Edebiyat Muhabbetleri

Başlatan V, 15 Temmuz, 2010, 22:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Hayal Kahvem

Gabby ve Ken Parker şahane bilgiler vermişler. Faik Baysal'ın kitap kabı sahiden harikuladeymiş. Eski basım mı acaba? Bakacağım. Seraphine'le ilgili film varmış. Seyretmek isterim.
Teşekkür ederim.  :)

kedidiro

Alıntı yapılan: kedidiro - 19 Şubat, 2022, 12:13:44
Galiz Kahraman benim de unutmak istediğim bir İhsan Oktay kitabı. Ancak son kitabindan bu zamana hayli zaman geçti ve ben tiamat'tan çok ümitliyim. Daha önce yazdığı deniz hikayesi amat çok etkileyici idi. Bu da iyi başladı. Hayırlısı. Bitsin de yine konuşuruz.
İhsan Oktay'ın 8 yıllık durgunluğu kesinlikle yaramış. Tiamat soluk soluğa okunan nefis bir fantastik roman. Bindokuzyüzlerin başlarında bir Osmanlı denizaltisindaki mürettebatın vurdukları gemiden denizaltılarına getirdiği ganimetin laneti büyük bir belaya yol açar. Kısaca böyle özetleyebileceğimiz bir konusu var kitabın. Ilk sayfalardan itibaren osmanlı denizaltı gemiciliği sözlüğüne de ihtiyaç duyabilirsiniz. Yıllar önce yazdığı Amat'a bir kardeş getirmiş yazar. En iyi İhsan Oktay Anar kitabı mı? Elbette hayır. Ama bence en filmografik romanı bu olmuş. Sabah dediğim gibi bu romandan nefis bir çizgi roman çıkar. Sağ olsaydı bu çizgi romanı bence Galip Tekin çizerdi ve çok güzel olurdu. Çizgi romanı ve filmi heyecanla bekliyor olacağım.

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: kedidiro - 22 Şubat, 2022, 20:26:14
İhsan Oktay'ın 8 yıllık durgunluğu kesinlikle yaramış. Tiamat soluk soluğa okunan nefis bir fantastik roman. Bindokuzyüzlerin başlarında bir Osmanlı denizaltisindaki mürettebatın vurdukları gemiden denizaltılarına getirdiği ganimetin laneti büyük bir belaya yol açar. Kısaca böyle özetleyebileceğimiz bir konusu var kitabın. Ilk sayfalardan itibaren osmanlı denizaltı gemiciliği sözlüğüne de ihtiyaç duyabilirsiniz. Yıllar önce yazdığı Amat'a bir kardeş getirmiş yazar. En iyi İhsan Oktay Anar kitabı mı? Elbette hayır. Ama bence en filmografik romanı bu olmuş. Sabah dediğim gibi bu romandan nefis bir çizgi roman çıkar. Sağ olsaydı bu çizgi romanı bence Galip Tekin çizerdi ve çok güzel olurdu. Çizgi romanı ve filmi heyecanla bekliyor olacağım.

Cümlelerin akışı tıkır tıkır gitti. Ve keyifle okudum bitti. Yeni okuyacaklar ne şanslılar di mi Kedidiro?
Henüz okumamışlar. Okuyacaklar.

Hayal Kahvem

BİR FİLM ÜÇ KİTAP

"-Hasta mısın?
- Hayır
- Yaralı mısın?
- Sanırım..."

Refik Halit Karay / Gurbet Hikayeleri

"Bana, bütün hayata dargın bir sesle:
"Ne istiyorsunuz?" diye sordu."

Ahmet Hamdi Tanpınar/Sahnenin Dışındakiler

"O gün ve ondan sonra, günlerce,
hep o rüya hali devam etti."

Sabahattin Ali / Kuyucaklı Yusuf

-NOT-  Film kareleri / İngiliz Hasta

hercai

Ahmet Hamdi Tanpınar olacaktı Hayal Kahvem...klavyenin azizliği :)
Bende de kitapları var yazarın...iki kitabina baslamıştım yıllar önce, bitiremedim.
İngiliz Hasta'yı Ankara'da sinemada izlemiştim...ben de tavsiye ederim, hem de şu savaş günlerinde...
Sabahattin Ali'nin ise sadece Kuyucaklı Yusuf değil, tüm külliyatı takdire şayandır... geçen yıl Edremit'teki  evi "müze" olarak açıldı...kızı Filiz Ali, tüm kitaplarını da müzeye bağışladı. Biliyorsundur Sabahattin Ali'nin kendi objektifinden çıkan tüm resimleri de medyada yayınlandı...eserleri arasında ben en çok " Kürk Mantolu Madonna'yı severim, hatta birden fazla kez okudum...elimdekiler;
- Kürk Mantolu Madonna /Sabahattin Ali
   Basım, şubat 1966 (saklamakta zorlanıyorum çok eski basım)
- Kuyucaklı Yusuf, Basım 2001
-Sırça Köşk, Basım2020

" Hayatımda ilk defa böyle bir Madonna görüyordum: Şimdiye kadar tesadüf ettiğim Madonna tasvirlerinde, lüzûmundan biraz fazla tebarüz ettirilen, hatta manasızlığa kadar götürülen bir masumluk ifadesi vardı; kucaklarındaki bebeğe bakarken:
" Gördünüz mü? Allah baba bana neler ihsan etti! demek isteyen küçük çocuklara; veya ismini söyleyemeyecekleri bir adamdan.peydahladıkları evlatlarına gözlerini dikip şaşkın şaşkın gülümseyen hizmetçi kızlara benzerlerdi.
  Halbûki Sarto'nun  bu tablosundaki Meryem, düşünmeyi öğrenmiş, hayat hakkındakı hükümlerini vermiş ve dünyayı istihfaf etmeye başlamış bir kadındı. İki tarafında ibadet eder gibi duran azizlere değil, hatta gökyüzüne de değil, toprağa bakıyor ve muhakkak ki bir şeyler görüyordu.
                           ( Kürk Mantolu Madonna, sf. 81)

Tümünü ben de tavsiye ediyorum :)
Sevgiler sizinle olsun...

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: hercai - 27 Şubat, 2022, 11:31:25
Ahmet Hamdi Tanpınar olacaktı Hayal Kahvem...klavyenin azizliği :)
Bende de kitapları var yazarın...iki kitabina baslamıştım yıllar önce, bitiremedim.
İngiliz Hasta'yı Ankara'da sinemada izlemiştim...ben de tavsiye ederim, hem de şu savaş günlerinde...
Sabahattin Ali'nin ise sadece Kuyucaklı Yusuf değil, tüm külliyatı takdire şayandır... geçen yıl Edremit'teki  evi "müze" olarak açıldı...kızı Filiz Ali, tüm kitaplarını da müzeye bağışladı. Biliyorsundur Sabahattin Ali'nin kendi objektifinden çıkan tüm resimleri de medyada yayınlandı...eserleri arasında ben en çok " Kürk Mantolu Madonna'yı severim, hatta birden fazla kez okudum...elimdekiler;
- Kürk Mantolu Madonna /Sabahattin Ali
   Basım, şubat 1966 (saklamakta zorlanıyorum çok eski basım)
- Kuyucaklı Yusuf, Basım 2001
-Sırça Köşk, Basım2020

" Hayatımda ilk defa böyle bir Madonna görüyordum: Şimdiye kadar tesadüf ettiğim Madonna tasvirlerinde, lüzûmundan biraz fazla tebarüz ettirilen, hatta manasızlığa kadar götürülen bir masumluk ifadesi vardı; kucaklarındaki bebeğe bakarken:
" Gördünüz mü? Allah baba bana neler ihsan etti! demek isteyen küçük çocuklara; veya ismini söyleyemeyecekleri bir adamdan.peydahladıkları evlatlarına gözlerini dikip şaşkın şaşkın gülümseyen hizmetçi kızlara benzerlerdi.
  Halbûki Sarto'nun  bu tablosundaki Meryem, düşünmeyi öğrenmiş, hayat hakkındakı hükümlerini vermiş ve dünyayı istihfaf etmeye başlamış bir kadındı. İki tarafında ibadet eder gibi duran azizlere değil, hatta gökyüzüne de değil, toprağa bakıyor ve muhakkak ki bir şeyler görüyordu.
                           ( Kürk Mantolu Madonna, sf. 81)
Tümünü ben de tavsiye ediyorum :)
Sevgiler sizinle olsun...

Hay bin yaşa Hercai! Hemen düzelttim.

Ayrıca şahane yorumun için de bin teşekkür. Bin karamba karambita :D

hercai

Ne demek :) Benim için üyelerin birbirine destek olmaları,katkı sunmaları etik ve elzem olandır...bak, bahsedilen tablonun resmini de ekledim.

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: hercai - 27 Şubat, 2022, 13:14:59
Ne demek :) Benim için üyelerin birbirine destek olmaları,katkı sunmaları etik ve elzem olandır...bak, bahsedilen tablonun resmini de ekledim.

Şahanesin. Yeminle bu tablo olduğunu bilmiyordum.

Hayal Kahvem

Ahmet Hamdi Tanpınar,
1901 tarihinde doğmuş, 1962 yılında 61 yaşında ölmüş.

Nazım Hikmet Ran,
1902 yılında doğmuş,  1963 yılında 61 yaşında  ölmüş.

Sevdiğim adamlar,
bir yıl arayla doğmuşlar,
bir yıl arayla
61 yaşında ölmüşler.
İlginç...

Hayal Kahvem

Sizce aşk nedir?
       Hayatın bezdirici, yıldırıcı demirbaş sorularından biri olarak ne çok sorulmuştur hepimize.
Bir dönem ortaokul, lise öğrencilerinin düzenlemeye pek meraklı olduğu "anket defteri"nden, popüler magazin dergilerinin,
söyleşi, soruşturma ya da anket köşelerine dek birçok yerde karşımıza çıkan,
neredeyse bütün yaşamımız boyunca ısrarla karşılaştığımız ve bunca yinelendiği halde,
verilen hiçbir yanıtın doyurucu olmadığı, hiçbir tanımın kimseye yetmediği;
hiçbir sözün kimseyi ikna etmediği, inandırmadığı bir başka soru var mıdır hayatın sorular dünyasında bilmiyorum!

Karşıdaki sorar;
-Ne düşünüyorsun?
-Hiç.
-Hiç konuşmuyorsun?
-Ne söyleyeyim?
-Bilmem.
-Bir çay daha?
-Olur.
Aşk saklanır.

Aşkın mutlulukla ya da mutsuzlukla bir ilgisi yoktur.
Aşk, aşktır.
Varsa da gelip geçici bir haldir bu, kendi varlığı gibi.
Zamanın size gülümsemesi gibidir aşk.
Tadının çıkarılması, keyfinin sürülmesi, ardından yasının tutulması neyinize yetmiyor?

Paragraflar/Murathan Mungan - Aşkın Cep Defteri'nden.
Resimler/ Başka Söze Gerek Yok filminden.

Hayal Kahvem

Az önce "ıhlamur" geldi aklıma, tamam mı?

Daha düşündüğüm an, nasıl  ıhlamur koktu ortalık anlatamam.

Dedim,  heeyy, "ıhlamur" ne şahane kelime!

Sonra ıhlamur... hamur... mahmur... çamur ve hatta samur geldi aklıma...

Sonra,

"Kalksam, bir ıhlamur kaynatıp içsem." demiş Sait Faik diye aklımdan geçti.

Bu cümle aklımdan geçince, "Fırla" dedim kendime.

Fırladım!

Sonra, durdum bi...

Sahiden demiş midir acaba, deyiverdim.

Sol kaşımı kaldırdım,

Yoksa uyduruyor muyum, diye düşündüm.

Derin bir iç çektim.

Demiştir herhalde dedim sonra.

Kalktım, bir ıhlamur kaynatıp içtim. 

Gerçekten. 

Ne biliyim?

Öyle işte.

Hayal Kahvem

Jules Verne'nin Karpatlar Şatosu adlı kitabını sahafın rafında gördüğüm an,  balık tutmuş çelebi sevinciyle çektim aldım. Kokladım.  Miss!
Çocukluğumu hatırladım. Derslerden arda kalan zamanlarda  okumaya doyamazdım.

1828 doğumlu Jules  Verne, babası gibi avukat olmak istemediği için onbir yaşında evden kaçmış.  Fakat bindiği gemide babası tarafından yakalanmış.
Ne olmuş dersiniz? Elbette hukuk okumuş. Değişik yerler görmek, değişik insanlarla tanışmak isteyen Jules Verne, bu isteği gerçekleşmeyince, 
hayallerinde   gezmiş olmalı ki, Dünyanın Merkezine Yolculuk, Seksen Günde Dünya Yolculuğu, Balonla Seyahat, Denizler Altında 20.000 Fersah, 
Denizin Ucundaki Fener adlı yolculuk dolu öyküler yazmış.

Karpatlar Şatosu  da,  yolculuk kitabı. Hastasıyım:)

Gabby

Dertsiz-tasasız, mutlu-mesut çocukluk yıllarımın masalcı amcasıydı Jules Verne... :) İthaki hoş bir kapak tasarımı ve çok makul fiyatla tüm külliyatını yayınlamıştı bir aralar. Öylesine kenarda duracağını bildiğim için almamıştım. Bu arada "Karpatlar Şatosu" kapağındaki çizim çok tanıdık geldi bana, Aslan Şükür'ün fırçasından çıkmış gibi duruyor.

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: Gabby - 22 Mart, 2022, 12:55:11
Dertsiz-tasasız, mutlu-mesut çocukluk yıllarımın masalcı amcasıydı Jules Verne... :) İthaki hoş bir kapak tasarımı ve çok makul fiyatla tüm külliyatını yayınlamıştı bir aralar. Öylesine kenarda duracağını bildiğim için almamıştım. Bu arada "Karpatlar Şatosu" kapağındaki çizim çok tanıdık geldi bana, Aslan Şükür'ün fırçasından çıkmış gibi duruyor.

Evet Gabby, Kapak Aslan Şükür'e ait. :)

Kinowa59

Is Bankası kültür yayınlarından çıkan, Hasan Ali Yücel Klasikler Dizisi KRITOVULOS TARIHI ( 1451_ 1467 )  okudum. İstanbul'un, Osmanlı devleti tarafından nasıl alındığı günü gününe hatta saati saatine en küçük ayrıntısına kadar anlatılmış. Fetih öncesi hazırlıklarını ve fetih sırasında yaşananları, fetihten sonrası, Trabzon ve yöresinin ( benimde ata, baba topraklarım) Osmanlı topraklarına katılışi tüm yaşananlarla bizlere canlı ( ve kanlı ) olarak anlatılmıştır. Basım kalitesi ve doyumsuz içeriğiyle tarihi bir belgesel olan bu eseri F. Sultan Mehmet Han'ın yaşamını ve döneminde, bilinen Dünya'da yaşananları merak eden dostlara öneriyorum.