Koleksiyonunuzdaki CR lerin Fotolari

Başlatan hanac, 01 Kasım, 2009, 13:37:52

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 16 Şubat, 2012, 21:37:58
Dev albümler italyada gigante diye yani 3 ayda bir yayınlanıyor senaryo bonelli tarafından hazırlanıyor ve dünyanın en iyi çizerleri seçilerek çizdiriliyor.Yani çok ciddi bir hazırlığın ürünü uzun bir zamanda hertürlü konu dikkate alınarak hatta çizim yapılacak yerde stüdyolar kurularak oluşturulan albümler .Bu yüzden 1939 la pek kıyaslamayalım.Şimdiki olanaklar çok fazla  o zamana göre.

Ben zaten kıyaslamıyorum Cem bey sadece beğenimi söylüyorum.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

demirbaş yayıncılık

haklısınız dev albümler tablo gibi mesela mangus un çizdiği karelerde yağmur damlaları ne kadar gerçekçi.Ama maalesef bu dev albümler çizerlerine pek hayırlı olmamış pek  çogu mesela mangus bu albüm bittiğin de trafik kazasında ölmüştür.

yunusmeyra

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 16 Şubat, 2012, 21:28:22
Hayır kesinlikle maceralar hersayıda artan bir tempoyla güzelleşmekte.Olay sadece 1939 da dünyada ilk teks macerası la mona rossa adlı  (kızıl el) macerayla bizdeki altın seri teks 1 le başlıyor bütün sorun o yıllarda dünya genelin de güzel sanatlar çok gelişmemiş yapılan çizmlerde anotomi dikkate alınmamış daha sonraları 100 lü maceralarda güzel sanatlar da olan ilerlemeyle birlikte çizimlerde gözle görülür gelişmeler olmuş ressam larda anotomi ye daha fazla dikkat etmişlerdir.
efendim bu "1939" yılı çıkan ilk macera bilgisini bir gözden geçirelim,1940'ların 2. yarısına çekelim derim..ayrıca 1940'larda bir çok sanat dalı gibi çizgi romanın çizim bölümünün bileşenleri (buna anatomi,desen, kompozisyon,ışık-gölge,kadrajlarda yenilikler ve arayışlar,kareler ve bantlar ile sayfalarda kurgu anlayışındaki yenilikler V.S.) açısından çizgi roman da bir zirve görmüştür..alex raymond,hal foster,burne hogarth demem yeterli olabilir mi..kıta avrupası bu ustaları takip etmiş( çoğunlukla gerçekçi tür açısından..) ve hem çizim ustalığı hem de çizgi roman anlatımı ile ilgili ilk eserler asıllarının etkisindedir..ve alana yönelme cesareti gösteren çizerlerde aslında amerikalı meslektaşları gibi ısrarla çizerek tarz sahibi olmuşlar ve anatomi,desen ,ışık-gölge gibi konularda yetkinleşmişlerdir..aynı süreç bizde de ilk usta olarak ratip tahir başta olamak üzere bir iki illüstratörün yolu açmasıyla şekillenmiş,aynı italyan,ispanyol v.s. çizerler gibi amerikan işleri örnek alınarak yerli hikayeler anlatma yoluna gidilmiş..tarz arayışları olmuş,baştaki "baştan savma" gibi duran çizimler zamanla kendini bulmuş(bu dönemde şahap ayhan,sururi,ayhan erer..) bazısı olgunlaşmayı beklemeden sektörden ayrılmış ,bazıları ise bir sonra gelecek kuşağa (gerçekçi anatomi anlamında;suat yalaz,abdullah turhan,sezgin burak..) ısrarlı ve cesur bir hayal bırakarak kendi yeterlilikleri içinde sanat hayatlarını tamamlamışlardır..
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

caretta

Teks'in ilk macerası La Mano Rossa 1939'da değil 1948'de çıktı.2.Dünya Harbi başlarken
Teks'i yaratmak ve çizmek herhalde kimsenin aklından geçmiyordu...

demirbaş yayıncılık

doğrudur tarihi yanlış yazmışım 1948 başlangıç ben arşivim 1939 dan bu yana diye yazmaktan karıştırdım.

hennessy

Güneşim onu alıyorum bunu alıyorum diye MSN den atıyorsun :) resim yüklede görelim :) kardeşim

tommikser

Abi raflarım yapılsın anında resimleri atacam.Ama o kadar çok oldu ki valla koyacak yer kalmadı hanım odaya girmiyo artık.Yer gök çr oldu.Bana ne diyo biliyon mu abi?Sen severdin de bu kadar düşkün değildin ne oldu?Ben de diyom ki bizim site de İTKİ diye bişey var herkesi yakında mahvedecek.Değişik bir rahatsızlık türü diyorum gülüyor ;D ;D ;D

darkwood

Güneş evdekileride itkilemeye başladın desene ;D  ;D
Darkwood Sakinleri..

tommikser

Abi hanım da baya İTKİlendi Death Notu benden önce bitirdi ben hala 5. sayıdayım.Julia keza aynı durumda.Mangaları seviyor.Artık bişey demiyo ancak eve gizli gizli sokmakta gene de fayda var ;D

darkwood

Alıntı yapılan: gunessemerci - 02 Mart, 2012, 13:19:59
Abi hanım da baya İTKİlendi Death Notu benden önce bitirdi ben hala 5. sayıdayım.Julia keza aynı durumda.Mangaları seviyor.Artık bişey demiyo ancak eve gizli gizli sokmakta gene de fayda var ;D

Evet eve girerken elinde görmedikleri sürece sorun yok. Evde kitapların çoğaldığını fark ettiklerinde de ürüyorlar falan dersin.  ;D  ;D
Darkwood Sakinleri..

tommikser

Abi öyle bişey derse öldüğüne inanıyonda ürediğine mi inanmıyon diyecem ;D ;D ;D

DAMPYR

Alıntı yapılan: demirbaş yayıncılık - 17 Şubat, 2012, 00:30:55
doğrudur tarihi yanlış yazmışım 1948 başlangıç ben arşivim 1939 dan bu yana diye yazmaktan karıştırdım.

Küçüklüğünüzden bu yana Çizgi Roman işi ile uğraştığınıza göre türkiyenin en büyük arşivlerinden birine sahipsinizdir herhalde ne güzel keşke bizimde olsa ama ne yazıkki evde bunları koyacak yerimiz yok.Martinlerin serisi bile çok geldi  başkasına satmak zorunda kaldım.şimdi ancak birkaç çeşit çizgi roman biriktirmeye çalışıyorum...... :-\ :'( ;)

hennessy

Alıntı yapılan: gunessemerci - 02 Mart, 2012, 13:30:55
Abi öyle bişey derse öldüğüne inanıyonda ürediğine mi inanmıyon diyecem ;D ;D ;D

Vay sanki bu sözü bir yerden ben hatırlıyorum ama :)

DAMPYR

Alıntı yapılan: hennessy - 02 Mart, 2012, 19:46:22
Alıntı yapılan: gunessemerci - 02 Mart, 2012, 13:30:55

Vay sanki bu sözü bir yerden ben hatırlıyorum ama :)

Banada çok tanıdık geliyor..... ;D ;D ;D

hennessy

yok sayın kızılmaske Güneş ne demek istediğimi anladı bizden alıyor tiyoları :)