Dylan Dog: Korkunun Renkleri

Başlatan Nemo, 14 Temmuz, 2015, 13:03:05

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nemo

Bonelli yayinevi ve La Gazzetta dello Sport isbirligi ile haftalik yayinlanacagini anladigim yeni bir seri ile karsinizdayiz. Daha once yayinlanmamis kapaklarla okuyuculara ulasacak olan kitaplar renkli olacak. Ilk sayinin ismi: Yuruyen Olulerin Yeni Safagi! Orijinal ilk sayinin, Roberto Recchioni ve Emiliano Mammucari tarafindan tekrar gozden gecirilmis hali. yeni editor yazilari ile birlikte. Fiyat : 1.99 euro +gazetenin fiyati.

Özel Alfa Ajanı

Nemo

Bunu gordukten sonra acaba yayinevlerimiz gazetelerle anlasip boyle bir uygulamaya gidebilir mi diye aklimdan gecirmedim degil...
Özel Alfa Ajanı

xmenac

İtalya'daki gibi gazete fiyatına ek olarak satılacaksa, çok tercih edileceğini sanmıyorum bu kampanyanın. Gazete fiyatı değişmeden promosyon olarak birkaç sayfalık fasikül eklenebilir belki. Geçmişte örnekleri olmuştu bu tarz uygulamaların.

Nemo

Mesela soyle olsa:
CizgiDusler Nathan Never albumu 5 TL + gazete fiyati (sadece ornek)
yine mi tutmaz ?
Özel Alfa Ajanı

xmenac

5 TL'ye Nathan okumak çok güzel gözüküyor ama gazeteler genelde bu tarz yüksek ücretli kampanyalara yönelmiyor. Halihazırda Nathan okuyan kesim belki almak ister ama birkaç yüz kişi civarında olur muhtemelen o kişilerin sayısı da. Böyle bir kampanya yapabilecek gazetenin tirajı da 100 binden fazladır zaten. Gerek duyarlar mı bu kampanyaya bilemiyorum.

Daha popüler bir isim üzerinden düşünürsek, örneğin bir comics karakteri olsa; muhtemelen daha yüksek bir talep olur ama yine de bir çizgi romana 5 TL vermek herkesin tercih edeceği bir şey değil. Tabii şu an hangi açıdan bakıyoruz onu göz önünde bulundurmadan yazdım yorumumu. Kitaplığımıza kitap eklemekse amacımız elbet bu şekilde düşünenler ilgi gösterir, fakat çizgi romanı olabildiğinde çok kişiye ulaştırmak amaçlanıyor ise; belirli bir sayıyı birkaç parça halinde 10'ar veya 20'şer sayfa şeklinde ek ücret talep etmeden promosyon olarak vermek daha başarılı olabilir.

Belki kupon sistemiyle bir set verilebilir. Yayınevleri de stoklarında bulunan kitapları değerlendirebilir bu şekilde.

Nemo

Sanirim hem stoklari eritmek hem cizgiromanlarin daha cok kisiye ulasmasi icin bir yontem olabilir. Ya da cok hayal kuruyorum:)
Gecmiste 1001 Roman mi denemisti?

Özel Alfa Ajanı

xmenac

Dediğim tarzdaki fasikül sistemini 1N Comics yapmıştı diye hatırlıyorum. Yakın dönemde ise Hoz Comics böyle bir şey yapmıştı diye aklımda kalmış.

Lal Kitap da gazetelerle bir kampanya yapmıştı sanki ama doğru mu hatırlıyorum emin olamadım şimdi, hatırlayan var mı?

Ahmet Oktay

2004 yılında Hoz Comics, Akşam gazetesi ile birlikte Tommiks ve Teksas fasikülleri vermişti ücretsiz.

Takip eden süreçte zaman zaman (sanırım sonuncusu 2010 yılındaydı) Lal kitap da Güneş, Milliyet gibi çeşitli gazeteler vasıtasıyla kimi zaman ücretsiz, kimi zaman 2-4 TL arasında bir fiyata (gazete ücreti dahil) Conan faiküllerinin yanı sıra, Zagor, Martin Mystere, Karaoğlan, Büyülü Rüzgar fasiküllerini gazete bayiilerine dağıtmıştı bu şekilde. Mister No ve Nathan Never da o kampanyalar kapsamında dağıtılmış gözüküyor ama ben hiç denk gelmedim :D Bütün Gölcük'ü dolaşır farklı sayıları toplardım. En çok da Mister No ve Nathan Never isterdim ama hiç bulamadım bu kampanyalarda ;D

Neyse son kısımda çocukluğuma döndüm, konuyu toparlarsak benim hatırladığım kampanyalar bunlar. Bir de Rodeo Strip dergisine denk gelmiştim bir kez, yanında 1 adet Daredevil fasikülü ve 1 adet Ken Parker fasikülü vardı. Dergiyi 5 TL gibi bir fiyata almıştım, yanındaki hediye çizgiromanları ayrı ayrı almaya kalksam etiket fiyatları toplam 9-10 TL idi. Daredevil ve Ken Parker'la da bu şekilde tanışmıştım. Konuyu iyice dağıtmadan bu mesajımı burada bitiriyorum ;D ;D

xmenac

Yayınevlerinin stoklarında çok sayıda çizgi roman vardır diye düşünüyorum. Bu aralar böyle bir kampanya olsa güzel olur aslında ama gazeteler mi istemiyor, yayınevleri mi istemiyor merak ediyorum.