Silver Surfer Alegori - Marmara Çizgi

Başlatan Nightrain, 23 Ağustos, 2019, 18:31:59

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nightrain

Stan Lee ve Moebius şahanesi, Silver Surfer: Alegori, Marmara Çizgi tarafından basılmış. Şimdilik KADFEST'teki Marmara Çizgi standından alabilir.

Marvel Evreni'ni inşa eden Stan Lee, en sevilen ortak yaratılarından birinin müthiş hikayesini, vizyoner Fransız sanatçı Moebius'un nefis çizgileriyle sunuyor... Göklerde dolaşan Silver Surfer artık sörf tahtasını bir kenara bırakmış, insanlığın acizliği ve kötücüllüğü yüzünden bir berduş gibi yaşamaktadır. Çöplüklerde yatıp kalkmakta, yıldızları artık seyretmemektedir. Fakat Galactus -bu sefer yok etmek için değil, kendine tapılması için- yeryüzüne döndüğünde, dünyayı bu sahte tanrıdan kurtarmak için Silver Surfer bir kez daha sörf tahtasına çıkar. Çünkü herkes bu hayatta bir fark yaratabilir.

Lee ve Moebius - Amerika ve Avrupa çizgi roman camiasının en esaslı efsaneleri, diğerlerine hiç benzemeyen bir Silver Surfer hikayesi için, yaratıldığı günkü kadar güncel, zamana meydan okuyan bu Alegori için bir araya geldi!

16cm x 24cm, 80 Sayfa, Renkli, 25 TL
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

gamlıbaykuş

Önce X-MEN' ler şimdi de Gümüş Kayakçı. Marmara Çizgi' ye çok teşekkür ediyorum.
Peki bu yayının sayfa sayısı, yayın yılı, kağıt kalitesini bilen var mı? Ve örnek sayfalar tabi :)
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nightrain

Kağıdı bilmiyorum. 2 sayılık mini seri. Ekstra birşey yoksa 90 sayfayı geçmez.

KenParker

Kapağın üstündeki Stan Lee yazısı umurumda bile değil. İsminin yazdığı kimi çizgi romanda zerre kadar katkısı bile olmadığı için. Fakat MOEBIUS yazısı umrumda. O yüzden okuyan arkadaşlardan ben de bekliyorum. Sayfa örneği, hikayesi, kağıdı, küreği...

Nightrain

Marvel Evreni'ni inşa eden Stan Lee, en sevilen ortak yaratılarından birinin müthiş hikayesini, vizyoner Fransız sanatçı Moebius'un nefis çizgileriyle sunuyor... Göklerde dolaşan Silver Surfer artık sörf tahtasını bir kenara bırakmış, insanlığın acizliği ve kötücüllüğü yüzünden bir berduş gibi yaşamaktadır. Çöplüklerde yatıp kalkmakta, yıldızları artık seyretmemektedir. Fakat Galactus -bu sefer yok etmek için değil, kendine tapılması için- yeryüzüne döndüğünde, dünyayı bu sahte tanrıdan kurtarmak için Silver Surfer bir kez daha sörf tahtasına çıkar. Çünkü herkes bu hayatta bir fark yaratabilir.

Lee ve Moebius - Amerika ve Avrupa çizgi roman camiasının en esaslı efsaneleri, diğerlerine hiç benzemeyen bir Silver Surfer hikayesi için, yaratıldığı günkü kadar güncel, zamana meydan okuyan bu Alegori için bir araya geldi!

16cm x 24cm, 80 Sayfa, Renkli, 25 TL

hanac

Kauss

Çizgi roman kısmına bakacak olursak 48 sayfalık bir eser. İlk girişte Stan Lee'nin 1988'de yazdığı bir önsöz mevcut. Moebius ile nasıl yollarının kesiştiği ve böyle bir eser çıktığından filan bahsediyor. Eserin sonunda ise, Moebius'un bu çizgi roman için yorumları mevcut. Balonlama, çizim, tekrar çizimler, sonuç vb. olarakta bölümlere ayırmışlar. En arkada ise orjinal kapaklar vb. var.

Stan Lee bu önsözde; eseri yaratırken yıllar önce gelen okuyucu mektuplarından yola çıktığını belirtiyor. Ve yarı-dinsel ögelerde karar kıldığından bahsediyor. Bana kalırsa keşke bu yola hiç girmeseymiş. Eser zaten hepi topu 48, hadi 50 sayfa olsun habire bir; kişisel motivasyon türevi, dinsel atıflar, özgüven vb. gibi konulardan bahsedip duruyor. Hani belirli bir yerden sonra bu hiç samimi gelmemekle beraber, gereksiz de bulduğumu belirtmek istiyorum. Bu şekilde bir yol izleyeceklerse, çizgi romanın içinde daha az serpiştirebilirlerdi. ( belki kelimeleri doğru seçemedim ama okuyan arkadaşlar, ne demek istediğimi anlayacaklardır )

Bir diğer yorumumu da Moebius'a yapmak istiyorum. Hayatımda tek yarım bıraktığım çizgi roman olmuştur, o da Incal'dır. En büyük sebep ise çizimlerinin yormasıydı. Alegori'de ara ara yorduğunu söyleyebilirim. Eğer daha fazla sayfalı bir eser olsaydı, konunun da bana yavan gelmesiyle yarım bırakabilirdim. Herkesin zevkleri farklı olduğundan Moebius bana hitap etmiyor diyebilirim :)

Burası spoiler, okumayan arkadaşlar atlasın lütfen...

Eserin sonunda Galactus tanrılara isyan etmelerini sağladın, planlarımı bozdun, seni serbest bırakıyorum ve gidiyorum ama döneceğim türevi basit / yavan finali de hiç olmamış.

Bunların dışında; Marmara Çizgi ekibine teşekkür ederim. Dilimize Silver Surfer eseri kazandırdıkları için. Yorumlarım biraz negatif ama bu tamamen kişisel zevk ile alakalı yoksa yayınevi bazlı her şey olumlu diyebilirim  ;D

Nightrain

Şöyle bir baskıya asla hayır demezdim.

nicholaihel

Alıntı yapılan: Nightrain - 26 Eylül, 2019, 10:42:47
Şöyle bir baskıya asla hayır demezdim.

Yine en güzel en kaliteli baskıları bulmuş Nightrain. Basılmadığına sevinsem diyorum ben :) zira basılsa para yetiştiremeyeceğim bu baskılara

Nightrain

Paralel Evren ÇR'de Yıldıray Çınar varyantı da var;