Blake's 7 (1978-81, 52 Bölüm)

Başlatan hanac, 28 Şubat, 2011, 14:19:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hanac

Bu diziden haberim yoktu.

Kadıköydeki son toplantımızda Eren Koyunoğlu ve Umar bahsetmişlerdi.

1978-81 yılları arasında 4 sezon ve toplam 52 bölüm yayınlanmış.

1977 yılında çıkan Star Wars'ın yarattığı ilgi üzerine çekildiği çok belli.

Yine zalim bir federasyon var ve onlara karşı ayaklanan direnişçiler.

Bunlar Blake ve arkadaşları, aşağıda 6 kişi var, yedinci üye ise çok akıllı bilgisayarları Zen. (sağdan 3. veya soldan 4. olan Blake)

Bu diziye Space Opera tarzı diyorlarmış.

İlk sezonu (13 bölüm) izledim, gerçekten herşeyi ile çok kötü bir dizi.

Oyunculuk çok çok çok kötü, senaryolar vasat, efekt yok, kıyafetler ve çevre düzenlemesi çok yetersiz.

Eeee niye seyrediyorsun birader diyenler olabilir  :)

Dizinin sonu çok ilginçmiş, sırf bu yüzden kült sınıfına girmiş.

Burada ipucu vermeyeyim, zaten bilen biliyordur.

2. sezon ile birlikte dizide düzelmeler başladı, en azından kıyafetlere biraz para harcamışlar.

Filmin kötüleri de aşağıda verilmiştir.

Kumandan Travis (Bay) ve Başkumandan Servalan (Bayan)

Bu dizi TR de yayınlandı mı ? Seyreden var mı ?

rumar80

Evet TRT'de yayınlandı. Çok iyi hatırlıyorum, çünkü o muhteşem! finali TRT'de izlemiştim.

V

TRT 2'de oynardı dizi. Dizinin açık havada çekilmiş planları çok azdı yada yoktu hatırladığım kadarıyla. Stüdyoda bitirmişler işi.

Mercek kullanımıyla mı alakalı, kullanılan  filmle mi ilgili bilemiyorum, bugün ki digital kameraların görüntü formuna benzer ama hayli kalitesiz görüntüleri vardı.

Efektler yerine makyaj ve ışık kullanımıyla istenen etki yaratılmaya çalışılıyordu. Ucuz karakterleryle bilim  kurgudan ziyade B sınıfı bir korku filmi havası vardı.
"İstemem,eksik olsun.."

ErenKoyunoglu

Ben de epey zorlandım şimdi seyrederken hakikaten kötüymüş oyunculuklar ki ingilizlerden pek beklenmez. Ama çocukken çok acayip gelmişti.

Bir de bizde sadece 1. sezonu yayınlandı hakikaten sonunda dumur olmuştum o yaşta.

Senelerce sonu böyle biten bu dizi neydi yahu diye düşündüm hatta blake's 7 olabilirmi diye indirip tahammül edemeyip bitirememiştim.

Rumar sağolsun Blake's 7 olduğunu hatırlattı, yine indirdim yine bitiremedim :D

kalidor

Bu dizinin ilginç sonu ne diye merak ederken ekşi sözlükte buldum. Evet gerçekten ilginçmiş. Feci halde spoiler içerdiği için diziyi seyretmek isteyenler okumasın lütfen:

-------------------------------
blake ve ekibi, yakın geleceği gösteren bir şeye bakmaktadırlar (o kadarı aklımda kalmamış), birden kendi gemileri belirir, bir kaç saniye sonra da patlar. sarışın kadın "bileyk!" haykırışıyla adamımıza sarılır ki, dün gibi hatırlarım. aniden kadraj değişir, uzayda seyreden gemiyi görürüz ve gemi patlar. ünlü "son" yazısı çıkar.

------------------------------
Crom! Ölüleri Say...

peyami

Ne yalan söyleyeyim zamanında sevdiğim dizilerden biriydi. Kostümler-efektler falan yetersiz elbette ama yanılmıyorsam bu dizinin 25.yüzyıl - Savaş Yıldızı Galaktika gibi dizilerle yaşıt olması lazım. O dönem renkli televizyon bile az bulunduğu için bunların farkına bile varmadığımdan eminim  :) Ama aynı dönemin dizisi Galaktika çok daha kaliteli bir prodüksiyondu, o ayrı mesele. Bugün seyretsem aynı tadı alamam herhalde ama zamanı için sırf bilim-kurgu konulu olması bile benim televizyonun başına çöreklenmem için yeterliydi. Dolayısıyla Blake's 7'ı ben TV'deki favori programlarımdan biri olarak hatırlıyorum arkadaşlar.   

hanac

Alıntı yapılan: peyami - 21 Mart, 2011, 20:36:45
Dolayısıyla Blake's 7'ı ben TV'deki favori programlarımdan biri olarak hatırlıyorum arkadaşlar.   

Bırak hatıralarında öyle kalsın.  :)

Ben yeniden seyrediyorum, şu anda 2. sezondayım.

Yarım bırakma huyum yok, mecburen sonuna kadar seyredeceğim.  :(

rumar80

Beni özellikle finali ile etkilemişti, ama yıllar sonra çok yavan kaldığını fark ediyorsun. Tıpkı uzay 1999 ve Galaktikada hissettiğim gibi.
  Bu konuda beni hiç yanıltmayan tek dizi Uzay yolu ilk seridir. Yıllar sonra bile büyük bir zevkle izleyebiliyorum

peyami

Hatıralar deyince Blake's 7 ile ilgili Wikipedia'ya bir göz attım. Epey bilgi var. Kısaca bir iki noktayı çevirerek alıntılıyorum.

Sky 1 dizinin yeni versiyonu için 2008'de senaryo çalışmaları başlatmış, ancak 2010'da projeyi iptal etmiş, fakat yapımcı firma bu süreçte yeni fikirler ürettiklerini ve bir kanal ile anlaşmaları halinde dizinin yeniden yayınlanacağını açıklamış.

Aynı zamanda çizgifilm versiyonu üzerinde de çalışmalar varmış.

Ayrıca, 4.sezonda Marvel UK, "Blake's 7" dergisi çıkarmış. İçinde çizgiromanı da varmış. 23 sayı devam etmiş. Ardından 1995'de "Blake's 7 Poster Magazine" çıkmış, bu da 1994-95 arası 7 sayı sürmüş.

Bu arada diziyle ilgili kitaplar da yazılmış. Tony Attwood 1982 tarihli "Blake's 7: The Programme Guide" kitabında oyuncularla röportajlar yanında ayrıntılı bilgiye yer vermiş. Aynı yazar, dizinin finalinden sonrasını konu alan bir roman yazmış: "Afterlife". Paul Darrow isimli yazar ise Avon'un Blake ile karşılaşmadan önceki yıllarını (bir nevi prequel) kaleme almış: "Avon, a Terrible Aspect". 

Son bir not, Soolin karakterini, "Dempsey and Makepeace'de tanıyıp hayran olduğum Glynis Barber oynamış. Bunu da yeni keşfetmiş oldum :)

hanac

Alıntı yapılan: peyami - 21 Mart, 2011, 22:04:55
Son bir not, Soolin karakterini, "Dempsey and Makepeace'de tanıyıp hayran olduğum Glynis Barber oynamış. Bunu da yeni keşfetmiş oldum :) 

Evet bende büyük bir hayranıyım.

O yüzden 4. sezona kadar izleyeceğim, sırf Glynis Barber için  :)

1.sezonun bir bölümünde de konuk oyuncu olarak rol almıştı.

Buyrun Gylnis Barber

peyami

Alıntı YapYarım bırakma huyum yok, mecburen sonuna kadar seyredeceğim.  :(

Alıntı YapEvet bende büyük bir hayranıyım.

O yüzden 4. sezona kadar izleyeceğim, sırf Glynis Barber için 

Zaten  koskoca 4 sezonluk diziyi beğenmedim ama izleyeceğim manasında konuşunca bir tuhaflık sezmiş, ama yöneticidir sağı solu belli olmaz diye sesimi çıkartmamıştım.
:)  :)  :)
Konu aydınlanmıştır. Ben de bu akşam bir "Dempsey and Makepeace" izleyeyim bari, göresim geldi.

hanac

Ha ha ha tutarsızlığımı iyi yakalamışsınız.  :)

Bende en yakın zamanda Dempsey & Makepeace izlemeliyim.

Valla en sevdiğiniz diziler ilk 10 yapın deseniz, kesin Dempsey & Makepeace yazarım.

rumar80

Dempsey and Makepiece ahh ahh. Olsa da seyretsek

Saki

Blake's 7 (bazen Blakes7 olarak adlandırılır), BBC tarafından üretilen bir İngiliz bilim kurgu televizyon programıdır. 1978 ile 1981 yılları arasında BBC1'de 13 bölümlük dört dizi yayınlanmıştır.

Youtube de seyrededilebilir...

Dizi, yıldızlararası seyahatin geleceğinde geçiyor ve bir grup kanun kaçağının maceralarını konu alıyor.

1983 yılında televizyonda seyrettim. Dizideki atmosfer baştan sona kadar karamsardır. Bu bilim kurgu dizisinde ilk defa konuşmalı arayüz ve teleportasyon gördüm!