İran usulü metamorfoz - Baobab

Başlatan darbove, 01 Eylül, 2020, 14:36:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

darbove

İran usulü metamorfoz, ünlü İranlı karikatürist Mana Neyestani'nin Neyestani Mana otobiyografik hikâyesi. Neyestani, çizdiği masum bir karikatürün ülke çapında krize dönüşmesiyle kendini hapiste bulur. İran rejiminin oluşturduğu kafkavari totaliter sisteme içeriden yalın bir bakış.
The Bird of Hermes is my name, eating my wings to make me tame.

xmenac

Bu başlık ve diğer açılan Baobab başlıklarındaki resimlerin linki Facebook olduğu için muhtemeldir ki bir süre sonra forumdan görüntülenemeyecek. Halbuki doğrudan Facebook'taki tanıtım linki paylaşılsa oradaki resim de buradan görünebiliyor, uzun zaman önce bu özellik eklendi foruma. Bağlantıların bu şekilde eklenmesi daha pratik olur forumun kullanımı esnasında.

Aynı şekilde Twitter ve Instagram linkleri de eklenebiliyor.

darbove

Alıntı yapılan: xmenac - 01 Eylül, 2020, 20:35:00
Bu başlık ve diğer açılan Baobab başlıklarındaki resimlerin linki Facebook olduğu için muhtemeldir ki bir süre sonra forumdan görüntülenemeyecek. Halbuki doğrudan Facebook'taki tanıtım linki paylaşılsa oradaki resim de buradan görünebiliyor, uzun zaman önce bu özellik eklendi foruma. Bağlantıların bu şekilde eklenmesi daha pratik olur forumun kullanımı esnasında.

Aynı şekilde Twitter ve Instagram linkleri de eklenebiliyor.
Baobab'ın kendi konusu bizde açılmamış.  3 tane fotoğraf mevcut gönderide. Olsa idi direkt bağlantının linkini atardım. Siz söyleyene kadar bu durumdan haberim yoktu. Forumdaki yenilikleri
ve eklenen özellikleri takip edebileceğimiz yer neresidir bilmiyorum. Alıştığım ve kolayıma nasıl geldiyse öyle eklemek durumunda kaldım. İlgili mod arkadaşlar linkleri flickrdan düzenlerse harika olur.

xmenac

Muhtemelen Hasan abi Flickr'a taşır ilk fırsatta.

Altın Madalyon kategorisinin altında Forum alt kategorisi var, genelde orada geçiyor konusu.

darbove

Alıntı yapılan: xmenac - 01 Eylül, 2020, 22:37:54
Muhtemelen Hasan abi Flickr'a taşır ilk fırsatta.

Altın Madalyon kategorisinin altında Forum alt kategorisi var, genelde orada geçiyor konusu.
demin birkaç kere de facebookdaki paylaşım linkiyle denedim. maalesef gönderi düz link olarak oluştu,önizleme yoktu.

Gabby

Mana Neyestani'nin 2018 yılında yayınlanmış sadece çizgilerden oluşan "Tout Va Bien!" (Her Şey Yolunda!) kitabının çizimlerini incelemiştim. Yazısız olmasından kaynaklı olsa gerek tarzı Claude Serre'yi çağrıştırmıştı. Listeme aldım "İran Usulü Metamorfoz"u..

hanac

hanac

Alıntı yapılan: darbove - 01 Eylül, 2020, 23:12:31
demin birkaç kere de facebookdaki paylaşım linkiyle denedim. maalesef gönderi düz link olarak oluştu,önizleme yoktu.

Sorun yok. Böyle daha iyi.

Ben de Facebook yok, bazen FB linklerini göremiyorum.

nicholaihel

Bi' çırpıda okunan, güzel, ilginç bir hikaye. İran'ın mevcut yapısı, bölgenin gebe olduğu bazı problemleri ve onların altyapılarını da içeriden bir gözün, yaşanmışlıklarıyla anlatması keyifli bir tecrübe sunuyor. Farklı etnik unsurlar, hassasiyetler, alınganlıklar, sadece bir damla bekleyen onlarca bardakla ağzına kadar dolmuş bir ülke... Çizerimiz o damla oluyor, hikaye başlıyor. Spoiler vermeye, kitabın değindiği hassas konularda ahkam kesmeye gerek yok. Grafik roman sever gözü kapalı okuyabilir derim.

Çizimleri, taramaları da çok beğendim. Hasan Aycın ve Hanzala'nın da çizeri Naci el-Ali geldi sık sık aklıma incelerken çizgileri.

ferzan

Birkaç akşam önce başlayıp parça parça okumak suretiyle bu sabah bitirdim.

Baobab 'ın her yayınını gözü kapalı alan bir okurum. Ne var ki bu sefer biraz mesafeli yaklaşacağım tuttu, hemen değil de biraz geçsin öyle alayım demiştim ama içerikle ilgili biraz bilgi edinince hemen aldım. Meğer tam benim ilgimi uyandıran türde bir esermiş de az daha göz ardı edecekmişim.

Kitabın çizeri, 2006 yılında İran 'ın ulusal bir gazetesinin hafta sonu gençlik ilavesinde çizdiği ve takipçilerinin hiç de az olmadığı çizgi karakterinin o haftaki bölümünde çizdiği hamamböceğinin konuşma balonuna yazdığı kelime yüzünden yurt genelinde krize sebep oluyor.

Farkında olmadan, kimseyi rencide etme düşüncesi olmadan yaptığı bu çizim yayınlandıktan hemen sonra İran 'daki Azerbaycan Türkleri tarafından çok büyük tepki alıyor ve zaten İran rejimindeki konumları ve yaşadıkları sebebiyle barut fıçısına dönmüş bu insanlar söz konusu karikatürün kıvılcım görevi görmesiyle patlıyorlar. Protestolar, eylemler, isyanlar, kavgalar ve saireler derken Mana Neyestani ve eşi tehdit telefonları almaya başladıkları sırada rejim güçlerince sorgulanmaya başlıyorlar. Bu sorgulama beraberinde geçici bir hapis sürecini ve beklenenden çok daha büyük olayları getiriyor. Bu süreçte Mana ve eşinin yaşadığı en güçlü iki duygudan ilk şaşkınlık, ikincisi ise korku. Ve İran 'daki hayatları kısa bir süre içerisinde sonsuza kadar değişiyor.

Olayın detaylarını bilmiyorum, düşüncelerim sadece çizerin penceresinden anlatılanlardan ibaret. Bazı kaynaklarda bilinçli olarak azınlık Türkleri rencide ettiği öne sürülüyor, bazısında ise yine çizeri ortada bırakacak genel geçer açıklamalar mevcut. Çizerin de köken olarak Farsi değil Azeri olduğu da öne sürülmüş. Anladığım kadarıyla bütün mesele, Danimarka 'daki karikatür kriziyle eş zamanlı olarak bir başka kitlenin mevcut bıkkınlığı ile denk gelen önemsiz bir karikatürün çok ciddi olaylara ve onlarca kişinin ölümüne sebep olmuş. Tam da Ortadoğu 'ya yakışır bir şekilde.

İlginç, ibretlik, bir o kadar da garip, yer yer gayet aşina olduğumuz şeylerin benzerlerini de bünyesinde barındıran arşivlik bir kitap. Kitabın bağlanma şeklini ilk anda yarım kalmışlık hissiyle karşılasam da son sayfalarda düşülen notlar finale tekabül etmiş. Ben en azından bir 40-50 sayfa daha uzun olmasını dilerdim ama bu haliyle de tatmin etti.

Meraklısına örnek sayfaları da paylaşalım;

Bağnaz okur, memnuniyetsiz beşer, işkilli büzük, sıfır tolerans iksmen, taş kalpli ahkam efendi...

https://ucuztefrika.blogspot.com

KenParker

Artık 250.000 doları verip Türkiye'de gayrimenkul alan herkes T.C. vatandaşı olabiliyor. En çok başvuru yapanların İranlı ve Iraklı olmalarına şaşmamak gerek.

Kinowa59

Rejim muhafızları sorgulama yaparken, suç unsurlarını sorduklarında, Sakallı Celâl gibi işaret parmağını kafasına dayayıp " suç unsurları bunun içinde" deselermis keşke.