5727 Numaralı Yasaya Göre Mister No'nun Sayfalarında Sigara İçilmez...

Başlatan pizagor, 10 Ekim, 2009, 17:07:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İlhan Yılmaz

Ben elestir(e)meden sadece bir merakimi sizinle paylasmak istiyorum. Tex'in Türkiye yayincisi da böyle bir uygulama yapmak isterse(hani olur ya aklina karpuz kabugu düsercesine) sevgili Tex'imiz ne hale gelir acaba? Zira tütün ürünlerinin en çok kullanildigi ÇR'dir kendisi.

Gambit

O kadar ulkeye gittim, o kadar yer gordum, Turkiye kadar guzel olup da icine bu kadar edilen ulke gormedim. Sitede siyaset yazmak yasak degil mi? Yoksa cok pis yazicam zor tutuyorum kendimi

Lami Tiryaki

Merhaba arkadaslar,
Lal'in sigara sansürüyle ilgili düsüncelerimi yukarida belirtmistim. Dananin kuyrugunun koptugu noktayi isaret ederek benim için önemli olan kismini da isaret etmistim aslinda. Bence herkes biraz sakin olmali. Olayi "bu yayinlari almayalim" kampanyasina dönüstürmek" bence dogru degil. Elinde benim gibi bu maceralarin en az iki tekrari olan kimseler için belki sorun degildir ama diger okuyucular için böylesine bir karar vermek pek te hos olmayacaktir. Kisisel protestolari çok iyi anliyorum ve sonuna kadar da hak veriyorum. Bu kararin arkasinda Süleyman(Gambit)iin da tekrar ettigi gibi siyasi arkaplan vardir. Simdi oralara gidersek konu derinlesir. Biz çizgi romanda kalmaya devam edelim bence.

Lal'in sahiplerini tanirim, Bahadir'da Ayse'de iyi birer ÇR okuyucusu ve koleksiyoncusudur. Bildigim kadariyla sansürlenen bu sayilarin eski versiyonlari da yok ellerinde. Bu karari verirken sogukkanli bir sekilde hiç üzülmeden verdiklerini sanmiyorum. Ama herkesten önce davranip garantici davrandiklari da ortadadir. Söyle bir baktigimizda aslinda bu sansür veya degistirme isi her zaman vardir. Bonelli yeni versiyon sayilari düzeltirken orijinal karelerin bazilarini degistiriyor direk karakterleri kaldiriyor ortadan. Tay, Ceylan zamanlarinda maceralari formata uyduralim derken fasiküller boyunca kareleri makasladiklarini hatta sayfalari eksilttiklerini görüyoruz. Ellerinde stok kalmadigi için kare büyüterek bir sayfada dört kare yapip orijinal panellerin kenarlarini kirptiklarini görüyoruz. Biz bütün bunlara ÇR sevdamiz için hosgörü gösterdik. Baska yapacak bir seyimiz yoktu çünkü.

Maceraperest hakkimiz olan kapaklari kirpa kirpa-sözümona-efsane kitaplarinin kapaklarinda dördünü birden iskambil destesi kivaminda vererek bizimle dalga geçmistir. Ama yine de okuyucu içindeki maceranin hatirina aliyor bunlari. Hatta bazi okuyucular daha ekonomik oldugu için tek tek sayilar yerine iskambil kagidi kapakli reprintleri almayi tercih ediyor. Benzer sekilde yine ayni yayinevi Speciale albümlerinde hakkimiz olan ek fasikülleri vermemistir. Parasiyla bile almaya raziyken biz o maceralardan mahrum kaldik. Lalkitap hiç yapilmayani yapmis Zagor Almanaklari yayinlamis ama belgesel sayfalarini hiç acimadan kesip atmistir. Gerekçesi ise sözkonusu sayfalarin sadece Italyan okuyucularini ilgilendiren konular oldugudur. Bende Nathan Never'in iki adet alamanak albümü var. Içinde UFO, Uzay 1999, ünlü bilim kurgu romanlari, haberleri var ve en az Italyanlar kadar bizleri de heyecanlandiracak cinsten. Italyan'larin yaptiklari keyfe biz ortak olacak kadar sansli olamadik maalesef. 

Yani sonuçta biz bu filmi sürekli izleyip duruyoruz. Bu nedenledirki limitli çikan sayilara kizmiyorum. Nasil olsa devam etmeyecek diye almamazlik etmiyorum. Çünkü bu memlekette çikan her bir sayi kurtarilmis sayidir. Alip aninda rafa koymak gerekir. Zamaninda alinmayan sayilarin bir daha çikip çikmayacagi meçhuldur. Çiksa da ayni nitelikte çikacagini kimse garanti edemez(örn. Mister No sigara sansürü...). Alinmamis sayiarin bir süre sonra alinmaya karar verildiginde sahaf ve saticilarin depolarinda bilmem kaç kati fiyatla satilma tehlikesi vardir.

Fransizlar Red Kit'lerini sigaradan kurtarmak için agzina bir papatya verdiler. Bizimkiler onu yapmak yerine resmi boyadilar. Bu da bize özgü bir uygulama. Biz alternatif üretmek yerine begenmedigimizi yok etmeyi seçen bir milletiz.

Sonuç olarak, bu sayilari isteyen alir isteyen almaz. Ben sadece kapaklar için aliyorum. Yeni kapaklarin oldugu sayilara gelince zaten benim için bitmis olacak bu seriler ve almayacagim. Gerçi kapaga sansür koyarlarsa onu da almam. Parayi sokaktan toplamiyoruz degil mi? Hiç almayacagim diyene de sonsuz saygi duyarim. Yayinevlerinin böylesine bir sansür uygularken avukatlarinin yanisira bakanliklara da bir danismalari gerekirdi. Eminim onlar daha iyi yol gösterirlerdi. Hala ÇR'larimizi yeraltindan kurtarmaya ugrasiyoruz. Sekli ve niteligi degisiyor ama ugrasimiz hiç degismiyor.

Selamlar
Lami

pizagor

Alıntı yapılan: hanac - 02 Kasım, 2009, 18:23:46
Can Amca, Lami, pizagor, ramzy, bütün arkadaslar sizler ne yapacaksiniz ?

Ben almak zorundayim...

Ciddi anlamda çizgiroman arsivleme isine girmem 20'li yaslarimin baslaridir, bu 12-13 sene öncesi oluyor. Bu senelerde Tay kapanmis, çizgiromanlari da sadece sahaflardan bulunur hale gelmisti. Ondan önce çizgiromanlari satinalir, bir müddet tutar, tekrar tekrar okur, sonra gider bir sahaftan ikisini verip baska bir tane alirdim. Hele üniversite yillarimda iyice parasiz kalip çizgiromanlarimi sattigim ve parasini barlarda yedigim çok olmustur. Ki geçmise bakip ta ben niye böyle yaptim pismanligini bu kadar fazla hissettigim birkaç yasanmislik vardir. Asiri titiz bir koleksiyoner oldugum için de tertemiz olmadikça ikinci elden uzak durdum. Dolayisiyla Lami Bey'in fotografladigi ve açikçasi biraz da kiskandigim (aman nazarim degmesin  :) ) genislikte bir koleksiyonum yok ve Lal'in bu üç serisi benim için bulunmaz firsat.
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

can amca

Ben almaya devam edecegim, çünküsü yok. Ama Lal bu ayki aylik Mister No'da bir kareyi sansürlemeyi unutmus. Sayfa 74sag alt büyük kare. Bunu bir firsat olarak degerlendirip RTÜK'e sikayet yazisi  yazacagim. Bakalim tepkileri ne olacak. Ya Lal'e ceza keserler, ya da "bu bizim yetki ve sorumlulugumuzda degil" derler. Sonucunda ya Lal'in hakli oldugu ortaya çikar, biz de pasa pasa sansürlü dergilerimizi aliriz, ya da biz hakli çikariz, onlar da pasa pasa okuyucudan özür dileyip sansürü kaldirirlar.

AzAzEL

Alıntı yapılan: can amca - 03 Kasım, 2009, 19:55:09
Ben almaya devam edecegim, çünküsü yok. Ama Lal bu ayki aylik Mister No'da bir kareyi sansürlemeyi unutmus. Sayfa 74sag alt büyük kare. Bunu bir firsat olarak degerlendirip RTÜK'e sikayet yazisi  yazacagim. Bakalim tepkileri ne olacak. Ya Lal'e ceza keserler, ya da "bu bizim yetki ve sorumlulugumuzda degil" derler. Sonucunda ya Lal'in hakli oldugu ortaya çikar, biz de pasa pasa sansürlü dergilerimizi aliriz, ya da biz hakli çikariz, onlar da pasa pasa okuyucudan özür dileyip sansürü kaldirirlar.

KM Mister No dada sansürlemeyi atladiklari kareler var :)

alan ford

Ben seriyi geriden takip ediyorum.Bu yüzden de geç haberim oldu bu sansürden.Yasak zaten çok tartismali ve agir.Insanlari biribirine karsi kiskirtan ayrimcilik yaratan bi yasa bence.Lal kitabin yaptigi vazifeden görev çikartmak(böyle miydi deyim tam bilmiyorum yanlisim varsa affola) ki oldukça tehlikeli bir tavir.Oldu olacak hobbitlerin keyifle tüttürdükleri bölümleri Yüzüklerin Efendisinden çikaralim ve hatta bundan sonra edebi metinlerde sigara ve tütün kelimelerini kullanmayi yasaklayalim.Baris çubuklari kirilirsa savas baltalarinin meydana çikmasi kaçinilmaz.Umarim Lal kitap bir an önce bu anlamsiz sansürü sonlandirir.Bu satirlarin yazari  ömür billah sigara kulanmamistir bu arada
kaçmayı denemek bir tutsağın görevidir

V

Sansür mevzuu yüzünden televizyonda film izlemiyorum artik.(Reklamlar ve dublaj hatalari da asab bozuyordu zaten.)Söz konusu Mister No ve diger sigara içilen çizgi romanlar olunca yasakçi zihniyetin özel alanimiza girmesine kesinlikle karsiyim.Nohut tanesi kadar beyni olmayan ,mevki makam sahibi sebelekler çizri romandan uzak durun.Zagor'un Sözü Bu!....
"İstemem,eksik olsun.."

ümitkr

Bir seneden fazla oldu bu yaziyi geyik olsun diye kaleme aldigim. Aklima da hep comics karakterleri gelmis ama Fumetti'de varmis hayatta:

Eyvah Sigara Yasagi!

19 mayis 2008 tarihinden itibaren ülkemizde ciddi bir "SIGARA YASAGI" basladi herkesin bildigi gibi!

Daha önce Tv'lerde yayinlanan sinema ve dizi filmlerde içilen sigaralarin üzerleri "füluglastirilarak" baslatilan "özendirmeme" hareketi artik yasal olarak gündelik hayatimiza tasindi.

Sigara'nin kötülüklerine duyarsiz kalmayan çizgi roman alemi de her ne kadar "baris çubugu" adi altinda masum ve iyi niyetli tüttürmeleri okuyucuya sunsalar da "Sigara'nin kötü oldugunu" bazi hikayelerle dile getirmekten geri geri durmamislardir.

Marvel comics'in yandaki sayisi mesela bu sigara karsiti yayinlardan bir tanesidir. Bu öyküde Örümcek Adam, Power Man ve X-Man'lerden Storm gençleri tuzagina çekmeye çalisan "Smokescreen" adli kötüyle mücadele eder kazanirlar.

Ancak ayni yayinevi atesten olusan ve her yanindan dumanlar çikaran bazi kahramanlarin disinda sigar ve puro içen kahramanlara da ev sahipligi yapmaktadir. Red Kit'in sigarasini söndürmesinden bu yana bu sigara içen marvel kahramanlari aliskanliklarini degistirmemislerdir.

Wolverine ve Nick Fury bu iki sigara tiryakisi iki bas tüttürücü kahramanlar.

Neyse ki ülkemizin kisir okuyucu kitlesine ulastirilamayan on binlerce çizgi roman gibi bu iki çizgi karakter de okuyucumuzla bulusmuyor. Yoksa mazallah birileri durumun farkina varir çizgi romanlarda füluglastima isteyebilirdi. Muhtemelen Tv'deki gibi "bu duman nereden geliyor, adam parmagini mi yakmis, niye agzina sokuyor parmagini" gibi sorular çizgi romandaki sansürlü hallere de sorulurdu ama ne yapalim, yasaklama var.

Saka bir yana evrensel bir gerçek var:
SIGARA ÖLDÜRÜR!

roknorinto

Beyler, akil izan sahibi birinin bu yasananlari onaylamasi mümkün degildir. Televizyonda isin zaten cilki çikmisken bir de çizgi romanlarin bu saçmaliga alet edilmesi kelimenin en zararsiz tabiriyle saçmaliktir. Lal, hele ki kanunda yeri olmayan bir uygulamayla, "Yarin öbürgün basimiza halel gelmesin," diyerek telifini aldigi eseri rezil rüsva ediyorsa, bu tavir, sanata yaklasimlarini sorgulamalari gerektigi anlamini tasir. Ne yani, atiyorum, Da Vinci'nin Mona Lisa'si sigara içseydi reprodüksiyonlarinda sansür mü uygulanacakti? Çizgi roman savunageldigimiz gibi bir sanat koluysa bu uygulamanin bir ressamin eserini sansürlemekten, müstehcen diyerek bir parktan eser kaldirtmaktan ne farki var? Rezillik! Ve isin bir diger acitici boyutu da Lal örneginden hareketle, nasil bir "korku toplumu" oldugumuzdur ki, orasina en iyisi hiç girmeyeyim...

AzAzEL

Umarim burada tartistigimiz konuyu Lal 'in bir yetkilisi okuyordurda cin fikirli avukatlarindan aldiklari tavsiyeyi arastirma gereginde bulunurlar.

darkwood

Arkadaslarimizin görüslerine bende destek veriyorum.
Lal yayinlari baski, kalite ve fiyat olarak genel olarak memnun oldugumuz bir yayinevidir.
Bu kanunu uygularken, diger çizgiroman çikaran yayinevlerinide emsal olarak göz önüne alarak,
Lal'e bu sansürü uygulatan avukat kardeslerimizinde her türlü yoruma açik olan kanunlarimizi okuyucu yararina olarak kullanmalari gerektigine inaniyor ve biran önce baris çubugu tütürmelerini tavsiye ediyorum.

Çünkü bu sansürün sonu yok, normalde içki reklamida yasak yarin öbür gün bunu bahane edip kitaplardaki sise ve bardaklaridami yok etmeleri gerekecek.
Lal'in yöneticilerininde çizgiromandaki bu anlamsiz sigara sansürünü kaldirip, okuyucunun istekleri dogrultusunda güzel yayinlarina devam edeceklerini umut ediyor ve bunu açikçasi bekliyorum.
Darkwood Sakinleri..

pizagor

Merak ettigim ama kesin bilgi edinemedigim bir konu var...

Acaba bu sansür satis adetlerini etkiledi mi?

Bu konudaki tek kaynagim sahaf arkadaslar ve onlardan aldigim bildirim satislarinda bir degisiklik olmadigi yönünde. Ama tabi ki çok da güvenilir degil bu bilgi. Lal'in sansür öncesi ve sonrasi satis adetlerini kiyaslayabilecegim verilere sahip ve bunu paylasabilecek birileri var mi? Belki daha uygulamanin etkilerinin geri dönüsü bile olmamistir... Belki okuyucular Zagor'dan vazgeçememistir de Mister No'yu satin almayi birakmistir vs...

Yanlis anlasilmasin, niyetim kesinlikle boykot fikrini dillendirmek degil. Sonuçta daha önce belirttigim gibi satin almamak gibi bir seçenegim yok. Sadece vazgeçenler oldu mu, onu görmek istiyorum...
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

darkwood

Forumlardan takip ettigim kadari ile sansür devam ederse kitap almayi düsünmüyorum diyen birçok okuyucu mevcut.
Ancak çizgiromanlar ortalama ayda bir basildigindan ve sansür ekim-09 ayinda basladigindan bunu anlayip kiyaslama yapabilmek için sanirim bir 6 ay kadar beklememiz gerekecek. Umarim sansürü kaldirirlarda buna gerek kalmaz.
Sansür devam ettigi taktirde satis adetleri hakkinda fikir sahibi olabilmek için, 6 ay sonra sahaflara gidip raflardaki, sansürlü kitap serilerinin son 6 sayilarina ve son satis fiyatlarina bakmak yeterli olur zannediyorum.
Darkwood Sakinleri..

AzAzEL

Bugün itibari ile yeni 9 tane çizgi roman çikti (Lal- 5 Hoz -3 ve NTV yayinlari 1) Lal kitaplarin 2 sinin önsözlerinde su yaziyordu (aylik Zagor ve Mister No) :D ''artik bize okurlarimiz mail atmiyor diye hayiflaniyorduk megersem mailbox imizda sorun varmis 700 adet mail birikmis '' bla bla dogrumudur yalanmidir bilemem ama bu döneme denk gelmesi bana manidar geldi. Diger 1 inde (Zagor KM) yeni kitabin reklami (KM Mister No'da) ise sigara yasagi gerekçesi. Bana göre bu okurundan uzaklasan bir politika