Stumptown - Oni Press

Başlatan emre ozdamarlar, 06 Ağustos, 2015, 10:02:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Marvel ve DC icin pek cok eser yazmis olan, zamaninda Whiteout ile Eisner ödullerini toplayan, Gotham Central'de Ed Brubaker'a hikayeleri yazmasinda eslik eden Greg Rucka'nin Oni Press'ten cikan bir serisi, bugune dek 3 adet HC cilt olarak yayinlanmis, her cilt 4-5 sayi iceriyor.

Hikaye Dex Parios adli bir özel dedektifin maceralarini anlatiyor. Greg Rucka diger pek cok eserinde yaptigi gibi basrole yine guclu bir kadin karakter koymus. Ilk cildin acilisinda 2 kisi Dex'i öldurmeye calisiyor. Daha sonra olaylarin neden bu asmaya geldigini ögreniyoruz. Dex'in kumar problemleri vardir ve kumarhanenin kizilderili sahibinin genc bir kiz olan torunu kaybolmustur. Dex'e kaybolan kizi bulursan borcunu silerim diye bir teklif sunuyor (gerci kabul etmeme sansi yok) ve olaylar gelisiyor.

2. ciltte ise bir rock grubunun solistinin cok degerli olan gitari kaybolmustur. Calinan gitarin bulunmasi icin solist Dex'e gelir. Dex olayi arastirmaya baslamisken DEA gelip kendisini tehdit eder ve bu isten uzak durmasini söyler. Daha sonra isin icinde uyusturucu kacakciligi baglantilari oldugunu ögreniyoruz.

3. cildi henuz okumadim okursam burayi guncellerim.

Greg Rucka iyi suc hikayeleri yaziyor, zaten zamaninda universitede tezini Amerikan Suc Romanlari uzerine yapmak istemis. Yine en basta belirttigim gibi genelde basrolde sevebilecegimiz bir kadin karakter yerlestirmeyi iyi beceriyor. Erkekler tarafindan domine edilmis cizgi roman dunyasinda böyle hareketlerin önemli oldugunu dusunuyorum.

Cizimler Marvel veya DC'ye göre biraz daha indie/underground kaciyor ama benim hosuma gitti, artist Matthew Southworth kesinlikle hikayeyi efektif sekilde anlatabiliyor.

hanac

4. cilt çıkmış

Daha önce çıkan 3 cilt

tenten

Kapaklar da çok güzelmiş, bir vintage havası esiyor.