TENTEN APARTMANI

Başlatan Mister NO, 08 Ağustos, 2015, 13:48:58

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mister NO

TENTEN çizgi roman severlerin yakından tanıdığı bir kahraman.

Geçtiğimiz günlerde, çocukluğumun geçtiği yerlerde dolaştım. Anılar hızla gözümün önünden geçerken, aslında unutmadığım ama nedense aklımın kıyılarına köşelerine atılmış bir hatıra çıktı geldi derinlerden.

1982- 1986 arası dönemde mahallemizdeki bir arkadaşımızın babası bakkal dükkanı işletiyordu. Şimdi adını hatırlayamadığım bu abimiz, TENTEN'e olan benzerliği ile bütün çevre tarafından TENTEN olarak

bilinirdi. Bakkalın ismi de TENTEN BAKKALİYESİ idi. Ve camekanda Tenten'in kocaman bir resmi vardı.

Bakkal abimizin saçları, yüz şekli ve burun yapısı gerçekten Tenten'e çok benzerdi. Farklar, gözlük takması ve Fecri Ebcioğlu'nun sakal modeline yakın bıraktığı sakal ve bıyıklarıydı.

Biz bu bakkal abimizle 3-4 apartman aşağıda başka bir binada komşuyduk ayrıca.

"Tenten'den ekmek al gel", "Tenten'de vardır oraya bak" ya da "Naber Tenten nasılsın?" cümleleri hayatımızın içindeydi.

Bakkalın bulunduğu apartman yeni yapılmış ve apartmana isim verilmemişti. Sadece apartman numarası vardı. Apartman sakinleri nasıl karar aldı bilmiyorum ama apartmanlarına TENTEN Apartmanı adını

verdiler.

İşte ben bu ayrıntıyı hafızamanın derinliklerine gömmüşüm. Geçtiğimiz günlerde çocukluk ve ilk gençlik anılarımla dolu bu bölgeye yaptığım ziyarette apartmanı gördüm.

Arkadaşımızın babası bakkalı devrettikten sonra başka bakkal dükkanları o dükkanda varlığını sürdürdü. Ne var ki ilk devir alan kişiden sonra dükkanın adı değişti. Bir çok kez el değiştiren bakkal dükkanı,

bugün de bakkal olarak (elbette bambaşka bir isimle) hizmet veriyor.

Anıların etkisi ile dükkana bakarken birden apartmanın adının yazılı olduğu köşeye takıldı gözlerim.

Tenten Bakkaliyesi artık yoktu ama 34-35 yıllık TENTEN Apartmanı orada duruyordu.  :)

Merak edenler için not: Apartman açık adresi: Cennet Mahallesi, Barbaros Caddesi NO: 10 Tenten Apartmanı- Küçükçekmece- İstanbul

darkwood

Ve bir apartmanın yandan profili.  :)

Daha fazlası için bakınız..

http://altinmadalyon.com/altin/index.php?topic=1071.0
Darkwood Sakinleri..

Levent Suberk

Mrtekin

They drew first blood...

Mister NO

Sevgili darkwood ülkemizde de duvarlar böyle resimlerle donatılsa keşke.

Betonun o soğuk yüzüne güzel makyaj olurdu kesinlikle.

Mister NO

Ülkemizde yıllar önce apartmana adını verdiler Tenten'in.

Belçikalılar uçaklarında Tenten'e yer vermiş çok mu?  ;D

Peyami

[IMG]http://i67.tinypic.com/dzjzwo.jpg[/img]

Bir dönem ÇR kültürünün yaygınlığına da işaret ediyor herhalde o zamanlar Türkiye'de bir apartmana  bu ismin konulması. İsimlendirmenin hikayesini de bilmek isterdim imkan olsaydı.

Bu arada İzmir, Alsancak'ta da "Tenten" isimli bir Kafe varmış.

[IMG]http://i65.tinypic.com/2efuatf.jpg[/img]

[IMG]http://i66.tinypic.com/33lo8pi.jpg[/img]

hennessy

Bizim apartman ismide Tarkan
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pizagor

Ankara Hamamönü'ndeki kafelerden birisi de Tenten...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

HacıGeraltEmmi

Bizim orda Oburiks XL fastfood var. Menüler Oburiks, Asteriks vs. :D

hanac

Alıntı yapılan: designer73 - 19 Temmuz, 2016, 12:52:48
Bizim orda Oburiks XL fastfood var. Menüler Oburiks, Asteriks vs. :D

Sizin orası Paris veya Brüksel mi ?  :)

Mister NO

Alıntı yapılan: Peyami - 19 Temmuz, 2016, 03:32:26
Bir dönem ÇR kültürünün yaygınlığına da işaret ediyor herhalde o zamanlar Türkiye'de bir apartmana  bu ismin konulması. İsimlendirmenin hikayesini de bilmek isterdim imkan olsaydı.

Yukarıda apartmanın hikayesi de var  :)

Peyami

Alıntı yapılan: Mister NO - 08 Ağustos, 2015, 13:48:58
Bakkalın bulunduğu apartman yeni yapılmış ve apartmana isim verilmemişti. Sadece apartman numarası vardı. Apartman sakinleri nasıl karar aldı bilmiyorum ama apartmanlarına TENTEN Apartmanı adını verdiler.

Tamamdır, bu kısmı atlamışım  :)

hennessy

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...