Edebiyat Muhabbetleri

Başlatan V, 15 Temmuz, 2010, 22:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Gabby

"Ateşini sonsuza yolla = Abrakadabra"... vay be, çıkış noktası buymuş demek. Abrakadabra sözcüklerinden oluşturulan "muska"  görüntüsü de dikkat çekici bu arada... :)

Hayal Kahvem

Madem konu konuyu açtı. Söz döndü dolaştı ve Sait Faik'e geldi. Binlerce kasırga aşkına! Hastasıyım hem yazdıklarının hem kendisinin.  :)

Yazdığı her bir kelime yattığı yeri  aydınlatsın. Ruhu şad olsun.

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: Gabby - 14 Şubat, 2022, 15:25:28
"Ateşini sonsuza yolla = Abrakadabra"... vay be, çıkış noktası buymuş demek. Abrakadabra sözcüklerinden oluşturulan "muska"  görüntüsü de dikkat çekici bu arada... :)

Sorma Gabby, nereden nereye di mi? :D

Hayal Kahvem

Seyrettim. Beğendim. Tavsiye ederim.  Hey! Filmleri başka bir çekmeceye mi atıyorduk yoksa  ???

hanac

Hayal Kahvem

Anlatayım mı anlatmayayım mı uzun zaman karar veremedim. Yeminle Oğuz Atay'ın yalancısıyım.
Meğer dandini dandini dastana, danalar girmiş bostana dediğimiz tekerlemedeki dandini ve dastana kardeşlermiş. ☺ Çok güldüm.

Son günlerde hep yollardayım. Haybeye  direksiyon sallamayayım, bir kitap devireyim istedim. Ceketimin düğmelerini ilikledim.
Yıllardır okumaya niyetlenip beceremediğim Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ını storytelden dinlemeye başlayıverdim.

İşte  Tutunamayanlar'ın bir bölümünde Oğuz Atay, Kutluğ Dandini ve Fargus Dasdana'dan söz ediyor.
Meğerse, Dandini ve Dastana, İ.S 7. yüzyıla ait efsanede anlatılan Hartug'un oğullarıymış.
Meğerse Hartug hristiyanlığı yaymak için Mezopotamya'dan Nevşehir'e göç etmiş.
Hatta Nizip dolaylarındaki bir mağarada, baba Hartug'un  kabartma heykeli bile varmış.
Heykele bakılırsa, iri yarı, uzun ve kıvırcık sakalları olan bir adammış.
Vay canına sayın seyirciler:)

Neyse... Benden bu kadar.  Merak eden  gugıllar gerisini öğrenir nasılsa...

İyi yazarlar işte böyle ezber bozarlar. Bayıldım Dandini ve Dastana'nın  kardeş olmasına. Hahha!  Efsane! ☺

Gabby

Belleğimdeki "doğru bilinen yanlışlar"dan birini daha revize ettim; Hayal Kahvem'den 'ezber bozan' tüyolardan biri daha, teşekkürler... :)

Hayal Kahvem

Tarih Obası'nı yeni keşfettim.
Bugün kahve molasında, iyi saatte olsunlar cinler cadılar üzerinde iz sürerken, hele bir de  Evliya Çelebi'ye göz atayım demiştim.
İşte o esnada Ceren Sungur'un hazırladığı Evliya Çelebi ve Dobruca Cadısı'na denk geldim. 

EVLİYAÇELEBİ VE DOBRUCA CADISI - https://www.youtube.com/watch?v=NXOGsjHr1Xg

Sonra bi baktım ki o ne? Tarih Obası'nın dizim dizim şapşahane videoları varmış.
Resmen şıp diye hazinenin ortasına düşüverdim.
Benim gibi bilmeyenler vardır diye hemen haber edeyim dedim. 😀

https://www.youtube.com/channel/UCIvykQC_8j2-u2D6A_c1K9w

Hayal Kahvem

"Bir Geçiş Tercihi Gibi Değerler, O Yatay Geçiş Kimlik Belirler."

Bugün samuraylarla ilgili film seyretmeye niyetlendim. 

İlk seyrettiğim film: Alacakaranlık Samuray'dı.

Karısının ölümünden sonra yaşlı annesi ve iki kızıyla birlikte olmaktan memnuniyet duyan, az aşım kaygısız başım diyen,
kızlarının okuyup kendilerini geliştirmesini isteyen, kılıç çekmeye eli gitmeyen, romantik mi romantik,  duygusal mı duygusal,
düşünceli, hisli, içli bir abimiz çıktı  Alacakaranlık Samuray.  Şaştım kaldım.

Az sonra Kör Samuray'ı seyredeceğim.  Bakalım ne çeşit bir samuraya denk geleceğim.😅

- NOT-

Başlık - Prof.Dr. Erdal Küçükyalçın'ın Kılıcın Efendileri-1- Samuray kitabından. S.19

Mösyö Lejant

Görselde film yazmasına rağmen başlığın ismi "Edebiyat Muhabbetleri" olunca bir an kitap incelemesi sandım. Posterden anladığım kadarıyla ödüllü bir filmmiş, öğrenmiş oldum. Samuray filmlerini pek bilmem, ben daha çok western izlerim ama her iki film ekolünün de yeri ayrı tabii. Belki film incelemeleriniz için bir başlık açıp yorumlarınızı paylaşırsınız ve bizler de okuruz.

V

Alıntı yapılan: Hayal Kahvem - 17 Şubat, 2022, 20:35:55

"Bir Geçiş Tercihi Gibi Değerler, O Yatay Geçiş Kimlik Belirler."

Bugün samuraylarla ilgili film seyretmeye niyetlendim. 

İlk seyrettiğim film: Alacakaranlık Samuray'dı.

Karısının ölümünden sonra yaşlı annesi ve iki kızıyla birlikte olmaktan memnuniyet duyan, az aşım kaygısız başım diyen,
kızlarının okuyup kendilerini geliştirmesini isteyen, kılıç çekmeye eli gitmeyen, romantik mi romantik,  duygusal mı duygusal,
düşünceli, hisli, içli bir abimiz çıktı  Alacakaranlık Samuray.  Şaştım kaldım.

Az sonra Kör Samuray'ı seyredeceğim.  Bakalım ne çeşit bir samuraya denk geleceğim.😅

- NOT-

Başlık - Prof.Dr. Erdal Küçükyalçın'ın Kılıcın Efendileri-1- Samuray kitabından. S.19

Ortak , Kitano'nun Zatoichi filmi bir saygı duruşudur.Zatoichi Sagasının tamamını izlemeni tavsiye ederim..Canım çekti şimdi yirmi küsür filmi baştan sona üçüncü kez izlesem mi?
"İstemem,eksik olsun.."

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: Mösyö Lejant - 17 Şubat, 2022, 21:46:34
Görselde film yazmasına rağmen başlığın ismi "Edebiyat Muhabbetleri" olunca bir an kitap incelemesi sandım. Posterden anladığım kadarıyla ödüllü bir filmmiş, öğrenmiş oldum. Samuray filmlerini pek bilmem, ben daha çok western izlerim ama her iki film ekolünün de yeri ayrı tabii. Belki film incelemeleriniz için bir başlık açıp yorumlarınızı paylaşırsınız ve bizler de okuruz.

Sormayın Mösyö Lejant, Zagor misali  Altın Madalyon'da daldan dala atlıyorum. Oysa Hanac   kaç defa nazikçe  yönlendirdi beni film yazılarının olduğu arazilere...  8)

DAMPYR

Evet Hayal Kahvem Hasan Sizi http://altinmadalyon.com/altin/uyelerin-izledikleri-onerdikleri-ve-gomdukleri/hayal-kahvem-in-izledikleri/ Adresine yönlendirmişti oraya filimleri koyarsanız bizde oraya yorum yaparız

Hayal Kahvem

Alıntı yapılan: V - 17 Şubat, 2022, 22:14:43
Ortak , Kitano'nun Zatoichi filmi bir saygı duruşudur. Zatoichi Sagasının tamamını izlemeni tavsiye ederim..Canım çekti şimdi yirmi küsür filmi baştan sona üçüncü kez izlesem mi?

Karamba V! Yazmana sevindim.  :)

Hayal Kahvem