Altın Madalyon - Blog

Başlatan xmenac, 20 Şubat, 2020, 02:10:16

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xmenac

Merhabalar,

Bir süredir gündemde olan bir konuyla ilgili burada yorumlarınızı almak istedik. Malumunuz forumun bir giriş sayfası yok, doğrudan forum kategorileri ve başlıklarıyla açılıyor site. Her ne kadar çok detaylı analizler ve çizgi romanla ilgili güncel gelişmeleri forumda konuşuyor olsak da kimi zaman arka planda kalabiliyor ya da foruma üye olmayanların ulaşamayabileceği şekilde sitede kalabiliyor.

Halihazırda forumun bir blog'u var ama farklı adreste olduğu için midir bilmiyorum, üyeler pek ziyaret etmiyor. Biz de bu blog'u forumun açılış sayfasına taşıyabiliriz diye düşündük. Hem moderatörlerin hem de üyelerin detaylı incelemelerini yayınlamak için güzel bir platform olabileceğine kanaat getirdik. Yeni çıkan yayınların duyuruları ve çizgi romanla alakalı haberleri de yine isteyen ekleyebilir blog'a.

Forumdaki üyelerin halihazırda sürdürdüğü bir dergi geleneği de var. Belki blog'ta öne çıkan içerikler de seçki şeklinde senede bir defa dergide yer alabilir ve böylece ayrı içerik hazırlama zahmeti de ortadan kalkmış olur. Zira dergi çok sayıda okura hitap etmiyor ve maalesef PDF formatında olması nedeniyle Google aramalarında da içeriği yer almıyor. Blog sayesinde bu gibi durumlarda da değişiklik olabilir.

Sizin de yorumlarınızı alırsak ortaya daha kapsamlı bir konsept çıkabilir. Siteye bir açılış sayfası eklense ve burada yazılar yer alsa okunur mu ya da yazmak ister misiniz, fikirlerinizi belirtirseniz seviniriz.

KenParker

Forum büyüktür blogdan.
Levent Cantek'in çok iyi bir bloğu var. İçeriği çoğunlukla çizgi romanlar ilgili. Peki kullanışlı mı? Hayır. Aradığın hiç bir şeyi bulamıyorsun. Diyelim konunun birine mesaj yazdın. Nerdeydi? araki bul. Bence gerek yok.

altay1944

bloglara özellikle resmi kurumlardan giriş yok benim açımdan engelli durumuna düşer giriş yapamam...
Yarabbi bildir de
ben beni bileyim. Beni bilen ben ile kendime geleyim. Benim bensizliğim
ile ben seni bileyim. Seni bilmeyen beni ben neyleyeyim...

Hz. Mevlânâ

Vega

blogger ya da wordpress alt yapısı ile bir blog yapıldıktan sonra interneten üzerine başka bir şablon geçirilerek ve .com uzantısı ile domain alınarak blog görünümünden uzaklaştırılıp daha klas bir site görünümü verilebilir. Örnek olarak kayıp rıhtım sitesi ve forumu bu konuda gayet başarılı. Ancak bu tip işlerde (bence) en büyük sıkıntı, bu işi üzerine alacak kişiye talebine göre maddi ya da manevi tatminin sağlanabilmesi. Diğer türlü bir müddet sonra uğraşmaktan bıkıyor insan.
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

memospinoz

Arkadaşlar zaten blog sitesi ve kayıp rıhtım benzeri forumumuz var.
Bir kez daha duyurmuş olalım:

Blog
http://sonkule.com/

Forum
https://www.geekmahal.com/

memospinoz

Burada bahsedilen ortak bir arayüz olsun. Oradan isteyen istediği sitede gezsin, yazsın. Mesela altinmadalyon.com ana giriş sitesi
sonkule blog yazmak için (inceleme, haber vb.)
geekmahal güncel ve akıcı forum
altinmadalyon forum eski forum

memospinoz

Ayrıca dergi de issuu benzeri bir platforma yüklenerek flash tarzı sayfa çevirerek online okunabilir. Ayrı bir sekme (altinmadalyon.com/dergi) veya blog içinde bir başlıkla belirlenebilir.

xmenac

Sorulara yanıt vereyim. Öncelikle forumu kapatıp blog'a geçme gibi bir durum değil, sadece siteye ilk girildiğinde yazılan incelemelerin ve gelişmelerin bir arada görüneceği bir arayüz sayfası. Nitekim şu an forumun en üst bölümünde yer alan duyurular bölümü de aynı işi görüyor fakat yer azlığından çok bir içerik sığamıyor.

İkinci konu, blog şu anki forumun içinde olacağı için foruma giren herkes blog'a da girebilir. Burasına yeni bir sayfa eklemekten ibaret olacak durum.

Vega'nın dediği konu konu çok doğru, güzel örnekleri var bu konseptin. Aynı şekilde Memospinoz'un dediği gibi Altın Madalyon'un da hem wordpress altyapılı blog'u hem de söz konusu siteyle aynı forum yazılımından üretilen bir forumu var (https://www.geekmahal.com).

Burada maksat her şeyin bir arada olabilmesi ve harcanan vakit sonucunda üretilen içeriğin okurla daha rahat buluşabilmesi. Örneğin yeni çıkan çizgi romanların duyurulduğu bir başlık var forumda fakat başlığa yeni bir ileti girilmediği sürece son yazılan konularda görülmüyor. Meraklısının ilgili kategoriden ulaşması gerekiyor. Halbuki diğer türlü sitenin bir bölümünde bu içeriği sabit bir biçimde görebilmek mümkün olabilir. Dergi konusunda da kolaylık sağlayacağını düşünüyorum, bir anlamda yayına hazır bir içerik olur. Şu an eski sayılara https://dergi.altinmadalyon.com adresinden ulaşılabiliyor ama kaç kişi girip okuyor tartışılır.

YERDENİZ

Altın Madalyon forumu girişine bir blog gerekli kanaatindeyim. En kıytırık filim sitelerinde bile ilk girişte blog açılıyor. 
Resimli Roman sitesi gibi derli-toplu olursa dadından yenmez.

rumar80

Ben de blog konusunu destekliyorum. Böylece forumda paylaşılan birbirinden güzel incelemelere daha kolay ulaşılabilir ve diğer yazıların arasında kaybolmaları önlenebilir.

darkwood

Forum alt yapısı destekliyorsa, blog için bir ara yüz açmak forum için güzel olur.
Darkwood Sakinleri..

hanac