Hasan Kabakçı vefat etti

Başlatan haysat, 17 Mayıs, 2020, 15:37:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darkwood

Birçok kez alışveriş yaptığım, çizgi roman koleksiyoncusu ve Kadıköy çizgi roman sahaflarının efsanelerindendi.
Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabır versin.
Darkwood Sakinleri..

s.b

İNANDIĞIN GİBİ YAŞAMAZSAN YAŞADIĞIN GİBİ İNANIRSIN

dayıcomics

Gabby

Yakınlarının başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin...

yunusmeyra

"...
İlkokul ikinci sınıftayken, bir gün arkadaşı Mümin, bitişik bahçeden kendisine "Ben bitirdim, sen de oku" diyerek bir kitap fırlatıyor. "Gördüğüm ilk Tommiks'ti bu. Yıl 1957. Hemen okuyup bitirdim, çok hoşuma gitti. Sonra yenilerinin peşine düştüm. Öyle ki, ben bu Teksas-Tommiks yüzünden ilkokul dörtte sınıfta kaldım. Okuduklarımızı arkadaşlarla değiş tokuş ederdik. İşi bitenleri yazlık sinema önlerinde satardık. Çok yazlık sinema vardı o zamanlar. Sadece Zeytinburnu'nda yirmiye yakın sinema vardı. Durmadan filmlere gider, eve geç kalırdık. Az mı dayak yedim babamdan... İşte bu sevgi ve merak, o günlerden. Fakat biriktirme işi sonradan başladı."
....
Hasan Bey, ilkokuldan sonra okuyamamış. Babasının başka bir evlilik için kendilerini terk etmesiyle, hasta annesinin ve iki ablasının geçimini yüklenmiş. Evin tek erkeği olarak 12 yaşından itibaren çeşitli işlerde çalışmış. Tıpkı bir Kemalettin Tuğcu kahramanı gibi; yoksulluk, mücadele, "hayatım film olur" dedirtecek bir hayat... Delikanlılık, askerlik, evlilik, üç çocuk derken, çizgi romanları unutup gitmiş. Fakat şu çocukluk arkadaşı var ya... Hani ilk çizgi roman aşkını aşılayan Mümin... İşte o arkadaşlık, unutulmamış ve bugünkü Çizgi Sahaf'ın ilk tuğlasını koymuş. "Yıl 1986, 45 yaşımdayım. Bir gün Mümin'lerin evine gittik  ailece. Çok güzel resim yapardı arkadaşım. Bana bir resim gösterdi: A4 kâğıda bir Teksas sayfası çizmiş. O an bir nostalji uyandı bende. Orijinalini görmek istedim. Bir türlü çıkarıp göstermedi kitabı. İnat ettim, her yerde çizgi roman aramaya başladım. Çocukluk damarım kabardı. Buldukça daha eski sayıları da bulmak istedim. Takım yapayım, seriyi tamamlayayım derken, eski hastalık nüksetti. Bazı insanlarda nüksediyor, biliyorum."

.....

1987'de, biriktirdiği çizgi romanlarla ilk sahaf dükkânını Beyazıt'ta açmış, Hasan Bey. İlk kez 1951 yılında Kral Neşriyat Yurdu tarafından yayımlanan Pekos Bill sayesinde İtalyan kökenli çizgi romanla tanışan Türkiye, 1956 yılında Ceylan Yayınları'nca yayımlanan Teksas ve Tommiks serileriyle bu tarza iyice ısınmış. Peş peşe yayınevleri kurulmuş, çeşit çoğalmış. Fakat sosyal değişkenlerin etkisiyle düşüşe geçen grafik, öyle bir gün geliyor ki, sıfırlanmış. 1991 yılında, sektörde çizgi roman yayımlayan tek firma olan Tay Yayınları da kapanmış. 1991-1996 yılları arasında Türkiye'de tek çizgi roman basılmamış. "Eldeki çizgi romanlar kıymete binmişti. Düşünün, 91'de Alaska'yı 3 liradan satıyorduk. Bugün de 3 liradan satıyoruz..."(2010) Ancak durgunluk beş yıldan çok sürmeyecek, belki de bu kaderi değiştiren, Hasan Kabakçı olacaktı: "Ege Görgün adlı, gazetecilik okuyan bir müşterim vardı. Arada sohbet ederdik. Bir gün mezun olduğunu ve Milliyet gazetesinde işe başladığını söyledi. Aman, dedim, eskiden gazeteler çizgi roman verirdi. Söylesene editörüne, çizgi roman ölmesin, sizin gazete yapsın şu işi... Bir aya kalmadı, AD Yayıncılık'tan dergi çıktı! Ege Görgün, dizi editörüydü. Yeniden çizgi romana kavuştuk." 2000 yılında Beyazıt'tan Kadıköy'e taşınan bu dükkânda, çizgiyle üretilen her şey mevcut..."

*metinler ve fotoğraf, Berat Alanyalı'nın Hasan Kabakçı ile 2010 yılında yaptığı söyleşisinden alınmıştır. "Sevgi ve inatla oluşmuş iki arşiv: ÇİZGİ ROMANLAR, ESKİ FİLMLER..."

Hasan abi'yi Beyazıt meydanında tezgahların açıldığı yıllarda, 1990'larda tanımıştım... bir ara sanırım elindeki çr koleksiyonlarından çekip bastırdığı fotoğrafları da satıyordu meraklısına; ceylan yayını tommiks, teksas, kinova, teks vs... denk geldikçe ilginç bulduklarımdan alır sohbet ederdik. Kadıköy yakasına geçmeden önce Beyazıt'ın tenhalaşmasına, "çınaraltı"nın etrafındakiler dahil eski kitap tezgah ve satıcılarının kaldırılmasına şahit olmuştu... hafta sonları Kadıköy ptt arkasındaki sokağa açılan kitap ve özellikle de çr tezgahlarının çizgi roman severleri Anadolu yakasına çekmeye başladığı yıllardı... tek tük açılmaya başlayan çr sahafları ile Kadıköy yeni merkez olduğunda o da taşıyacaktı dükkanını... çocukluk sevdası çizgi romanların ve filmlerin peşinden koşmaya, koşanlara hizmet vermeye devam etti yıllarca... Allah rahmet eylesin, yakınlarına sabırlar dilerim...

HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

hanac

mavibeyefendi

Zamanında benim de çok alışveriş yaptığım bir emekçiydi. Büyülü Rüzgar serisini kendisi sayesinde tamamlamıştım. Geçtiğimiz günlerde eski USB bellekleri karıştırırken, 2009 civarı lise zamanlarımda işlettiği çizgi roman sahafın çektiğim birkaç fotosunu buldum ve buraya eklemek istedim. Umarım doğru yerdir burası.

doktor1881

eski çınarlar birer birer gideriyor Allah Rahmet eylesin

Bilal ceylan

Hasan kabakçı sevdiğimiz bir abimiz di ölümüne çok üzüldüm,ancak ölümünün üzerinden bir kaç ay bile geçmeden ailesi çizgi roman koleksiyonunu satışa çıkarmış,hemde adına imzalanmış kitaplara varana kadar,insan bunu görünce benden sonra benim ailem de bunu yaparmı diye düşünmeden ademiyorum..

YERDENİZ

Alıntı yapılan: Bilal ceylan - 27 Temmuz, 2020, 09:27:13
Hasan kabakçı sevdiğimiz bir abimiz di ölümüne çok üzüldüm,ancak ölümünün üzerinden bir kaç ay bile geçmeden ailesi çizgi roman koleksiyonunu satışa çıkarmış,hemde adına imzalanmış kitaplara varana kadar,insan bunu görünce benden sonra benim ailem de bunu yaparmı diye düşünmeden ademiyorum..

Kızların bütün kitaplarını satacakmış uçankuş'tan duydum. :)

Bilal ceylan

Satarlar mı bilmem ama ihtiyaçları olacağını sanmıyorum buna rağmen satalım gitsin babamız için değerli olan bizim için değerli değil derlerse ona da bir şey diyemem,ama bana göre ölmüş bir insana yapılmış büyük saygısızlık,yurt dışında insanlar ölmüş babalarının 30 yıl önce sattığı arabayı arayıp bulup satın alıyor bize babamızı hatırlatıyor diye,bir de bize bak,ata yadigârlarına saygı kalmamış.

yunusmeyra

meşhur sözdür, 'Beyefendi mezara, metrukâtı mezata'  ::)
HULK DEĞERLİ BİR KAHRAMANDIR!
HSD YENİ ÜYELERİNİ BEKLİYOR

karayel2018

bütün koleksiyonların kaderi bağış olarak bir yere verilmiyorsa satılmaktır. evlatlar satmasa torunlar satar.

bayram1944

Rahmetli Hasan kabakçının çizgi romanlarına, aile bireylerinin yaptığını okuyunca aklıma o da rahmetli can yücel geldi...

bayram1944

Değerli dostlar, uzun zamandır aradığım, Ken parker 33 ve 46 sayılardan 46 Adah ı kitantik kitapta 125 artı 10 tl. Kargo masrafıyla toplam 135 tl ye aldım.çok çok Mutlu oldum. Kitantiğin adresini veren arkadaşımıza çok teşekkür ediyorum. 59 luk seride yalnızca 33 sayı kaldı. Değerli dostlar yardımınızı rica ediyorum.