Korku - Gerilim Filmleri

Başlatan darkwood, 01 Ekim, 2009, 15:52:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sefik

Polanski'nin The Tenant filmini de tavsiye ederim .

tommikser

Vakit darlığından anca cevaplayabildim kusura bakmayın.Film hakkında fikrime gelince;SIKICI ve sadece zamanınız çok ise izleyebilirsiniz derdim ama bu kadar seveni olduğundan daha detaylı açıklamam gerekir :D

Aslında filmi nasıl izlediğinize bağlı olarak değişecek bilecek bir film diye düşünüyorum.Mesala gerilim ve korku olarak izlerseniz bence kötü bir film.Beni germek ve korkutma derecesine maalesef gelemedi.Filmi gerileceğim veya korkacağım diye izlediğimde o etkiyi bulamamak filmin gözümdeki değerini düşürdü.

Filme gerilim veya korku filminin başyapıtı olarak bakmazsanız güzel bir film.Polisiye film olarak izlediğimde gerçekten güzel bir film.Ne olacağını merak ediyorsunuz.Yalnız bende arıza var sanırım.Bu film hakkında hiçbir şeyi daha önceden okumama karşın katilin uşak olması kadar netti filmin sonu.Yani izlerken kafamdan kurduğum tahminin %70-80'i tuttu.Bu açıdan da beni hayal kırıklığına uğrattı.Çok bilinebilir bir senaryoydu.Yalnız kafama takılan şeyler de var.Filmi izleyenere daha sonra sormak isterim.Kafamda oturmayan kısımlar oluştu.

Bu filmle en güzel kısım oyunculardı.Baş rol oyuncusu Mia Farrow çok iyi bir oyunculuk çıkarmış.Zaten filmi film yapan onun tek başına filmi sırtlayarak götürmesi olmuş.

Bu açılardan bakınca film benim açımdan 7/10 puana sahip.İzlemek fena mı oldu hayır.Klasikleri kesinlikle izlemek gerekiyor ama hepsini beğenmek kişisel olarak imkansız bence.

dean

İzleme listemde olan bu filmi üst sıralara alıyorum.

hanac

Sayın V aka Engin bu film beni en çok korkutan film demişti.

Kendisini bu başlığa bunu nedenleri ile açıklaması için davet ediyorum.

Filmi seyrettiğinde kaç yaşındaydın ?  :)  ;)  ;D

DAMPYR

Flimde öyle çok bi korkutan sahne yok.Merak uyandıran sahneler var.Enginde flimi seyrettiğinde küçüktü herhalde... 8) :o ::)

V

Alıntı yapılan: hanac - 09 Şubat, 2014, 18:40:41
Sayın V aka Engin bu film beni en çok korkutan film demişti.

Kendisini bu başlığa bunu nedenleri ile açıklaması için davet ediyorum.

Filmi seyrettiğinde kaç yaşındaydın ?  :)  ;)  ;D

Sayın Fenerbahçe'li herr Hanaç, Sivas'tan maç sonrası sıcağı sıcağına Rosemary's Baby yorumum gelsin senin için: ;)

Hatırladığım kadarıyla anlatıyorum. Pembe hayallerle evlenen genç çiftimizin rutin hayatı, kibar,yardımsever ihtiyar komşularının

candan yaklaşımlarıyla süreç içerisinde kabusa döner.

Para ve şöhret uğruna hızlı bir şekilde ruhunu Şeytan'a (kötülüğe) satan koca (daha önce satılmışların el vermesiyle olur bu), masumane maskelerini takan şeytanın müridleri ki onlar bence filmin kilit karakterleri (oyunculukları mükemmeldir) beni korkutmaya yetmiştir. Zaten yeryüzünde beni korkutan yegane şeyde fanatizim ve esiri fanatiklerdir.

Şeytanın, hoca efendilerin, Kasımpaşa külhanlarının ya da Fenerbahçe'nin  olsunlar diyelim; her türlü fanatik ben de korkuyla karışık bir allerjik reaksiyon yaratır. Fetişinin ondan beklemediği, istemediği ve hatta talep bile etmediği şeyleri, o istiyormuş, o bekliyormuş, gibi yapan, kendi içlerindeki taşkınlığı, aşırılığı, tinden bağımsız, sadece iç güdüleriyle; yaşamak ve yoketmek ve çoğalmak arzularıyla bir fetişe bağlanan ve bunları yaparken "kendisi(leri)" olmayan "ötekileri" hiçe sayan, onları ezen, sömüren, şekillendirmeye çalışan tüm fanatiklerden korkuyorum ve bu korku da beni onlara karşı güçlü, hazırlıklı ve zinde tutmaya yetiyor..
"İstemem,eksik olsun.."

hanac

Çok güzel anlatmışsın Engin, teşekkürler.

Bu vesile ile de hakem Yunus Yıldırım'ı kınım kınım kınadığımı belirtmek isterim.  :)

kalidor

Alıntı yapılan: hanac - 10 Şubat, 2014, 12:07:27
Çok güzel anlatmışsın Engin, teşekkürler.

Bu vesile ile de hakem Yunus Yıldırım'ı kınım kınım kınadığımı belirtmek isterim.  :)

Ben de bu vesileyle puan farkının 3.5'a düştüğünü belirtmek isterim  :D
Crom! Ölüleri Say...

hanac

Sn. Güneş Semerci'nin yakında yorumlayacağı klasik film Sapık / Pyscho.

1960 yapımı filmin yönetmeni Alfred Hitchcock.

Filmin hemen başında Bates Motel'de sonu kötü bitecek duş sahnesi ile açılan film, sırf bu sahnede akan kanın kıpkırmızı rengi insanları rahatsız eder ya da sansür yerler diye siyah-beyaz çekilmiştir.

Bates Motel'i işleten delikanlı Norman Bates.

Bakalım Rozmari'nin bebeğinde hayalkırıklığı yaşayan Sn. Mikser, bu film için ne diyecek ?

devrimk

Alıntı yapılan: hanac - 12 Şubat, 2014, 08:56:26
Filmin hemen başında Bates Motel'de sonu kötü bitecek duş sahnesi ile açılan film, sırf bu sahnede akan kanın kıpkırmızı rengi insanları rahatsız eder ya da sansür yerler diye siyah-beyaz çekilmiştir.

İpucu olmuş bu, filmin hemen başında olmuyor olay. Hatta o sahneye kadar Janet Leigh'in karakterini filmin kahramanı zannediyoruz.

hanac

Alıntı yapılan: devrimk - 12 Şubat, 2014, 10:49:13
İpucu olmuş bu, filmin hemen başında olmuyor olay. Hatta o sahneye kadar Janet Leigh'in karakterini filmin kahramanı zannediyoruz.

Yıllardır izlememiştim. Demek ki yanlış hatırlıyormuşum.

devrimk

Benim beğendiğim bir filmidir, ayrıca diğer iki filmi de seyrederseniz Polanski'nin Apartman üçlemesini bitirmiş olursunuz.

Repulsion (1965)
Rosemary's Baby (1968)
The Tenant (1976)

kadri kerem

Filmi izlemeyenler dikkat! Spoiler içeriyor iletim!

Hitchcock  da onu filmin başrol oyuncusu sanmamızı ister zaten. Ve başrolde olduğunu sandığımız kişiyi öldürterek seyirciyi şaşırtır. O dakikadan sonra seyirci filmi adeta diken üstünde izler, çünkü her an her şeyin olabileceğini düşünmeye başlamıştır.

Bu arada Rosemary'nin Bebeği muhteşem filmdir bana sorarsanız.

kedidiro

paralel okumaları, izlemeleri sevenler, bu filmle birlikte geçtiğimiz yıl vizyona giren ve "sapık"ın çekilme sürecinde geçen "hitchcock" adlı filmi de izleyebilirler. Anthony Hopkins ve Helen Mirren'li kadrosuyla kendini seyrettiren eli yüzü düzgün bir filmdir.

sefik

Madem lafı açılmış ben de üstadın en iyi filmlerinden Rear Window ve North by Northwest'i izlemeyen herkese tavsiye ederim.