The Punisher (Fresh Start)

Başlatan dean, 11 Eylül, 2018, 21:59:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

The Punisher, Fresh Start içerisinde ilk sayıdan başladı. Yaratıcı ekip olarak Matthew Rosenberg ve Riccardo Burchielli gibi isimleri gördüğümüz serinin ilk sayısı, geçtiğimiz günlerde piyasaya çıktı.

ZGeralt

Serinin ilk 6 sayısını okudum. Son zamanlarda ki Marvel işlerinin en iyilerinden biri bence. The Punisher olması gerektiği gibi, son derece psikopat son derece katı. Dizisindeki gibi "yumuşatılmış" değil, empati kurmanız son derece zor bir karakter. Tam "kötülere" hakkettiğini veriyor diye seviyorsunuz sonra bam! yine psikopatça bir şey yapıyor. Kendisi ikileme düşmekten ziyade okuyucuyu ikileme sokuyor. Bu karakteri bu yüzden seviyorum.

Çizimler ve renklendirme de serinin ruhuna uygun, gayet tatminkar, efsane olan The Punisher MAX serisine çok yakın gidiyor.

Ve bu seride kötüler alışılagelmiş kötüler gibi değil, minik ve önemsiz bi spoiler verecek olursam ; dostumuz Castle esir düşüyor ve hayır hemen kurtulamıyor, günlerce işkence görüyor...

Bir minik hikaye detayı daha ; bir sahnede kapıştığı kişinin güç yüzükleri var. Klasik süper kahraman janrı gibi düşmanı dövmeye-etkisiz hale getirmeye veya parmağından yüzüğü çıkarmaya çalışmıyor, elini kesiyor. Yüzük problemi ortadan kalkıyor :)

Kesinlikle herkese hitap etmeyen (zaten "parental advisory" etiketiyle satılıyor) hatta yetişkinleri de rahatsız edebilecek bir içeriği var. Bundan rahatsız olmuyorsanız, farklı bir anti-kahraman hikayesi okumak istiyorsanız kesinlikle tavsiye edebilirim.

gamlıbaykuş

Punisher Max serisini büyük bir keyifle okumuştum. Madem bu seride iyi, okumak isterdim. Marmara Çizgi ne düşünüyor acaba bu konuda?
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

BAHADIR

Alıntı yapılan: ZGeralt - 22 Ocak, 2019, 11:03:54
Çizimler ve renklendirme de serinin ruhuna uygun, gayet tatminkar, efsane olan The Punisher MAX serisine çok yakın gidiyor.

Punisher her zaman farklı ve sert bir karakter... Okuması keyif veren, süper kahraman janrından uzak ama bir o kadar da içinde olan bir karakter... Her şeye rağmen genede Garth Ennis'in Max serisinin yanına bile yaklaşabileceğini sanmıyorum...

Öyle ki Garth Ennis'in (Marmaranın bastığı) Max'ının 4. cildini okumadıktan sonra ben sert bir Punisher hikayesi okudum diyemezsiniz... 5. cilt ve devam sayılarını daha okumadım... Özellikle Baraccuda ciltlerini çok övüyorlar ama şu ana kadar hiç bir Marvel çizgiromanında Punisher Max 4. cilt kadar bir sertliğe rastladığımı hatırlamıyorum...

Evet Punisher ve devamı konusunda Marmaradan çok şey bekliyoruz... Öncelikle Ennis harici kalan sayıların basılıp Max serisinin tamamlanması gibi mesela...

ZGeralt

Alıntı YapHer şeye rağmen genede Garth Ennis'in Max serisinin yanına bile yaklaşabileceğini sanmıyorum...

Yanlış anlaşılma olmuş sanırım, Max serisi zaten bir Punisher efsanesi onu belirtmiştim. Bu yeni seride çizim ve renklendirme olarak hikayenin "ruhuna uygun" bir tonda demek istemiştim. Max'de de çizim ve renklendirme hikaye tonuyla çok uyumluydu çünkü.

Ben Max serisini, Platoon'u ve Barracuda özel serisini, Marvel Evreni'ni öldürüyor serilerini ve Daredevil ile birlikte olan hikayelerini falan okudum. Max'ın önemi, Punisher'ı Punisher yapan seri olması bence.

Barracuda ise çok daha mizahi yanı kuvvetli bir çizgi roman ki Barracuda karakteri öyle bir tip zaten. Yanlış hatırlamıyorsam Max'ın 9. cildinde ortaya çıkıyordu ( hangi cilt kontrol etmedim hatalı olabilir). Kesinlikle çok keyif aldığım bir ciltti Barracuda, keşke basılsa ama ben pek ihtimal vermiyorum.

Son olarak Fresh Start'da hikaye o kadar da iyi değil ama güzel işleniyor. Ben beğendim en azından ilk 6 sayı itibariyle.

Mrtekin

Barracuda, ilk Cilt 6 da ortaya çıkıyor. Zaten sözkonusu cildin adı da "Barracuda." 9. Ciltte, Punisher ve Barracuda arasında ölümüne bir hesaplaşma oluyor.

Gözümde tüm Max serisi içinde 5 numaralı cilt olan "Köle Tacirleri" (Slavers) ise bambaşka bir yerde, fevkaladenin fevkindedir.

Keza, ZGeralt gibi, yine bir Ennis-Goran Parlov birlikteliği ürünü, 2017 tarihli limitli seri, Punisher Platoon'u da baya sevmiştim. Ben de ilgili olanlara tavsiye ederim.

https://www.amazon.com/Punisher-Platoon-Goran-Parlov/dp/078519018X/ref=nodl

Gerçekçi olmak gerekirse, bence, ekonominin durumu hususlarından bağımsız olarak,  Netflix'den dizisi de gelmesine rağmen, Garth Ennis'li Punisher Max'in satmadığı ortamda; diğerlerine hiç sıra gelmez. Marmara'ya hiç olmazsa "Max" serisini ("Born" adlı köken hikayesi eksiğiyle) Türk okuyucusuna kazandırdığı için (ve de arada bastıkları diğer Punisher hikayeleri için) teşekkür etmek lazım.
They drew first blood...

ZGeralt

Alıntı YapBarracuda, ilk Cilt 6 da ortaya çıkıyor. Zaten sözkonusu cildin adı da "Barracuda." 9. Ciltte, Punisher ve Barracuda arasında ölümüne bir hesaplaşma oluyor.

Teşekkürler Mrtekin, benim aklımda sadece 9. cilt olarak kalmış.

Platoon'u ben de çok sevdim, Parlov'un çizgisine bayılıyorum zaten. Ennis ile uyumları  da müthiş.

Alıntı Yap
Gerçekçi olmak gerekirse, bence, ekonominin durumu hususlarından bağımsız olarak,  Netflix'den dizisi de gelmesine rağmen, Garth Ennis'li Punisher Max'in satmadığı ortamda; diğerlerine bence hiç fırsat gelmez. Marmara'ya hiç olmazsa "Max" serisini ("Born" adlı köken hikayesi eksiğiyle) Türk okuyucusuna kazandırdığı için teşekkür etmek lazım.

Ben de böyle düşünüyorum, hele Barracuda içerik itibariyle de baya sıkıntı çıkarabilecek bir seri.

BAHADIR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 22 Ocak, 2019, 14:19:57
Gözümde tüm Max serisi içinde 5 numaralı cilt olan "Köle Tacirleri" (Slavers) ise bambaşka bir yerde, fevkaladenin fevkindedir.

Punisherları sindire sindire elde ki mermiyi bitirmeden uzun aralıklarla gideyim diyordum... Yukarıda ki alıntı yaptığım kısmı hiç iyi demediniz Mehmet bey... Ondan sonra da zaten Barracuda cildi var... "Köle Tacirleri" cildi 4. ciltten daha iyi diyorsunuz yani... Bakacaz artık...

Mrtekin

Öncelikle, zevkler ve renkler diyorum, Bahadır Bey. :-) Ama okuyun bir, İnşallah, hak verirsiniz.

They drew first blood...

İdrava

Marmaradan bekliyoruz eyvallah ama baya bir durgunluk var yayınevinde. Conan bile neredeyse 1 yıl olacak yeni sayı çıkmayalı.

BAHADIR

Alıntı yapılan: Mrtekin - 22 Ocak, 2019, 17:31:56
Öncelikle, zevkler ve renkler diyorum, Bahadır Bey. :-) Ama okuyun bir, İnşallah, hak verirsiniz.

Okudum... Ve evet zevkler ve renkler... 5. sayı "KÖLE TACİRLERİ" Her zaman ki gibi güzel ve sert bir hikayeydi... Ama 2. ve 4. sayı gibi sert değildi...Sertlik derecesini ilk 5 kitap içinde sıralama yaparsam 4, 2, 5, 1 ve 3. sayılar derim... Diğer sayıları okudukça sanırım 1 ve 3. sayılar sona doğru çekilir...

Sırada 6. sayı Barracuda cildi var... Ama onu okumaya biraz daha zaman var gibi...

Bütün süper kahraman hikayelerini Garth Ennis'İn yazdığını düşünsenize kan gövdeyi götürür... Bağırsaklar dışarıda... Wolverin kokoreç ve tavada beyin yapıyor...