Gazete Tefrikaları Önsöz

Başlatan ferzan, 01 Ağustos, 2015, 00:33:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Çok uzun zamandır bu başlığı açmayı düşünüyordum ama hem bazı teknik aksaklıklarım, hem de arşivimin gazete tefrikalarına ait olan büyük bir kısmı İzmir'de olduğu için gerekli materyali az da olsa düzenlemek geçen bayram tatiline nasip oldu ve Eskişehir'dekilerle beraber bazı örnekleri görücüye çıkarma fırsatı bulabildim...

Bilindiği üzere yerli çizgi roman anlayışımız, geçmişten bugüne iki mecrada kendine yer bulup istisnalar harici bu iki mecranın ve mevcut şartların, arz-talep unsurunun el verdiği ölçüde gelişmiştir ( ya da yeteri kadar gelişememiştir, tartışılır )...Bu iki mecradan biri süreli dergiler ( mizah ya da diğer ) , öteki ise günlük gazetelerdir ve yerli üretimlerde ortaya çıkan pek çok eserimiz de bu iki mecra vasıtasıyla yolunu bulmaya çalışmış, bir zaman sonra da kendi kendini bir nevi imha etmiştir...

Ben, çizgi romanı nadiren alabilen bir ortaokul öğrencisi iken, bitmek bilmez iştahımı ve çizgi roman açlığımı kapamak için yeterli bütçem yokken, günlük gazetelerde tefrika edilen çizgiromanlar vasıtasıyla bir nebze doyar gibi olmuştum...Ortaokul dönemim 99 - 2001 yılları arasına tekabül eder ve benim deli gibi gazete alıp içlerinden çizgi romanları kesip saklamaya başladığım o dönem, aynı zamanda gazetelerde çizgi romanların yayınlandığı son dönemlerdendir...

Bu ana başlık altında çoğunlukla 2000-2005 arası, Sabah, Takvim, Gözcü, Akşam, Yeniçağ, Tercüman, Vatan gazeteleri başta olmak üzere eksik olmamasına gayret ederek biriktirmeye çalıştığım seri eserler ile aralarda denk geldiğim başka gazetelerden toparladığım numunelere yer vereceğim...Her bir karekter ve seri için ayrı ayrı incelemeler yapacağım, tek vuruşluk hikayeler, dönemlik anlatılar, Ramazan tefrikaları ve enteresan detaylar, açacağım diğer alt başlıkların ana konusunu oluşturacak...İlk önce kendi arşivimde olanlarla başlayıp, zaman içerisinde üniversite gazete arşivinden okuduklarıma, daha evvelden denk gelip hatırımda kalanlara ve üzülerek anımsadığım, benden kaynaklı olmayan sebep ve kişilerce kaybedilmiş başka numunelerimi de yad edeceğim...Yerli çizgi romanın bel kemiği olan ve çoğu gazetelerde kalmış pek çok kaliteli-kalitesiz eserimizi de hep beraber masaya yatırmış olacağız bu vesileyle...

Bu yazıyı bir giriş, bir teaser yahut fragman gibi görebilirsiniz...Bu bölüm altında açacağım diğer alt başlıkların, incelemelerin bir teminatıdır...Tabii teknik bir aksaklık ve vakitsizlik gelip beni bulmadığı müddetçe düzenli aralıklarla katkıda bulunmaya çalışacağım...İlk başlığı açıp ilk incelemeyi yazana kadar, şimdilik aşağıdaki görseller ile ufak bir merhaba diyeyim istedim...

2001 senesi Akşam Gazetesi Ramazan Eki

2000 senesi Star Gazetesi

Ocak 2000, Sabah Gazetesi

2000 ya da 2001 senesi, Takvim Gazetesi'nde yayınlanan bantlardan oluşturduğum sayfa

2003 ya da 2004 Vatan Gazetesi Ramazan eki diye hatırımda kalmış

2003 ya da 2004 Tercüman Gazetesi ( O dönem 2 adet Tercüman çıkıyordu günlük, bu Ilıcak'larınki olsa gerek )

Yine aynı dönemden favkalade bir Şahap Ayhan tefrikası daha

98-2000 seneleri arası Sabah Gazetesi'nden karışık BurakBey bant numuneleri

98-2000 arası Milliyet Gazetesi olsa gerek

Abdülcanbaz ile ilk tanıştığım bant...Aynı dönem Milliyet Gazetesi

2000-2005 arası Takvim Gazetesi'nden her gün sayfa sayfa biriktirip defterlere yapıştırmak suretiyle oluşturduğum Karaoğlan albümlerim...

99-2006 arası Gözcü Gazetesi'nden kimi eksik, kimi tam olarak biriktirdiğim Kara Murat bantları...
Abdullah Turhan'ın çizgileri üzerinden yeniden geçen ve renklendiren Ergin Asyalı dokunuşuyla...

Kara Murat ile film değil de resimli roman olarak tanıştığım ilk bant

Bana Kara Murat tefrikalarını biriktirme kararı aldıran ilk bant

İlk sayfadan ufak bir anons

Epey uzun maceralardan birkaç dolgun Kara Murat tefrika tomarı

Akşam Gazetesi'nde yayınlanan Baykara ( apayrı bir konudur, detaylıca irdeleyeceğim sonra ) bantlarından oluşturduğum 5 adet albüm

Ve olaylı eser, Baykara

2000 yazı, Akşam Gazetesi

Ve yine Takvim Gazetesi ilk sayfa anonsu, Suat Yalaz'ın göz nuru ve güzel renklendirmesiyle

Kutuda özenle muhafaza edilen Civanmert Kerim ve Dilaveran tefrikaları, üstat Ersin Burak'tan...
2003-2004 Vatan Gazetesi

Bu resimlerdeki örneklerin her biri için ayrı ayrı başlık açacağım...Bunlar ilk anda bulup yükleyebildiklerim zaman içerisinde...Yakın bir gelecekte bol bunaltıcı ve uzun yazılarımı onlarca görsel ile desteklemek suretiyle epey kafa şişirecek, göz yoracağım... :) Tabii teknik bir aksaklık ya da zamansızlık durumu olmadığı takdirde...

Bu mini giriş(!) ile Gazete Tefrikaları başlığımız tüm Altın Madalyon dostlarına hayırlı uğurlu olsun...Çok yakında, bu sütunlardayız... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

Ralph

Küçükken sırf bunlar için gazete aldığımı bilirim. (:

yalcinerol345

Başlık ilgi çekici.Zamanında ben de baya biriktirmiştim.Merakla bekliyorum.Bu arada Karaoğlan'a renklendirme çok yakışıyor.Keşke Lal zamanında az sayfalı ama renkli yayınlasaydı.

yunusmeyra

Türk çizgi romanının tefrika geleneğini ,Ferzan'ın arşiviyle  son yıllarının örnekleri üzerinden  konuşabileceğimiz bir başlık..biraz daha katkıyla daha eskilere bile uzanırız..merakla ve sabırsızlıkla bekliyoruz dostum
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

İlhan Yılmaz

Dorukhan kardeşim, bu konudaki tespit ve paylaşımlarını merak ve heyecanla bekliyorum. Bizi fazla bekletme  ;)

mutarad

İnsan için, diğer insanlar yollarına serilmiş irili ufaklı taşlardır. Çoğunun farkına ancak çarptığımızda varırız. Taşları biriktiren koca bir bina diker ölene kadar... Taşları atan ise ölür kalır, taşları bitirene kadar...

erdallll

çok geç gördüm burayı ama inşallah bende elimdeki gazete tefrikası örneklerini burda paylaşacağım...

kalidor

Erdal Bey paylaşımlarınızı bekliyoruz.
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Erdal Bey merhaba, resimlerin çoğu kaybolmuş.

Ferzan dostumuz onları kısa sürede yenileyecek.

ferzan

Yenilendi bile...Sıra geldi diğerlerine... :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

afu

bu arşiv taranıp elden geçirilse ve dosyalansa ne güzel olurdu  ;D

erdallll

öncelikle çok teşekkür ederim resimleri ayrı ayrı inceledim benim için gerçekten önemli olan bu güzel eserler mükemmel ayrıca bu konuyu konuşacak bir yer bulduğum içinde çok mutluyum.bende sıralı şekilde tefrikalar yok ama küçük bir eski gazete arşivim var onları burada paylaşıma açarak işe başlayacağım.inşallah devamı gelir.güzel bir arşiv oluştururuz...

kalidor

Erdal Bey elinizdeki arşivi paylaşacağınız zaman görsellerin kısa sürede kaybolmaması için www.flickr.com üzerinden ücretsiz bir hesap oluşturup oradan link vererek foruma yükleyebilirsiniz.

Crom! Ölüleri Say...

hanac

Alıntı yapılan: kalidor - 15 Mart, 2016, 15:24:19
Erdal Bey elinizdeki arşivi paylaşacağınız zaman görsellerin kısa sürede kaybolmaması için www.flickr.com üzerinden ücretsiz bir hesap oluşturup oradan link vererek foruma yükleyebilirsiniz.

Halldemez iseniz sorun yok, ben daha sonra flickr ye aktarırım.