DELİ BALTA-Babiali Kültür Yayınları..

Başlatan V, 11 Eylül, 2015, 19:34:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

V

Babiali Kültür Yayınlar, Türk çizgi roman tarihinin tartışmasız en absürd karakteri Deli Balta'yı yayınlamaya başladı.

Gürbüz Azak'ın hem yazıp hemi de çizdiği bu deli dolu karakteri uzun yıllar önce Türkiye Çocuk dergilerinden tanımıştım.

"Müthiş Süvari" ve "Açe Yollarında" isimli daha önce de  basılan ve tekrar basımı yapılan iki albümle kahramanımız geri döndü ve

söylenti devamının da geleceği..

"İstemem,eksik olsun.."

doktor1881

bu açe yollarının yanılmıyorsam 3.değişik basımı keşke başka sayıdan başlasalardı

Animvader

Bu iki sayı idefixte 2005'de ve 2006'da çıkmış olarak gözüküyor, 10 seneye  yakın zamandan sonra yeni sayı gelir mi ki

maeglin

Bunlar yeni mi çıktı yoksa eski sayılar mı?

V

"İstemem,eksik olsun.."

nicholaihel

Yeniden basılmaları iyi olmuş çok sevindim. Bende yoktu tedarik edememiştim.

Ben de hem Türkiye Çocuk'tan hem de TGRT'nin radyo tiyatrosu kasetlerinden hatırlarım Deli Balta'yı. Ama çizimleri gözümde canlanmıyor bile :) Ekleyeyim sepete.

Mrtekin

Çok güzel bir haber, devamı gelir de Deli Balta Külliyatını tamamlarız.
They drew first blood...

kalidor

Zamanında TGRT'de dizisi de vardı Deli Balta'nın. Başroldeki abi tarihi kahraman tipi açısından iyi gidiyordu.

Bu da jenerik müziği

https://www.youtube.com/watch?v=_H4lnThRQQg
Crom! Ölüleri Say...

kharon

Deli Balta icin iyi hislerim yok maalesef, birincisi asiri siyasal icerigi ve propagandist yaklasimi nedeniyle; ikincisi de Gurbuz Azak'in aslinda kendine has bir uslubu olan yetenekli bir cizer olmasina ragmen cizgilerini birinci maddeye feda etmesi kimi kareleri gecistirmesi, karalamasi yuzunden.

Daha uzun surada dile getirdim meseleyi:
http://paneller.blogspot.co.uk/2017/10/deli-balta.html

ferzan

Deli Balta 'yı absürt ve deneysel bir çalışma olarak gördüğüm için, değindiğiniz noktaların üzerinde çok durmadım bugüne kadar...Gürbüz Azak, çizgi romancılığından ziyade bir tarih araştırmacısı ve cumhuriyet dönemine ilişkin de gerek tarihi, gerek sanat incelemeleri ve portreleri adına dişe dokunur bazı kitapları olan bir yazar...Bu arka planını bildiğim için, vaktiyle İhlâs Yayın Grubu bünyesinde yapmış olduğu Deli Balta 'yı bilinçli bir abartı olarak düşünüyorum...Paneller arasındaki gizli mizahi tavrı yakalamış olduğunuza eminim...

Bünyesinde yer veren oluşumun gerektirdiklerine ayak uydururken, bunu fazlasıyla abartılı ve absürt bir şekilde manipüle edip stilize çizgisiyle de birleştirerek ortaya çıkardığı bilinçli bir kombinasyon olarak görüyorum...Deli Balta 'ya bir propaganda aracı olarak değil de bir de bu gözle bakarsanız eminim bu deneysel çalışmadan keyif alırsınız...Benzer duyguları ben de bir dönem Hızır Bey için düşünürdüm, üreticisini tanıyınca bu şüphelerimden arınmıştım. Hızır Bey, Deli Balta kadar olmasa da kendi içerisinde absürt bir çalışmadır ve onda da bilinçli bir kombinasyon ile ince görülmüş ayrıntı tepkimeleri söz konusudur...

Tabii dizisi için aynı şeyler söylenebilir mi bilmiyorum...Yorumumda kastettiğim sadece çizgi romanları...
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

kharon

Turkiye Cocuk ekolu ile buyudugum icin Hizir Bey'in yeri ayridir gozumde, ayni mecrada yayinlanmalarina ragmen hem incelikli, emek verilmis kareleriyle (cop adamlarla gecistirilmemis) hem de su gibi akan aksyon dolu maceralariyla cok kolay okunur Hizir Bey. Yadigar'la ilginc yardimci karakterler ve kotu adamlariyla (karikaturlesmis degil) hatta vahsi hayvanlariyla bence CR gibi CR dir Hizir Bey. Propaganist yonu -ideolojik arkaplani varsa bile siliklesir geri planda kalir. Deli Balta'da bu cok on planda. 

Talat beyle tanisma imkani bulmayi isterdim. 

Ama Deli Balta'yi sizin dediginiz gozle tekrar okumaya calisacagim bir ara.   

hanac

Tolga Bey, yazınızı keyifle okudum.

Emeğinize sağlık.

kharon