Mülk - Baobab Yayınları

Başlatan emre ozdamarlar, 30 Eylül, 2015, 11:08:03

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

emre ozdamarlar

Rutu Modan 1966 dogumlu Israilli bir kadin cizer. Uzun suredir cizgi romanla ugrasmasina ragmen 2007 senesinde cikardigi Exit Wounds ile buyuk ses getirmisti. 2008 senesinde bu eser Eisner Ödulunu de kapmisti.

The Property ise Rutu Modan'in 2013 senesinde Drawn & Quarterly tarafindan basilan 232 sayfalik yeni eseri.Hikayemiz babaannesi Regina ile Polonya'ya giden Mica adli bir kizin öykusu. Babaanne Mica'nin babasina hamileyken Polonya'dan kacip Israil'e siginmistir savas bitince geri dönmek uzere. Ama tabii ki dönememistir. Yillar sonra artik hayatinin sonuna yaklasmisken ailesinin Varsova'daki sahip oldugu mulkle ilgili hukuki islemleri yapmak icin yola cikarlar torunuyla beraber.

Mica Varsova'da genc bir tur rehberi ile tanisir, rehberimiz de aslinda bir cizgi roman artistidir. Mica'nin babaannesinin hikayesini ilginc bulur ve bunu cizmek ister, olaylar gelisir, Mica ve rehber arasinda ufak bir romantizm yasanir. Tum bunlar yasanirken ise babaanne Regina'nin gizli bir plani vardir. Ailesinin emlak isleri ile ugrasmasi sadece bir bahanedir, Regina Varsova'ya baska bir sebeple gelmistir.

The Property son zamanlarda okudugum en guzel, en insani öykulerden biri. Hikaye ve diyaloglar tam olmasi gerektigi gibi, cizimler ise muazzam, tarz hafif Ten Ten'i andiriyor.

hanac

Alıntı yapılan: emre ozdamarlar - 30 Eylül, 2015, 11:08:03
Rutu Modan 1966 dogumlu Israilli bir kadin cizer. Uzun suredir cizgi romanla ugrasmasina ragmen 2007 senesinde cikardigi Exit Wounds ile buyuk ses getirmisti. 2008 senesinde bu eser Eisner Ödulunu de kapmisti.

Rutu Modan'ın bu eseri de Eisner ödülü almış

•2014 Will Eisner Comic Industry Awards - Winner - Best Graphic Album: New: (by Rutu Modan (Drawn & Quarterly))

Rutu Modan

hennessy

Kitabı bitirene kadar çok sıkıldım. Eisner Comic Industry Awards almış bir hikâye ya beni sarmadı ya bana göre değil gerçekten çok sıkıldım. 5/10 oda çizimlerine verdim.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

memospinoz

Amerika'nın en önemli çizgi roman ödülü Eisner'ı en iyi grafik roman dalında kazanan, Angoulême Çizgi roman Festivalinde jüri özel ödülüne layık görülen; sırlar, aile ve karmaşık ilişkiler üzerine güçlü bir çizgi roman.

Oğlunun ölümünden sonra Regina Segal torunu Mica'yla birlikte, 2. Dünya
Savaşı'nda kaybedilmiş bir aile mülkünü geri almak için Varşova'ya gider. Ancak
doğduğu topraklara dönmek Regina'yı unutmak istediği birçok şeyle yüzleşmek
zorunda bırakacaktır. Geçmişte yaşananlar ve hasır altı edilen sırlar yavaş yavaş
ortaya çıkarken, Mica da Varşova'ya geliş sebeplerinin babaannesinin söylediğinden
farklı olduğundan şüphelenmeye başlar...

Rutu Modan'ın ilginç karakterler ve ince ayrıntılarla kurguladığı bu duygusal hikâye,yazarın temiz çizgileri ve hayattan beslenen kıvrak mizahı sayesinde keyifli bir çizgiromana dönüşüyor.

16x23.5 cm, 232 sayfa

hanac

TKnKT

Evet, bu yıl da Baobab'ın eserlerini eksiksiz tamamladım. Geçen seneye oranla bu seneki kitapların kişisel görüşümde biraz daha zayıf kaldığı düşüncesi hakim (Yasak Meyve hiç yayınlanmamış gibi davranmak istiyorum). Bu sene yayınlananlar arasından da en doyurucu bulduğum eser Mülk oldu. Basit çizimli, hikaye odaklı bir eser. Aslında çizimler tanıdık geldi lakin Rutu Modan'ın bir başka eserini daha önce okumamışım. Muhtemelen çizimlerin basitliğinden gelen bir anımsama. Arkaplanın çoğunlukla gözardı edildiği, odağın sürekli olarak karakterler üzerinde olduğu; göz yormayan bir okuma deneyimi sunuyor. Bununla birlikte kitabın başındaki ve sonundaki İsveç manzarasının manidar bir dokunuş olduğunu söyleyebilirim. Başı ve sonu belirli, anlatılan hikayenin bir yere bağlandığı bir eser olmuş. Ben bir oturuşta sıkılmadan tamamladım. II. Dünya Savaşı'na dokunan eserlerin çoğu da sanırım çizgi roman sektöründe daha rahat tutunuyorlar.

Kitabın ilgi çekici yanlarından bir tanesi bu "basit çizimli" karakterlerin tamamının aslında gerçek insanlardan esinlenmiş olması. Hikayenin gerçek olaylardan alıntılanması alışık olduğum bir durum. Ancak eserin kurgu, karakterlerin gerçek olması farklı bir deneyim oldu. Kostümler ve karakterlerin çoğu kitabın sonunda da sunulan gerçek karakterleri yansıtmaktaymış. Dilerim Avram Yagodnik karakterine ilham olan kişi, gerçek hayatta karakter kadar sinir bozucu değildir.

Son söz olarak, Baobab'ın görece büyük bir yayınevi olmayarak kitapları şuana kadar tuttuğu fiyat bandından memnunum. Dilerim güncel koşullara direnerek bu durumu koruyabilirler. Doğan Bey'in çizgiromana ilgisinin solmaması, Baobab'ın batmaması dileğimle.
"The man who opens topics faster than his shadow"

memospinoz

Çizimlerin tanıdık gelmesi sanırım kullanılan teknikle ilgili. Bu teknik Tenten'de de kullanılıyor ki sanırım forumda okumayan yoktur.  :)
Ligne claire (temiz çizgi) ile çizilen ülkemizde basılan diğer eserler:
Jo, Zette ve Jocko'nun Maceraları
Quick ve Flupke
Berlin