ALTIN MADALYON... SUSKUNLAR

Başlatan köstebek, 27 Ekim, 2015, 17:44:01

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Dean ve rumar80 bu sitenin bel kemigidir.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Mrtekin

They drew first blood...

rumar80

dean

Alıntı yapılan: rumar80 - 27 Ekim, 2015, 22:12:49
Watcher is dead my friend

Yes, but Uatu is dead. I'am new Watcher.

Ralph

Buradan okuyup da yazmayan arkadaşlara sesleniyorum:

"SİZİN SORUNUNUZ NE HA!" :)

Şaka bir yana yazmaktan çok okumayı tercih eden arkadaşlar neden yazmadıklarını bari yazsalar en azından bir fikir edinebiliriz. :)

s.b

Yazmak için ilham gelmesini bekliyorlar. İlham da öyle her zaman gelmez. Ha İlhami iyi çocuktur hoş çocuktur amma ve lakin ilham onun tam tersidir. Gel dersin gelmez, git dersin gitmez. Verecen buna zumzuğu, yen mi yemen mi deyu.

Belki yazmaya çekiniyor olabilirler. Çizgi romanlar hakkında bir şeyler yazmaktan çekinmeyin arkadaşlar. Kalaylamadıktan sonra çizgi roman hakkında her şeyi yazabilirsiniz.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

maeglin

Çekiniyorlardır, ki bende yazmadan önce çekiniyordum açıkcası :D

hanac

Forumda yazmayan arkadaşları yıllar içinde hep tartıştık.

Yarışmalar, çekilişler yaptık ve yazma şartı getirdik, sadece çekiliş için yazdılar ve bir daha yazmadılar.  :)

Ama az da olsa artış var katılımlarda, 2009 dan günümüze forumu bildiğim için bunu diyebiliyorum.

Ama şu andaki 15.000 adetlik baskıların yanında bu artış çok az.

Anketlere katılımda bile 100 kişi rakamına ulaşamadık, madem yazmıyorsunuz bari oy kullanın.  :)

Peyami

Demek ki suskunluğun da hesabını vermek gerekebiliyormuş...

Yazmıyorum çünkü:
Okumayı/dinlemeyi, yazmaktan/konuşmaktan daha çok seviyorum arkadaşlar. Bu kadar basit. Mantığı bu. Bunun için derin analizlere, istatistiklere  gerek yok ki...Yıllarca çocuk dergisi aboneliklerim oldu, bayılırdım, hiçbirine de mektup falan atmadım. Okumak bana yetiyordu. Hala da ne imza gününe giderim, ne mail atarım takip ettiğim yazarlara yayınevlerine falan. Bırakın forumu derneklere klüplere, okulda sınıflara bile baksanız aktifi de var, fazla işe karışmayanı da...Her soruya atlayan öğrenci de var, kendi halinde suskun kalmayı seveni de. Gayet doğal bu durum..Aşılacak bir problem gözüyle bakılacak bir mesele değil yani.

Burası benim için Türk ÇR piyasasından yeni haberleri alabileceğim ve arada sırada da film/müzik/dizi/ gibi konulardaki ilginç yazıları okuyabileceğim bir platform.Bir çeşit interaktif ve dağınık yapıda dergi aslında.

Ha yanında eskisi sayılabileceğim için sempati duyduğum tanıdıklar da var. Mesela Doğa'nın yazılarını takip ederim. Kedidiro'nun film önerilerini falan okumaya çalışırım. Daha 7-8 kişi daha var aslında, uzatmayayım şimdi.

Ayrıca benim ilgi alanım Fransa-Belçika ekolü ve bu konuda henüz Milliyet Çocuk dergisini falan aşamamış durumdayız. Neyini konuşayım. Konuşanların ağırlıklı kısmı Süper kahraman ekolünden. Çünkü revaçta. Mesela ben Batman dışındakileri okumam, neyine katılayım? Herkesin tercihi kendine. Şart değil ki benim katılımım. Keyfim yerinde kendi tercihlerimle. Yaşasın bireysellik yani.

Bir de dürüst yazılar biraz keskin oluyor. Ortamınızı sevdiğimden, germek istemiyorum.  şimdi yazarsam yok yayıncıları destekleyelim yok Türk ÇR'ına bir katkımız olsun falan manalı çeşitlemeler olabilir. Mesaj sayım az olsa da tecrübelerim oldu bu konularda. Tatlılıkla sonlandılar o başka.   

Bence katılım oranlarına falan fazla takılmayın. Kös kös oturan dış mihrakların tahriklerine gelmeyin böyle :) Forum iyi gidiyor, kurcalayıp küstürmeyin kendi halinde insanları. İçinden gelince insan yazıyor zaten. Bakınız zat-ı şahanemin retro performansı. Bakınız Animvader'in birkaç yıl sonra yazmaya başlaması.

Herkese sevgiler
Bir Suskun.

siyahderikoltuk

Peyami'ye +- ek olarak
Her yeni çıkacak çrnin altına  -işte beklenen haber, -işşte buuu, -neredeyse 1 sene oldu gibi post kasacak yazı yazmak;
Her çıkan çrden sonra -cilt küçüktü, -orjinal ebatından 0,00002mm küçüktü gibi mızmızlanmak;
Her yayınevi sahibini/çalışanını forumda görünce  -arkadaş şu çr nerde, -şu ne zaman çıkıyor, -söz verdin eylülde kasım geldi batman nerde diye bunaltmak;
Çıkan her yayını bütün sahaflar, gel kardeşim ben sana kargo yaparım derken gidip netten alıp, sonra da -nerde benim kargom, nerde benim takip numaram, -başlarım böyle siteye diyerek baymak
BENİM TARZIM DEĞİL.
Bu sitede gerek yorum, gerek güncel bilgi gerekse haber verme işini hakkıyla yapan sevgili dean,rumar,ferzan yeni yeni animvader gibi çok beğendiğim isimler var. Yazmam, adam bu işin kompedanı daha ne söyleyeyim :). Olsa olsa arada fikrini sual ederim. Ama Allah aşkına iki kelime yazıp ardına UGH ekle, şu nerde bu nerde diye sızlan dur. Yazmayı bırak bazı postları okumasamda olur. Naçizane benim fikrim budur.

Ralph

Alıntı yapılan: Peyami - 29 Ekim, 2015, 00:11:59
Demek ki suskunluğun da hesabını vermek gerekebiliyormuş...

Yazmıyorum çünkü:
Okumayı/dinlemeyi, yazmaktan/konuşmaktan daha çok seviyorum arkadaşlar. Bu kadar basit. Mantığı bu. Bunun için derin analizlere, istatistiklere  gerek yok ki...Yıllarca çocuk dergisi aboneliklerim oldu, bayılırdım, hiçbirine de mektup falan atmadım. Okumak bana yetiyordu. Hala da ne imza gününe giderim, ne mail atarım takip ettiğim yazarlara yayınevlerine falan. Bırakın forumu derneklere klüplere, okulda sınıflara bile baksanız aktifi de var, fazla işe karışmayanı da...Her soruya atlayan öğrenci de var, kendi halinde suskun kalmayı seveni de. Gayet doğal bu durum..Aşılacak bir problem gözüyle bakılacak bir mesele değil yani.

Burası benim için Türk ÇR piyasasından yeni haberleri alabileceğim ve arada sırada da film/müzik/dizi/ gibi konulardaki ilginç yazıları okuyabileceğim bir platform.Bir çeşit interaktif ve dağınık yapıda dergi aslında.

Ha yanında eskisi sayılabileceğim için sempati duyduğum tanıdıklar da var. Mesela Doğa'nın yazılarını takip ederim. Kedidiro'nun film önerilerini falan okumaya çalışırım. Daha 7-8 kişi daha var aslında, uzatmayayım şimdi.

Ayrıca benim ilgi alanım Fransa-Belçika ekolü ve bu konuda henüz Milliyet Çocuk dergisini falan aşamamış durumdayız. Neyini konuşayım. Konuşanların ağırlıklı kısmı Süper kahraman ekolünden. Çünkü revaçta. Mesela ben Batman dışındakileri okumam, neyine katılayım? Herkesin tercihi kendine. Şart değil ki benim katılımım. Keyfim yerinde kendi tercihlerimle. Yaşasın bireysellik yani.

Bir de dürüst yazılar biraz keskin oluyor. Ortamınızı sevdiğimden, germek istemiyorum.  şimdi yazarsam yok yayıncıları destekleyelim yok Türk ÇR'ına bir katkımız olsun falan manalı çeşitlemeler olabilir. Mesaj sayım az olsa da tecrübelerim oldu bu konularda. Tatlılıkla sonlandılar o başka.   

Bence katılım oranlarına falan fazla takılmayın. Kös kös oturan dış mihrakların tahriklerine gelmeyin böyle :) Forum iyi gidiyor, kurcalayıp küstürmeyin kendi halinde insanları. İçinden gelince insan yazıyor zaten. Bakınız zat-ı şahanemin retro performansı. Bakınız Animvader'in birkaç yıl sonra yazmaya başlaması.

Herkese sevgiler
Bir Suskun.

Elbette yazmamak bir tercih meselesi ama "forum" bir tartışma sahası olduğundan en azından ben çok daha farklı yazıları, çeşitli eleştirileri okumayı isterim. Bir de yeni yazarlar var olmadıkça forum kendi kendisini tüketmeye başlar. İnsan yazdıklarına aynı kişilerden yorum almak istemez. Bu da az sayıdaki yazarları yazmamaya iter. Zaten ülkemizde çizgi roman üzerine eleştiri, inceleme, yazı okuyabildiğimiz kaç mecra var ki? Haliyle tek kaynak sayılabilecek Altın Madalyon'da daha fazla canlılık görmek isteriz. Bu açıdan siz suskunlardan yazmasını bekliyoruz forum ahalisi olarak :)

maeglin

Doğrudan birini hedef alma niyetinde değilim, 12 - 13 yaşından phpbb ile tanıştım forumlarla, şuan 27 yaşındayım aranızda çok sayıda kişiden de küçüğüm muhtemelen, bu nedenle biraz daha farklı yaklaşmak istiyorum. Siz ne kadar biz bize yeteriz mantığında olsanız da ne yazık ki yetmeyeceksiniz, burada inceleme yapan, tanıtan, yorumlayan farklı şeyler katan insanlar elbette doğrudan teşekkür amacıyla bunları yazmıyordur ancak birinin sadece teşekkür yazması da bazen yeterli bana göre.

Forumlar yaklaşık 3 - 4 yıl önce öldü, artık yerinde daha bilgiye hızlı ulaşılan kaynaklara bıraktı, daha önce de bu forumda dile getirmeye çalıştım, ayakta kalan hali hazırda "alışkanlık" haline gelen forumlar dışında bu saatten sonra iş yapacak bir forum bulunmuyor. Burası da yeni insanları kazanmadığı sürece malesef sizin mantığınız ile 3 - 5 kişi şeklinde devam etmeye çalışacak.

En basitinden yayıncıların son dönemde sosyal medyaya olan ilgisine bakalım, yazılan yorumlara bakın orada paylaşılanlara, yaş olarak çoğunlukla 20'in altında olan kişileri görürsünüz, ancak o kişiler "hedef almıyorum" siz kabul etmeseniz de bir şekilde piyasanın canlanmasını sağlıyor. Az olsun öz olsun mantığınızın burada geçerli olmadığını düşünüyorum, şu forumda yeni gelecek onlarca insan yayıncılar içinde çizgi roman piyasası içinde yeni pazar - yeni kan anlamına geliyor.

Herkesin yorumuna saygı duyduğumu belirterek, yazmıyorlarsa yazmasın mantığından kurtulmanızı temenni ediyorum.

Hatam varsa affola.

pearl jam

Alıntı yapılan: siyahderikoltuk - 29 Ekim, 2015, 00:41:25
Peyami'ye +- ek olarak
Her yeni çıkacak çrnin altına  -işte beklenen haber, -işşte buuu, -neredeyse 1 sene oldu gibi post kasacak yazı yazmak;
Her çıkan çrden sonra -cilt küçüktü, -orjinal ebatından 0,00002mm küçüktü gibi mızmızlanmak;
Her yayınevi sahibini/çalışanını forumda görünce  -arkadaş şu çr nerde, -şu ne zaman çıkıyor, -söz verdin eylülde kasım geldi batman nerde diye bunaltmak;
Çıkan her yayını bütün sahaflar, gel kardeşim ben sana kargo yaparım derken gidip netten alıp, sonra da -nerde benim kargom, nerde benim takip numaram, -başlarım böyle siteye diyerek baymak
BENİM TARZIM DEĞİL.
Bu sitede gerek yorum, gerek güncel bilgi gerekse haber verme işini hakkıyla yapan sevgili dean,rumar,ferzan yeni yeni animvader gibi çok beğendiğim isimler var. Yazmam, adam bu işin kompedanı daha ne söyleyeyim :). Olsa olsa arada fikrini sual ederim. Ama Allah aşkına iki kelime yazıp ardına UGH ekle, şu nerde bu nerde diye sızlan dur. Yazmayı bırak bazı postları okumasamda olur. Naçizane benim fikrim budur.

bu baskalarinin yazdiklarini kucumseyici TARZINIZ hos olmadi. Burasi ayni zamanda bir sohbet alani ve bence diger populer forumlarda belli bir sure sonra yasanan kirilmanin burada bunca senedir yasanmamasinin tek nedeni de begenmedigimiz seyler karsisinda bu kibirli dilden uzak durulmasidir. O yüzden keske diyorum susma hakkinizi kullanmaya bu baslik icin de devam etseydiniz.

siyahderikoltuk

Alıntı yapılan: Pearl Jam - 29 Ekim, 2015, 01:56:33
bu baskalarinin yazdiklarini kucumseyici TARZINIZ hos olmadi. Burasi ayni zamanda bir sohbet alani ve bence diger populer forumlarda belli bir sure sonra yasanan kirilmanin burada bunca senedir yasanmamasinin tek nedeni de begenmedigimiz seyler karsisinda bu kibirli dilden uzak durulmasidir. O yüzden keske diyorum susma hakkinizi kullanmaya bu baslik icin de devam etseydiniz.
Haşa! Kimseyi küçümseyici bir şey yazmadım. Sadece bu forumun sizin gibi kargom nerde,yeni sayıya çok sevindimlerle daha ileriye taşınamayacağının kanaatindeyim. Yukarıda dediğim gibi bu forumun lokomotifleri bellidir. Ben hergün foruma 10 kez f5 yapıyorsam, bu dean sayesindedir, rumar sayesindedir. Diğer postlara yazanı görünce okumadan geçmişimdir ne var bunda?

Animvader

Bu aslında çok tartışılan bir konu.Gazete, haftalık dergiler ölüyor yerini internet haber siteleri alıyor; televizyon ölüyor yerini streaming servisleri,periscope alıyor; kitap,dergi ölüyor yerini e-book alıyor vs.

Ben bu siteyi aslında bir forum olarak görmüyorum daha çok her gün yenilenen bir interaktif bülten gibi.Facebook,twitter, film-dizi-çizgiroman insider siteleri herkes bir yerlerden haberleri toplayıp burda paylaşıyor, üstüne konuşuyoruz.

Tam bir forum değil çünkü forumlarda genellikle 50-100 sayfalara ulaşan bazı başlıklar olur ama bizde onlar yok sürekli günceli takip eden yeni konular var.

Yazmayanlara, yazmak istemeyenlere de sadece şunu diyebilirim yazacağınız şeyi önemsiz veya zaten biliyorlardır diye düşünmeyin.Belki biz yazanlar biliyoruzdur ama sizin gibi sadece okuyanlara yeni bir bilgi sağlamış olabilirsiniz.

Sen yazmazsan, ben yazmazsam, biz yazmazsak, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa diye de kendimce bir Nazım çarpıtmasıyla bitireyim  :D