Çizgi Roman Piyasası ve Sorunları

Başlatan tommikser, 09 Ağustos, 2010, 12:15:09

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rumar80

Sevgili Ömer, direkt yayın adı vermek gerçekten doğru olmayabilir. Ama elindeki dergileri bir karşılaştır lütfen. Gerekli şeyler, HOZ ya da diğer yayıneveleri de böyle basım yapmaya kalksa nasıl hissederdin? Belki eskiden baskılar kötüydü ve kimse görmüyordu, ama günümüzde elimizde doğru düzgün örnekler varken insan haklı olarak diğerlerinden de aynı özen ve kaliteyi bekliyor.
   Ayrıca adını verdiğim yayınlar sence yayın mı? Hangi telif ücreti ödendi? Volkan binbaşılığı ne zaman terfi etti? Albay Brown Suzi'yi Tommiks'e neden verdi? Esse Gesse ve Ali Recan'ın kemikleri sızlamadı mı?...... Sorular sürer.
   Sevgilerimle

BAHADIR

Abi o konuda ne deseniz yeridir ...Eleştirdiğim nokta zaten niye yayın ismi veriyorsunuz değil...Mevcut tüm yayınların fahiş fiyatlarla piyasada olması konusu...Bu da yetersiz baskı ve mevcut okuyucu potansiyeli ile direk alakalı bir konu...Yayınlar yaklaşık olarak maliyetlerinin 10 katı bir etiket fiyatıyla çıkıyor...(Belki de fazla) Yanlışım varsa düzeltin...Baskı edisyon ve diğer bilimum etkenler biraz düzgün oldu mu etiket fiyatı göze görünmüyor ama sonuçta bu ekonomik koşullarda ne kadar çizgiroman alabilir ve okuyabiliriz ben sorgulamaya başladım...Benim sorguladığım bir konuyu yayıncılar daha çok sorgulamalı...

Lal kitabında aylıklara zam yapacağı gibi bir duyum aldım ki bu iş nereye kadar gidecek bilmiyorum...

rumar80

Sağlam bir zam yapacaklar diye duydum

tommikser

Aylık sayılar 7 veya 7.5 olacak diye duydum.

pizagor

İlk Biriktirici... Vampir Dişçisi... Huysuz İhtiyar...

Sinan Başak

2004'ten beri Demirbaş'a zam gelmeyip, diğer yayınevlerine birkaç kere zam gelmiş ve şu anda bile Demirbaş fiyatları uçuksa, bu Demirbaş'ın ucuz fiyat politikasından değil, biz okuyucuların kerizliğindendir diye düşünüyorum. Bu kadar senedir bu kalite(siz)deki kitaplara bu fiyatları vermek hakikaten hiç akıl karı değil. Bir diğer konuda şu: Kıyaslanan yayınevlerinin kitapları (Zagor, Martin Mystere, Teks, Spiderman, Dylan Dog) ile Demirbaş kitapları (Teksas, Tommiks, West) acaba kalite, baskı maliyeti, telif maliyeti gibi konularda aynı mı ki mukayese ediliyor.

biz sağmal inek olup, çizgi roman adına basılan her türlü paçavraya para verdiğimiz için müstahakız.

Tarkan Kurt

Lal'in fiyatları 7,5 ve 30 liraya yükselteceğini ben de duydum. Ancak kusura bakmasınlar kimse bana 30 TL ye o kitapları satamaz. 30 TL benim için psikolojik sınır. Ben kaliteli baskısına ve en beğendiğim frankofon olmasına rağmen sırf fiyatı yüzünden Thorgal almıyorum. Tutupta Lal'in kitaplarına da o parayı vermem. Ne oldu da birden % 20-25 zam yapıyorsunuz. Zaten yüksek fiyatla çizgi roman alıyoruz, üstüne bir de zam. İşin ilginci satışları son derece kısıtlı çizgi romanlara zam yapılmazken, piyasanın en çok satılan çizgi romanlarının telifini elinde bulunduran Lal zam yapıyor. Bu nasıl bir kar etme hırsı ve müşteriyi hiçe sayan anlayıştır.  >:(

tommikser

Asıl mesele biraz karışık. Şöyle anlatayım öğrendiğime göre, Lal 'in elindeki (2010 yılı) sözleşmeler bitiyormuş. Başka bir yayın evine teklif etmiş firma.

Oda tamam demiş. Sözleşme firması vazgeçmiş ama telif ücretini arttırarak kazancını arttırmış. Olan bize oldu anlayacağın.

rumar80

Yani kısaca iki yumurtayı birbirine vurmuşlar. Yumurtalar da garnitür olarak bizi servis ediyor.

BAHADIR

Lal'in baskılarından ne kadar şikayet etsek de süreli bir yayını her ay aksatmadan 100 küsürlere getirmek kolay bir iş değil...Telifi veren firma telif bedelinden ziyade bunu göz ardı edemez ve kanaat hakkını her zaman teliifi elinde bulunduran son yayıncıdan yana kullanır diye düşünüyorum...Tabi araya çomak sokan diğer yayıncı çok uçuk bir rakam teklif etmediyse ne söylenebilir bilmiyorum ama bu işler her halde açık arttırım misali yürümüyordur...Bir telif'in hakkı ne ? 5 lira...yayını elinde bulunduran son firma Lal...Veriyor musun kardeşim 5 lirayı?...Mesele yok diğer firma 10 lira da verse etik olarak yayın hakkı Lal'indir...Ama kim etik çalışır kim çalışmaz biz bilemeyiz...

Underfined

Kusura Bakmasın Lal ama ben eğer zam gelirse almam hiçbir yayınını..Ne kadar nadiren de alsam öyle bir zam olursa hiç almam...Zaten millet para bulmakta zorlanıyor..Tamam orta yaş okuyucular için sorun olmayabilir ama ben ve benim yaşımdaki genç okuyucular için çok fazla bir mevla...O yüzden yarın yürüyüş düzenliyoruz abiler... :)

rumar80

Alıntı yapılan: Underfined - 20 Ocak, 2011, 20:10:37
Tamam orta yaş okuyucular için sorun olmayabilir

Neden bizim için zor olmasın ki? Orta yaşa gelenler para basmayı mı öğreniyorlar? Onlar da aile geçindirmiyorlar mı?
Senin yaşındayken babamız neden her istediğim çizgi romanı almıyor diye kızarken, şimdi ona hak veriyorum.

darkwood

Tercih ve güç okuyucuda yani bizde, kitaplara gerçekten çok zam gelirse ve biz okuyucular birlik olup bu zamlı kitapları satın almadan, bu olayı protesto edersek 2-3 ay içinde fiyatlar eski haline iner. Ama bu sabrı gösterecek okuyucu maalesef bizde çok az. Oğlak Teks örneği karşımızda 2009 başında müthiş bir zam geldi,  Malum okuyucu kitlesi aynı şekilde bu zamlı kitaları satın almaya devam ettiler. Yayınevi baktı bu kadar zamma rağmen kitapların satışı iyi bir şekilde devam ediyor, bu aylık serileri 15 günlük yaptılar. Bu arada onlar için Dampyr gibi az karlı "bizim için çok değerli" bazı yayınlarında yayınına son verdiler.
Ben zam olayından sonra aylık "onbeş günlük" düzenli serileri sıfır olarak bir daha satın almadım. Kalın süper ciltleri veya eğer bulursam 2. ellerini tercih ediyorum.   Dediğim gibi önce bilinçli okuyucu lazım.  ???
Darkwood Sakinleri..

tunaorhun

Bu fiyatlar gerçek olursa, lal yayınlarına  elveda demek gerekiyor.

gamlıbaykuş

Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...