80'li Yıllardan Çizgiler - Ersin Burak Arşivinden

Başlatan ferzan, 06 Nisan, 2018, 10:24:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ferzan

''Arşivimden derlediğim, Türkiye'nin en başarılı sanatçılarının çizimlerinin olduğu "80'li yıllardan çizgiler" sergisi, 6-29 Nisan tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Karitatür Evi'nde, davetlisiniz...''     E.BURAK
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Değerli çizgi emektarı Mehmet Kaan Sevinç 'in Facebook hesabından paylaştığı daha detaylı gönderiyi de kendisinin izniyle paylaşıyorum...

''80'li Yıllardan Çizgiler'' Ersin Burak Arşivi'nden

Detaylar
    6 - 29 Nisan 2018
    Açılış Gün ve Saati: 6 Nisan / 17.00

Ersin Burak Arşivi'nden

Teknolojik araçlar kullanılarak eskiden hayal edemeyeceğimiz görsellerin yer aldığı günümüzden yıllar önce; Bab-ı Ali'de kalem, fırça ya da uç kullanarak beyaz kağıt üzerinde eserler gerçekleştirilirdi.

Karikatür Evi'nin salonlarında görebileceğiniz çalışmalar, 80'li yılların çizerlerine ait eserlerdir: Faruk Geç, Sezgin Burak, Ayhan Başoğlu, Cemal Dündar, Özcan Eralp, Eralp Noyan, Yalçın Didman, İsmet Kırdar, İlkin Deniz, Yener Çakmak, Ersin Burak...

Günümüz teknolojisine uyum sağlayarak çalışan çizerler de, bu sanat kervanında yer alacak: Mehmet Kaan Sevinç, Yetkiner Ulukılıç, Mehmet Dal...''

Türk basınının değerli çizer, ressam ve illustratörlerinden adeta yıldızlar geçidi bir sergi...İstanbul 'da ikamet eden dostlar, şayet merakları ve fırsatları varsa kaçırmamalı diye düşünüyorum...Mehmet Kaan Sevinç Bey 'in paylaştığı tadımlık videoyu da aşağıya kopyalıyorum;

https://www.facebook.com/mehmet.k.sevinc.5/videos/pcb.10160173610110006/10160173595920006/?type=3&theater&ifg=1
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

haysat

Cumartesi günü Ersin BURAK'ın Kadıköy Belediyesi Karitatür Evi'nde açmış olduğu,"80'li yıllardan çizgiler" isimli sergisini görme fırsatım oldu.

Ersin BURAK'ın yanı sıra bir çok yerli çizerin de orjinal çizimlerini görebildim.

Kimler yok ki.

Sezgin BURAK, Nejat UYGUR,Cemal DÜNDAR,Yalçın DİDMAN,Faruk GEÇ,İsmet KIRDAR,Nuri KURTCEBE ve daha bir çok sanatçılarımızın eserleri var.

Ersin BURAK  ile oturup biraz sohbet ettik. yaptığı eski işlerden,Hürriyet Çocuk dergisinden,yeni işlerinden ve daha bir çok şeylerden.
Ersin BURAK'ın samimi,içten yaklaşımı insanı başka diyarlara götürüyor.Eski günlerden konuştuk Sezgin BURAK'tan kendisine çizim için yapmış olduğu öğütlerden ve yeniden yayınlanmaya başlayan TARKAN dergisinden.

TARKAN dergisinin tekrar yayınlanmasından memnun olduğunu ve yoğunluğuna göre zaman zaman dergi için yeni kapaklar çizeceğini söyledi.
HİÇBİRİNİZ ANLAMAMIŞSINIZ
BENİ SİZİN YANINIZA HAPSETMEDİLER
SİZİ BENİM YANIMA HAPSETTİLER !

ferzan

Bu sergi vesilesiyle ilk imzalı Ersin Burak orijinal eskizimi de edinmiş oldum...Üstada ve eskizi bana sürpriz bir şekilde ileten Ali Abi 'ye (haysat) sonsuz teşekkürlerimle...

Manfredi 'nin (Büyülü Rüzgar) yazdığı, 2000'lerin ikinci yarısında Bonelli 'den çıkmış olan ve 2010-2011 yılları arasında 1001Roman yayınevinin 7 cilt halinde yayınlamış olduğı 14 kitaplık Volto Nascosto serisinin 3 kitabını Ersin Burak resimlemişti...Aşağıdaki eskiz, Ersin Burak ustanın resimlediği 3. ve son sayı olan (orijinal 11.sayı) ''Menelik'in Tutsağı'' nın 52. sayfasının hızlı ön çalışması...Beraberinde sayfanın Türkçe edisyonundaki basılı halini de paylaşıyorum...

Gidemediğim için hayıflandığım bu sergiye imzalı eskizin yanı sıra gelen imzalı katalogla da gitmiş kadar oldum...Bir kez daha teşekkür ederim...

kharon

Cok tesekkurler @ferzan & @haysat sergiden haberdar edip guncellediginiz icin.
belli ki cok guzel olmus. simdi istanbul'da olmak vardi dedirten zamanlardan    :)