Batman: The Jiro Kuwata Batmanga

Başlatan nicholaihel, 12 Ağustos, 2015, 20:18:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Aslında çok detaylı bilgim yoktu. Birkaç defa comixology üzerinde rastlamış ve hem Batman hem de Japonya işin içine girince ilgilenmiştim. Sayın hanac ayrı bir başlık altında bulunsun deyince bildiğim kadarını paylaşmak istedim.

1960'larda dünyada Batman'in TV uyarlaması dizileri büyük ilgi uyandırmış. Haliyle Japonya'da da. Bu Batman çılgınlığıdan sonra bir manga dergisi tamamen kendi üretimleri bir Batman manga serisi için DC ile lisans anlaşması yapıyor. Ciro Kuvata'nın yazıp çizdiği bu mangalar batılı Batman fanatikleri tarafından neredeyse 2000'li yıllara kadar bilinmiyor. Sanırım David Mazzuchelli (Batman Year One) Japonya'ya gittiğinde böyle bir manga uyarlamasından haberdar oluyor. Konuyu arkadaşı Chip Kidd ile paylaşıyor. Chip koleksiyoner arkadaşlarının da yardımıyla konunun üzerine gidiyor ve 2008 yılında Batman manga uyarlaması ve Japonya'da üretilmiş Batman oyuncaklarının fotoğrafların da bulunduğu "Bat-Manga!: The Secret History of Batman in Japan" albümünü yayınlıyor. 2015 itibariyle DC ilk kez 3 cilt halinde ingilizce çevirilerini Birleşik Devletler okuyucusuna ve online satışa sunuyor.

Çizim, senaryo kaliteleri konusunda beklenti yüksek olmasa da, saf (pure) Japon yorumu bir Batman görmek hem ilginç hem de Batman severler için güzel bir koleksiyon nesnesi olacaktır.

Chip Kidd'in Kitabı

Batmanga Vol. 1

Batmanga Vol. 2

hanac

Çok teşekkürler, nicholaihel.

Ben de bir kaç tane iç sayfa resmi paylaşayım dedim.

nikopol

Ilginc bir calismaymis, paylastiginiz icin tesekkurler. Ama JBC simdi bununla zaman ve enerji kaybetmesin, yeni serilerde guncele yaklassin, klasiklerde de biraz yol alsin bence.

nicholaihel

Alıntı yapılan: nikopol - 13 Ağustos, 2015, 01:18:49
Ilginc bir calismaymis, paylastiginiz icin tesekkurler. Ama JBC simdi bununla zaman ve enerji kaybetmesin, yeni serilerde guncele yaklassin, klasiklerde de biraz yol alsin bence.

Ülkemiz için acelesi yok eksiğimiz çok, doğru  :) belki bir gün...

Mrtekin

Güzel bir tanıtım olmuş, teşekkürler.
They drew first blood...

Animvader

Batman Inc. okurken farkettim, Batman'in Japonya şubesi olması için teklif ettiği Mr.Unknown'ın gerçek adı da Jiro.Güzel bir gönderme olmuş.

Ralph

Çok ilginç. Tam koleksiyonlukmuş. Jbc bir çılgınlık yapar bunla ilgili muhakkak :)

Sakızlı Ohannes Paşa

3 ciltten oluşan eserin ilk cildini okudum. Tabi 50 yıllık bir eser bu. Batman 66'dan da bolca esinlenilmiş. O döneme göre değerlendirmek daha uygun olur. Çünkü 1980'li yıllarda günümüzde bildiğimiz haline kavuşuyor Batman. Dolayısıyla o tarihte ne Batman alıştığımız Batman ne de manga bugünün mangası. Bu beklentiyle okunursa keyif alınabilir.

Edebi yönü oldukça zayıf. Hikayelerde genellikle "mad scientist" teması var. Karakterler birbirini andırsa da ben çizimleri beğendim. Bazı sayfalar renklendirilmiş ve güzel olmuş. Gerçekten tam koleksiyonluk. Okuduktan sonra hiçbir iz bırakmaz ama elde bulundurmak bile tatmin sağlayabilir.