JBC Yayıncılık : Batman Kara Şövalye Dönüyor

Başlatan Jedmau, 16 Eylül, 2015, 15:18:53

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Jedmau

Güzel sözler için teşekkür ederim :) Hikaye mi çizimler mi diye sorayım bir de ?

omer1102

Chuck

Uzun zamandır beklediğim yayın beklediğime değdi. Okurken çizgi roman okumayı tekrar sevdim resmen. Mutantlar, Two Face, Joker, Superman vs hepsini çok iyi yedirmiş hikayeye. Bir an sıkılmıyorsunuz çünkü her sayfa bir öncekinden çok daha iyi. :D

Her ne kadar hikayesi daha iyi olsa da çizimleri de tam tadındaydı. Hiç takılmadım. Jbc yine çok iyi. Özellikle sırtı çok hoşuma gitti. Siyahların arasında yalnız kalan Ölümcül Tasarım'a arkadaş oldu :D
+ Her girdiğim yol çıkmaz sokakla son buluyor
- O halde yeni bir harita bulmalısınız

Jedmau

Beğendi,ğine çok sevindim , başka okuyan var mı ?

ercoktay

Ben de sonunda okumayı bitirebildim. Nedendir bilinmez bu sefer okuması uzun sürdü. Sindire sindire okumuş gibi oldum. 30 sene önce böyle bir hikayeyi yazabilmek müthiş bir şey. Beğendim ama daha çok beğendiğim bir çok çizgi roman var :)

yalcinerol345

Pazar günü rahat rahat okudum.Son zamanlarda okuduğum en etkileyici çizgiromandı.Hele üçüncü sayının sonunda resmen kendimi kaybettim ve yarım saat bekleyip öyle devam ettim.

Jedmau

saoirse

1986 yılında dört sayı olarak çıkan, hem yazarlığını hem de çizerliğini frank miller'ın yaptığı, favori süper kahramanı batman olan şahsımın en favori çizgi roman hikayesi.

yalnızca ailesinin katledilmesinin üzerinde nıraktığı travmatik etkiyle kalmayıp aynı zamanda jason todd'un trajik ölümünün de izlerini taşıyan emekliye ayrılmış bruce wayne'in hikayesidir anlatılan. yıllarca batman kimliğiyle suçla savaşan bruce wayne'in zamanla gerçek kimliğini unutmasıyla yeni hayatına adeta yabancılaşarak "yeni yaşantısının" ne kadar "içi boş" bir hale geldiği kitabın başında başarıyla resmediliyor.

fakat kurgusal olarak tıpkı batman year one'ın bir tersi gibi anlaşılacak şekilde bruce wayne'in ve james gordon'un paralel olarak aktarılan son yılları değil anlatılan. eserde aynı şekilde karakter gibi işlenen diğer roller gotham ve soğuk savaş döneminin yarattığı konjoktürel çıkmazlar. frank miller, herkesin bildiği üzere sağ politikadan yana faşist bir adam. hatta kendisini wall street eylemlercilerini "tecavüzcüler" gibi ipe sapa gelmez ithamlarda bulunarak suçladığı da bilinen bir olay. burada da yazar bruce wayne'in travmatik ruhunu başarılı ve çizgi romanın sunduğu tüm imkanları aşan bir şekilde derinlikli olarak anlatmış. fakat anlattığı tek karakter wayne değil aynı zamanda superman'e de bir rol biçmiş. tıpkı watchmen'de ki dr. manhattan gibi clark kent de burada amerikan militirazminin yapamadığını yapıp sovyetlerle deniz aşırı kapışıyor.

bu noktada superman'e biçilen rolle gayet faşizan bir politika üstleniyor kitap. çünkü superman'ın bir ülkeye militarist bir yönden hizmet ediyor olması fikri karakterin bana kalırsa barışçıl, insani zaaflardan sıyrılmış kendine has özgün doğasına aykırı.

fakat gerçek olan bir şey var ki miller batman'i belki de en iyi analiz edip çözümlemiş ve çehresini değiştirmiş yazar. eserin bütün güzel yanlarının yanı sıra miller'ın hikayesi aynı zamanda alan moore'un dahiyane watchmen'i ile birlikte çizgi roman kültüründe karanlık çağın temellerinin atılmasında mihenk taşı olmuşlardır. paul verhoeven'ın harika robocop uyarlamasında olduğu gibi televizyonda sürekli yapay bir gösteri kültürü ve sürekli bir şiddet ortamı hakim. süper kahramanların inzivaya çekilmesiyle mevcut ortamın geldiği erken dönem distopik kaotik ortam kendisini fazlasıyla hissettiriyor gotham'ın hem sıcak hemde güneşsiz ortamında.

dc comics'in hikaye açısından artık böyle hikayeler çıkmıyor dedirten türde başarılı bir klasik the dark knight returns. her çizgi roman severin mutlaka koleksiyonuna katması gereken bir hikaye. son olarak baskı, kuşe, balonlar herşey harika ve özenilmiş bir çalışmanın ürünü. jbc'ye teşekkür.

Nightrain

İlerde bir gün bizde böyle bir şey görür müyüz sizce? :'(

"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nightrain

Hem bu hem de Year One, ciltlerinden ayrılmasına ramak kaldı. Neden böyle oldu ki?  :(

dayıcomics

10 numara bir çizgi roman, animsayonu da çok çok iyidir. Miller usta şahane işler çıkarıyor yav.

Nightrain

Alıntı yapılan: Nightrain - 28 Temmuz, 2017, 11:56:56
İlerde bir gün bizde böyle bir şey görür müyüz sizce? :'(

JBC, Absolute Batman bastığına göre, bunun gibi bir şeyin basılması zor değil artık.