Amak-ı Hayal / Tuti Kitap

Başlatan nicholaihel, 13 Ekim, 2015, 17:59:42

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

nicholaihel

Bugün rastlayıp çok şaşırdığım bir çizgi roman haberi.

Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi'nin çok kıymetli, başucu kitabı mertebesindeki eseri "Amak-ı Hayal"ı çizgi romana uyarlamışlar. "Şaşırdım" dedim çünkü (her ne kadar fantastik bir anlatımı da olsa) yoğun ve kavram ağırlıklı bu eser çizgilere nasıl aktarılacak gerçekten merak ediyorum. Zor iş. Çizeri hiç tanımıyorum. Araştırdım, sanırım ilk müstakil eseri. Daha önce Levent Cantek ve İletişim'in "2015 Resimli Türkçe Edebiyat Takvimi"ne katkı yapmış.

Çizer Mustafa Ahmet Kara'nın instagram ve deviantart hesapları:

https://instagram.com/mustafaakara/

http://mustafaakara.deviantart.com/gallery/

İyi yetiştirilmiş ve inançlı bir genç olan Raci; maddi ve manevi ilimleri öğrenir, ardından pek çok kitap okur. Fakat öğrendiği bilgi yığını arasında kendini huzursuz ve şüphe içinde hissetmeye başlar. Derken bir gün, şehrin mezarlığında yaşayan Aynalı Dede'yle karşılaşır... Ve onun rehberliğinde dokuz gün boyunca hayalin derinliklerine dalan Raci, yavaş yavaş hakikate yaklaşırken dokuz farklı merhaleden geçer... Yıllar önce kaleme alındığı halde çağımızda hâlâ ilgi gören A'mâk-ı Hayal, modern yaşama rağmen ruhundaki boşluğu dolduramayan günümüz insanı için adeta bir baş ucu kitabıdır... Tuti Kitap ise bir ilke imza atarak zamanın ve mekânın ötesinde geçen bu manevi yolculuğu, Türkiye'de ilk defa çizgi roman olarak okurlara sunmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe
128 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 17 x 24 cm
İstanbul, 2015
ISBN : 9786059218061
Çizer: Mustafa A. Kara

Kitap içi görsel bulamadığım için yayınevinin facebook sayfasındaki tanıtımlarından alıntı yaptım:

Animvader

Çok sevdiğim bir kitaptır.Edebiyatımızın en ilginç bilimkurgu-tasavvufi denemelerinden biridir bence.Çizimlerin de karikatürize değil bağımsız çizgiromana yakın olması sevindirdi açıkçası ama o burunlar ne arkadaş herkes alerji mi olmuş  :)

kalidor

Açıkçası beni de şok etti bu haber sabah sabah. Hint, Çin, Yunan ve İran felsefesi ile İslam tasavvufunun harmanlandığı bence fantastik Türk edebiyatının ilk ve en önemli eserlerinden biri. Bu yıl Şehbenderzâde Filibeli Ahmed Hilmi Efendi'nin vefatının 100. yılı anısına Kaknüs Yayınları ilk defa tam metini içeren harcover özel bir baskı da yayınlamıştı.

Crom! Ölüleri Say...

kryy22

Süper bir haber oldu bu  :) Puslu Kıtalar Atlası'nda sembol yoğunluklu bir metnin fantastik çizgilerle çok da güzel çalışabildiğini görmüştük, umarım benzer bir başarı yakalanır.

nicholaihel

kalidor, nefis bir baskı o ciltli tam metin. Çıkar çıkmaz edinmiştim. Şu sıra telif müddeti doldu sanırım, farklı farklı yayınevleri basıyor.

Harun Ça

kryy22

Çizim tarzı, renklendirme, hayallerin görselleştirilmesi orijinal metne mükemmel uyum sağlamış. Özellikle Devr-i Daim'de zirve yapıp tadı damakta bırakmışlar. Ben çok beğendim, ikinci kitabı bekliyorum.

hanac

Bugün Paralel Evren'de İmza Günü var.

Not: Poster, kitap kapağından daha iyi olmuş.  :)

zydaba

devamı hakkında bilgisi olan var mı ?

Levent Suberk

Alıntı yapılan: zydaba - 19 Şubat, 2017, 18:05:29
devamı hakkında bilgisi olan var mı ?

Yayınevi şu anda bir tarih veremiyor, yakında yayınlanacak diyor.

afacanx

Çizer Mustafa Ahmet Kara daha çok Avrupa çizgi romanından etkilendiğini söylese de ben çizim tarzını daha çok animasyon filmlerine özellikle Disney'in Pocahontas ve Hercules animasyonlarında kullandığı tekniğe yakın buldum.

Çizer Yabani Dergi için de iç kapak ve illüstrasyon çizimleri yapıyor. Özellikle gayb aleminde geçen tasvirlerin başarılı olduğunu söylemeliyim. Çizer daha sonra Yabani Dergide de benzeri konuları ele almış, Tengri ve İnanna'yı çizmişti.

Puslu Kıtalar Atlası'ndan sonra ikinci defa bir Türk Edebiyat eseri çizgi romana uyarlanıyor. Umarım yakında ikinci cildi de raflarda yerini alır.

nicholaihel

Bu projeyi çok merakla bekliyordum. Çıkar çıkmaz da aldım. Ama bugüne değin bir türlü elime alamamıştım. Belki orijinal kitabı okumuş olduğumdan. Bazen bazı kitaplar, çizgi romanlar okunacakları zamanı bizim için sabırla bekliyorlar. Onları okumaya uygun bir an geldiğinde buluşmak daha münasip. Öyle de oldu. Bugün okudum çizgi romanı, şimdi orijinale tekrar geçeyim diyorum ikinci cilt gelmeden.

Açıkçası çizimler benim çok tercihim olmayan daha karikatürize (yukarıdaki yorumda disneyvari denmiş, öyle de ifade edilebilir) biraz Chew'i andıran, biraz S. Albamya'nın işlerini andıran bir üsluba sahipti. Yalnız birincisi okudukça alışılıyor, öyle çok itici falan da değil. İkincisi ise görece iç sıkıcı olabilecek bir konuyu işlerken acaba takibi ve okunabilirliği bu çizgiler yumuşatarak sanki bir nebze kolaylaştırıyor diye düşündüm. Genel olarak beğendim. Hatta yabancı dile çevrilse nasıl olur diye düşündüm. Tavsiye ederim. Bence Dr. Strange sevenler bunu da sevebilir  :)

Hayal Kahvem

Karamba Karambita! Amak ı Hayal'in  bu son çizgi roman halini hiç duymamışım.

Amak-ı Hayal feci çarpar beni... ve çıkan tüm baskıları var bende diyebilirim.

Ayrıca zamanında Cem Uygun çizgi romana çevirmeye niyetlenmiş ki, onun bir kaç parça çizimlerini biliyorum.
Büyüleyicidir.

Nicholaihel, bu projeyi merakla bekliyordum demiş. Ben hiç duymamışım. Şahane bir haber bu! Sabah hemen almaya niyet ettim.
Teşekkürler Nicholaihel :)

Hayal Kahvem

anlamadım... niye iki kitap var?

nicholaihel

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 10 Temmuz, 2017, 01:46:08
anlamadım... niye iki kitap var?

Hikaye bitmiyor. Anka kuşu ile ikinci kitap başlayacak sanırım. Şu an sadece birinci kitap piyasada. Proje toplam kaç kitap olur ne zaman çıkar bilgim yok.