5727 Numaralı Yasaya Göre Mister No'nun Sayfalarında Sigara İçilmez...

Başlatan pizagor, 10 Ekim, 2009, 17:07:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Adetimdir okumadan evvel çizgiromanimi elime alir, sayfalarini söyle bir karistirir, kagidin ve mürekkebin o güzel kokusunu içime çekerim. Öyle laf olsun diye degil gerçekten ara ara koklarim yeni kitabimi.

Yine almisim çizgiromanlarimi, önce hangisinden baslasam kararsizligi içerisindeyim. Elim Mister No cildine gidiyor, basliyorum sayfalari karistirmaya.

Ilk sok ve ilk tepki... "Bak hatali basmislar" diyorum kendi kendime.

Hatanin bir sigara çizimine denk gelmesi hafifçe dürtüyor beni ama hadi canim olur mu öyle sey!

Ikinci sok... Yine gölgeleme, yine bir sigara... Ben hala "Yok canim tesadüf olmali" safligi içerisindeyim.

Sayfalar ilerliyor ve ardarda benzer gölgelerle karsilasiyorum.

Bende ne keyif kaliyor ne de Mister No okuma istegi...

Ben votka portakalimi yudumladigim barda, arkadaslarla king çevirdigim kahvede, hatta mümkün olsa evimde sigara içilmemesini istiyorum, okudugum çizgiromanin sayfalarinda degil.

Çizgiromanimi sanatçinin yarattigi gibi okumak istiyorum, çiplak bir kadinin resmini gazetede yayinlarken gögüs uçlarina konan yildizlar gibi degil.

Ayni günlerde çikan Red Kit'e bakiyorum, sigaraya dokunulmamis, hem de kapaktan sürmanset girmisler.

Hukuk konusunda yetkinligim yok ama bilmek istedigim bu zorunlu bir uygulama midir, yoksa gereksiz ve fazlaca ihtiyatli bir kanun yorumu mu?

Zorunluysa da, zaten alici kitlesi çoktan 18'ini gerilerde birakmis bu çizgiromanlari +18 seklinde ama sansürsüz, oldugu gibi yayinlamak mümkün müdür acaba?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Evet, Mister No Klasik maceralarin sonuncusu olan 15 nolu ciltte böyle bir sansür uygulmasi benimde dikkatimi çekti. Açikçasi sigara içmememe ragmen, çizimlerde böyle bir sansür uygulmasi sonucu, çizgiromanin özelligi olan çizimleri bozmasi kitap okuma keyfimide açikçasi kaçirdi.  >:(
Ayni serini Ilk 14 ciltdinde olmayan bu uygulama beni bir hayli sasirtti. Simdi acil olarak hep birlikte yapmamiz gereken ilk 14 sayiya müdahale edip bu alanlari tipekslememiz veya yildizlamamiz gerekiyor, simdiden elinde bu çizgiromanlar bulunan arkadaslari uyarayim, sonra ceza meza yerlerse benden bilmesinler, veya bunlari imha etmek üzere kitaplari banada gönderebilirler.  ;D

Birde kapaklara çizilen sigaralari nasil yok edecekler, düsünüyorumda, vay o güzelim kapaklarin haline..

Darkwood Sakinleri..

hanac

Pizagorun yazisini okuduktan sonra hemen KM 14 e baktim ve sansur goremedim.

Tam nerede bu olay diye soracakken darkwood'un mesaji geldi.

Demek KM 15 de bu sansur uygulaniyor, cok sacma bir uygulama bu.

Gercekten yasa geregi mi uygulandi bu sansur ?

Ben de sigara icmem ve 30 yildir Mister No, Teks okurum ve hic sigara icmeye ozenmedim.

BAHADIR

Sigaradan igrenirim...Ama çizgiye sansur uygulamaktan nefret ederim...Daha 15. cildi almadim,mecbur alacagiz ama bu yazdiklarinizdan sonra içimde bir burukluk olacak...Siz kalkip Diso'ya,Bignotti'ye,Di'vitto'ya nasil sansur uygularsiniz...Çizgiromani çizgiroman yapan çizgilerdeki o dogallik nerde peki...Kiniyorum...Red Kit yillar önce sigarayi birakti,iyide yapti...Ama Tex sigarayi birakirsa daha sinirli bir adam oluverir...Hos bizim için sinirli bir Tex okumak iyi ama karsisindakiler için ne kadar iyi olur bilmem...Yasal zorunluluk konusunda bir sey diyemiyorum ama mutlaka bir çözümü vardir diye düsünüyorum...Sevgiyle Kalin...

pizagor

Uygulamadan Zagor'da payini almis  >:(

39 numarali cilt, sayfa78, 4. kare...

pizagor

Alıntı yapılan: Kagan - 12 Ekim, 2009, 23:41:48
Allah askina bu uygulamaya yayinevlerini kim, kimler ve hangi zihniyet zorluyor?

Acaba gerçekten bir zorlama var mi?

Varsa neden bir yayinevi uygularken digeri uygulamiyor?

Ya da bir çekince mi bu sekilde davranmaya iten Lal Kitap'i?

Lal Kitap'tan bir yetkili bizi aydinlatsa...

Alperen

Conan okuyanlar adam dogramadigi gibi, Teks okuyanlar da sigara icmeyebilir. Insanlarin bilincsiz TV seyretmesi cizgiroman okumadan daha  tehlikeli diye dusunuyorum. Mister No'nun kanser olmamasi dilegiyle ama kapaginda sigara icebilen bir Mister No gormek istiyorum. Hosca kalin.

can amca

Arkadaslar, yasada böyle bir zorunluluk yok. Bu konuda lal kitap'a asagidaki e-postayi gönderdim. Bakalim ne cevap verecekler.

--------------------------

Merhaba,

Bu ay çikan Mister No klasik maceralar ve aylik seride sigara kullanimini gösteren karelerin sansürlenmesi uygulamasina bir anlam veremedim. 5727 sayili kanun yalnizca "Televizyonda yayinlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanitim filmlerinde tütün ürünleri kullanilamaz, görüntülerine yer verilemez." maddesi ile TV'de böyle bir zorunluluk getirmis olup gazetelerde, dergilerde ve sinemalarda böyle bir zorunluluk yoktur. Kaldi ki bu saydigim ürünler TV'ye nazaran kontrolü kullanicida olan, yani para ile satin alinan mal veya hizmetlerdir ve bunlari satin alan kisiler bu durumda mali "kusurlu" adedip geri verme hakkina sahiptir.

Çizgi romanin yeniden canlanmasi adina büyük çaba sarfetmis Lal Kitap'in okuyucu ile iletisime geçmeden ve yasal zorunluluk olmadan "keyfi" bir uygulama yapmis olmasi bende hayal kirikligi yaratmistir. 40 yildir ÇR okuru olan ben Mr. No'yu ilk çiktigi sayilardan beri takip etmis bir kisiyim ve çocuklugumda Mr. No, Teks, Red Kit sigara içiyor diye sigaraya baslamaya heves duymadim ve halen de sigara içmiyorum. Çocuklari sigaradan ve zararlarindan korumanin önemini görüyor ve sigara kullaniminin yasaklanmasi konusuna destek veriyorum, TV gibi erisimin ücretsiz ve serbest oldugu mecralarda sansür uygulamasina da, özellikle filmler konusundaki uygulamayi "bir sanat eserinin tahribati" olarak gördügümden "kerhen" destek veriyorum. Ama ÇR'da bunu kabullenemiyorum. Bu uygulama neye istinaden yapildi bilemiyorum, ama biri çikar da "çocuklari siddetten koruyalim" derse bu kez de tabanca, biçak çizimlerinin mi üzeri sansürlenecek? Geriye okunacak ne kalacak?

Bu uygulamaya son verilmesini rica eder,  yayin hayatinizdaki basarinizin devamini dilerim.

Saygilarimla

Can Meydanli (40 yillik ÇR okuru)

hanac

Can amca cok guzel bir yazi olmus.

Altina imzami "30 yillik CR okuru" diyerek atiyorum.  :)

Bakalim cevap verecekler mi ?

Lutfen cevap gelirse bizi de bilgilendirin.

s.b

Saniyorum ki Lal Kitap yetkilileri "ileride basimiz agrimasin" diye tedbirli hareket etmis olabilirler.
Arkadaslarinda dedigi gibi resim kareleri hos durmuyor.
İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

Ramzy

O zaman sansürün basladigi sayilardan itibaren satin almayiz... En azindan ben almam.

mzumrut

Can amca tesekkürler cocuklugumdan beri sigara icerim ama bu sigaraya baslamadan önce düzgün kahramanlarla karsilasmadigim dan olsa gerek. Zagor kizilmaske alaska yada sert yumruk mister no ile o tarihlerde simdiki gibi tanissaydim yada onlari yeterince anlayabilseydim emin sigaraya baslamazdim , yasim elli oldu bir cok etkiden özentiden etkilesimden arindim aslinda ogullarimda var biri 23 biri 14 oldu icmezler sigarayi nasihat yada yasaklama uygulamadigim icin degil sadece zaman mekan farki onlarda etkili olan
bizim kahramanlarimizi biize biraksinlar olduklari gibi
Saygilar

hozcomics

can amca'ya imzami atiyorum...
sigara?
ne anlamsiz bisey...
biz çr'de gördük diye mi içtik...
yooo...
ama sansüre karsiyiz...
hem sigaraya, hem de uzaylilarin pip...
bipppp...
dylan da yapmadik mesela...

Lami Tiryaki

Hem sagligimi korumak, hem de hayrani oldugum çizgi roman karakterleri gibi görünmek için düzenli olarak spor yaparim. Insana kendini müthis hissettiriyor. Devam ettigim spor salonu üç katli bir binanin orta kati ve oldukça güzel. Altimizda Tansas, üstümüzde Final Dergisi Dershanesi var. BIr kaç ay önce salonun isletmesini yeni bir ekip devraldi ve müthis degisiklikler yapti. Yeni spor aletleri, degisik spor faaliyetleri vs... Bu arada giristeki merdiven aralikalrina, antreye ve salonun muhtelif yerlerine kocaman kocaman muhtesem vücutlu sporcu bayan ve erkeklerin spor yaparken çekilmis güzel tablolarini astilar. Sortlu, bodyli, esofmanli sporcular, nasil oldugunu tahmin edersiniz... Dün salon isletmecilerine bina sahibi baskin yapip bir sikayet iletmis. O bina bir egitim kurumu barindiriyormus ve çiplak insan resimleri asilamazmis. Güzelim tablolari söküyorlardi bu gün...

Hayatimda hiç sigara içmedim. Alkolü is olsun diye ayda yilda bir is yemeklerinde bir kadehi geçmemek üzere alirim(zaten kaslarima zarari olabilecegi için daha fazlasini içmem)... Tehlikeli Kimyasallar Uzmaniyim ve TOBB, TKSD, Çevre Bakanligi, çesitli egitim kurumlari vs bir çok yerde sigara ve benzeri tehlikeli kimyasallar konusunda verdigim egitim ve çalismalarimla iyi taninirim. Buna karsin Mister No, Teks gibi pek çok kahramanin agzinda sigarali pozlari her zaman çok hosuma gitmistir. Agzinda purosu ve altinda Harley-Davidson motoruyla çekilen pozu, Arnold Schwarzenegger'in en sevdigim fotograflarindandir. Bütün bu hayranliklarim sigaraya özenmeme hiç neden olmadi. Eger çocuk olsaydim TV'larda insanlarin agizlarinin önünde beliren "bulut" çok dikkatimi çeker ve aslini arastirirdim. Eger bir çocuk ebeveynlerine "ya baba bu adamin agzini niye kapatiyolar, ne var orada" diye sordugu an  is bitmistir. Çogu çocuk onun ne oldugunu mutlaka ögrenip "gerekirse" deneyecektir. Sigara vb tehlikeli kimyasallar konusunda dünyanin ileri gelen ülkelerinde de inanilmaz yasaklar sözkonusu. Ama hiç birinin uygulamasi bizdeki gibi degil. Siz hiç TV'lerde sigaranin zararlariyla ilgili bir egitim programi veya belgesel izlediniz mi? Ben hiç rastlamadim. Oysa oralarda bu isin egitimini verirler ve cezalari da inanilmaz boyutlardadir. Bu isi siyasi kaygilarla degil saglik gereksinimi için yaparlar.

Kimse bana sigara veya sporcu resimleri yasaklarinin masum egitim amaçlari için yapildigini söylemesin. Memlekette yillardir süregelen içki vb yasaklarinin uzantilaridir bunlar ve kimbilir daha ne absürd yasaklar görecegiz. Oldu olacak Süreyya Ayhan'a hasema giydirip kosturalim, olimpiyatlarin yayinini yasaklayalim olsun bitsin degil mi?

Çizgi roman ve spor mümkün mertebe siyasetten uzak ugrasilardi. Birileri sagolsun sanata da spora da siyaset bulastirmayi basardi ya tebrik ediyorum(!) baskada bir sey demiyorum!..

Selamlar
Lami

cengiz ertem

Merhaba,
Birkaç konuyu alt alta siralamakta fayda var;
-Lal'in bu konularda ne kadar hassas oldugunu hepimiz biliyoruz, yaptirima maruz kalinabilecek her konuyu çok ince düsünüyorlar ve önlemini bastan alarak bir anlamda oto-sansür uyguluyorlar.
-Hasim Bey'in baska bir baslik altinda, simdi tam hatirlayamadigim bir cümlesinden, Hoz'un da bu tür bir çalisma içinde oldugunu saniyorum.
-Sigaraya karsi uygulanan bu sansür sürdürülür ve karsi çikilmaz ise, Can amca'nin dedigi gibi, olay silah/biçak/içki çizimlerine geldiginde daha da komik ve içinden çikilmaz bir hale gelebilecektir.
- Zaten ÇR'nin zararli olduguna inanan bir çogunlugun oldugu ve gittikçe muhafazarkarlasan toplumumuzda, sansürü firsat bulup daha da genisletmek isteyen isgüzar yöneticiler de çikabilecektir (1950-60'larin Amerikasindaki ÇR'nin durumunu hatirlayalim), bunlara karsi da uyanik olmak gerekir.
-Son söz; Mister No KM 15 sansürleri daha özenli yapilabilirdi, sansürün uygulandigi kareler sanki packman oyunundan firlamis gibi idi:)
Selamlar,
Cengiz Ertem