5727 Numaralı Yasaya Göre Mister No'nun Sayfalarında Sigara İçilmez...

Başlatan pizagor, 10 Ekim, 2009, 17:07:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BAHADIR

Bir nebze olsun kabul edilebilir bir tarafi olsa gam yemeyecegim...Ama yok...Ne taraftan bakarsaniz bakin çok saçma...Bu çizgiroman yahu,sen çizgiye sansur uyguladigin zaman olayin esprisi nerde...O zaman her seye sansur uygulayalim...Hatta bir sansur kurulu kurulsun konunun yayinlanabilirliligine de onay versinler...

Bu Mister No kim? Ayyas herifin teki karelerde alkolun bini bin para,durun daha bitmedi birde su kizilderililer var bir kere insan ruhundaki vahsiligi gün yüzüne çikariyorlar ne o kafa derisi yüzmeler,katliamlar,Birde soytari kilikli bir herif vardi adi neydi...Ajax...Zartor...yok bunlar degil tamam tamam Zagor...Tam sebek,birkere kiçi yamali,kendisinde yok ki etrafa bir faydasi olun...Hadi nispeten bunlar insana benziyor,su insana benzemeyen damdan dama uçan kaçanlara ne demeli...düsüp bir yerinizi kiracaksiniz zirtapozlar,asagida rahatmi batiyor gökdelenlerin üstünde dolaniyorsunuz...

Yok bunda asiri siddet var,bunda erotizm var,bunda kil bunda da tüy var...Bu olay çizgiromanla sinirli kalmasin yazili basin ve romanlar haricinde sinema ve televizyonlara da uygulasinlar...Rtükte bos bos oturuyor...Ilk önce su sabah programlarini ele almakla baslayip yayinlanan onca yerli dizilerdeki çarpikliklara da el atsinlar...Kurtlar vadisini bir kere yayindan kaldirsinlar olmaz kardesim böyle birsey kursunlar havada uçusuyor...Ülkeyi yönetenler kim belli degil,gençligi anarsizme kaosa dogru yönlendiriyorlar...

Daha bitmedi bunlar madolyonun görünen yüzü görünmeyen tarafinda neler var neler...Sansür iyidir...

can amca

Bu arada lal kitap'tan henüz bir cevap gelmedi e-mailime. Eskiden (4-5 yil önce) hemen cevap yazarlardi.

pizagor

Yine ayin biri yaklasiyor. Umuyorum ki Lal Kitap bu hatasindan dönmüs olsun...

Alıntı yapılan: Kagan - 28 Ekim, 2009, 12:42:57
E burasi Türkiye... Biz, tepeden gelen her direktifi sorgulamadan uygulamaya alismisiz. Ben bu uygulamayi görmedim ama forumda yazilanlardan ögrendim. Bir karsi durus olarak da Mister No almayi biraktim (zaten sürekli takip etmiyor, ara sira aliyordum). Fakat Zagor'un son sayilarinda böyle bir uygulama görmedim.

Zagor en sevdigim ve her sayisini devamli aldigim bir çizgiroman. Ama Lâl Kitap bu saçma sansürlemeyi Zagor'a da uygularsa onu da almayacagim. Ve hangi çizgiroman bu saçma sansürü uygularsa onu almayacagim.

Daha önce de yazmistim, hatirlatayim...

Zagor Klasik Maceralar 39. cildinin 78.sayfasina bakarsaniz 4. karede sansürlenen bölümü göreceksiniz... Tabi ki Zagor alkol, sigara, cinsellik odakli bir karakter degil, olsa olsa kötü adamlar, bazen de dostlar böyle illetlere :) meyilli. O yüzden böyle karelerle çok karsilasmiyoruz Zagor'da fakat...

Sinek de küçüktür ama mide bulandirir...

Satin almama sansim var mi?

Maalesef yok...

Lal Kitap bunu biliyor mu?

Bence biliyor...

Belki tepkilerin de farkinda ama sirf bu yüzden "Ben yaptim oldu" tavrina devam ediyor, Can Amca'nin iletisine yanit vermiyor...

Ve bu duyarsizlik beni korkunç derecede rahatsiz ediyor.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

AzAzEL

Bende Mister No KM 15 i aldigimda küçük çapli bir sok yasadim. Sigara kullaniyorum hemde oldukça fazla. Gerçekten zararli bir aliskanlik. Ama ben sigaraya tv de gördügüm bir oyuncudan yada çizgi roman kahramanindan özenerek içmeye baslamadim. Bu konuda en önemli model ne yazikki ebevenlerimiz. Nasil küçükken He-man, super-man seyredip camdan asagiya atlamiyorsak (ki yeni nesilde ben pokemon diye atlayanlar var :D ) Mister No sigara içiyor diye bu merete baslamiyoruz.  Tv de sigara içilen sahneyi tamamen mozaiklemek yada Mister No yu mozaiklemek (ki bu macerada kurtulusu için gerekli bir obje) çözüm degil. En öncelikli ailelerin bilinçli olmasi, 18 yasindan küçüklere sigara satilmamasi gibi kurallara riayet edilmeli. Tabi örnekler çogaltilabilinir.  Açikcasi Lal Yayinevine yakismadi bu durum tabiri caizse macerayi heba ettiler. Lal Yayinevi kitap çesidini son yillarda arttirdi ama ne yazikki okuyucu ile olan bagini ise gün gittikçe gevsetiyor. Sevgilerimle.

Lami Tiryaki

Bu tür uygulamalari görünce elimizdeki eski sayilarin kiymeti ortaya çikiyor bence. Lalkitap olsun Maceraperest ya da diger yayinevleri olsun, Bonelli kökenli ÇR'larin eski sayilarini yeniden yayinlarken kendilerine teslim edilen kopyalar genellikle eski sayilarin Bonelli tarafindan revizyondan geçmis Nuova Ristampa(yeni reprint) sayilari oluyor. Teks ve Zagor örneginde oldugu gibi bu sayilarda iç kareler ve kapaklarin bazilari revizyondan geçmis, "düzeltilmis" versiyonlar. Ben bir ara üsenmeyip elimdeki Zagor ve Teks'leri yeni baskilariyla karsilastirdim, moralim bozuldu. Öyle degisiklikler varki insan sasiriyor. Bir karede Çiko'nun oldugu yerde yeni versiyonda bir denizci var vs... Hatta bendeki tek Ceylan cildindeki versiyonla Tay'daki versiyon arasinda bile bir karede fark var(yayin yilina bakilirsa bu degisiklik Tay'dan da kaynaklanmis olabilir!). Bu nedenle nasil olsa yeni versiyonlar yayinlaniyor eskilerin kiymeti kalmadi elden çikarabiliriz seklindeki düsünceler bence çok ta saglam degil. Tam tersine eski versiyonlar daha bir essiz durumda. Yazari, çizeri, yayincisi zamaninda iyi kötü bir sekilde tasarlamislar. Siz tutup bunu degistiriyorsunuz. Olabilir belki daha çekici daha güzel duruyor, ama orjinalligi de bozuluyor.

Lal'in sigara sansürü de böylesi bir sonucu çikardi ortaya. Daha önceki sayilarin birinde de Mister No'daki zenci askerler beyaz mi yapilmisti ne?.. Ya Maceraperest'in kapak katliamina ne demeli. Tay zamanindaki gibi yerli çizere alternatif kapak opsiyonu bile yok bazi serilerde. Dört sayi birarada dobisko cilt, ama dört tane kapak iskambil kagidi gibi sadece uçlari gösterilerek basiliyor. Yani basilmiyor. Yani kapaklar gidiyor... Bu da bir tür keyfi uygulamadir.

Sonuçta bu sayilarin bir daha reprint olamayacagini gözönüne alirsak elimizdeki Tay Ceylan koleksiyonlarinin ne denli kiymetli oldugu bir kez daha çikiyor ortaya. Iyi ki zamanin da tekrar baski filan demeden almisim temel serilerimi... Tekrar olmayan seriler için ise! Dananin kuyrugu orada kopuyor bence...

Selamlar
Lami   

AzAzEL

Ayni kiyaslamayi bende Zagor KM nin ilk çiktigi zamanlarda üsenmeyip Tay yayinlari ile mukayesesini yapmistim sayfa sayfa , ortaya inanilmaz bir sonuç çikmisti. Tay yayinlarida neden bilmiyorum birçok kareyi atlamis yada kirpmisti :D

AzAzEL

Bugün itibariyla çikan Lal Yayincilik kitaplarinin ön sözünde bu sansür durumunun neden uygulandigi açiklaniyor, fakat ben tatmin olmadim. Düsünsenize arkadaslar bu durumda kapaginda sigara figürü varsa kitabin (bknz redkit :24 papatya kasabasi ) ne kadar itici olur  :-\

BAHADIR

Defalarca ayni seyleri elestirdik,bir faydasi olmadi...acaba ciddi ciddi dava mi açsak,sayet yasada böyle bir uygulama varsa bile degistirtme sansimiz olamaz mi?
Belki örnek teskil edecek bir dava olur...Bilmiyorum ama...bu ay bunca elestiriden sonra yanlisdan dönme yerine bir açiklama yapilmasi isin bizim okuyucular açisindan ciddiyetini gün yüzüne çikariyor...Yada bir hukuk sayfasinda bu isi gündeme getirsek yardimci olabilirler mi acaba...
Acil bir seyler yapmazak her geçen ay arsivimizdeki sansürlü ve hiç hos olmayan çizgiromanlar (ki onlara çizgiroman diyemiyecegim artik) çogalmaya devam edecek... 

can amca

Arkadaslar koskoca hukukçular, siyasetçiler biraraya gelip bir kanun yazmaktan aciz bir ülke burasi!! Lal'in bu ay yazdigi açiklamayi dayandirdigi madde kanunun 6. maddesi 4. fikrasi diyorki:

4üncü maddenin altinci fikrasindaki yasagin görsel yayin yoluyla ihlal edilmesi halinde ............ idari para cezasi ile cezalandirilir. Bu cezaya karar vermeye RTÜK yetkilidir!

komiklige bakar misiniz? Öncelikle "4üncü madde"ye atifta bulunulmus. Bu maddeyi daha önce açik olarak yazmistim. Bu madde yalnizca TV'leri ilgilendiriyor. O halde kitapla ilgisi ne? Sonra cezaya RTÜK yetkili kilinmis. RTÜK tüzügünde gazete, dergi, sinema gibi diger görsel yayinlari izleyip bunlara da uyari, para, kapatma cezasi verme yetkisi taninmis mi? RTÜK izleme yetki ve sorumlulugu olmayan bir medya konusunda nasil ceza karari verebilir? Böyle bir cezayi kimse kesemez kesmeye kalkarsa da temyizden döner.

Lal'in "sözde" avukatlari "siddetli tavsiye"de bulunmuslar. Arkadaslar, hukukta tavsiye olmaz! Kanunlar açik, eski deyimle sarih, anlasilir, yoruma kapali olmalidir. Herseyin cezai müeyyidesi de belli olmalidir. Ama bizimki gibi eften püften, aman hemen kotaralim diye kanunlar çikarilirsa herkes neresinden anlamak isterse orasindan anlar. Bu da bir anlamda hukuksuzluk demektir.Lalin avukatlari da anlamak istedikleri yerden anlamislar anlasilan.

AzAzEL

Alıntı yapılan: Kagan - 01 Kasım, 2009, 09:36:06
Alıntı yapılan: AzAzEL - 01 Kasım, 2009, 00:18:32
Bugün itibariyla çikan Lal Yayincilik kitaplarinin ön sözünde bu sansür durumunun neden uygulandigi açiklaniyor, fakat ben tatmin olmadim. Düsünsenize arkadaslar bu durumda kapaginda sigara figürü varsa kitabin (bknz redkit :24 papatya kasabasi ) ne kadar itici olur  :-\

Sevgili AzAzEl, ta olarak ne yazdigini yazabilir misiniz acaba?

KM Zagor 40 . sayi Kapaktan alintidir :) Tam metin asagidaki gibidir.

Bildiginiz gibi '' tütün ürünlerinin çevreye zarar vermesinin engelenmesi '' çerçevesinde yapilan yeni düzenlemelerle tütün ürünlerinin hem içildigi alanlar sinirlandirildi, hem de televizyon yayinlarinda yasaklar getirildi.
Bunun çizgi romanlarla ne ilgisi var diyebilirsiniz. Ancak kanunun temelinin, görsel olarak kisileri sigara içmeye özendirmenin ve görsel olarak sigaranin gizli tanitimini yapmanin engellenmesi oldugundan çizgi romanlar da görsel mecraya dahil sayilabiliyorlar. Ayni sekilde, gazetelerde ve gazetelerin internet sitelerinde de sigara görüntüsü içeren fotograflarin yayinlanmadigi dikkatinizi çekmistir.

Bizlerde bu kapsamda avukatlarimizin da siddetli tavsiyeleri üzerine yayinlarimizda tütün ürünlerinin kullanildigi sahneleri kapatmak zorunda kaldik. Bunu, elimizden geldigince çizimleri, görselligi bozmadan uygulamaya çalisiyoruz. Karaoglan'i takip eden okurlarimiz, zamaninda sansürlenen bir kisim karaleri tekrar orjinal sekilde yayinladigimiza dikkat etmislerdir, ne var ki tütün kullanimini daha farkli konu ve bu noktada bizlere hak vereceginizden eminiz.

3 Ocak 2008 tarihinde kabul edilen 5727 sayili ''Tütün Mamülerinin Zararlarinin Önlenmesine Dair Kanunda Degisiklik Yapilmasi Hakkinda 4207 Sayili Kanun''

Madde 4
(6) Televizyonda yayinlanan programlarda, filmlerde, dizilerde, müzik kliplerinde, reklam ve tanitim filmlerinde tütün ürünleri kullanilamaz, görüntülerine yer verilemez.

Madde 6
(4) 4 üncü maddenin altinci fikrasindaki yasagin görsel yayin yoluyla ihlal edilmesi halinde; yerel yayin yapan kuruluslar, bin Türk Lirasindan besbin Türk Lirasina kadar, bölgesel yayin yapan kuruluslar, besbin Türk Lirasindan onbin Türk Lirasina kadar idari para cezasi ile cezalandirilir. Bu cezaya karar vermeye Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yetkilidir.

Bu arada avatarima çok sahane resmimi koyacaktim ama sigara içiyorum resimde aman site kapanir vazgeçtim  ;D ;D

Can Amcaya'da Katiliyorum

pizagor

Yapilan dogru mu degil mi, onu da geçtim... Ama nedir bu dalga geçer gibi açiklamalar. En çok da sunlara takildim...

Alıntı yapılan: AzAzEL - 01 Kasım, 2009, 17:03:02
Bunu, elimizden geldigince çizimleri, görselligi bozmadan uygulamaya çalisiyoruz.

Ellerinize saglik, ne kadar da güzel, ne kadar da görselligi bozmadan sansürlemissiniz çizgiromanlari... Sansürlü kareyi görebilmek için ne kadar ugrasiyorum bilemezsiniz...

Bir de su günah çikarma kismi... Bakin zamaninda biz neler yaptik, hiç birseyden korkumuz yok(tu) bölümü...

Alıntı yapılan: AzAzEL - 01 Kasım, 2009, 17:03:02
Karaoglan'i takip eden okurlarimiz, zamaninda sansürlenen bir kisim karaleri tekrar orjinal sekilde yayinladigimiza dikkat etmislerdir, ne var ki tütün kullanimini daha farkli konu ve bu noktada bizlere hak vereceginizden eminiz.

Maalesef sizlere hak vermiyorum...

Bu isin dogrusu neyse ögrenmenizi ve yuvarlak degil kesin ifadelerle bize açiklamanizi bekliyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

hanac

Sevgili Kagan, çok güzel yazmissin ama cevap vereceklerini hiç zannetmiyorum.

Ne yazik ki LAL böyle bir yol izliyor, okuyucu ile asgari iliski içinde olmak.

Sen çok kararli adamsin helal olsun, ben ne yapacagima karar veremedim.

Ama almaya devam edecegim sanki.

vega

Alıntı yapılan: hanac - 02 Kasım, 2009, 16:03:39

Ama almaya devam edecegim sanki.

O zaman abi durma almaya devam et.Hepimiz devam edelim. Hatta günün birinde "nolur nolmaz biz bir sorun çikmasin diye önlemimizi alalim dedik" diyerekten üstünde Zagor yazan beyaz çizgisiz dosya kagitlarini çizgi roman diye satmaya kalktiklarinda da almaya devam edelim. Böylece onlarda istedikleri gibi isgüzarliklarina devam etsin. Red Kit sigarali kapaklarla çikmaya devam ederken adamlar iç sayfalari sansürlemeye devam ediyor ve "e ne yapalim onlarin yayin anlayislari bu" dercesine hareket ediyorsunuz. Hatta kimbilir dünya üzerinde sadece bizde yayinlanmis olan sigarasiz "mister no" lar günün birinde e-bay'de falan çok para yapar ha ne dersiniz...

Kimbilir belki de Türkiye Cumhuriyeti'nde kanunlar YKY'ye islemiyordur.Baksaniza Red Kit bu ay ki kapakta yine sigara içiyor...

hanac

Alıntı yapılan: vega - 02 Kasım, 2009, 17:54:23
O zaman abi durma almaya devam et.Hepimiz devam edelim.

Bu tepkiyi alacagimi bile bile itiraf ettim.  :)

Görün iste gerçek yüzümü.

Harbiden çok zor durum, ne yapmaliyim bilmiyorum ?

Can Amca, Lami, pizagor, ramzy, bütün arkadaslar sizler ne yapacaksiniz ?

ahmi

merhaba hasancigim
senin söylediklerine katilmamak elde degil