Yürüyen Ölüler - Marmara Çizgi

Başlatan hanac, 27 Eylül, 2009, 22:38:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Alıntı yapılan: battlehammer - 31 Temmuz, 2019, 22:58:46
Marmara Çizgi'nin kötü yayın politikaları olan bir yayınevi olması ve genel olarak Türkiye'de kimsenin yaptığı hatanın bedelini ödememesi, böyle çalışan insanların çalışmaya devam edebilmesi. Ülkede hemen her alanda vasatlığın yaygınlığı ve meşruluğu.

"Türkiye de kimsenin hatalarının bedelini ödememesi, böyle çalışan insanların çalışmaya devam edebilmesi, ülkede her alanda vasatlığın yaygınlığı ve meşruluğu" konularında dediklerinizde haklısınız ama bunun Marmara çizginin kötü yayın politikaları olan bir yayın evi olması ile ne alakası var çözemedim açıkçası...

Genel bir bakış açısı ve objektif olarak baktığımızda şu an piyasayı sürklase eden, aldığı serileri (hemde uzun soluklu serileri) sonuna kadar götürme gayreti içinde olan ve götüren, Elinde onlarca seri olan ve her ay 1 den fazla seri çıkartmaya çalışan Marmara ve Gerekli haricinde (Lal'i saymıyorum) 3. bir yayınevi yok gibi... Tabii burada Marvel'in mihenk taşlarının teliflerinin bu iki yayınevin de olması bir avantaj... Nightrain'in dediği gibi İmage'ların Türkiye de satış grafiklerinin çok iyi olmaması büyük ihtimalle marvel harici yayınları bile Marvellerin satışlarının finanse edebileceği gerçeğini de göz ardı etmemek gerek... Diğer bir yandan Marmara işçilik ve grafik olarak piyasanın gene en üst seviyede çalışan yayınevlerinden biri... Gerekli son yıllarda balonlama ve grafik işçiliğini toparlasa da gene de Marmara ile kıyaslanamaz diye düşünüyorum...

Bu bağlamda eleştirmek tabii ki hakkınız Marmara'nın yaptığı hata ve yanlışlarda muhakkak vardır ama Amerika'da sonuna gelmiş, bizde de tamamlanmasına sadece 6 cilt gibi az sayı kalmış bir yayın üzerinden kötü yayın politikası karalaması yapmak ne kadar doğru olur tartışılır... :)

Maksadım kimsenin eleştirisine yada düşüncesine ket vurmak yada bir polemik yaratmak değil... Nacizane; eleştirirken temelleri ve dayanak noktaları ile eleştirirsek daha objektif ve açıklayıcı olmuş oluruz...

Teşekkürler...

Bilal ceylan

Marmara gercekten işini temiz yapan ve türkiyede bize marvelin bircok karakterini yeniden kazandiran bir yayin evi buraya kadar okey hemfikirim.ama yayinların düzgün ve zamanin da yayinlanması konusunda biraz sikıntıları var bu da bir gercek.conan serisi 22.sayiya demis attı kaldı.örumcek adam ve diger bir kaç seri daha bu durumda malesef.nerede hangi sayıda kaldik unuttuk gitti.böyle olunca da elestiri kacınılmaz oluyor.mutlaka kendilerince haklı sebepleri vardir eminim ama aranın bu kadar uzamasıda gercekten hic hoş degil.umarim düzelirde bizde tekrar marmara cizginin o kaliteli özenle hazirlanmış kitaplarinı doya doya okumaya devam ederiz

hennessy

Alıntı yapılan: battlehammer - 31 Temmuz, 2019, 22:58:46
Marmara Çizgi'nin kötü yayın politikaları olan bir yayınevi olması ve genel olarak Türkiye'de kimsenin yaptığı hatanın bedelini ödememesi, böyle çalışan insanların çalışmaya devam edebilmesi. Ülkede hemen her alanda vasatlığın yaygınlığı ve meşruluğu.

Marmara Çizgi hem çizgi roman bilgisi hemde çevirmenleri ile çok sevdiğim bir yayın evidir. Evet yayınlar yavaşladı. Türkiye'de bu ekonomik şartlarda ne yavaşlamadı ki.

İlke kardeşim başta olmak üzere hem keyif ile takip ettiğim çizgi romanları bizler ile tanıştırdığı için herkese teşekkür ederim.

Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

İdrava

Evet eleştri ağır. Ama sadece image için geçerli değilki. 2 yıldan bu yana conan çıkmıyor mesela. Yine aynı şekilde örümcekde acaip yavaşladı. Ekonomik kriz tabiki var. Ama yinede arkabahçe ve jbc gibi yayınevleri bu kadar uzun ara vermiyor. Bence eleştirinin bu kadar ağır olmaması ile birlikte sorgulanması gereken bir durum.

Mrtekin

Yanılıyorsunuz. Tüm yayınevleri için sevilen serilerde acayip uzama durumu gözardı edilemeyecek bir realite ve sebepleri de belli. Daha geçen aylarda "American Vampire" için JBC, "Teks" için de Çizgi Düşler eleştiriliyordu. Arkabahçe için bir çırpıda; "Outcast, Power Rangers, Deadly Class, Dr.Strange" i de sayabilirim mesela. Hiçbirinde istenilen istikrar bulunmamakta.

Ana sebep de; Türkiye'deki çr piyasasının derinliğinin olmaması. Satmıyor. Ya da satış rakamları istenilen karı bırakmıyor. Bunları çok konuştuk. Satış olmayan yerde yayıncının da daha fazla cebinden riske girmesini de bekleyemezsiniz.

Ben kendi adıma Marmara Çizgiden çok memnunum. Geçen sene bana göre senenin en iyi işi olan "Thor:God Bomb"'u bu sene de senenin en iyi işlerinden "Vision"'u beğenimize sundu. Serileri bırakacaklarını da söylemediler, bence, uzun aralıklı da olsa  basmaya devam etmeleri de başlı başına iyi bir göstergedir.

Eleştiri yapalım ama insaflı olalım. Madalyonun öbür yüzüne de bakabilelim.
They drew first blood...

ZGeralt

Alıntı yapılan: İdrava - 04 Ağustos, 2019, 21:08:50
Evet eleştri ağır. Ama sadece image için geçerli değilki. 2 yıldan bu yana conan çıkmıyor mesela. Yine aynı şekilde örümcekde acaip yavaşladı. Ekonomik kriz tabiki var. Ama yinede arkabahçe ve jbc gibi yayınevleri bu kadar uzun ara vermiyor. Bence eleştirinin bu kadar ağır olmaması ile birlikte sorgulanması gereken bir durum.

Pek katılmıyorum ve gerçeği pek yansıtmadığını düşünüyorum. Arkabahçe'nin yayınladığı Karabilim ve Outcast en son Ocak 2017'de yayınlanmış,JBC'nin Amerikan Vampiri Mart 2017'de yayınlanmış en son. Arkabahçe'nin bu iki seriye devam edeceği bile şüpheli.

Marmara Çizgi gençlerin neredeyse hiç okumadığı Conan gibi Yalnız Kurt gibi serileri ittire kaktıra da olsa basmaya devam ediyor. Elbette eleştirilecek yanları vardır, elbette okuyucu olarak  her anlamda daha özenli baskılar talep edeceğiz. Ama bunu yaparken doğru verilerle eleştirimizi yapmalıyız. Hele ki Arkabahçe gibi baskı kalitesi, fiyatı ve yayın periyodu, her anlamda en çok eleştirilen yayınevi ile kıyaslamak haksızlık gibi geliyor bana.

nikopol

Okuyucular olarak cizgi roman yayinciliginin profesyonel bir sekilde yapilmasini talep ediyoruz, ama yillardir bu forumlarda okudugumuz ve ekonomide gordugumuz, bu sektorun memlekette profesyonellesmesinin cok zor oldugu. Yanlis hatirlamiyorsam Ilke Bey, cogunun asil islerinin baska oldugunu yazmisti. Dolayisiyla tanim geregi bir yari-amatorluk (yahut yari-profesyonellik) soz konusu.

Girdisi bu kadar disa bagimli bir sektorun, yerli paranin 1-2 yilda %40 deger kaybettigi ortamda ayakta kalmasi bile basari aslinda. En azindan, uygun ekonomik kosullar altinda hizla gelismeye hazir bir altyapi var. Soz gelimi, Marmara, JBC, vs. piyasadan silinecek olsa, yetismis insan sermayesini kaybetsek, bugunku duruma geri gelmemiz tekrar bir on yil alir.

hanac

hanac

27. Cilt çıktı

Yürüyen Ölüler 27 - Fısıldayan Savaşı

Gün içinde televizyon başında geirmediğiniz kaç saatiniz var?
En son ne zaman gerçekten elde etmek istediğimiz bir şey için çabaladık?
En son ne zaman gerçekten ihtiyacımız olan bir şey istedik?
Bildiğimiz dünya artık yok.
Ticari ve saçma ihtiyaçların dünyası yerini ölüm kalım savaşı ve sorumluluğa bıraktı.
Mehşeri bir salgın ölülerin dirilip canlılarla beslenmesine yol açtı.
Bir kaç ay içinde toplum düzeni çöktü.

16cm x 24cm, 136 Sayfa, Siyah-Beyaz, 30TL, Ağustos 2019
Yazar: Robert Kirkman, Çeviri: Furkan Kaya, Editör: Cenk Könül

pizagor

Yürüyen Ölüler'in 27 kitabını ardarda okuyunca karmaşık duygular içerisinde kaldım. Bir haftada böyle bir hikayeyi ara vermeden okumak güzel mi güzel; kitaplar arasına giren uzun süreler ve de üzerine illaki okunan bir sürü farklı çizgiroman kurgusu nedeniyle eskiyi unutmak yok, geri dönme, eski kitaplara kısa da olsa bir göz atma ihtiyacı yok ama elbet bir ama'sı var. Hikayelerin sanki hep tekrar ediyor olduğu, - kahramanlar farklı - olaylar neredeyse aynı - bir kalıp döngü içerisinde ilerlediği, böylesi kısa süreye sıkıştırılmış bir okumada çok daha net hissediliyor. Vali, Negan, Fısıldayanlar vs hep tehlikeli bir psikopat çevresine kümelenmiş tehdit grubu ve Rick'in her durumda yükselişi. Kirkman 'istersem ölene kadar uzatabilirim bu seriyi' tadında bir beyanda bulunmuştu zamanında ancak iyi ki bitirilmiş bu seri.

Şu kara günler sona erdiğinde Marmara kalan son 5 cildin tamamını raflara koysa da biz okurların tarafında Yürüyen Ölüler defteri kapansa. Bu güzel deneyim için Marmara Çizgi'ye tekrar teşekkür ediyorum.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Kauss

Bu dönemde Yürüyen Ölülere başlayayım dedim zaten finale de bir şey kalmamış.
Zamanında bir kaç sezon dizisini izlemiş ve bırakmıştım. Belli bir yerden sonra açıkcası dizisi sarmamıştı. Seriyi okumaya başlamayı biraz da bu sebepten geciktirmiştim.
Yalnız okumaya başladıkta ( şuan 6. ciltteyim ), diziden baya farklı olduğunu gördüm. Karakterlerin farklı ilişkileri filan var ve ben her seferinde; vay anam serhat neler dönmüş kıvamında okuyorum. Misal hapishane bölümü yanlış hatırlamıyorsam; 2 veya 3. sezonda yayınlanmıştı dizide fakat cilt bazında bu aşamaya çok hızlı geldik. Ve diziyle bazı sahneler hatta karakterlerin seriye girişi bile zamanlama olarak farklı. Bakalım ilerleyen ciltlerde neler olacak :) Ardı ardına okumak ise, gerçekten zevkli bir durum.

nicholaihel

Alıntı yapılan: nicholaihel - 12 Mart, 2017, 16:13:08
Daha önce bu kutudan bahsedildiğinde yine sormuştum fakat cevap veren olmamıştı...

Biz taşralıların ilk ikisinden haberimiz yok ki!

Nightrain marmara yorumlar eleştiriler başlığına yazmış. Burada da daha önce konuşulmuş ama çaresiz kalınmıştı.

afu

Yürüyen Ölüler bizde hala bitirilemedi ama Amerikada en baştan renkli yayınlanmaya başladı.  :)
Marmara Çizgi de fasikül olarak türkçe yayınlar mı acaba ?

İdrava

Vayy çok harika... ama bizde bir sayı yılda bir zor çıkarken çok ütopik bir hayal kalıyor...

gamlıbaykuş

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...