Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mrtekin

Şu an piyasada tek kural var; Hayatta kalmak ve dengenin bir şekilde korunması.

Kanımca; herşeye rağmen yayıncıların performansı fena değil; fiyat artışları, geriye yönelik fiyat artışları, fasikül bazlı denemeler, seri arası sürelerinin anormal uzaması, kağıt kalitesi ve baskı ayarları ile oynamak vs, derken ritmi bir şekilde devam ettirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Fiyatlandırmada (birisi hariç) diğerlerinin de ellerinden geldiği kadar okur odaklı olduklarını düşünüyorum. Bu ortamda yeni çr okuyucusu eklenmesinden ziyade, olanın muhafaza edilmesi gibi durumlarla karşı karşıyayız. Krizin henüz başındayız, umarım bu karanlık tünelden yayımcı tarafında fire vermeden geçeriz. Tabi, çr cevherini keşfeden yeni yayıncı girişi de bu saatten sonra mümkün olmaz.

Burada okurun durumunu ayrıca incelemek lazım. Kriz, Çr'ye sabit bir bütçesi olan tarafımın alım gücünün en az %30 (yayım sektörü bazlı) düşmesi ile birlikte, artık alım tarafında düşünme sürecinin çok daha uzaması, kitapların uzun bir elemeden sonra seçilerek alınması; internet indirimlerinin yakınen takip edilmesi, evde daha önce alınıp okunmayan çr lere yönelinmesi, 1-2 sene önceki kitap alım hovardalıklarının tamamen son bulması gibi durumları beraberinde getirdi. Psikolojinin ümitvar kısmı ise elden geldikçe muhafaza ediliyor.

Yani, denge sürüncemeli de olsa şu an için ite kaka bir şekilde devam ediyor, buna da şükretmek lazım gibi. Hayırlısı dileyelim.
They drew first blood...

Mrtekin

Şu tespiti buraya bırakayım; sene sonu toparlarız.

1- 2019 "Batman" ve "Star Wars" gününde, fasikül dahi olsa; bu kahramanlara ilişkin yayın çıkmaması..
They drew first blood...

gamlıbaykuş

Alıntı yapılan: Mrtekin - 06 Haziran, 2019, 22:16:43

1- 2019 "Batman" ve "Star Wars" gününde, fasikül dahi olsa; bu kahramanlara ilişkin yayın çıkmaması..

Bizim ülkede maalesef bu kadar oluyor işte. Bir de çizgi roman bilmem kaçıncı sanatmış. Yersen tabi. Sanattan çok anlıyoruz ya.
Bu özel günler adına birşeyler beklemiştim ama nafile beklemişim.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

darkwood

Neyse ki Mayıs ayı çizgi roman günlerinde Rom, Pelerin ve Fantastik Four free comics fasikülleri çıktı.
En azından çizgi roman sevenler adına güzel bir jest oldu.
Darkwood Sakinleri..

Mrtekin

Bu tespiti "Batman" açısından değiştirmem lazım. JBC Yayıncılık, yine bir ilki başararak, dünyaca ünlü çizer "Jock"'u Türkiye'ye getirerek, 3 adet mükemmel konsept kitap bastı. Bildiğim kadarı ile basılan Absolute'lar İngilizceden sonra ilk defa başka bir dile çevrildi. Özetle, bize çok farklı bir deneyim ve gurur yaşattılar. Başta sevgili Ertan Ergil olmak üzere, "JBC Pulse" özelinde emeği geçen herkese çok teşekkürler.
They drew first blood...

Nightrain

Yanlış hatırlamıyorsam, Absolute'lar Fransa, İtalya ve Almanya gibi ülkelerde yok. Amerika dışında ilk kez biz de basıldı yani. Ertan abiye buradan bir kez daha teşekkür ederim.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Jedmau

Asıl ben teşekkür ederim, çok sevdiğim bir laf vardır. Biz dostlarımızla varız, yani ne yapıyorsak ne başarıyorsak bizleri destekeleyen dostlar ve arkadaşlar sayesinde. Sizler olmadan bunların yapılması mümkün değil.

İlkleri ve yenilikleri sevdiğinizi biliyoruz :) Varsın gelsinler o zaman ;)

Mrtekin

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Kasım, 2018, 11:11:15

Kanımca; herşeye rağmen yayıncıların performansı fena değil; fiyat artışları, geriye yönelik fiyat artışları, fasikül bazlı denemeler, seri arası sürelerinin anormal uzaması, kağıt kalitesi ve baskı ayarları ile oynamak vs, derken ritmi bir şekilde devam ettirmek için ellerinden gelenin en iyisini yapıyorlar. Fiyatlandırmada (birisi hariç) diğerlerinin de ellerinden geldiği kadar okur odaklı olduklarını düşünüyorum. Bu ortamda yeni çr okuyucusu eklenmesinden ziyade, olanın muhafaza edilmesi gibi durumlarla karşı karşıyayız. Krizin henüz başındayız, umarım bu karanlık tünelden yayımcı tarafında fire vermeden geçeriz. Tabi, çr cevherini keşfeden yeni yayıncı girişi de bu saatten sonra mümkün olmaz.

Burada okurun durumunu ayrıca incelemek lazım. Kriz, Çr'ye sabit bir bütçesi olan tarafımın alım gücünün en az %30 (yayım sektörü bazlı) düşmesi ile birlikte, artık alım tarafında düşünme sürecinin çok daha uzaması, kitapların uzun bir elemeden sonra seçilerek alınması; internet indirimlerinin yakınen takip edilmesi, evde daha önce alınıp okunmayan çr lere yönelinmesi, 1-2 sene önceki kitap alım hovardalıklarının tamamen son bulması gibi durumları beraberinde getirdi. Psikolojinin ümitvar kısmı ise elden geldikçe muhafaza ediliyor.

Yani, denge sürüncemeli de olsa şu an için ite kaka bir şekilde devam ediyor, buna da şükretmek lazım gibi. Hayırlısı dileyelim.

Benim tarafımda; 2020 senesi için de bu analiz; geçerli. Hayırlısı...
They drew first blood...

dayıcomics

Türkiye'deki kağıt fabrikaları büyüyüp sektörün ihtiyacına yönelik kağıt basma oranlarını arttırmazsa sorunlarımızın en büyüğü hiçbir şekilde çözülemez. Bir iki yerden baktım yanlış hesaplamadıysam Türkiye yılda 200bin ton kuşe kağıt üretiyor fakat bunun sektöre yetmesi imkansız çünkü bu basılan kuşelerin çoğunu dergiler alıyordur diye tahmin ediyorum. Kağıt fabrikalarının çoğu başka ürünlere yönelmiş durumda, bu da fiyat artışlarının birincil nedeni. Çizgi roman sektörü için durum vahim.

nikopol

Alıntı yapılan: Mrtekin - 21 Kasım, 2018, 11:11:15

@Mrtekin: 2018'de yazdiginiz yoruma katilmamak elde degil. Bana gore ulke (ve ekonomisi) cok kotu bir donemden geciyor. Cizgi roman gibi "lukse" giren bir sektorde hayatta kalmanin kendisi basari. Marmara Cizgi, Gerekli Seyler, JBC, Cizgi Dusler, Arkabahce gibi yayinevlerinin faaliyetlerine devam etmelerine seviniyorum. Karsilastirmak adina, sureli yerli cizgi roman yayimciligimizin aldigi darbeye bakin.

köstebek

Alıntı yapılan: dayıthegamer - 05 Ocak, 2020, 01:06:26
Türkiye'deki kağıt fabrikaları büyüyüp sektörün ihtiyacına yönelik kağıt basma oranlarını arttırmazsa sorunlarımızın en büyüğü hiçbir şekilde çözülemez. Bir iki yerden baktım yanlış hesaplamadıysam Türkiye yılda 200bin ton kuşe kağıt üretiyor fakat bunun sektöre yetmesi imkansız çünkü bu basılan kuşelerin çoğunu dergiler alıyordur diye tahmin ediyorum. Kağıt fabrikalarının çoğu başka ürünlere yönelmiş durumda, bu da fiyat artışlarının birincil nedeni. Çizgi roman sektörü için durum vahim.

Türkiye'de kitap kağıdı üretilmiyor:
5 Ocak 2020, Odsatv ... https://odatv.com/aydinlika-yerli-ve-milli-kagit-mujdesi-25081809.html

"Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, Türkiye'nin ilk kâğıt fabrikası SEKA İzmit İşletmesi'nin özelleştirme kapsamına alınması ile 2005 yılında kapatılmasından sonra yayıncılık sektörünün kâğıtta yurtdışına bağımlı kaldığını anlatıyor. Kitap satışlarında bu yıl yaşanan düşüşe kurdaki yükselişin eklenmesiyle sektörün çok ciddi sıkıntıya girdiğini dile getiren Kocatürk, "Türkiye'de kitap kağıdı üretilmiyor. Tonu 750 avro olan kâğıt şimdi 900 avroya çıktı" diyor.
Ancak Türkiye'de kağıt üretimi AKP iktidara gelene kadar "yerli ve milli" olarak yapılıyordu. Türkiye'nin en büyük kağıt üretim tesisi SEKA, 2003 yılında, 1.1 milyon dolar karşılığında AKP'ye verdiği açık destekle tanınan Yeni Şafak Gazetesi'nin sahibi Albayrak Grubuna satılmıştı. Türkiye o günlerden beri kağıt krizini aşamıyor."

dayıcomics

Zamlar yavaştan başladı, bakalım 2020yi nasıl geçireceğiz  :(

Mrtekin

2020, ilginç bir sene oluyor. Ekonomik kriz, deprem derken "Survivor" etabına bir de "Corona" eklendi. Kendisi "Big Boss'" mu yoksa "Bölüm Sonu Canavarı" mı göreceğiz:-)

Tüm yayınevlerimiz şu ana kadar çok iyi gidiyorlar bence. Yılın ilk çeyreğinde performans ve ürün çeşitliliğinde bir azalma yok. Biraz kağıt, kapak ve basım kalitesinin bozulmasını okuyucular olarak sineye çeksek de, yapacak birşey de yok gibi.

Krizi fırsata çevirme gibi bir durum olabilir mi? Yani "evde kalma" durumu sisteme yeni okuyucular kazandırabilir mi, çr tirajları yükselir mi? Hep birlikte yaşayarak test edeceğiz.

Yayınevleri mümkün olduğu kadar kendi sitelerinden, netten ve sosyal medyadan reklama abansınlar isterim. Keza depolarında biriken çr'lerden de güzel indirimler ile kurtulmaları için güzel bir fırsat bence.
They drew first blood...

Mrtekin

Alıntı yapılan: Mrtekin - 17 Kasım, 2016, 23:05:26
An itibarı ile Bay Dolar 3,3740.

Hadi okur artık iyice eler, sineğin yağını çıkarır bir şekilde ama;

Telif Borcu Dolar/Euro; gelir ise TL. Yayınevlerimiz gerçekten nasıl döndürecek tekneyi; endişelendim açıkçası.

2017 hem "yayınevi" hem de "okur" açısından çok zor geçecek, belli oldu.

Hayırlısı...

;D Kendime not; sen bir de 2020'yi gör.
They drew first blood...

Kauss

Alıntı yapılan: Mrtekin - 07 Mayıs, 2020, 14:17:51
;D Kendime not; sen bir de 2020'yi gör.

Gerçekten okuduktan sonra sesli güldüm  ;D ;D ;D