Teksas maceralarının geçtiği köyler

Başlatan Vega, 24 Şubat, 2020, 10:36:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Vega

Akşam Teksas okurken farkettim. Teksas ve Swing maceralarında, köylerin mimarisi sanki daha çok ortaçağ avrupa mimarisi gibi geldi bana. Taş binalar, kemerler, mahzenler, yüksek merdivenler vs. Oysa daha yakın zamanda geçen Ken Parker, Tommiks gibi çizgi romanlarda taş yerine ahşap binalar dikkat çekiyor. Bunun nedeni ne olabilir?
İlk kitabım Yanlış Adam çıktı. Edirne sokaklarında geçen çizgiroman temelleri üzerine kurulu bu romanı almayı unutmayın...

memospinoz

Bulunulan yerin coğrafyası olabilir. Taş çoksa taştan evler, orman çoksa ahşap evler çoğunlukta olabilir. Doğu Anadolu ve Karadeniz gibi.

memospinoz

Teksas ve Swing 18. yüzyılın ikinci yarısında Amerikan Bağımsızlık Savaşı yıllarında, Tommiks 19. yüzyılın ilk yarısında (Altına Hücum ve Batıya Göç döneminin başları), Ken Parker 19. yüzyılın ikinci yarısı ve 20. yüzyılın hemen başında (1. Dünya Savaşı öncesi yıllar) geçiyor.

Bu dönemlerin Amerikan mimarisini yöresel olarak incelemek gerekli daha detaylı bilgi edinebilmek adına.

hanac

Alıntı yapılan: Vega - 24 Şubat, 2020, 10:36:49
Akşam Teksas okurken farkettim. Teksas ve Swing maceralarında, köylerin mimarisi sanki daha çok ortaçağ avrupa mimarisi gibi geldi bana. Taş binalar, kemerler, mahzenler, yüksek merdivenler vs. Oysa daha yakın zamanda geçen Ken Parker, Tommiks gibi çizgi romanlarda taş yerine ahşap binalar dikkat çekiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Teksas ve Swing, Amerika bağımsızlık mücadelesi yıllarında 1775-1789 yıllarında geçiyor. Yani 18. yüzyılda.

O sırada hala avrupa'dan göç geliyordu ve gelenler de avrupa'nın mimarisini peşlerinde getiriyorlardı.

Şehir isimleri bile Avrupa şehirlerinin başına yeni (New) eklenmesi ile isimlendiriliyordu.

Boston gibi doğu yakası şehirleri hem mimarisi hem yaşama biçimi ile Avrupa gibiydi.

Ama batıya doğru gidildikçe bu etkiden kurtuldular, yeni mimari yapım yöntemleri geliştirdiler.