Altın Madalyon'un değeri

Başlatan Ralph, 06 Eylül, 2015, 17:31:26

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xmenac

Çizgi roman sitelerinin ulaşabileceği potansiyelin aşağı yukarı belirli olduğunu düşünüyorum. 10 sene evvel internet kullanıcısı daha az olmasına rağmen bu tarz platformlar çok daha fazla ziyaret alıyordu. Sosyal medyanın gelişmesi, forum kullanımının azalması gibi sebepler bu durumu etkilemiş olabilir tabii.

Fakat dikkatimi çeken bir durum var, bu tarz sitelerin popülerliği sınırlı kalırken benzer içeriklere sahip blog formatlı siteler de bir o kadar popüler oldu bu sürede. Bugün pek çok site bu konseptle geniş bir ziyaretçi topluluğuna hitap ediyor. Kullanıcıları tekrar forum konseptine döndürmek pek mümün değil, fakat bu tarz bir blog ile farklı bir kullanıcı topluluğuna da hitap edilebilir. Konu salt çizgi roman olduğunda maalesef bu konuya ilgi gösteren kişilerin sayısı az, konuyu biraz daha genişletip çizgi roman ekseninde şekillenen dizi, film uyarlamaları, animasyonlar ve konsol oyunları da işin içine dahil edildiğinde çok daha fazla ilgi göreceğini düşünüyorum. Tabii burada da iş dönüp dolaşıp güncel ve devamlı güncellenen içeriğe geliyor.

Yeni jenerasyon için çizgi roman pahalı. Kendimden örnek vereyim, çizgi roman okumaya başladığım yaşta fiyatlar bu seviyede olsaydı muhtemelen alamazdım. Haliyle yeni jenerasyon televizyon aracılığıyla dizi ve film uyarlamalarına daha rahat ulaşabiliyor ya da daha yüksek bir ücretle konsol oyunu alıp tüketimi daha uzun olan bir alışveriş gerçekleştirmiş oluyor.

Amaç siteye daha fazla kullanıcı çekmek ve forumun da mevcut ortamının bu değişimden etkilenmemesini sağlamaksa, böyle bir blog düşünülebilir. Fakat böyle bir değişimde çok yavaş adımlarla ilerlemek gerektiğini düşünüyorum. Bugün bir wordpress blog'u kurmak ve güzel bir tema seçmek son derece kolay süreçler ama böyle bir değişim planlanıyorsa forumun da bir nebze bu yeniliğe ayak uydurması gerekecektir. Yeni bir tema, baştan düzenlenmiş kategoriler vb gibi.

@Serhan

Bence blog düzenine hiç girmeyelim , biz bize çok iyiyiz. Dediğim gibi Xenforo Forum Sistemi ve teması olursa daha iyi olacaktır

kalidor

Xentoro nedir ki? Bi de şu büyük resimli imzaları biraz küçültsek diyorum ::)
Crom! Ölüleri Say...

Ralph

Alıntı yapılan: kalidor - 08 Eylül, 2015, 14:21:43

Şu an kullandığımız vbulletin benzeri(ki mucitleri aynı zaten) bir forum yazılımı. Kesinlikle daha işlevsel ve sistematik. Kullanıcı forumu daha efektif kullanabiliyor.

@Serhan

Alıntı yapılan: Ralph - 08 Eylül, 2015, 14:24:38
Şu an kullandığımız vbulletin benzeri(ki mucitleri aynı zaten) bir forum yazılımı. Kesinlikle daha işlevsel ve sistematik. Kullanıcı forumu daha efektif kullanabiliyor.
Kesinlikle. Reklam vermek istemiyorum ama türkiyenin en bilindik forumu olan maxicep forumunda bu yazılım kullanılıyor ve ben 3 yıldır üyeyim gün geçtikçe daha iyi ve işlevsel oluyor forum. Bir düşünün derim.
Alıntı yapılan: kalidor - 08 Eylül, 2015, 14:21:43
Bu  boyut kurallar içersindeymiş yöneticye sordum ;D

xmenac

Forum altyapısının değişmesi halinde veritabanında kayıtlı olan mesajlar aktarılabilir mi bu önemli bir soru işareti.

Bunun dışında, forum altyapısını değiştirerek yeni kullanıcılara hitap etmenin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Yeni kullanıcılara hitap etmeyeceksek, biz forumu bu altyapısıyla da kullanıyoruz zaten. ;D

dean

Resim olsun. Olsun tabi. Ama 3 tane olması konuyu takibi zorlaştırıyor.  Pekala 1 tane olabilir.

@Serhan

Alıntı yapılan: xmenac - 08 Eylül, 2015, 14:52:49
Forum altyapısının değişmesi halinde veritabanında kayıtlı olan mesajlar aktarılabilir mi bu önemli bir soru işareti.

Bunun dışında, forum altyapısını değiştirerek yeni kullanıcılara hitap etmenin pek mümkün olduğunu düşünmüyorum. Yeni kullanıcılara hitap etmeyeceksek, biz forumu bu altyapısıyla da kullanıyoruz zaten. ;D
Evet o bahsettiğim forumda mesaj sayılarında ufak sorunda olsa aktarılmıştı. Eskden aynı bu sistem kullanılıyordu. Forum teması daha modern olması daha fazla üyeye kapı açacaktır

@Serhan

Alıntı yapılan: dean - 08 Eylül, 2015, 14:55:40
Resim olsun. Olsun tabi. Ama 3 tane olması konuyu takibi zorlaştırıyor.  Pekala 1 tane olabilir.
Nickimden dolayı o şizofrenliği yansıtmak istedim. ;D ;D ;D
Bu arada Ahmet abininkini sordum sorun yok demişlerdi. Lakin aynı sayfada olunca çok gze batıyor

dean

Alıntı yapılan: Joker - 08 Eylül, 2015, 14:57:05
Nickimden dolayı o şizofrenliği yansıtmak istedim. ;D ;D ;D
Bu arada Ahmet abininkini sordum sorun yok demişlerdi. Lakin aynı sayfada olunca çok gze batıyor

Ahmet'de 1 tane var. 1 tane göz yormuyor. 3 tane göz yoruyor.

Animvader

Altınmadalyon forum sistemi değişsin, yok blog olsun, yok site olsun şöyle böyle olsun diyenlere Murat Bardakçı'dan gelsin (Tamamen şaka amaçlıdır ;D)

hanac

Bütün önerileri okuyoruz ve çoğunu dikkate alacağız dolayısıyla devam edin.  :)

Ama bu değişiklikler sonucu büyük bir üye patlaması falan olacağını beklemeyin.

Sınırlı bir okuyucu kitlesi var, Bone'un 2 adet (sayı ile iki) satıldığı bir piyasa mevcut.

Forum olayı devam edecek, bu bizim vazgeçilmemiz. Forumu nasıl geliştirebiliriz, bunlara bakacağız.

Ama blog veya internet sitesi zor, bunlar her gün güncellenmeli.

Bunu yapamayız, hepimiz bu işi hobi olarak yapıyoruz.

Bir süre aktif olan üyeler bir süre sonra susuyor, yerine yeni aktif üyeler geliyor.

Bir zamanlar burada bir Kızılmaske Yahya efsanesi vardı, bilenler bilir.  :D

seastar1000

Ben konuyu kacirdim galiba forumu güzelleştirelim üye sayısını cogaltalim a geldik galiba bu durumda hergun bir hediye verelim çekiliş yapalım atyarisi tiyosu verelim arkasayfa kız resmi koyalım gibi fikirlere geliyoruz yavaş yavaş
Ben forumdan şahsım adına memnunum hergun biseyler yazmasam da hergun devamlı izliyorum emeği geçenlerin ellerine sağlık
Bence hiç kasmayalim gayet iyiyiz

hanac

Alıntı yapılan: seastar1000 - 08 Eylül, 2015, 15:59:15
Ben konuyu kacirdim galiba forumu güzelleştirelim üye sayısını cogaltalim a geldik galiba bu durumda hergun bir hediye verelim çekiliş yapalım atyarisi tiyosu verelim arkasayfa kız resmi koyalım gibi fikirlere geliyoruz yavaş yavaş
Ben forumdan şahsım adına memnunum hergun biseyler yazmasam da hergun devamlı izliyorum emeği geçenlerin ellerine sağlık
Bence hiç kasmayalim gayet iyiyiz

Teşekkürler dostum. Merak etme abartmayacağız.  :)

@Serhan

Daha iyi o xenforo sistemini önerirken bildirim sistemi hakkında söyledim. Mesela profilimiz olabilir , mesajımızdan alıntı yapıldığında veya mesajımız beğenildiğinde bildirim yerinden gözükebilir. Bunlar kullanımı kolaylaştıran şeyler. Bir düşünün derim.