Star Wars Ana Seri - Çizgi Düşler

Başlatan dean, 04 Mayıs, 2018, 13:39:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hennessy

Sözünde durup SW bastığı için tam destek çizgi düşlere....Aldım gitti..
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

ferzan

Birkaç ay önce Darth Vader 2015 serisi ile paralel bir şekilde okudum bu seriyi. Neden paralel okudum, çünkü iki seri de paralel bir zaman akışında birbirine atıfta bulunuyordu ve aralarda birbirilerinin serilerine geçiş yapıyorlardı. Vader Vuruldu cildiyle birlikte iki seri birleşip sonrasında ayrı olarak yoluna devam ediyordu. Vader Vuruldu 'nun kendi başlığında konuyu açıklamıştım; http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,13257.msg219288/topicseen.html#msg219288

Ara ara yükseltti, ara ara düşürdü ama genel itibariyle güzel detaylandırılan bir aralık olmuş diyebilirim. Okurken sıkmadı. Yalnız baştan itibaren sıralı bir şekilde okumadım. Çizgi Düşler 'in Star Wars ve Darth Vader ciltlerindeki çıkış sırasına göre dizdim, iyi ki de öyle yapmışım. Kimse bu konuda bir şey dememişti, yani Star Wars serisinde Darth Vader 'ın göründüğü bir sahnenin arka planının, Darth Vader 'ın kendi serisinde işlendiğini ve boşlukların dolduğunu sanırım çoğumuz da bilemezdik. Biraz geç oldu ama bu bilgiyi de böylece paylaşmış olayım.

Aşağıda sağlıklı bir Star Wars okuması yapmak için gidilmesi gereken sırayı yeniden paylaşıyorum;

1- Star Wars Cilt 1: "Skywalker Saldırıyor"
    2- Darth Vader Cilt 1: "Vader"
    3- Star Wars Cilt 2: "Kaçakçı Ayında Yüzleşme"
    4- Darth Vader Cilt 2: "Gölgeler ve Sırlar"
    5- Vader Vuruldu (her iki serinin kesiştiği ortak cilt)
    6- Darth Vader Cilt 3: "Shu-Torun Savaşı"
    7- Star Wars Cilt 3: "Asi Hapishanesi"
    8- Darth Vader Cilt 4: "Oyunların Sonu"
    9- Star Wars Cilt 4: "Harbinger 'in Son Uçuşu"

Bundan sonrasında Star Wars serisi cilt 5, 6, 7 vs..... diye devam edecek, Darth Vader 'ın bu serisi (2015) sonlanmış oldu. Yeni Darth Vader serisi (2017), zaman dizininde bu sıralamada yok, 20 yıl öncesinde geçiyor. Dolayısıyla şimdilik henüz 1 cildi çıkmış olan yeni Darth Vader serisi (toplamda 4 cilt olacak o da), tek başına bir bütün olarak okunabilecek.

Toparlarsak, Star Wars evreni adına güzel detaylandırmalarla çeşitlenen ama Jason Aaron 'un ismi ile beklentiyi yükseltmesine rağmen beklentiyi fazla fazla karşılamayan, yaklaşık olarak karşılayan ve kendini gayet akıcı olarak okutabilen bir seri oldu benim için. Yalnız aralarda Luke, Han ve Leia 'nın bazı devinimleri modumu düşürmedi desem yalan olur. Gene de serinin şanındadır deyip mutlu mesut kapadım ciltleri. Ayılıp bayılmadım ama ayırdığım vakte de hiç pişman olmadım.

Bu arada, Star Wars ile ilgili Afu Abi 'de çok aydınlatıcı bir okuma listesi var kapak görselleriyle birlikte. Benim yukarıdaki listeyle de kontrol edildiğinde Afu Abi 'nin bulduğu görsel çok daha aydınlatıcı olacaktır. Sahneyi Afu Abi 'ye bırakıyorum.  :)

...ve sahnedeyim.
Bulduğum bu okuma sırası SW ana serisi için hazırlanmış. Ferzan'ın bahsettiği "Darth Vader" e ait 4 kitabı da yukarıda bahsettiği sırada okumanız gerekiyor. Şu ana kadar listedeki kitaplardan SW vol.4 de dahil çıktı. Devamını bekliyoruz
  :)

Ek bilgi olarak altta linkini verdiğim siteden de daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bahsi geçen kitapları Çizgi Düşler yayınlayacak mı bilmiyorum. İlk fırsatta sorarım.

http://www.cizgikafe.com/2018/03/star-wars-okuma-rehberi.html
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Afu Abi 'nin bu eklemeleri ardından ben de bir düzeltme yapayım. Tablodan anladığıma göre kesişimler sona ermemiş, bu kez Doktor Aphra 'nın kendi serisi ile Star Wars ana seri kesişiyormuş Screaming Citadel cildi ile birlikte. Bu hesapla listeyi şöyle güncelleyelim yayın sırasındaki iki cildi de göz önüne alarak;

10- Doktor Aphra Cilt 1: "Aphra"
    11- Star Wars Cilt 5: "Yoda 'nın Gizli Savaşı" (henüz çıkmadı)
    12- Screaming Citadel (SW & DA kesişim cildi) (henüz çıkmadı)
    13- Doktor Aphra Cilt 2: "Doktor Aphra ve Muazzam Kazanç" (henüz çıkmadı)
    14- ..........................

Herhalde 14. sıradan itibaren Star Wars ana seri ile Doktor Aphra serisi artık kendi yollarına gidecekler ve başka kesişim görmeyeceğiz diye umuyorum. Bu listeyi yayınlar çıkıp sırada yerini aldıkça güncelleriz. Bu arada kendi içinde detaylar ve göndermeler olma ihtimaline karşılık, çıkış sırasına göre Star Wars ile Doktor Aphra serilerini gene bir öyle bir böyle olacak şekilde dizebiliriz ya da artık serileri rahat bırakırız, zaman gösterecek neler olacağını.  ::)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Alıntı yapılan: ferzan - 18 Haziran, 2020, 02:34:12

Bu liste çok faideli oldu. Teşekkürler.

Nomad

Alıntı yapılan: ferzan - 18 Haziran, 2020, 02:34:12
    Afu Abi 'nin bu eklemeleri ardından ben de bir düzeltme yapayım. Tablodan anladığıma göre kesişimler sona ermemiş, bu kez Doktor Aphra 'nın kendi serisi ile Star Wars ana seri kesişiyormuş Screaming Citadel cildi ile birlikte. Bu hesapla listeyi şöyle güncelleyelim yayın sırasındaki iki cildi de göz önüne alarak;

Herhalde 14. sıradan itibaren Star Wars ana seri ile Doktor Aphra serisi artık kendi yollarına gidecekler ve başka kesişim görmeyeceğiz diye umuyorum. Bu listeyi yayınlar çıkıp sırada yerini aldıkça güncelleriz. Bu arada kendi içinde detaylar ve göndermeler olma ihtimaline karşılık, çıkış sırasına göre Star Wars ile Doktor Aphra serilerini gene bir öyle bir böyle olacak şekilde dizebiliriz ya da artık serileri rahat bırakırız, zaman gösterecek neler olacağını.  ::)

Süper liste Ferzan, sağolasın.
Listeden anladığım, eski ciltlerden birini elime alırsam hepsini almak zorunda kalacağım hikayeyi bütünlemek için.
Bu nedenle Darth Vader:Imperial Machine ile başlarsam minimum masraf, maksimum fayda oluyor.  ;D
Klon savaşları nın üstüne cila yaparım.
Sabah sabah keyfim yerine geldi.
Yey.  8)

worldman

Ben de ayrı ayrı okuyordum.Çok yararlı oldu.Teşekkürler.

rumar80

Serinin ilk cildini sonunda okuyorum. Amerikan çizgi roman endüstrisinde daha sonra cilt olarak ta basmak amacıyla maceraları 5-6 sayıya yaymaları bende bazen olumsuz etkiler yaratıyor. Buna en iyi örneklerden biri bu seri. Aylar önce fasikül olarak abonelik yaptırdığım bu seriyi okurken nedense bir tatsızlık hissediyordum. Oysa şimdi cildi okurken taşlar yerine oturdu.
     Ölüm yıldızının yok edilmesinden sonra geçen bir dönemde asiler kazandıkları zaferin de gazı ile İmparatorluk silah fabrikasına saldırıyor. Bir yanda hala kendinden emin olamayan Luke, diğer yanda yaşadığı mağlubiyetin sorumlusunu bulmaya niyetli ve öfkeli bir Vader. Macera çok akıcı bir dilde yazılmış. Casaday'in çizgileri de cuk oturmuş. Eğer benim gibi daha önce fasikül olarak almışsanız hepsini ardarda tekrar okuyun ya da bu cilde bir şans verin. Eğer hiç okumadıysanız ne duruyorsunuz? Bu cildin üstüne kaç cilt daha çıktı. 

ghostrider

Vader in serisinde, Vader'in Prenses Leiayı neden öldürmediğini anlamadım.
Dibinde düşman var ve bu kişi mutlaka indirmen gereken bir kişiyken kurtuluyor.
Büyük güç büyük sorumluluk gerektirir.

rumar80

Serinin ikinci cildi "Kaçakçı ayında yüzleşme" en az ilki kadar iyi bir macera. Önce bir sayı Obi Van Kenobi'nin yaşadığı bir macera okuyoruz. 8. fasikül ile de macera başlıyor. Bir Tarafta Tatooine'den ayrılan ve Coruscant'a gitmeyi planlayan Luke diğer yanda ilk ciltte İmparatorluk gemilerince sıkıştırılan Han ve Leia. Yeni yüzler, akıcı aksiyon ve güzel bir anlatım örgüsü. Oldukça iyi bir seri. Bu sefer çizimlerde Stuart Immoen var. Daha önce Superman ve Thor çizen Immoen; Casaday sonrası sırıtmamış. Uzun lafın kısası: Güzel bir seri.

gamlıbaykuş

Star Wars' dan hem güncel hem de eski maceralardan çok sayıda yayınlanmalı bence. Acaba satmıyor mu diyeceğim ama Star Wars' da satmıyorsa artık yapacak birşey yok  :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

rumar80

Sonunda seriyi tamamlamak üzereyim. Marvel toplamda 75 sayı ile seriyi tamamlamış. Ama böyle bitirmeyip yeni seriye başlama kararı almış. Bildiğiniz gibi bu seri Ölüm Yıldızı'nın yok edilmesinden sonra olan maceraları anlatırken, yeni seri İmparator'un bittiği yerden başlıyor. İlk hikaye de oldukça güzel.
  Bu seriye dönersek.... İlk sayıdan itibaren bence oldukça iyi işler yapılmış. Yıllar önce okuduğumuz ilk Marvel Star Wars öyküleri ile karşılaştırınca, çok daha oturmuş, düzgün hikayeler var karşımızda. Belki bunda Marvel'ın sinema filmlerine uymaya çalışması, bu nedenle zorlaması sayılabilir. Şimdi ellerinde böyle bir zorlama olmayınca oldukça okunabilir hikayeler ve düzgün yeni karakterler üretebilmişler. Umarım mevcut şartların getirdiği zorluklara rağmen bu seriyi dostlarımız okumaya devam edebilir.

dean

Asi ekibinin bir üyesi yakalanmış ve hapsedilmişken, bir kez daha Ben Kenobi'nin günlüğüne ve... Jedi Üstadı Yoda ile efsanevi bir maceraya dönüyoruz! Yoda, gizemli güçlere sahip, saldırgan çocuklarla dolu bir dünyada sıkışıp kalmış bir halde. Olmayacak hiç, bu iş kolay. Yenilmiş ve esir düşmüşken, Üstat bir kez daha çırak olmak zorunda. Yoda'nın geçmişteki mücadelesinin yankıları ise günümüzde Luke Skywalker tarafından hissediliyor! Bağlı birbirine her şey!

Sayfa Sayısı: 128
  Etiket Fiyatı: 48 TL

hennessy

Alıntı yapılan: rumar80 - 20 Mart, 2021, 08:54:26
  Sonunda seriyi tamamlamak üzereyim. Marvel toplamda 75 sayı ile seriyi tamamlamış. Ama böyle bitirmeyip yeni seriye başlama kararı almış. Bildiğiniz gibi bu seri Ölüm Yıldızı'nın yok edilmesinden sonra olan maceraları anlatırken, yeni seri İmparator'un bittiği yerden başlıyor. İlk hikaye de oldukça güzel.
  Bu seriye dönersek.... İlk sayıdan itibaren bence oldukça iyi işler yapılmış. Yıllar önce okuduğumuz ilk Marvel Star Wars öyküleri ile karşılaştırınca, çok daha oturmuş, düzgün hikayeler var karşımızda. Belki bunda Marvel'ın sinema filmlerine uymaya çalışması, bu nedenle zorlaması sayılabilir. Şimdi ellerinde böyle bir zorlama olmayınca oldukça okunabilir hikayeler ve düzgün yeni karakterler üretebilmişler. Umarım mevcut şartların getirdiği zorluklara rağmen bu seriyi dostlarımız okumaya devam edebilir.

Umar abime katılmamak elde değil. Yıllardır Türkçe SW okumak için bekleyen kişilere ilaç gibi gelecek seriler bunlar. Sıkılmadan okunuyor keşke aralıksız yayınlansa ama zor sanırım. Şu anki seride güzel gidiyor. EP V, EPI öncesini anlatan yeni seride fena başlamadı.
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

dayıcomics

Prenses Leila ve Han Solo kitapları bu listeye girmiyor yani.

Nightrain

Luke Skywalker nihayet Prenses Leia ile hep istediği gibi başbaşa zaman geçirme fırsatını yakalıyor... Ne yazık ki bu fırsatı bulmasının tek sebebi, ıssız bir adada mahsur kalmış olmaları! Star Wars yeraltı dünyasından öykülerde ise Sana ile Lando güçlerini birleştirip Coruscant'ta vurgun peşine düşüyor, Han ve Chewie de kaçakçılığa dönüyorlar. Kargoları da... bir Hutt?! Daha sonra İttifak yeni bir gizli üs arayışındayken Han, Leia'yı yalnızca kendisinin bildiği gizli bir yeri görmeye götürüyor... ve orada onu öldürmek isteyen bir grup katille karşılaşıyor! Peki ya droidler? İmparatorluk, 3P0'yu uzun süredir esir tutmakta... ve 3P0'nun sadık dostu sonunda ipleri eline alıyor. Evet, doğru okudunuz...Droidkurtaran R2!

156 Sayfa, 55 TL.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"