5727 Numaralı Yasaya Göre Mister No'nun Sayfalarında Sigara İçilmez...

Başlatan pizagor, 10 Ekim, 2009, 17:07:39

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pizagor

Umar merhaba, sayfa ve kare numarası gibi bilgileri verebilir misin?
İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

rumar80

Özgür maalesef kitap yanımda değil, net söyleyemeyeceğim, ama bir yerde değil bir iki yerde rastladım.

pizagor

Alıntı yapılan: rumar80 - 17 Mart, 2011, 06:55:31
   Sevgili Özgür sigara sansürünün kaltığından bahsetmişti. Uzun zamandır Mr No okumadığım için dikkat etmemiştim. Dün klasik maceralar 23'ü okudum. Evet eskisi gibi üstü kaalanmıyor ama sigara çizimlerine dikkatli bakarsak hafif bir sime hala var gibime geliyor. Ne dersiniz?

Dün Zagor'un mart 2011 tarihli 56. KM cildine başladım, geldiğim yer itibariyle herhangi bir sansüre (kareleme ya da flulaştırma) rastlamadım...

Ayrıca Lal Kitap'a da sansürlü albümlerin değiştirilmesi talebimi ilettim, iletimi aşağıda bulabilirsiniz...

Sayın Ayşe Zaimoğlu,

2002 yılından beri Lal Yayınları benim gibi görece yeni kuşak çizgiroman okurları için can simidi oldu. Eski dostlarımızın yeni albümlerinin yanısıra Zagor, Martin Mystere ve Mister No Klasik Maceralar dizileri, sahaflarda fahiş fiyatlara satılan kötü kondüsyonlu çizgiromanların yerine tertemiz albümleri kolleksiyonlarımıza dahil etmemize vesile oldu. Dönem dönem kötüleşen baskılar, incelen ve kalitesizleşen kağıtlar, kesilen editoryal yazılar gibi olumsuzluklara rağmen Lal Yayınları'nın bu işi ciddiyetle yerine getirdiğini düşündüm. Ta ki anlamsız bir sigara sansürünü başlattığınız Ekim 2009 tarihli Mister No KM 15 yayınlanana kadar...

Uygulamanız çizgiroman forumlarında anında ses getirdi, tepki aldı, sorgulandı ancak yanıt olarak çizgiromanların ikinci sayfalarından okurlara aktardığınız uygulamadaki sizce haklı nedenleriniz, doyurucu olmaktan uzak, nesnel verilere dayanmayan, duyumlarla ve tedirginlikle hareket ettiğinizi gösterir cümlelerdi.

Sevindirici olan aradan geçen 1,5 senenin sonunda bu yanlış uygulamadan vazgeçmiş olmanız. Netice itibariyle ilgili kanunda ya da uygulanmasında herhangi bir değişikliğe gidilmemesine rağmen bu tedirginlikten ve kanunun yanlış yorumlanmasından sıyrılıp çizgiromana sansür uygulamaktan vazgeçmesinin Lal Kitap'ı yeniden okurun tarafına çektiğini düşünüyorum.

Ancak olan benim gibi kolleksiyonerlere oldu. Güzelim Ferri, Bignotti, Diso vs. kareleri gözleri rahatsız eder oldu, okumaktan, sayfalarını çevirmekten haz duyduğum çizgiromanlar çizgi ucubelere dönüştü...

Kadıköy esnafı 2002 yılında Lal Kitap'ı ticari getirinin peşinde olan bir kuruluşun ötesinde kaybolmakta olan çizgiromanı sevdalılarına buluşturma misyonunda bir kurum olarak tanıtmaktaydı. Umuyorum ki bu misyonunuzda herhangi bir değişiklik olmamıştır. Sizden beklentim sorumlu bir yayıncılık örneği göstererek sansür dönemi yayınladığınız çizgi ucubeleri satınalmak durumunda kalan çizgiroman sevdalılarının kolleksiyonlarındaki albümleri olması gerektiği gibi sansürsüz olanlarıyla değiştirmenizdir...

Son olarak sansür dönemi Lal yayınlarını size hatırlatmak isterim :

Zagor KM 39
Zagor KM 40
Zagor KM 41
Zagor KM 42
Zagor KM 43
Zagor KM 44
Zagor KM 45
Zagor KM 46
Zagor KM 47
Zagor KM 48
Zagor KM 49
Zagor KM 50
Zagor KM 51
Zagor KM 52
Zagor KM 53
Zagor KM 54

Mister No KM 15
Mister No KM 16
Mister No KM 17
Mister No KM 18
Mister No KM 19
Mister No KM 20
Mister No KM 21
Mister No KM 22

Martin Mystere KM 13
Martin Mystere KM 14
Martin Mystere KM 15
Martin Mystere KM 16
Martin Mystere KM 17
Martin Mystere KM 18
Martin Mystere KM 19
Martin Mystere KM 20

Mister No 89
Mister No 90
Mister No 91
Mister No 92
Mister No 93
Mister No 94
Mister No 95
Mister No 96
Mister No 97
Mister No 98
Mister No 99
Mister No 100
Mister No 101
Mister No 102
Mister No 103
Mister No 104

Zagor 91
Zagor 92
Zagor 93
Zagor 94
Zagor 95
Zagor 96
Zagor 97
Zagor 98
Zagor 99
Zagor 100
Zagor 101
Zagor 102
Zagor 103
Zagor 104
Zagor 105
Zagor 106

Martin Mystere 91
Martin Mystere 92
Martin Mystere 93
Martin Mystere 94
Martin Mystere 95
Martin Mystere 96
Martin Mystere 97
Martin Mystere 98
Martin Mystere 99
Martin Mystere 100
Martin Mystere 101
Martin Mystere 102
Martin Mystere 103
Martin Mystere 104
Martin Mystere 105
Martin Mystere 106

Büyülü Rüzgar 85
Büyülü Rüzgar 86
Büyülü Rüzgar 87
Büyülü Rüzgar 88
Büyülü Rüzgar 89
Büyülü Rüzgar 90
Büyülü Rüzgar 91
Büyülü Rüzgar 92
Büyülü Rüzgar 93
Büyülü Rüzgar 94
Büyülü Rüzgar 95
Büyülü Rüzgar 96
Büyülü Rüzgar 97
Büyülü Rüzgar 98
Büyülü Rüzgar 99
Büyülü Rüzgar 100

Tantalis'in Meleği

Saygılarımla,

Özgür Çelikbaş

pizagor

Mister No'nun bu ayki sayısına göz atarken bir karede dergi kapağındaki çıplak hatunun göğüslerinin sansürlendiğini gördüm... Umuyorum orijinali böyledir ama söz konusu Lal olunca işkillenmeden olmuyor!

hanac

Kötü bir espri yapacağım şimdiden uyarayım  :)

Göğüslere Özgürlük   ;D ;D

pizagor

Zagor KM'lerin yeni baskısı en son 15. cilt için yapılmıştı sanırım. Şayet 39. cilt ve sonrasına gelirse bunlar yine sansürlü mü olacak yoksa sansürsüz mü, merak ediyorum :)

DAMPYR

Sansürleme olayı Lalden değil mecburi olarak hükümetten geliyor bununla ilgili zamanında bir açıklama yapmışlardı sanırım

pizagor

Hükümetten değil Lal'in danıştığı avukat(lar)ın kanunu yorumlamasından geliyordu (ki hatırladığım kadarıyla tercihini Lal gibi kullanan ikinci bir çizgiroman yayıncısı yoktu). Nitekim yaklaşık iki sene sonra Lal bu sansürden vazgeçmişti. Ürkek davranılabilecek, ürkek davrandığı için kimsenin suçlanmaması gereken zamanlardan geçiyoruz, o yüzden gayet iyi niyetle soruyorum: Olası yeni baskılar bu sansürlerle mi yayınlanacak yoksa sansürsüz mü? Sansürsüz ise kitaplıkta bu yeni baskılara yer açmak gerekiyor çünkü :)