Doktor Aphra - Çizgi Düşler

Başlatan dean, 26 Şubat, 2020, 14:51:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

dean

Doktor Aphra, kendine ait yepyeni seride parlıyor!

Darth Vader'ın pençesinde geçirdiği dönemden hayatını epey zor kurtardı. Sith Karanlık Lordu, yaşadığını öğrenecek olursa onu galaksinin en ucuna kadar takip edecek. Ama şimdilik, en iyi yaptığı işe dönme zamanı. Üç Sıfır ve BT-1'in yanısıra Kara Krrsantan ile birlikte galaktik merkezden Dış Halka'ya –ve arasında kalan her yere– dek, nadir antik eserleri aramak için yola çıkıyor. Ne de olsa ödemesi gereken borçları var. Yeter ki İmparatorluk'tan ve kelle avcılarından her an bir adım önde olabilsin... Yani, neredeyse galaksideki herkesten!

Çıktı!

hennessy

Doktor Aphra goodreads bakınca iyi puanlar almış bende bu akşam itibari ile denemek için almıştım. Seri bitene kadar alırım.

Sözünde durup SW bastığı için tam destek çizgi düşlere....Aldım gitti..
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

hennessy

Kitap bir solukta bitti. Macera seven bir kızın Yavin 4'de başlayan ilginç bir hikayenin peşinde koşmasını anlatıyor. Hikaye güzeli çizimler güzel 7/10
Murat : Hasan abi Avengers dağılmış duydun mu?
Hasan: Duydum duydum toplanın Tellioğulları

Mrtekin

Aphra karakteri ile; bir önceki Darth Vader serisinde tanışmış ve kendisini Darth Vader'in hem pis işlerini kotaran hem de günün sonunda Vader'in o ölümcül ve hesaplı gazabından kurtulacak kadar zeki ve kurnaz bir hatun olarak bellemiştik.

Karakter o zaman yer yer Han Solo esintileri de andırmıyor değildi. Tutunca kendi serisine kavuşmuş. Bu sefer, kendisine bir nevi
İndiana Jones tozu da serpiştirilip,SW evreninde özellikle arkeolojik buluntuların ticaretinden geçinen bir kahraman yaratmışlar. Doktorlukta, arkeoloji doktorluğundan geliyor. "Dr. Jones" gibi:-) Yani karşımızda kısmen Han Solo kısmen Indiana Jones benzeri zeki, kurnaz, girişimci, ve mücadeleden kaçmayan bir karakter var.

Senaryo itibarı ile oldukça hoşuma gitti. Çizimleri de çok güzel buldum. Açıkçası beklentilerimi karşıladı. Devam edeceğim.
They drew first blood...

ferzan

Bu seriye başlama gibi bir düşüncem yoktu. Doktor Aphra karakterini de zerre kadar ilgi çekici bulmuyordum. Bir çeşit Han Solo çakması, başı beladan kurtulmayan maceracı ve kaçakçı bir kızın öykülerini okumak, Star Wars evreninde şu an için okumak isteyeceğim son şeydi ama Darth Vader serisinde Doktor Aphra 'nın ilk ortaya çıkışını ve serideki rolünü ister istemez okurken karaktere karşı buzlarımın eridiğini fark ettim. Göründüğünden çok daha fazlası olduğu belliydi. Darth Vader (2015 serisi) 4. cilt itibariyle de "Ben bu kızın serisini alırım, monşer." dedirtti. Dolayısıyla Çizgi Düşler 'den çıkan 1. cildi aldım ama henüz okumadım. Biraz biriksin diye bekliyorum. Yalnız kendi serisindeki tasvirini, Darth Vader serisindeki tasviri kadar tutmadım ilk bakışta. Darth Vader serisinde bazı şeyleri bile bile kaderine meydan okuyan, içten içe de başına gelecekleri bilen ve bir şekilde kaderine razı olmayı da öğrenmiş; yaşama içgüdüsünün sağlamlığı kadar ölümün çaresizliğine baş kaldırmanın anlamsızlığını idrak etmiş olgunluğuyla dengeli deli dolu karakteri, o çizimlerle çok uyumlu gelmişti. Kendi serisinde bu havayı pek alabilmiş değilim ama tabi daha okumadığımdan yorumlamam ne kadar doğru olur bilemiyorum. Benimkisi ilk bakış, ilk intiba, evvelki haliyle ilk görsel kıyaslama sadece. Yalnız dinamik bir seri olduğu da okumadan belli o çizimlerle.

Yine Star Wars ve Darth Vader serileri ile Vader Vuruldu ortak cildinde gördüğüm kadarıyla Doktor Aphra, yan karakterler olan Üç Sıfır, BT-1 ve Kara Krrsantan ile psikopat bir dörtlü oluşturuyor. Öyle ki, bu dörtlüde kimin kime ne yapacağı belli değil gibi bir şey. Şerefsizliğin, hayınlığın absürt twistlerle ihya olduğu kara komik bir hissiyat vardı. Umarım kendi serisinde de bu böyledir. Şunu da belirtmeliyim ki bundan önce yazdığım üç ayrı Star Wars başlığının aksine, Doktor Aphra serisi tek başına okunabiliyor ve paralel gittiği herhangi bir seri yok diye biliyorum. Yalnız ortaya çıkışı ve yediği ilk haltlar, paragraf başında koyu renkle belirttiğim üç başlıktaki paralel kurguda gerçekleşiyor.

Şimdilik satın almaya devam edeceğim ama okumak için birkaç cilt birikmesini bekleyeceğim gibi görünüyor. Umarım okuduğumda hayal kırıklığına uğratmaz ve öncesinde göründüğü serilerdeki hissiyatı aynen verir.
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

ferzan

Düzeltiyorum, Doktor Aphra serisi de tek başına okunamıyormuş (tabi ki yasaklayan yok, tek başına da okunur ama eksikler olur, sebebini yazıyorum aşağıda). Star Wars ana seri başlığında Afu Abi 'nin ilave ettiği görsel ve link ile anlıyoruz ki Doktor Aphra serisi de Star Wars ana seri ile kesişiyormuş.

Bknz. 1: http://altinmadalyon.com/altin/index.php/topic,12677.15.html

Bknz. 2: https://starwars.fandom.com/wiki/Star_Wars:_The_Screaming_Citadel

Aşağıya Star Wars serilerinin ilgili kesişime kadar olan sağlıklı okuma sıralamasını kopyalıyorum Doktor Aphra 'nın da bu evrendeki kronolojik yerinin anlaşılması için;

1- Star Wars Cilt 1: "Skywalker Saldırıyor"
    2- Darth Vader Cilt 1: "Vader"
    3- Star Wars Cilt 2: "Kaçakçı Ayında Yüzleşme"
    4- Darth Vader Cilt 2: "Gölgeler ve Sırlar"
    5- Vader Vuruldu (her iki serinin kesiştiği ortak cilt)
    6- Darth Vader Cilt 3: "Shu-Torun Savaşı"
    7- Star Wars Cilt 3: "Asi Hapishanesi"
    8- Darth Vader Cilt 4: "Oyunların Sonu"
    9- Star Wars Cilt 4: "Harbinger 'in Son Uçuşu"
    10- Doktor Aphra Cilt 1: "Aphra"
    11- Star Wars Cilt 5: "Yoda 'nın Gizli Savaşı" (henüz çıkmadı)
    12- Screaming Citadel (SW & DA kesişim cildi) (henüz çıkmadı)
    13- Doktor Aphra Cilt 2: "Doktor Aphra ve Muazzam Kazanç" (henüz çıkmadı)
    14- ..........................

Toparlamak gerekirse, Doktor Aphra aslında Darth Vader (2015) serisinde doğuyor, hikaye akışı gereği Darth Vader serisi dışında Star Wars ana seri ile Vader Vuruldu kesişim cildinde boy gösteriyor. Darth Vader (2015) serisi 4. cilt itibariyle bitince Doktor Aphra 'nın serüvenleri bitmiyor, hemen ardından kendi serisi başlıyor, yani bu başlığın esas mevzusu başlamış oluyor. Ne çare ki tek başına okunduğunda ufak bir eksilme oluyor, çünkü yukarıdaki listede yer alan Screaming Citadel cildi içerisinde Doktor Aphra 'nın 7. ve 8. fasikülleri de yer alıyor Star Wars 'ın 31 ve 32. fasiküllerinin yer aldığı gibi. Doktor Aphra 'nın ilk cildinde 1-6 arası sayılar varken, ikinci cildinde 7 ve 8. sayılar yer almamış olacak ve ikinci cilt 9. sayıyla başlayacak, çünkü ilgili sayılar Screaming Citadel 'de yer almış olacak.

Kısaca, Doktor Aphra serisini kendi başına okuyacağımız zaman daha ilk ciltlerde bir hikaye aksaması ile karşılaşacağız büyük ihtimalle. O yüzden en azından Screaming Citadel cildini Doktor Aphra 'nın 1. cildi ile 2. cildi arasına koymamız gerekecek. Diğerlerine bulaşmak istemeyen böyle yapabilir ama karakteri en başından görüp ilerleyen ciltlerdeki muhtemelen gönderme yahut geri dönüşleri anlamak için isteyenler yukarıdaki sıraya göre bu üç ayrı seriyi ve iki ayrı tekliyi sıralı ve birbirini tamamlar şekilde okuyabilir.

Umarım sonrasında başka kesişimler de olmuyordur da rahat rahat dümdüz okumaya devam ederiz. Belki Star Wars ana seri ile başka paralellikler ya da göndermeler oluyordur, çıkınca göreceğiz artık. Avengers sarı listeye döndü Star Wars serileri de. Neyse ki durumun farkına varabildik. Çizgi Düşler de her üç seriyi bu sırayla çıkarırken hiç renk vermemiş ya bize, kendi göbeğimizi kendimiz kesmiş olduk resmen.  :)
Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

hanac

Star Wars - Doktor Aphra Cilt 2 | Doktor Aphra ve Müthiş Kazanç

152 sayfa. 16x24 cm
Fiyat: 70 ₺

DOKTOR APHRA, APHRA İŞE DÖNDÜ, HEM DE KAZANÇ GARANTİLİ YENİ BİR PLANLA!.. ..

Ortada minicik bir sorun var yalnızca: Plan, galaksinin en berbat kötülerini çevresine toplamasını

gerektiriyor. Onlar da, Doktor'un pek-uslu-sayılmayacak numaralarından hiç hazzetmiyorlar! Bir

Jedi antikasını açık arttırmaya sokarak çabuk ve kolay kredi kazanma görevi iyi başlıyor... ama sonu kötü bitecek gibi. Aphra'nın geçmişinden gelen karanlık bir kişi de tam bu sırada sahneye çıkmaya karar veriyor! Dahası, Aphra'yı gölgesi gibi izleyen Wookiee Kara Krrsantan'ın geçmişine dair bir öykü de bu ciltte! Bu yırtıcı ödül avcısının neden söylendiği kadar korkutucu olduğuna, hatta daha da fazlasına dair sebepler ortaya çıkıyor!