PAZAR SEYİRLİĞİ 8 : '' LAURA ZUCCHERİ ''

Başlatan ferzan, 02 Ağustos, 2015, 00:06:24

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

Üç buçuk aylık pek de kısa sayılmayacak bir aradan sonra yeniden Pazar Seyirliği ile buradayım...Aralıklarla bu pazar paylaşımlarına devam edeceğim ama ilk 7 başlıkta olduğu gibi her hafta her hafta olamasa bile ayda en az iki kez ilginç ve kayda değer, gözden kaçan ya da pek üzerinde durulmamış hatırlanası ve bakılası çizgilerin sahiplerine yer vermeye devam edeceğim...

Bu pazarın konuğu, Pazar Seyirliği'nde şu ana kadar yer verdiğimiz ilk kadın sanatçı ; Laura Zuccheri...Peki kimdir bu Laura Zuccheri isimli hanımefendi, kısaca özetleyelim...

1971 doğumlu İtalyan sanatçı, çizgi romancılık mesleğine İtalyan ekolünün en önemli isimlerinden ve ikililerinden Berardi ve Milazzo'nun yanında, Ken Parker Magazine ile başlamış henüz 21 yaşındayken...Bir yıl gibi kısa bir sürede de Pasquale Frisenda ( Büyülü Rüzgar, Tex Dev Albüm, Dylan Dog vs. ) gibi bir bileğe eşlik etmeye başlamış Sergio Bonelli Editore bünyesinde...Yardımcı ya da tamamlayıcı çizerlik, kapak illustrasyonu ve kısa hikayeler ile Ken Parker'a mütevazi katkıları sonrasında bizde de yayınlanan Zona X serisinde yer almış...1997 yılında, 26 yaşındayken ilk rehberlerinden Berardi tarafından hatırlanarak Ken Parker'dan sonraki en ünlü ve halen devam etmekte olan Berardi serisi Julia'nın çizer kadrosuna katılmış...Türkçe'de basılan Julia'ların bazılarında da kendisinin imzasını görmek mümkün...

Bonelli Yayınevi ile münasebeti devam ederken, 2006 yılında Fransız-Belçika ekolünün önde gelen yayınevlerinden Humanoids bünyesinde BD albümleri resimlemek suretiyle frankofon çizerliğine terfi etmiş...Hala Humanoids bünyesinde devam mı ediyor bilmiyorum ama kendisi bildiğim kadarıyla Bonelli bünyesinde Tex çizen ilk kadın sanatçı...Bizde Çizgi Düşler'in bastığı renkli Tex serisinin kısa hikayelerden oluşan 4. sayısının kapağı da Zuccheri'ye ait...Facebook sayfasından gördüğüm kadarıyla da bir Tex Dev Albüm'ü üzerinde çalışıyor, ya da çoktan çalışmış, bitmiş ve yayınlanmış bile olabilir, emin değilim...Dylan Dog Renk Cümbüşü 6.sayı Ölümcül Kadınlar isimli tamamen kadın yazar çizerlerin Dylan öykülerine ayrılmış albümün de kapağını çizmişti...Hozcomics'ten çıkan son Dylan Renk Cümbüşü sayısıydı zaten...

Siyah beyazda harika işlere imza atan Zuccheri, Fransız-Belçika ekolüne renkli sayfalar çalışmaya başlamasıyla adeta parlamış, sanki ezelden beri renkli sayfalar yapmayı bekliyormuşçasına döktürmüş adeta...Üstelik Frankofon sayfalarında da fumettivari bir makul panelleme olayına gitmiş...4 bant klasik frankofon sayfa formatını kendi fumetti altyapısıyla harmanlayıp yine 4 bant ama az daha uzun, fumetti havasını koruyan birbirinden güzel rengarenk sayfalara imza atmış...

Lafı daha fazla uzatmadan Laura Zuccheri sayfalarıyla başbaşa bırakıyorum sizleri...Herkese iyi pazarlar olsun...

Hayattan kareler, hızlı eskizler...

2 metreye 1 buçuk metrelik bir tablo çalışması

Başka bir tablosundan portre detayı...Tablonun tamamını yüksek çözünürlükte bulamadım...

Bu da meraklısına albüm hakkında ekstra

Pazarın ilk dakikalarına girmişiz...O halde gönül rahatlığıyla '' gönder '' tuşuna basabilirim... :) Adetim olduğu üzere pazar öğle saatleri güncellerdim bu kısmı ama belli mi olur, gene bir meşgale çıkıp da alıkoyuverir beni diye tezcanlı gibi geceyarısından sonra paylaşmış oldum...Neyse artık...

Bir kez daha iyi pazarlar, iyi istirahatler dilerim...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

pearl jam

Sword of glass cizimleri nedeniyle cok merak ettigim bir cizgi romandi. Insallah bigun bizde de orijinal boyutunda yayimlanir.

Fumettinin dar kaliplari icerisinde uretmekten gercek potansiyellerini fark etmekte zorlandigimiz daha nice cizer var kimbilir :)

hanac

Hennessy veya Nemo'dan Laura ile bir röportaj yapılmasını bekliyoruz.

hanac

Bu güzel başlıktaki resimler yenilenerek tekrar hizmete açılmıştır.   :)

Daha önce bu başlığı görmemiş arkadaşlar, buyrun bu güzel yazıyı okuyun.

altay1944

Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

darkwood

Özellikle Sword of glass görselleri tekrar tekrar görülmeye değer, tazeleme için teşekkürler.
Darkwood Sakinleri..

Gabby

Uzun zaman önce Panfilia adlı tablosunu bilgisayarımda duvar kağıdı olarak kullanmıştım Zuccheri'nin.
Ressamlığının yanında çizgiroman sanatçısı olması da ayrıca mutlu etmişti beni.
Birkaç yıl evvel tamamlanan The Glass Swords (Cam Kılıçlar) serisi için hazırlanan
şık kutusunun görselinde de sözünü ettiğim bu tablo kullanılmış.

Bu ödüllü serinin bana göre enteresan bir özelliği de, çizgiroman gibi erkek egemen bir iş kolunda,
öyküsünü Sylviane Corgiat, resimlemesini Laura Zuccheri ve yardımcı colorist Silvia Fabris
adlı üç kadının işbirliğiyle kotarılmış nadir örneklerden olması.

The Glass Swords'un fantastik bir senaryosu var. Her epik fantastik bilimkurgu anlatısında olduğu gibi
burada da olaylar gerçek dünyadan farklı, alternatif ve tamamen kurgusal bir ikincil dünyada geçiyor.

Gezegenlerinin yaşam kaynağı güneşleri soğuyup ölmektedir. Bir gün, günleri sayılı güneşlerinin
etrafında dönen dünyalarının dört farklı noktasına, başka bir boyuttan dört cam kılıç düşer.
Kehanete göre felaketi ancak bu kılıçları bulanlar önleyebilecektir.

Seri dört kitapta toplanmış, denklem basit ama akıllıca; her cam kılıca bir kitap: :)

1.   Yama (2009)
2.   Ilango (2011)
3.   Tigran (2013)
4.   Dolmon (2014)

The Glass Swords'ta fark yaratan öykü değil, bayan çizerin hayranlık uyandıran detaycı çevre ve bitki
tasvirlerindeki ağaç kabuğunun en ince ayrıntısını bile es geçmeyen tutkulu işçiliği.
Moebiusvari kostümler, garip yaratıklar paneller arasında uzun molalar vermenize neden oluyor.

Genç Yama'nın kılıç hocası Miklos karakterinin prototipi Mel Gibson'un Braveheart'taki halinden alınmış gibi
geldi bana. Yine Miklos'un  iki goblin cücesi yoldaşı da Paskalya Adası heykellerine gönderme içeriyor.
Zaten iç çizimlerde bu Moai heykellerinin şapkalı olanları da kullanılmış. Bir de Hz.Musa'nın Kızıldeniz'i ikiye
yarma mucizesi benzeri, devasa suların iki yana ayrılarak çıkış yolu oluşturması var.   

Bizde de yayınlanması dileğiyle, incelemek isteyen arkadaşlar için Zuccheri'nin ormanda kış tablosuyla birlikte,
'soylu yer' veya arboretum benzeri orman anlamına gelebilecek Panfilia'sının yüksek çözünürlü örneğini ekledim.

hanac

Alıntı yapılan: Gabby - 04 Aralık, 2018, 21:08:11
Seri dört kitapta toplanmış, denklem basit ama akıllıca; her cam kılıca bir kitap: :)

1.   Yama (2009)
2.   Ilango (2011)
3.   Tigran (2013)
4.   Dolmon (2014)

Gabby'ye bu güzel tanıtımı için teşekkürler.

Kapaklar da benden olsun  :)

kharon

Harika cizgiler, herika renkler.

Cok tesekkurler Gabby

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 02 Ağustos, 2015, 00:06:24
Kendisi bildiğim kadarıyla Bonelli bünyesinde Tex çizen ilk kadın sanatçı...Bizde Çizgi Düşler'in bastığı renkli Tex serisinin kısa hikayelerden oluşan 4. sayısının kapağı da Zuccheri'ye ait...Facebook sayfasından gördüğüm kadarıyla da bir Tex Dev Albüm'ü üzerinde çalışıyor, ya da çoktan çalışmış, bitmiş ve yayınlanmış bile olabilir, emin değilim...

4 yıl önce böyle yazmış Ferzan.

O dev albüm Haziran 2019 da İtalya'da yayınlanıyor.

http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,10547.msg206659.html#msg206659