daha heyecanli olabilir.
Özel Alfa Ajanı

rumar80

Her ne kadar bir seferde yayinlansin diye oy kullansam da 6-8 sayfa bence ideal. Daha fazla sayfa olacaksa bölmek daha mantıklı bence.
  Kendi yazılarımı ona göre yazmaya çalışıyorum

hanac

Alıntı yapılan: pizagor - 09 Temmuz, 2015, 08:10:44
Çizgiroman üzerine uzun bir yazıyı/incelemeyi azami 3-4 sayfalık bölümler halinde mi okumayı tercih edersiniz yoksa (farzedelim 10-12 sayfayı) bütünselliği bozulmadan birarada mı?

6 sayfaya kadar olan yazıları bölmeye gerek yok.

+6 ise bölünmesi daha mantıklı.

xmenac

Yayın periyodu değişebildiği için ben yazıların bölünmemesi taraftarıyım. Bir sonrakini okurken eğer aradaki süre çok uzadıysa önceki yazıyı tekrar okumak gerekebilir, yazının güncelliği kalmayabilir. Bu nedenle bir seferde yayınlanması daha iyi bence. Fakat Hasan abinin dediği gibi 6 sayfalık bir kriter koyulabilir. Derginin toplam sayfasına orantılı da olabilir. 100 sayfaysa %10 gibi.

hanac

Alıntı yapılan: xmenac - 09 Temmuz, 2015, 12:50:25
Derginin toplam sayfasına orantılı da olabilir. 100 sayfaysa %10 gibi.

Dergiyi 64 sayfa olarak çıkarıyoruz.

6 sayfa da % 10 ediyor. Aklın yolu bir  :)

sheRa

3 4 sayfalık bölümler halinde yayınlansın. Arkası yarın gibi olur :)

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

alper_kaya

Alıntı yapılan: kalidor - 09 Temmuz, 2015, 09:34:49
Parçalı bulutlu olsun baymasın, heyecan olsun. Hem daha sonra tefrikalar birleştirilerek e-dergi eki olarak ayriyeten yayinlanabilir. Forumun yayin skoru artar 8)

+1