Folklords - Presstij

Başlatan Nightrain, 24 Şubat, 2021, 19:42:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

hellion

Alıntı yapılan: Darkseid is. - 28 Şubat, 2021, 16:14:39
En baba Vertigo, Image serileri bile ülkemizde tamamlanamamışken ve çok büyük yayınevleri çeşitli bağımsız yayınlarına devam edememişken Presstij Yayıncılık çok değerli bağımsız yayınları türk okuyucusuyla buluşturmaya devam ediyor. Bu kitaplar 20 tl de olsa Marvel ya da Batman satış rakamlarına ulaşamayacak zaten. Tabi yayıncılar kadar bu konuya hakim değilim ama tahmin ediyorum ki bu tarz kitapları basmaya devam edebilmeleri için HC ve koleksiyon versiyonlarının satışları önem taşıyor. Presstijden çıkan her HC`de özene bezene basılmış, çok memnun kaldığım ciltler.

Kısacası; Saga gibi çok popülerleşmiş seriler dışında bu tarz bağımsızların çok sınırlı bir okuyucu kitlesi var. Verdiğiniz paranın karşılığını aldığınız, piyasaya göre uygun fiyatlı HClerle türkçeye basılmasını beklemediğimiz ama sevinçle karşıladığımız eserleri okumaya devam edebiliyoruz.
Daha ucuz olsaydı ben de alırım tarzı argümanlar var ama atıyorum Hawken 20 tllik karton kapak olsa buradaki 3-5 kişi fazladan alırdı diye tahmin ediyorum. Yine yeterli satışa ulaşamayacaktı.

Sadece HC olarak basılması beni de rahatsız ediyor. Hawken'i fiyatı yüzünden almadım. Karton kapak olsa alırdım diyebilirim. Bu haliyle kaç sattı bilmiyorum ama karton kapaklı olsa  3-5 kişiden daha fazla satın alan olabilirdi. Öte yandan Presstij'in bazı one-shot yayınları sadece HC basmasına da anlayış göstermeye çalışıyorum. Para kazanmak da gerekiyor. Tabii bu kazanılanlar ile yarım kalmış gibi görünen yayınların devamlılığının sağlanacağını düşünüyorum. Efsane, Orbital, Durango vs. gibi yayınların geleceği ne olur o da ayrı bir durum.

ZGeralt

Alıntı yapılan: Darkseid is. - 28 Şubat, 2021, 16:14:39
En baba Vertigo, Image serileri bile ülkemizde tamamlanamamışken ve çok büyük yayınevleri çeşitli bağımsız yayınlarına devam edememişken Presstij Yayıncılık çok değerli bağımsız yayınları türk okuyucusuyla buluşturmaya devam ediyor. Bu kitaplar 20 tl de olsa Marvel ya da Batman satış rakamlarına ulaşamayacak zaten. Tabi yayıncılar kadar bu konuya hakim değilim ama tahmin ediyorum ki bu tarz kitapları basmaya devam edebilmeleri için HC ve koleksiyon versiyonlarının satışları önem taşıyor. Presstijden çıkan her HC`de özene bezene basılmış, çok memnun kaldığım ciltler.

Kısacası; Saga gibi çok popülerleşmiş seriler dışında bu tarz bağımsızların çok sınırlı bir okuyucu kitlesi var. Verdiğiniz paranın karşılığını aldığınız, piyasaya göre uygun fiyatlı HClerle türkçeye basılmasını beklemediğimiz ama sevinçle karşıladığımız eserleri okumaya devam edebiliyoruz.
Daha ucuz olsaydı ben de alırım tarzı argümanlar var ama atıyorum Hawken 20 tllik karton kapak olsa buradaki 3-5 kişi fazladan alırdı diye tahmin ediyorum. Yine yeterli satışa ulaşamayacaktı.

Baştan söyleyeyim Presstiji özellikle hedef almış falan değilim, bir okur olarak son zamanlardaki gidişat üzerine fikirlerimi beyan ediyorum. İnternet sitesinden yaptığım alışverişlerden de gayet memnunum, baskı kalitesi de gayet güzel, en azından ülke ortalamasının üzerinde.

Scalped, Y Son Erkek, Vaiz, Sandman bitirildi bir şekilde. Elini attığı hemen her şeyi yarım bırakan meşhur bir yayınevimiz de var tabi ki. Eksik kalan da oldu, yavaşlayan da oldu. Ama Presstij'in henüz bitirdiği bir seri hatırlamıyorum ben, lütfen hatam varsa düzeltin : Orbital, Buddy, Durango, Sonic ilk aklıma gelenler. Uzun seriler yerine one-shot'lara girmesi olumlu buluyorum bu yüzden. 

İkinci nokta, yanılıyorsam düzeltin, bu eser Amerika'da bile TPB basıldı. Zaten Amerika'da dahi HC her seriye uygulanan bir format değil, çok popüler seriler düzenli HC basılabiliyor, DC'de bir çok serinin HC'si yok, Omnibus'u yok mesela. Image Library Edition veya Oversized Hardcover basıyor mesela ama popüler serilere, bu edisyonlarda normal comic boyutundan büyük ve iki cildin bir arada olduğu edisyonlar oluyor. Keza Marvel'de Omnibus basmadığı serilerin bazılarına OHC basıyor. Bunun dışında tüm Epic Collection, X-Men Milestones baskıları, yazar üzerinden toplanan Complete Collection'lar falan hepsi soft kapak basılıyor.

Hellboy'un Omnibusları soft basıldı mesela, geçtim daha az bilinen serileri yahu( Library Edition'dan bahsetmiyorum). Bu işin anavatanında HC her seri için uygulanan bir şey değil, orada bile alıcı bulmayabiliyor ama neredeyse hemen her serinin TPB'i basılıyor. Bilmem anlatabildim mi ? Bir önceki iletimde biz ne zaman Amerika olduk derken bunu kastediyordum.

Nihayetinde yayınevleri kendi satış adetlerini, kar-zarar durumlarını biliyorlardır elbette. Belki ben yanılıyorumdur, belki bu çok kısıtlı bir zümreye HC edisyon basmak ilerisi için daha iyi olacaktır, benim ki bir yorum. Şu an gördüğüm, manga dışında, ufak bir grubun alıp-sattığı, kendi kendine takıldığı bir sektör. Ne fiyat ne periyot istikrarı sağlanamıyor zaten ekonomik nedenlerden ötürü.
İleride Comixology Unlimited Türkiye'den de erişilebilir olduğunda ne olacak çok merak ediyorum mesela. Bekleyip göreceğiz bakalım.   

dayıcomics

Kendi açımdan söyleyeyim dandik saman kağıtlı baskılara 40-50 tl vereceğime mis gibi HC'ye 100tl veririm daha iyi. Bari verdiğim paranın hakkını alırım. Çizgi roman ülkemizde pahalı bir hobi, buna alışacağız çünkü yeteri kadar satmıyor. Fumetticisinden, Mangacısına kadar herkesi toplasak bile 5bin kişiyi anca geçeriz. Bu çok düşük bir rakam. Arkasında bir banka veya sponsoru olmayan yayınevi istenilen düşük fiyatlı baskıları da yapamaz, imkansız. Bu durum uzun süre devam edecek gibi duruyor, o yüzden ben çıkan her çizgi romanı almaya çalışıyorum gücüm yettiğince.

Nightrain

Büyü ve canavarlarla dolu bir dünyada Ansel, şık kıyafetlerin ve modern teknolojinin hayalleri tarafından rahatsız edilen bir yabancıdır. Görevini ilan etme vakti geldiğinde, gördüğü hayalleri açıklayabileceklerini umarak gizemli Folklord'ları aramaya karar verir... ama Folklord'ları aramak kesinlikle yasaktır ve ölümle cezalandırılır. Ansel, asla gerçekten ait olmadığı dünyayı keşfetme riskini almaya ne kadar isteklidir?

Eisner Ödülü adayı yazar Matt Kindt (Grass Kings, Black Badge), fantezi ile gerçeklik arasındaki çizgiyi belirsizleştiren bir macera için ünlü sanatçı Matt Smith (Hellboy & The BPRD) ile birlikte çalışıyor..

16,8 x 25,7 cm, 144 sayfa, Ciltli, 64 TL.
"Bu yıldızı çok mu istiyorsun Heatie? Al ye o zaman!"

Nightrain

hanac

gamlıbaykuş

Sadece fiyat politikasına dair düşünceler yazılmış. Alıp okuyan kimse olmadı mı yorum yapacak? Çünkü şu soruyu sormak istiyorum: Sonu nasıl bitti, ne oldu? Kaptırmış okuyordum bir anda bitti. Fazla kaptırdım herhalde kitabın sonundan birşey anlamadım ya da vermek istediği mesajı anlamadım. Böyle olunca dönüp son sayfalara bir daha bakayım dedim ama gerildiğim için yine birşey anlamadım.
Sonuç olarak kaliteli baskı, güzel renklendirme ve konusu gibi çizimleri de masalsı olan Folklords ben de hayal kırıklığı yarattı. Güzel başlayıp giden hikaye benim için görevini tamamlayamadan bitti.
Hayat ne kadar güzel, hoş,
Haydi durma sevgiline koş...

Nightrain

Ben de sonundan bir şey anlamadım. :)

nicholaihel

Fikir güzel de, devamı gelmeden anlaşılmayacak yarım kalacak gibi bir hikaye.

ZGeralt

Çizgi romanın kendisinden ziyade baskısı ile ilgili tartışmalara girmemden ötürü görüşlerimi yazmak için bir süre bekledim, ki iyice cephe almış gibi görünmek istemedim :) Yeterli bir süre olmuştur herhalde :)

Orijinal dilinde, dijital olarak okudum. Çizim tarzı, renkleri hoşuma gitti ancak yaratılan dünyayı biraz yavan buldum. Anlatılan hikaye belki devamı gelirse ilginçleşebilir ancak şu haliyle sadece iyi bir fikir gibi duruyor. İyi fikir ile iyi hikaye arasında bence önemli farklar var.

Seri devam etmeyecek gibi duruyor zira son sayısı Mart 2020'de yayınlanmış.

Ben genel anlamda ortalama bir deneyim sunduğunu düşünüyorum.

nicholaihel

Alıntı yapılan: ZGeralt - 19 Ağustos, 2021, 11:27:08
Çizgi romanın kendisinden ziyade baskısı ile ilgili tartışmalara girmemden ötürü görüşlerimi yazmak için bir süre bekledim, ki iyice cephe almış gibi görünmek istemedim :) Yeterli bir süre olmuştur herhalde :)

Orijinal dilinde, dijital olarak okudum. Çizim tarzı, renkleri hoşuma gitti ancak yaratılan dünyayı biraz yavan buldum. Anlatılan hikaye belki devamı gelirse ilginçleşebilir ancak şu haliyle sadece iyi bir fikir gibi duruyor. İyi fikir ile iyi hikaye arasında bence önemli farklar var.

Seri devam etmeyecek gibi duruyor zira son sayısı Mart 2020'de yayınlanmış.

Ben genel anlamda ortalama bir deneyim sunduğunu düşünüyorum.

Haydaa devam etmeyeceğinin teyidini yapabilirsek ben kimseye önermem. Öylece ortada kalan bir okuma. Ne paranızı ne zamanınızı harcayın derim.

ZGeralt

Alıntı yapılan: nicholaihel - 19 Ağustos, 2021, 15:00:22
Haydaa devam etmeyeceğinin teyidini yapabilirsek ben kimseye önermem. Öylece ortada kalan bir okuma. Ne paranızı ne zamanınızı harcayın derim.

Serinin iptal edildiğine dair bir yazı görmedim öncelikle yanlış yönlendirmek istemem ancak 5. sayı Mart 2020'de yayınlanmış, aradan 1.5 sene geçmiş yeni bir sayı görünmüyor. Muhtemelen devam etmeyecek diye düşünmek pek yanlış değil gibi ama tabi ki net bir bilgi değil bu :)

cizgifikir

Aslında yarım kalmış bir seri değil. Final yapan bir seri. Sonunda normal bir şekilde bir yere bağlıyor ve çizgi roman sona eriyor.

KenParker

Kitabın sonu var. Ne yazıkki hikayeyi anlatmak yerine hikaye etmeyi anlatmak üzerinden gittiği için net kavranmayabilir. Burayı biraz açalım.
[spoiler]Çizgi romanın ismi folklore (örneğin Irish folklore), Türkçede kullandığımız şekliyle folklor kelimesinden türetilmiş.En basit haliyle Halk Bilimi diyebileceğimiz kavram, halkın yaşantısında kullandığı dans, oyun, masal, türkü... gibi sözlü edebiyat ürünlerini, bununla beraber halk yaşantısına etkisi olan yazılı edebiyat ürünlerini araştırıyor, derliyor, inceliyor. Benim okuduğum bir dersti. Anlam ve araştırma sahası bakımından bu kadar dar bir sahayı incelemiyor elbette. Ancak sadece çizgi romanın çözümlemesi bakımından bilerek kısa tutmalıyım. Kitap ismi Folklords, folklore kelimesinden türetilmiş. Sözlü ve yazılı halk edebiyatı ürünlerini ortaya koyanlar ''folk-lordlar'' anlamında. Bu tür kelime devşirmelerini bir kaç kez daha görüyoruz. Örneğin Hansel ve Gretel masalındaki ikili, çizgi romanda Hans ve Greta ismiyle gözüküyor.

Çizgi romanın hikayesi aslında ismine gömülmüş. Halkın kullandığı masal, destan... hikayelerin ''Folklords'' denilen sonlara doğru düşmana dönüşen yazardan kurtulması özlemi  var. Folklordslara karşı bir özgürlük savaşı. Bu özgürlüğü düşleyen kişi kitabın sonundaki Isla adlı kız. Hikaye kahramanlarının kitap içinden kurtularak gerçek hayatta yaşamasını düşlüyor. En sondaki haritadan anlıyoruz ki kütüphane merkezinde geçen bir hayatı var. Düşünürsek bizden bir farkı yok aslında. :)

Ben beğendim. En sevdiğim kısım kitaplarda hep kötü adam rölü verilen Çirkin'in altın kalpli savaşçı bir kadın rolüyle gözükmesiydi.
[/spoiler]
Matt Smith'in çizimi masalsı anlatıya çok  uygunmuş. Hemen belli oluyor. Mike Mignola gibi tarama kullanmadan ışık gölge zıtlığıyla resmediyor. Benim sevdiğim bir tarz. Zaten çizerin Hellboy hikayelerinde katkısı olduğunu okuyoruz. Yanılmıyorsam ustası Mignola tarzında ilerliyor.